Connect with us

Region

OVO JE OČUH KOJI JE KRVNIČKI TUKAO BEBU: Djevojčica zbog teških povreda hitno prevezena u bolnicu u Beograd

Mladić Aleksandar K. (20) iz Kraljeva je očuh koji je krvnički tukao sedmomjesečnu bebu svoje partnerke Ivane I. (19).

rema informacijama Blica, Ivana I. je iz okoline Vrnjačke Banje, a nedavno je došla u Kraljevo da živi sa Aleksandrom.

– Aleksandar u Kraljevu živi sa svojim roditeljima, Ivanom i bebom. Prije nekoliko godina se sa porodicom preselio na selo, ali su se prije dvije godine vratili u Kraljevo – pričaju njegovi poznanici.

Kako je saopštio MUP, sumnja se da je sedmomjesečnu pastorku u proteklih nekoliko dana A.K. (20) u porodičnom stanu, koristeći odsustvo svoje supruge, u više navrata fizički zlostavljao.

Kako se vidi na društvenim mrežama uhapšenog Aleksandra, on je objavljivao fotografije sebe kako drži palicu, kao i snimke svog bahatog ponašanja na kojima se vidi kako pije i puši, dok u pozadini ide glasna bijesna muziku.

– Podzemlje Kraljeva – napisao je Aleksandar, uz video snimak kako šeta ulicama grada.

Beba primljena u bolnicu sa jezivim povredama
Beba je u kraljevačku bolnicu dovezena iz Vrnjačke Banje kolima Hitne pomoći, sa teškim tjelesnim povredama, prelomima nadlaktice i lijeve ključne kosti, hematomom na glavi, prelomom rebara i unutrašnjim krvarenjem.

– Bebu je majka dovela u Dom zdravlja u Kraljevu, u Službu pedijatrije. Medicinska sestra je otkrila da beba ima čudnu boju lica. Daljim pregledom primećena je asimetrija ramena. I odmah je prijavila da nešto nije u redu – kaže izvor iz kraljevačke bolnice.

Nakon što su bebi utvrđene teške povrede, ona je hitno transportovana za Beograd.

Kako se saznaje, majka je sa nasilnikom živjela u vanbračnoj zajednici, a ona je kasnije i priznala da je njen partner, odnosno očuh bebe, nanio povrede djevojčici.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Kraljevu, piše Blic.

Region

VUČIĆ IMA PRIMARNI CILJ “Srbija mora vratiti fokus na pravo školovanje”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je, zbog pokušaja sprovođenja obojene revolucije, Srbija najviše izgubila u obrazovanju mladih, u sticanju znanja, u onome što je, kako ističe, najznačajnije za jednu zemlju.

– Tu su gubici nenadoknadivi. To je nešto što niko neće moći da vrati ni roditeljima djece, ni djeci. Naše je da se potrudimo, da se borimo, da razgovaramo i sa profesorima i sa roditeljima, kako da ubrzamo i dodatno sticanje znanja, jer nije riječ o diplomama.
Diplomu može svako da dobije. U svijetu se više nigde ne cijene diplome. U svijetu se cijeni znanje. U svijetu se cijeni čime konkretno možete da doprinesete, koliko možete da radite, koliko možete da uradite – naveo je Vučić.

Kako je dodao, nekada su u Srbiji bili neki lošiji privatni fakulteti, ali sada su bolji, jer ranije su se neki trudili samo da obezbijede diplome, a danas više nikoga diplome ne zanimaju.

– Čak i meni i ljudima u vladi, kada razmišljamo o tome koga da angažujemo, prioritet je znanje i čime mogu da doprinesu razvoju svoje zemlje, a ne koliko je neko stekao diploma i ništa više od toga – kazao je Vučić.

Kako je poručio, vjeruje da će u narednom periodu uspjeti da se u Srbiju vrati veći broj ljudi na stvarno školovanje.

– Vjerujem da se nećemo suočavati sa pokušajima prevara od strane dijela profesora i uvjeren u talenat naše djece, uvjeren u posvećenost roditelja, vjerujem da ćemo uspjeti da napravimo dobre rezultate po tom pitanju – kazao je Vučić.

Nastavi čitati

Region

KORUPCIJA CJETA: Za pet mjeseci krivične prijave protiv 525 osumnjičenih

Od početka godine po nalozima viših tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu podnesene su krivične prijave protiv 525 osoba zbog koruptivnih i privrednih krivičnih djela.

U tim krivičnim djelima pričinjena je šteta u ukupnom iznosu od 4.821.000.000 dinara /oko 41 milion evra/, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Srbije.

Među uhapšenima su bili javni funkcioneri, nosioci vlasti u lokalnim samoupravama, direktori javnih preduzeća i odgovorna lica privrednih subjekata, navode u MUP-u.

Prema njihovoj ocjeni, ovi rezultati pokazuju da država ima kapacitet, znanje i odlučnost da sistemski suzbija korupciju i privredni kriminal, kao i da je saradnja policije sa nadležnim tužilaštvima na visokom nivou.

Nastavi čitati

Region

“STUDENTI SU ME JUČE NAPALI”: Ministar prosvjete zabrinut zbog politizacije univerziteta

Ministar prosvjete Dejan Vuk Stanković i pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje Branko Markoski juče su održali sastanak sa dekanima svih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Glavna tema diskusije bila je zaštita identiteta Univerziteta i obezbjeđenje kontinuiteta obrazovanja, odnosno mogućnost uspješnog završetka akademske godine, koja je dovedena u pitanje zbog mnogih problema. Komentarisao je i studente koji su se juče okupili ispred zgrade Vlade Vojvodine tokom njegove posjete.

– Atmosfera na Univerzitetu nije regulisana, a incidenti poput napada na profesorku Pravnog fakulteta su neprihvatljivi. Moramo prepustiti nadležnim organima da sprovedu istragu i sankcionišu neodgovorno ponašanje – izjavio je Stanković.

Tokom sastanka, utvrđeno je da su dekani fakulteta razmatrali mogućnosti za završetak akademske godine i upis novih studenata. Iako su neki dekani pokazali spremnost za prelazak na onlajn nastavu, drugi se još uvijek premišljaju.

– Dekani su uglavnom slušali šta su preduslovi za završetak akademske godine. Rijetki od njih su diskutovali ili postavljali pitanja. Nastojali smo da odgovorimo na njih u granicama zakona i akademske prakse. Univerzitet u Novom Sadu mora da prepozna negativne posljedice koje slijede ukoliko se akademska godina ne obnovi – dodao je Stanković.

Situacija na univerzitetima nestabilna
Ministar prosvjete Dejan Vuk Stanković izrazio je zabrinutost zbog sve veće nestabilnosti na državnim univerzitetima, koja bi mogla rezultirati gubitkom studenata.

-Postoji strah među državnim univerzitetima da će izgubiti studente, jer do ove godine su imali neku vrstu ekskluzivne pretpostavke za studiranje. Naučna dostignuća su impresivna, ali to ne može da negira obavezu da imamo regularnu akademsku godinu, sa redovno održanim časovima, predavanjima, vježbama i ispitima. Na fakultetima s praktičnom i teorijskom nastavom nadoknada nastave neće biti laka, a veliki diskontinuitet je najgore od svega – rekao je Stanković.

Nestabilna situacija na državnim univerzitetima dovela je do produženog diskontinuiteta u obrazovanju, što otežava readaptaciju svih učesnika, od profesora do studenata.

“Taj diskontinuitet traje od decembra do danas i biće veoma teško da se izvrši proces readaptacije. To je jedan psihološko-pedagoški proces bez koga nema mogućnosti da se obrazovni proces efikasno sprovodi”, rekao je Stanković.

Onlajn nastava kao privremeno rešenje
Onlajn nastava se nameće kao trenutno rešenje, koje može biti sinhrona ili asinhrona. Asinhrona nastava podrazumeva da profesori snime svoja predavanja i postave ih na odgovarajuće platforme, koje studenti prate uz dodatne materijale i vodiče kroz literaturu.

“Onlajn nastava je privremeno rešenje. Mi smo nju koristili samo u slučaju korone, kada je bila neophodna socijalna distanca. Sada se koristi zbog toga što su, nažalost, mnoge visokoškolske ustanove “kidnapovane” od strane jednog dela studenata. Potrebno je izvršiti deblokadu akademskih institucija kako bi se realizovala neposredna nastava”, dodao je Stanković.

Stanković naglašava da je od suštinskog značaja da se pozitivno odgovori na zahteve dekana i rektora za uvođenje onlajn nastave kako bi se očuvala akademska dinamika.

“Moratorijum na blokade mogao bi pomoći u uspostavljanju dinamike polaganja ispita i otvaranju novog upisnog ciklusa. U mnogim gradovima, kao što su Kragujevac, Niš i Novi Pazar, fakulteti već rade po režimu onlajn nastave. U Novom Sadu imamo 13 fakulteta, od kojih se na sedam odvija onlajn nastava, a nastava je jako tesna na Prirodno-matematičkom fakultetu”, istakao je Stanković.

Dejan Vuk Stanković govorio je o važnosti odvajanja obrazovnog procesa od političkih pitanja, navodeći primere fakulteta nacionalnih manjina koji su uspešno održali nastavu.

-Imamo učiteljske fakultete u Subotici na mađarskom jeziku, gdje nije izgubljen ni jedan dan nastave. To su fakulteti nacionalnih manjina, mahom na mađarskom jeziku. Internacionalni univerzitet, iako privatni, nije izgubio ni jedan dan nastave – rekao je Stanković.

-Nevjerovatno je kako ne poštujemo sopstveni obrazovni sistem i kako smo ga stavili u funkciju dnevne politike. Potpisivanje lista i traženje izbora su politički zahtjevi koji nemaju veze sa studentima. Da bismo riješili krizu u obrazovanju, moramo se držati platforme tima profesora Macuta, koja je predviđala odvajanje obrazovnog procesa od politike. To je jedini način da se fazno približimo uspješnom završetku godine na visokoškolskim ustanovama – dodao je Stanković.

-Država treba da ima svoj državni univerzitet, ali ne treba da mu stvori apsolutne preduslove za monopol. Državni univerzitet je naša obrazovna tradicija koju smo gradili vijekovima, ali trenutno je u krizi upravljanja i veoma disfunkcionalan, barem kada govorimo o Beogradskom univerzitetu. Drugi su mnogo odgovorniji, ali Beogradski univerzitet je neodgovoran zbog nekih fakulteta, dekana, pa čak i velikog dijela rektorskog kolegijuma – rekao je Stanković.

“Univerziteti ulaze u političke borbe”
Ministar je naglasio da su “univerziteti, umjesto da se fokusiraju na akademsku godinu, ušli u političke borbe i štrajkove, pokušavajući da neutralizuju mjere vlade Srbije”.

– Mi smo nudili racionalnu, staloženu, mirnu i tolerantnu platformu za završetak akademske godine. Međutim, univerziteti ulaze u političke borbe i poigravaju se sa štrajkovima, pokušavajući da neutralizuju mjere Vlade Republike Srbije koje se odnose na finansijska sredstva. Plata će biti isplaćena u punom iznosu kada se obnovi nastava, uključujući i uvećanu platu koju je dala prethodna vlada gospodina Vučevića. Treba prestati sa politikom na Univerzitetu i potrebno je početi baviti se obrazovanjem – dodao je Stanković.

Dejan Vuk Stanković kaže da “zakon ne prepoznaje plenume, već samo Studentski parlament kao legitimno tijelo za zastupanje studenata”.

– Blokade su definisali plenumi. Pronađite mi institut plenuma u Zakonu o univerzitetu, statutu bilo kog univerziteta ili pojedinačnog fakulteta. Nema, postoji samo Studentski parlament i SKONUS. Kao Ministarstvo, razgovaraćemo sa SKONUS-om o načinu na koji ćemo studentima omogućiti završetak akademske godine, kada univerzitetske vlasti i dekani omoguće studentima da ponovo rade – rekao je Stanković i dodao:

“Dekani i rektori imaju ogromnu odgovornost prema studentima. Ne znam zašto rukovodstvo Beogradskog univerziteta nije konačno prelomilo da se vrati svom primarnom poslu: nastavi i ispitima. Meni to još uvijek nije jasno – dodao je Stanković.

“Tačno je da su me napali”

Govoreći o jučerašnjem incidentu, kada su mu studenti u blokadi zviždali dok je bio u posjeti Novom Sadu, ministar prosvjete Dejan Vuk Stanković kaže da je to “političko nasilje”.

– Ne dijelim studente, tačno je da sam se obratio iz Pionirskog parka, ali jednako je tačno i da su me juče napali studenti dok sam obavljao svoju redovnu ministarsku dužnost sastajući se sa pokrajinskim sekretarom i dekanima Novosadskog univerziteta. Napad je evidentan na snimcima koji kruže društvenim mrežama – rekao je Stanković.

Stanković kaže da su “studenti u blokadi namjerno krenuli na njegov automobil tražeći reakciju”.

– Oni su namjerno krenuli ka mom automobilu s ciljem da me isprovociraju ili da snime kako brzo napuštam mjesto događaja, ne zato što se njih plašim, već da izbjegnem bilo kakav incident. Studentima je cilj da izazovu reakciju koja bi se mogla koristiti politički – dodao je Stanković.

Studenti i građani šetaju oko zgrade Pokrajinske Vlade i trube i zvižde.

Kaže da se slična situacija dogodila i u Budimpešti.

– Tokom posjete Budimpešti, kada sam posetio predstavnike samouprave Srba, organizovan je protest u školi “Nikola Tesla”. Iako je sve bilo spremno za moj dolazak, odlučio sam da ne idem kako bih izbjegao sukob. To je pretvoreno u lažnu priču da sam izviždan – istakao je Stanković.

– Nisam ministar koji hoće da ulazi u sukobe, već ministar koji hoće da rešava probleme. Sklanjam se od incidenata zato što ozbiljno i odgovorno želim da radim svoj posao – zaključio je Stanković

Nastavi čitati

Aktuelno