Connect with us

Politika

OPOZICIONARI U SRPSKOJ ĆUTE, SARAJEVSKI I OPOZICIJI NAKLONJENI MEDIJI NE PIŠU, JAVNOST ŠOKIRANA

Iako je javnost navikla da se opozicija u Republici Srpskoj zgražava na navodnu korupciju i kriminal u vlasti, tvrdeći kako su oni borci za demokratiju i pravdu, nema odgovora ko finansira i pomaže kandidaturu Jelene Trivić na poziciji predsjednika Republike Srpske i Mirka Šarovića na poziciji srpskog člana Predsjedništva BiH, piše portal “Politički.rs”.

U tekstu se navodi da “Jelena Trivić, koja je slavu stekla na Trgu Krajine u Banjaluci kada je obećala Davoru Dragičeviću, ocu ubijenog sina Davida, da neće ući u Narodnu skupštinu Republike Srpske, ne odgovara na pitanje odakle na njenim tribinama lica koja su od ranije poznata MUP-u i javnosti Srpske, po vršenju najtežih krivičnih dela, što ostavlja utisak da je reč o njihovim drugovima koji su očigledno njihovi saučesnici u pokušaju militarizacije političke zajednice u Republici Srpskoj”.

“Uostalom Mirku Šaroviću kandidatu za srpskog člana Predsedništva BiH i Jeleni Trivić, više nego očigledno odgovara stanje haosa u Republici Srpskoj koje vide kao obličje njihovog političkog opstajanja i spasavanja. Trivićeva u stilu Marinike Tepiće drži se priče o navodnoj korupciji vlasti, jer su joj tako savetovali mentori koji su pomagali opoziciju u Srbiji. Tako se opozicija u Republici Srpskoj smišljeno i nepogrešivo uklapa u društveni ambijent u kome preovlađuje ekstremističko ponašanje”, naglašava se u tekstu.

U Srbiji je opozicija fokus u predizbornoj kampanji stavila na predsjednika Aleksandra Vučića i njegovu porodicu, dodaje se u tekstu, slično kao što to radi opozicija u Srpskoj – isti recept, samo drugi akteri.

“Svakako ne treba zaboraviti ni saborca Trivićeve u borbi protiv korupcije Dragana Mektića, bivšeg ministra bezbednosti u Savetu ministara, koji je skoro postao Banjalučanin, nakon što je kupio stan pod sumnjivim okolnostima i sumnjivim ugovorom od Bojana Cvijetića, svog savjetnika u Ministarstvu bezbednosti u Savetu ministara, inače optuženog za trgovinu kokaina i najteža krivična djela”, naglašava se u tekstu.

Portal “Politički.rs” navodi da sada Trivićevu i Šarovića podržavaju paljanski žestoki momci Radomir Kojić i Jovan Škobo.

“O kakvim licima je reč zna Istočno Sarajevo i javnost Republike Srpske. Za njih se vezuju najteža i najgora krivična dela. Može se samo zamisliti kako bi opozicioni mediji u Srpskoj i sarajevski mediji koji podržavaju opoziciju u Srpskoj, ovo koristili, da su slična lica bila recimo na predizbornim tribinama SNSD-a!?

Podzemlje Republike Srpske i Srbije je uvek bilo povezano i isprepletano. Pripadnici Zemunskog klana su se sakrivali po istoku Srpske nakon akcije ‘Sablja’ koja je bila odgovor na ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića 2003. godine, kada su na vlasti u Republici Srpskoj bili SDS i PDP. Ta vladavina, kao što je poznato, bila je obeležena političkim ubistvima i masovnim delovanjima auto-mafije”, ističe se u tekstu.

Navodi se da su “strani centri moći i zapadne službe bezbednosti aktivni učesnici svake političke kampanje i u Beogradu i u Srpskoj”.

“Nakon što nisu uspeli izvršiti puč u Beogradu i smeniti Vučića, postavljen je novi cilj – politička eliminacija Milorada Dodika jer je smetnja na putu tim stranim centrima moći da od Republike Srpske naprave praznu ljušturu i stvore unitarnu, čitaj islamsku BiH. Smetnja, zato što većinska javnost dobro zna da jedino sa Dodikom Srbi ostaju na srpskom stanovištu, bez ugnjetavanja tuđe slobode i tuđih nacionalnih, verskih, kulturnih i drugih prava”, naglašava se u tekstu i dodaje da se kod opozicije sredstva ne biraju, samo se uloge mijenjaju.

“Jelena Trivić je tako i postala kandidat nakon što je smaknut njen najveći rival, banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković. Jedan od razloga njegove eliminacije bila je i njegova povezanost sa vlastima u Srbiji na koju se mlađani političar stalno poziva, što Trivić nikako nije mogla da prihvati. Ali je zato oberučke prihvatila da trguje istinom sa strancima.

Mirko Šarović, uprkos najlošijem rejtingu, postaje kandidat računajući pre svega na bliskost sa muslimanskim sarajevskim političkim krugovima. Zanimljivo da kandidat opozicije nije, recimo, Nebojša Vukanović koji ima nešto bolji rejting, ali nije imao podršku vrha SDS-a i PDP-a, kao ni Jelene Trivić koja ga je u ključnom momentu ‘pustila niz vodu’, smatrajući ga kako u poverenju zna da kaže ‘neozbiljnim i nedoraslim političkim bleferom'”, naglašava se u tekstu.

Dalje se navodi da strancima i muslimanskom Sarajevu ne treba neko na koga bi Beograd imao uticaj, te je Trivićeva njihov idealan kandidat koja se dokazala da se “ne boji” Aleksandra Vučića svojevremenim pismom u kojem ga je bezočno i direktno prozvala “za umešanost na prošlim opštim izborima u Srpskoj, što je daleko od bilo kakve istine”.

Ali, zato je veliko poštovanje pokazala prema nelegalnom i samozvanom visokom predstavniku u BiH Kristijanu Šmitu koga je dočekala sa širokim osmijehom, ističe se u tekstu, pažljivo se konsultujući sa njim kakvu bi politiku trebalo da vodi.

“Nema sumnje da Jelena Trivić nije dorasla za funkciju predsjednika Republike Srpske, jer ne može dostojno zameniti državnika Dodika, zbog toga što na politiku gleda kroz strane naočare, dok Dodik gleda isključivo srpskim očima”, zaključuje se u tekstu koji je objavio portal “Politički.rs”. /kraj/tp

Politika

IMA SE, MOŽE SE: Predsjednik Vlade i ministri dobijaju veće plate

Vlast u Republici Srpskoj povećala je nedavno plate budžetskim korisnicima, a na spisku za povišice su se našli i predsjednik vlade i ministri.

Na posebnoj sjednici Vlade, 1. aprila, premijer i ministri izglasali su nove osnovne mjesečne plate uvećane za deset odsto u bruto iznosu.

Tako će predsjednik Vlade Radovan Višković ubuduće primati 8.387 KM u bruto iznosu, odnosno oko 5.103 KM kada se plate porezi i doprinosi.

Višković je do sada imao bruto platu od 7.624 KM, odnosno oko 4.640 KM u netu, prenosi CAPITAL.

Nova bruto plata potpredsjednicima Vlade, Alenu Šeraniću i Milošu Bukejloviću iznosi 7.357 maraka, odnosno 4.477 KM neto.

Ministri će ubuduće dobijati platu od 6.328 KM ili 3.851 KM kada se odbiju obaveze prema fondovima i državi.

Prethodno, njihova bruto plata je iznosila 5.753 marke.

Napominjemo da je riječ o osnovnoj plati koja se uvećava u skladu sa radnim stažom.

– Osnovna plata se uvećava za svaku navršenu godinu staža osiguranja i to do navršenih 25 godina 0,3 odsto, a svaka naredna godina 0,5 odsto – navodi se u odluci Vlade Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

MILANOVIĆ: Skupštinska većina pogoduje KRUPNOM KAPITALU

Odbornik PDP-a Dragan Milanović i predsjednica Gradskog odbora PDP-a, Mirna Savić Banjac, osvrnuli su se na posljednju sjednicu Skupštine grada Banjaluke, kritikujući odluke skupštinske većine koja je odbila prijedloge koji bi, kako tvrde, koristili budžetu i građanima.

Među tačkama koje nisu dobile podršku nalaze si i odluka o povećanju vrijednosti nekretnina, što bi, prema Milanoviću, donijelo značajne prihode u gradski budžet.

“Odbijanjem povećanja vrijednosti nekretnina, budžet grada je izgubio oko dva miliona maraka, što je dovoljno za izgradnju najmanje dva vrtića. Razumijem političke razlike i neslaganja sa gradonačelnikovim izvještajima, ali ne mogu da shvatim zašto skupštinska većina sprječava donošenje odluka koje povećavaju prihod gradu”, rekao je Milanović.

On je podsjetio da se porez na nepokretnosti u Banjaluci nije mijenjao od 2017. godine, iako su u tom periodu cijene nekretnina značajno porasle.

“Gradska uprava je predložila da se vrijednost nekretnina poveća za 25 odsto, uzimajući u obzir inflaciju. Ova mjera bi najviše pogodila one koji imaju više nekretnina, što je logično. Naplata poreza je progresivna – oni koji imaju više, treba da plate više. Skupštinska većina, odbijajući ovaj prijedlog, direktno pogoduje krupnom kapitalu”, naglasio je on.

Milanović je ukazao da su u gradovima u kojima je SNSD na vlasti vrijednosti nekretnina značajno veće nego u Banjaluci. Kao primjere naveo je Istočno Sarajevo, gdje prosječna vrijednost nekretnina iznosi 20 odsto, Prijedor sa 40 odsto, Trebinje sa 60 odsto, dok na Palama ona dostiže čak 100 odsto.

“Postavlja se pitanje kome ova odluka ide u korist i zašto Banjaluka, kao najveći grad u Republici Srpskoj, ne može da primijeni isti model kao ovi gradovi?” zaključio je Milanović.

Nastavi čitati

Politika

MILIČEVIĆ NAKON SASTANKA SA “TROJKOM” I HDZ BiH: Održan konstruktivan i ozbiljan sastanak dobronamjernih ljudi

Najavio da će sledeći sastanak biti u Banjaluci.

Kada pričamo o dogovoru mislimo na snažnu i stabilnu Republiku Srpsku i funkcionalnu Bosnu i Hercegovinu, u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, sa tri konstitutivna naroda i konkretnim rezultatima.

Ovo je poručio predsjednik Srpske demokratske stranke Milan Miličević nakon sastanka SDS, PDP i Liste za pravdu i red sa HDZ i strankama Trojke.

On je naglasio da je održan konstruktivan i ozbiljan sastanak dobronamjernih ljudi uz iskrenost i povjerenje koji su osnova bilo kakvog dogovora.

– Odnekud se pojavila informacija da će ovaj sastanak rezultirati sporazumom. Nerealno je bilo očekivati tako nešto i nismo imali takvu namjeru. Ne možete praviti sporazum koji ćete potpisati samo forme radi na prvom formalnom sastanku – zaključio je Miličević.

Najavio je da će naredni sastanak biti održan u Banjaluci 10. aprila i da će domaćini biti SDS, PDP i Lista za pravdu i red.

– Dogovori se uvijek prave kompromisima, a krajnji cilj je da, kada napravimo dogovor, budemo dobri domaćini u našoj Republici Srpskoj, u Banjaluci, i potpišemo sporazum koji će biti osnova za vrlo brze rezultate – rekao je Miličević.

Brzi rezultati znače nastavak evropskog puta, dodao je on, i ne samo da bi se on tako zvao, već evropskog puta koji dovodi Republiku Srpsku, Federaciju BiH i kompletnu BiH sa svim stanovnicima koji ovdje žive u situaciju da osjete benefite, investicije i bolji životni standard kroz konkretne projekte.

– Ako to uspijemo onda smo na pravom putu. Ako ne možemo to da uradimo bolje da ne ulazimo u takve stvari – rekao je predsjednik SDS.

On je naglasio da su u fokusu stabilnost, mir, investicije i razvoj.

– Na tome radimo i oko toga smo spremni na kompromise, ali do određene granice. Govoreći u ime Srpske demokratske stranke, koja ove godine obilježava 35 godina postojanja – dakle, starija je od Republike Srpske i postdejtonske Bosne i Hercegovine – smatramo svojom obavezom da kao državotvorna stranka aktivno učestvujemo u ovim procesima, s ciljem zaštite Republike Srpske, ali i funkcionalne Bosne i Hercegovine – izjavio je Miličević.

Nastavi čitati

Aktuelno