Connect with us

Zdravlje

OPREZ! OVO JE SIMPTOM koji često ignorišemo, a može biti znak OZBILJNJE BOLESTI

Osjećaj nedostatka daha je česta pojava i ne mora uvijek da znači da je potrebno da posjetite ljekara, ali u slučajevima kada se događa iznenadno ili bez nekih drugih popratnih simptoma, kod ljudi zna da stvori određen strah.

Mnogo je mogućih uzroka otežanog disanja, a dok su neki od uzroka potpuno bezazleni, drugi mogu da budu znak ozbiljne bolesti i kao takvi zahtijevaju hitnu intervenciju, piše „Healthline“.

Kako objašnjavaju ljekari, osjećaj zadihanosti, otežano ili ubrzano disanje i slične pojave sasvim su normalne kada osoba doživljava neki teži fizički napor, stres ili veliko uzbuđenje. Kada je uzrok otežanog disanja poznat, ne postoji razlog za posjetu ljekaru jer se tada radi o najnormalnijoj povećanoj tjelesnoj potrebi za kiseonikom.

Međutim, ako se otežano disanje javlja kod mirovanja i popraćeno je nekim drugim neprijatnim simptomima poput stezanja u grudima ili nemogućnosti dubokog udaha, situacija više nije toliko bezazlena.

Otežano disanje ili dispneja nerijetko se javlja kod srčanih bolesnika, osoba koje imaju nizak nivo gvožđa ili su anemične, kod pojedinaca koji doživljavaju anksioznost, pušača, osoba sa respiratornim bolestima i osoba koje imaju problema sa viškom kilograma.

Ljekari upozoravaju da svi slučajevi u kojima otežano disanje samo od sebe ne prođe u roku od nekoliko dana mogu da budu potencijalno opasni i zahtijevaju pregled stručnjaka kako bi se utvrdio pravi uzrok problema.

Postoje i stanja kada je intervencija neophodna
Postoje i stanja u kojima je potrebno reagovati što prije jer bi moglo da dođe do ozbiljnih posljedica. Jedno od njih jeste plućna embolija kod koje dolazi do začepljenja plućnih arterija zbog trombocita, odnosno ugruška koji dolaze iz perifernih dijelova tijela. Karakteriše je povećana frekvencija disanja i otežano disanje, a ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Često se, upozoravaju ljekari, pojavljuje uz simptome kašlja, povišene temperature i cijanoze.

Ne smijemo zanemariti ni srčani udar kod kog do otežanog disanja dolazi zbog smanjenog ili opstruisanog dotoka krvi u srce, a simptom je, između ostaloga, i otežano disanje, prenosi Index.hr.

Zdravlje

JAKO DOBRE VIJESTI! Naučnici rade na razvoju prve vakcine protiv kuge

Tim naučnika koji je uveo vakcinu Oksford AstraZeneka tokom pandemije kovida sada radi na prvoj vakcini protiv bubonske kuge u Velikoj Britaniji, dok rastu strahovanja da bi se ta bolest mogla ponovo pojaviti, prenose danas britanski mediji.

Procjenjuje se da je od kuge u 14. vijeku umrla polovina populacije u Evropi, a ova bolest je, ako se ne liječi, smrtonosna u 30 odsto slučajeva, prenosi Miror.

Kuga je izazvala tri globalne pandemije od ukupno sedam koliko ih je zabilježeno u svijetu do sada.

Od pronalaska antibiotika, strah od kuge je smanjen, ali zbog porasta njihove nedjelotvornosti uslijed masovne upotrebe, naučnici smatraju da je trenutak da se Velika Britanija pripremi za eventualnu epidemiju kuge.

Tim naučnika sa Oksforda saopštio je da je testiranje vakcine koje je počelo 2021. dalo rezultate koji pokazuju da je ona bezbjedna i da proizvodi željenu reakciju.

Nastavi čitati

Zdravlje

HOLANDSKI LJEKARI TVRDE! Vrijeme provedeno pred ekranom LOŠE UTIČE NA SAN DJECE

Dječji ljekari u Holandiji ukazuju na sve češći problem nedovoljnog sna kod djece školskog uzrasta navodeći da je razlog koji značajno doprinosi tome to što djeca previše vremena provode pred ekranom kompjutera ili televizora prije odlaska na spavanje.

Naučno udruženje pedijatara Holandije skrenulo je pažnju na taj problem a zvaničnica udruženja Margret Harskamp rekla je da gledanje u ekran kompjutera televizora mobilnog telefona ili tableta otežava djeci da zaspu prenio je list “NL Tajms”.

Nedovoljno sna kod djece može da smanji sposobnost koncentracije i adekvatnog ponašanja u školi ili da dovede do hiperaktivnosti i naglih promjena raspoloženja ukazali su ljekari.

Harskamp je navela da ako se kod djece poboljša spavanje njihovi problemi sa koncentracijom i ponašanjem često se sami riješe ali je napomenula da roditelji ponekad ne shvataju da nedostatak sna može biti glavni uzrok takvih problema.

Tako je istraživanje holandskog medija RTL Nieuvs pokazalo da samo 12 odsto roditelja misli da im djeca loše spavaju zbog toga što provode vrijeme pred ekranom prije odlaska u krevet dok 59 procenata misli da to ne utiče na san njihove djece a 12 posto vjeruje da im to pomaže da utanu u san.

Harskamp je ukazala da djeci koja teško zaspu ili su pretjerano umorna tokom dana mogu pomoći boravak i igra na otvorenom.

“Dva sata igre na otvorenom je veoma blagotvorno. Vlada i škole treba da obezbijede da djeca imaju pristup velikom broju bezbjednih igrališta” poručila je ona.

Nastavi čitati

Zdravlje

DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola

Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.

Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.

Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.

Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.

Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.

Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.

Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.

“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.

Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.

Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.

Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Aktuelno