Connect with us

Zdravlje

OTKRIVENI SIMPTOMI SRČANOG UDARA Koji se javljaju dan prije

Srčani udar ili infarkt nastaje zbog prekida dotoka krvi u srce, najčešće zbog ugruška. Novo istraživanje otkriva da 50 odsto kardioloških bolesnika ima jedan simptom dan prije srčanog udara.

Prema naučnicima iz Instituta “Smidt Heart” u Centru “Cedars-Sinai” u Los Anđelesu, kod žena i muškaraca često se javlja znak upozorenja nadolazeće i ponekad kobne zdravstvene krize.

Žene uglavnom iskuse otežano disanje, dok muškarci osjećaju bol u prsima, tvrde istraživači koji su svoja otkrića objavili u časopisu “Lancet Digital Health”. Ostali, rijeđi znakovi upozorenja koje su osjetila oba pola uključuju napade i abnormalno znojenje.

“Ovo saznanje moglo bi dovesti do rane intervencije i prevencije smrti. Naše otkriće moglo bi dovesti do nove paradigme za prevenciju iznenadne srčane smrti” izjavio je glavni autor studije Sumet Čang.

Za istraživanje su korišteni podaci iz dvije studije o srčanim zastojima u Kaliforniji i Oregonu, koji su uključivali pacijente starosti od 18 do 65 godina, navodi “Avaz”. Istraživači su takođe posmatrali ljude koji su imali slične simptome, ali nisu doživjeli srčani zastoj.

“Pacijenti koji primjete znak upozorenja i pozovu hitnu pomoć prije nego što kolabiraju zbog iznenadnog srčanog zastoja imaju pet puta veću vjerovatnost da će preživjeti” poručili su naučnici

Kuhinjica

ODMAH U MARKET! Devet voćki koji će vam spasiti kosti

​Kalcijum je ključan za zdravlje kostiju i zuba, ali i za rad mišića, nervnog sistema i krvnih sudova. I dok se najčešće povezuje sa čašom mlijeka, dijetetičari ističu da voće može biti neočekivano dobar saveznik u borbi protiv nedostatka kalcijuma – pogotovo ako ga unosite kroz raznovrsnu biljnu ishranu.

Stručnjaci kažu da odraslima treba oko 1.000 mg kalcijuma dnevno, a djeci, trudnicama i starijima čak i više.

Devet voćki koje predvode po sadržaju kalcijuma
1. Indijska smokva – 83 mg po šolji
Egzotični plod kaktusa oduševljava ne samo izgledom i ukusom (kombinacija jagode, lubenice i citrusa), već i visokim sadržajem kalcijuma – pogotovo u kori. Može se jesti svježa, cijeđena, ili kao osnova za džemove i deserte.

2. Narandža – 65 mg (velika) / 349 mg (čaša s dodatim kalcijumom)
Osim što je kraljica vitamina C, narandža je odlična i za kosti. Sokovi obogaćeni kalcijumom mogu dostići čak i količinu kao jedna čaša mlijeka. Ipak, dijetetičari savjetuju da ne preterujete – jedna čaša dnevno je dovoljna.

3. Crna ribizla – 61 mg po šolji
Ova tamna bobica je pravi superheroj među voćem: bogata kalcijumom, antioksidansima i vlaknima. Možete je konzumirati svježu, sušenu, u marmeladama ili sokovima.

4. Suve smokve – 60 mg u 1/4 šolje
Ne samo da su odličan prirodni izvor energije, već su i jedna od najkoncentrovanijih voćnih namirnica kada je kalcijum u pitanju. Savršene kao grickalica ili dodatak jogurtu, zobenim pahuljicama i salatama.

5. Kupine – 42 mg po šolji
Niskokalorične, bogate vlaknima i snažnim antioksidansima, kupine su pravo blago za vaše zdravlje. Savršene su u smoothie-ju, voćnim salatama ili kao osvježavajući dodatak doručku.

6. Papaja – 29 mg po šolji
Tropska kraljica zdravlja, papaja obiluje vitaminima, gvožđem i, naravno – kalcijumom.

Zanimljivo: u “plavim zonama” (dijelovima svijeta s najdugovječnijom populacijom), papaja se često jede svakodnevno.

7. Kivi – 26 mg po plodu
Ova mala zelena voćka nadmašuje i narandžu po količini vitamina C, a uz to sadrži i solidnu dozu kalcijuma. Bogat je vlaknima, pomaže varenju i odličan je za imunitet.

8. Suve šljive – 19 mg u 1/4 šolje
Poznate po tome što “pokreću stvari”, suve šljive su i saveznik zdravih kostiju. Iako količina kalcijuma nije ogromna, redovna upotreba doprinosi zdravlju zbog ukupnog mineralnog sastava.

9. Suve kajsije – 18 mg u 1/4 šolje
Zahvaljujući koncentraciji hranljivih materija, suve kajsije su odličan dodatak biljnim obrocima – osim kalcijuma, donose i gvožđe, proteine i energiju, prenosi Ona.

Voće ne može sve, ali može mnogo
Ako se hranite biljno ili jednostavno želite da smanjite unos mliječnih proizvoda, ne zaboravite da voće može doprinijeti unosu kalcijuma, naročito kada se kombinuje sa:

biljnim mlijekom obogaćenim kalcijumom,
tofuom,
bademima,
tahinijem,
i zelenim lisnatim povrćem (kelj, blitva, rukola).

Nastavi čitati

Zdravlje

DOBRO PAZITE! Zaraženi krpelji mogu prenijeti zoonoze na čovjeka

Krpelji mogu prenijeti na ljude nekoliko bolesti od kojih uglavnom obolijevaju životinje, zato poslije boravka u prirodi obavezno treba pregledati odjeću i tijelo, rečeno je u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Načelnik Službe za epidemiolologiju u Institutu Nina Rodić Vukmir rekla je Srni da krpelji mogu da prenesu na ljude lajmsku bolest, krpeljski meningoencefalitis, tularemiju, hemoragijsku groznicu i druge bolesti.

Vukmirova je navela da se vakcinacijom jedino može spriječiti pojava krpeljskog meningoencefalitisa, ali da vakcina ne štiti od lajmske bolesti koja je najčešća na ovim prostorima.

“Kod nas ova vakcina nije dostupna”, rekla je Vukmirova.

Ona je pojasnila da je pojava crvenila dokaz zaraze uzročnikom lajamske bolesti koja zahtijeva liječenje, te napomenula da mjesto uboda krpelja treba da posmatrati do mjesec dana.

Krpelji se zaraze sisanjem krvi zaražene životinje, a na ljude prenesu prilikom ugriza, ali i gnječenjem krpelja preko oštećene kože ili sluznice.

Vukmirova je napomenula da krpelja iz kože treba odstraniti bez čupanja i gnječenja, ne stavljajući nikakva hemijska sredstva jer tada pojačano izlučuje veću količinu sekreta, te tako lakše prenese infekciju.

Prema njenim riječima, krpelja treba odstraniti pincetom, hvatanjem što bliže koži i laganim povlačenjem, a poslije odstranjivanja mjesto uboda dezinfikovati.

Prilikom boravka u prirodi, Vukmirova je savjetovala duge rukave i nogavice, a po povratku pregledati odjeću i cijelo tijelo, prvenstveno djece.

Nastavi čitati

Zdravlje

ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”

Nova ruska vakcina protiv melanoma je u završnoj fazi kliničkih ispitivanja, a banjalučki Medicinski fakultet spreman je da se uključi u klinička ispitivanja i Republika Srpska opredijeljena da se ova vakcina primjenjuje i kod domaćih pacijenata.

Dekan Medicinskog fakulteta Ranko Škrbić rekao je za RTRS da ruski timovi rade na još četiri ili pet vakcina za druge vrste tumora.

– Oni već to imaju spremno i neće sjediti skrštenih ruku, timovi rade na tome. Mene je upravo zainteresovala mogućnost da i mi pripremimo pacijente koji bi potencijalno odgovarali takvoj terapiji – rekao je on.
Škrbić je dodao da sutra putuje u Rusiju i da namjerava da vidi kako se Medicinski fakultet može uključiti u ispitivanja, ali i da ponudi određeni broj pacijenata za liječenje.

– Oni će morati da profilišu koji pacijenti će moći da prime terapiju – rekao je on, dodajući da očekuje da će grupa pacijenata iz Republike Srpske već na jesen moći da primi vakcinu.

Škrbić je pojasnio da bi na početku pacijenti iz Srpske morali da idu u Rusiju, ali da je moguće da će kasnije biti omogućena primjena ove vakcine i u Srpskoj.
Podsjećamo, tvorac vakcine protiv melanoma je direktor Instituta “Gamaleja” Aleksandar Gincburg, koji je napravio i MRNK vakcinu protiv raka personalizovanu za svaki određeni tumor i svakog određenog pacijenta.

Sa Gincburgom, koji je i tvorac vakcine sputnjik V, nedavno je u Moskvi razgovarao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i to upravo o mogućnostima primjene vakcine protiv melanoma u Srpskoj.
BL-PORTAL

Nastavi čitati

Aktuelno