Connect with us

Zdravlje

OVO SIGURNO NISTE ZNALI! 11 pozitivnih učinaka crnog čaja

Jeste li znali da crni čaj ima više ljekovitih učinaka od zelenog čaja? Crni čaj često je zanemaren, ali jedna šolja crnog čaja dnevno može imati puno pozitivnih učinaka za vaše tijelo.

1. Dobar je za zube

Istraživanja su pokazala da crni čaj smanjuje zubni plak, stvaranje bakterija u ustima, te takođe štiti zube od propadanja. Šolja crnog čaja nakon obroka usporava rast bakterija u usnoj šupljini i na taj način smanjuje njihovu sposobnost uništavanja zubne cakline.

2. Dobar je za srce i krvne žile

Oni koji piju najmanje 3 šalice crnog čaja imaju 21% manji rizik od srčanog udara. Crni čaj štiti krvožilni sistem od oštećenja. Takođe snižava nivo holesterola. Međutim, samo ako jelovnik nije bogat nezdravim masnoćama koje bi ga mogle povećati.

3. Antioksidans

Crni čaj je izvrstan antioksidans. Sadrži polifenole, koji su takođe antioksidanti koji štite stanice i DNA od oštećenja.

4. Izvrstan je za detoksikaciju

Kombinacija zelenog i crnog čaja potiče funkciju jetre i ubrzava detoksikaciju tijela.

5. Crni čaj za zdrave kosti

Oni koji uživaju u crnom čaju time jačaju kosti i imaju manje šanse za artritis.

6. Smanjuje rizik od dijabetesa

Istraživanja su pokazala da stariji ljudi koji su dugoročno konzumiraju crni čaj 1-1 puta dnevno imaju čak 70 % manje šanse za razvoj dijabetesa tipa 2.

7. Smanjuje stres

Crni čaj je izvrsno piće koje će vam pomoći u borbi protiv svakodnevnog stresa i napora. Djeluje učinkovito, smanjuje nivo kortizola, hormona stresa u krvi.

8. Jača imunološki sistem

Crni čaj podiže vaš imunološki sistem. Sadrži tanine koji su uspješni u borbi protiv virusa. Crni čaj je izvrsno preventivno piće. Ali kada ste bolesni, trebali biste ga izbjegavati i koristiti biljne čajeve poput metvice, matičnjaka, kamilice itd.

9. Dobar je za probavu

Uz umjerenu potrošnju, tanini u crnom čaju pozitivno utiču na cijeli probavni trakt, jer smiruju i imaju terapeutski učinak.

10. Povećava energiju

Za razliku od nekih drugih pića, crni čaj nema visok sadržaj kofeina. Manji sadržaj kofeina u čaju poboljšava cirkulaciju krvi bez preopterećenja srca. Takođe potiče metabolizam. Povećava vam energiju, ali postupno i umjereno.

11. Crni čaj kao faktor sreće

Konzumacija čaja takođe može biti ritual koji ujedno potiče na druženje s prijateljima i susjedima. Šalica crnog čaja trebala bi postati rutina koja će vam svakodnevno pružiti dozu sreće i opuštenog razgovora.

 

Zdravlje

DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola

Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.

Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.

Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.

Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.

Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.

Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.

Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.

“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.

Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.

Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.

Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Zdravlje

Zašto je čokoladno mlijeko dobro za djecu? VJEROVALI ILI NE DIŽE IMUNITET

Čokoladno mlijeko je poslastica koju djeca obožavaju.

Ono nadopunjuje nutritivne nedostatke s kojima se mnogi suočavaju, pružajući odličnu opciju za izbirljive mališane ili one koji ne vole okus običnog mlijeka.

Ali, mnogi roditelji su zabrinuti; smiju li djeca piti čokoladno mlijeko zbog dodanog šećera koji sadrži?

Nutritivna vrijednost čokoladnog mlijeka
Malo čokoladno mlijeko od 0.2 litre, odnosno jedna porcija čokoladnog mlijeka, ima 150 kalorija, 8 grama proteina, 24 grama ugljikohidrata (10 grama dodanog šećera), kalcij, vitamin D i druge ključne nutrijente. Za usporedbu, obično mlijeko ima 105 kalorija i 12 grama ugljikohidrata bez dodanog šećera.

Čokoladno mlijeko obezbjeđuje niz važnih nutrijenata, a istraživanja pokazuju da je korisno za zdravlje. Studija iz 2021. godine, objavljena u časopisu Nutrition and Metabolism, pokazala je da dnevna konzumacija šalice mlijeka može smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, pretilosti, dijabetesa tipa 2 i osteoporoze, piše Parents, prenosi Index.

Mliječni proizvodi sadrže 18 od 22 esencijalna nutrijenta, uključujući kalcij, fosfor, magnezij i vitamin D, koji su ključni za zdravlje i metabolizam. Prehrambene smjernice ističu da mlijeko pomaže u nadoknadi nutrijenata poput kalcija, kalija i vitamina D, što čokoladno mlijeko čini zdravim izborom.

Glavni nutrijenti u čokoladnom mlijeku
Kalcij: Ključan za rast i čvrstoću kostiju, posebno tokom djetinjstva i adolescencije. Mliječni proizvodi sprečavaju bolesti kostiju i podržavaju mineralizaciju.

Vitamin D: Pomaže kalciju u jačanju kostiju. Mlijeko je jedan od rijetkih izvora vitamina D.

Proteini: Potiču rast i oporavak mišića, posebno kod aktivne djece.

Fosfor: Važan za čvrste kosti, zube i obnavljanje tkiva.

Kalij: Podržava rast, rad mišića i srčani ritam. Jedna šalica mlijeka ima oko 360 mg kalija.

Vitamin A: Pomaže rastu, razvoju i jačanju imunološkog sistema.

Smiju li mala djeca piti čokoladno mlijeko?
Da, mala djeca smiju piti čokoladno mlijeko. Mliječni proizvodi su glavni izvor tri od četiri ključna nutrijenta za zdravlje kod djece od dvije do 18 godina: kalcij, kalij i vitamin D.

Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala piti čokoladno mlijeko jer mlijeko s okusom sadrži više šećera nego što se preporučuje za tu dob. Stručnjaci preporučuju obično mlijeko koje je bogato nutrijentima i ključnim vitaminima za razvoj djeteta.

Nastavi čitati

Zdravlje

VIRUSI HARAJU! Koliko je u Srpskoj oboljelih od respiratornih infekcija

U Republici Srpskoj su od 2. do 8. decembra prijavljena 553 oboljenja slična gripu, najviše u regijama Foče i Istočnog Sarajeva, a u bolnicama 84 slučaja teške akutne respiratorne infekcije, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo.

U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske je 55 pacijenata oboljelih od teške akutne respiratorne infekcije, u bolnicama u Prijedoru devet, u Doboju osam, u Gradišci pet, u Foči jedan, Trebinju i Nevesinju po tri pacijenta.

Iz Instituta kažu da su najviše od teške akutne respiratorne infekcije obolijevale osobe u dobu od 30 do 64 godine i stariji od 65 godina.

Domovi zdravlja su u istom periodu prijavili 5.042 akutne respiratorne infekcije.

Kada je riječ o ovim i oboljenjima sličnim gripu, najveći broj oboljelih je u dobu od pet do 14 godina i od 30 do 64 godine, kažu u Institutu.

Nastavi čitati

Aktuelno