Connect with us

Svijet

OPASNOST OD NAVIRUĆE AL: Upozorenje jednog od “kumova vještačke inteligencije”

Džefri Hinton, jedan od “kumova vještačke inteligencije (AI)”, napustio je Google, upozoravajući na opasnosti od naviruće AI.

Hinton je britansko-kanadski kognitivni psiholog i kompjuterski naučnik, poznat po svom radu u oblasti vještačke inteligencije, posebno u neuronskim mrežama i dubokom učenju, još od 1980-ih godina.

Njegovo istraživanje pokrenulo je ključne tehnologije u kompjuterskom vidu, prepoznavanju govora i još mnogo čemu. On je nedavno izrazio etičku zabrinutost zbog suviše brzog napretka vještačke inteligencije i njenih rizika po privatnost, poslove i kontrolu.

U intervjuu za američku emisiju “60 minuta”, na pitanje da li čovječanstvo zna šta radi, kada je u pitanju vještačka inteligencija, Hinton je rekao:

“Ne. Mislim da ulazimo u period kada prvi put ikada postoji nešto što je inteligentnije od nas”.

Vi vjerujete da nas vještačka inteligencija razume, pitao ga je novinar.

“Da”, odgovorio je jedan od tvoraca AI.

Vi vjerujete da su roboti inteligentni?

“Da”.

Da li mislite da ovi sistemi stvaraju sopstveno iskustvo i da mogu da donose odluke na osnovu svog iskustva na isti način kao što to čine i ljudi?

“Da”.

Da li su svjesni?

“Mislim da trenutno nemaju mnogo samosvjesti, tako da u tom smislu – još ne”.

Vjerujete li da će AI postati svjesna sebe?

“O, da! Mislim da će steći svijest sa vremenom”.

I tako će ljudska bića biti druga po inteligenciji na ovoj planeti, zaključio je novinar.

“Da. Ali čim postane suviše komplikovano, nećemo više znati šta se dešava u njihovim mozgovima”.

Mislite da nećemo znati kako vještačka inteligencija funkcioniše? Pa mi smo je napravili! Dizajnirali su je ljudi.

“Ne, nismo. Mi smo dizajnirali algoritam za učenje. Ali to je kao da smo dizajnirali princip evolucije…Kada ovaj algoritam za učenje dođe u interakciju sa podacima, stvara komplikovane neurološke mreže koje su dobre za obavljanje nekih stvari. Mi, međutim, ne razumijemo tačno kako oni rade te stvari. Tako da je jedan od načina na koji ovi sistemi mogu da izmaknu kontroli taj što će sami napisati svoj vlastiti kod. A to je nešto oko čega treba ozbiljno da se zabrinemo”, rekao je jedan od tvoraca vještačke inteligencije, prenosi Politika.

Hinton, rođen u Londonu 1947. godine, odrastao je sa fascinacijom da razumije kako mozak funkcioniše. Ova radoznalost ga je navela da istraži oblast vještačkih neuronskih mreža. Osamdesetih godina prošlog vijeka, kada je svijet bio u velikoj mjeri skeptičan prema neuronskim mrežama, Hinton je vidio njihov potencijal. Vjerovao je da ove mreže, napravljene po uzoru na ljudski mozak, mogu da naprave revoluciju u načinu na koji mašine uče i obrađuju informacije.

Hintonov put nije prošao bez prepreka. On je bio jedan od rijetkih glasova koji su se zalagali za potencijal neuronskih mreža.

Na prelazu vijeka došlo je do oživljavanja interesovanja za vještačku inteligenciju, a Hintonov rad je počeo da dobija priznanje koje zaslužuje. Njegovo istraživanje je postavilo temelje za duboko učenje, tehniku koja uključuje obuku neuronskih mreža sa velikim količinama podataka za obavljanje složenih zadataka. Ovaj pristup je bio fundamentalan u omogućavanju vještačkoj inteligenciji da postigne izuzetne podvige, od savladavanja igara kao što je Go do napretka u vožnji u autonomnim vozilima.

Razmišljajući o budućnosti vještačke inteligencije i njenih mogućnosti, Hinton je svojevremeno rekao:

“Ne vidim nikakvu granicu. U principu, mislim da neuronske mreže mogu da urade sve što može i malo dijete”.

Danas je doprinos Džefrija Hintona vještačkoj inteligenciji temelj za mnoge tehnologije koje svakodnevno koristimo. Od prepoznavanja glasa na pametnim telefonima do preporuka u servisima za strimovanje, njegov rad je uticao na širok spektar AI aplikacija. On ne samo da je pomjerio granice onoga što vještačka inteligencija može da postigne, već je i inspirisao generacije istraživača da istraže neiskorišćene potencijale neuronskih mreža. Izgleda da je sada promijenio mišljenje.

Svijet

MASOVNI OTKAZI u američkim državnim službama

Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa počela je da otpušta osoblje u američkim zdravstvenim agencijama, uključujući Centre za kontrolu i prevenciju bolesti, Upravu za hranu i lijekove /FDA/ i Nacionalni institut za zdravlje, navodi Rojters pozivajući se na dobro upućene izvore.

Ovo je, pojašnjava, početak realizacije plana o otpuštanju 10.000 zaposlenih u tim službama.
Među otpuštenima su članovi uprave ovih agencija, a neki od njih su sami podnijeli ostavke.
Zaposleni u FDA kažu da je pojedine obavještenje o otkazu sačekalo na ulazu u zgradu, dok su drugi obaviješteni elektronskom poštom.

Nastavi čitati

Svijet

UPLAŠILI SE TRAMPOVIH PRIJETNJI? Indija traži alternativu za rusku naftu

Indijske kompanije počele su da traže alternative za snabdjevanje sirovom naftom iz Rusije kako bi smanjile svoje oslanjanje na njih nakon najave američkog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti sekundarne sankcije ruskoj nafti zbog remećenja ukrajinskog mirovnog sporazuma, prenosi Blumberg, pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema izvorima upoznatim sa situacijom, državne kompanije “Bharat Petroleum Corp.” i “Hindustan Petroleum Corp.” traže dodatne zalihe u maju iz regiona kao što su Bliski istok, Sjeverno more i Mediteran.

Trampove riječi su takođe dovele do porasta cijena referentnih fjučersa: na primjer, fjučersi za američki WTI (West Tekas Intermediate) porasli su za 3,1 odsto, što je bio najveći rast u skoro 11 nedjelja, navodi američka agencija.

Slična situacija se razvila nakon što je prethodna američka administracija u januaru uvela “najznačajnije” sankcije ruskom energetskom sektoru.

Prošlog mjeseca su i državne i privatne rafinerije bile uvjerene u svoju sposobnost da prime svu rusku naftu “nakon kratkog prekida izazvanog pooštravanjem sankcija Vašingtona”.

Poslije januarskog paketa sankcija protiv ruske nafte i gasa, Rojters je prenio da će ograničenja natjerati Indiju i Kinu da traže alternative ruskim snabdjevanjima na Bliskom istoku, u Africi i Americi.

Istovremeno, posljednjih godina, snabdjevanje ruskom naftom pomoglo je da se smanji zavisnost Indije od uvoza sa Bliskog istoka i Afrike.

Tako je od aprila 2024. do marta 2025. Rusija pretekla UAE i postala najveći dobavljač nafte u Indiji tokom godine njen udio je porastao sa 14 na 57 odsto.

Indija se nije pridružila sankcijama koje zapadne zemlje uvode Rusiji.

Indijske kompanije suočavaju se sa ograničenjima SAD i EU zbog navoda o umiješanosti u zaobilaženje sankcija Rusiji.

Nakon što su najavile veliki paket ograničenja za ruski energetski sektor, SAD su zahtjevale da Indija istovari naftu iz ruskih tankera do 27. februara.

Ograničenja su tada pogodila, posebno, Gasprom njeft i Surgutneftegaz i više od 180 tankera koje Vašington smatra “flotom u senci“ Rusije.

Nju Delhi je pristao da odbije istovar tankera koji su pod američkim sankcijama, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMATIČNO NA ISLANDU! Dva jaka zemljotresa nakon erupcije vulkana (VIDEO)

Dva jaka zemljotresa jačine 5,3 i 4,7 stepena po Rihteru pogodili su danas Island.

Meteorološka agencija Islanda danas je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme, ali da je trenutno nema na površini.

– Za sada magma nije stigla na površinu, ali će vjerovatno doći do erupcije – navodi se u saopštenju.

Pored podzemne erupcije magme, ovo područje takođe je pogodilo više od 100 malih zemljotresa.

Lokalna policija je saopštila da je evakuisana obližnja luksuzna banja “Plava laguna”, kao i ribarski grad Grindavik, u kojem se nalazi oko 40 kuća, prenosi AP.

Meteorološka agencija je saopštila da je zapremina magme ispod vulkana Svartsengi na najvišem nivou od serije erupcija u decembru 2023.

– Akumulacija magme se nastavlja, ali je stopa podizanja usporila posljednjih nedelja – saopštila je agencija.

Seizmička aktivnost se postepeno povećavala posljednjih nedjelja, što ukazuje da pritisak na mjestu erupcije raste, navodi se na sajtu agencije. Island, poznat kao “zemlja leda i vatre” zbog brojnih glečera i vulkana, suočio se sa 10 erupcija južno od Rejkjavika od 2021. godine, a ovo bi mogla da postane 11. erupcija u toj oblasti.

Za sada nema značajnog širenja pepela u stratosferu, zbog čega nije došlo do prekida vazdušnog saobraćaja.

Nastavi čitati

Aktuelno