Connect with us

Društvo

PADA BROJ ZAPOSLENIH U SRPSKOJ, utvrđeno koja grana najviše trpi

Posljednji podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske pokazuju da se broj zaposlenih u Srpskoj smanjuje.

Tako se u podacima koji su objavljeni u ponedjeljak vidi da je ukupan broj zaposlenih na dan 30. septembar 2024. godine iznosio 289.689 lica, od čega je 246.001 lice zaposleno u poslovnim subjektima, a 43.688 zaposlenih se odnosi na preduzetnike i zaposlene kod preduzetnika.

“U odnosu na septembar 2023. godine, ukupan broj zaposlenih se smanjio za 0,4%, a u odnosu na mart 2024. godine je ostao na istom nivou”, piše u podacima.

Inače, prema ovim podacima, u septembru 2023. godine u Srpskoj je bilo zaposleno 290.745 osoba, dok je u istom periodu ove godine taj broj iznosio 289.689, odnosno 1.056 osoba manje je zaposleno.

Takođe, poredeći sa podacima iz marta ove godine, broj zaposlenih je isto manji.

U martu ove godine je, prema ovim podacima, bilo zaposleno 289.755 osoba ili 66 više nego u septembru.

Najviše je zaposleno u prerađivačkoj industriji, gdje je 56.130 osoba angažovano u Srpskoj.

Ipak, u ovoj industriji su za godinu dana čak 3.272 radnika manje, jer su u septembru prošle godine bila zaposlena 59.402 radnika.

U trgovini na veliko i malo je više radnika u odnosu na septembar prošle godine, kada je bilo zaposleno 51.416 radnika.

U septembru ove godine u trgovini na veliko i malo su zaposlena 52.202 radnika.

Gledajući ove podatke, više zaposlenih je ove godine, između ostalog, u djelatnostima zdravstvene zaštite i socijalnog rada, obrazovanju te javnoj upravi.

Sa druge strane, manje je zaposlenih u djelatnostima pružanja smještaja, hotelijerstva i ugostiteljstva te u vađenju rude i kamena.

Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, kazao je za “Nezavisne novine” da su i ranije govorili da je najveći problem u prerađivačkoj industriji.

“Loša privredna godina je prije svega u prerađivačkoj industriji, jer je ona najvećim dijelom oslonjena na inostrano tržište. S obzirom na stanje u kojem se nalazi prije svega privreda EU, drastično je došlo do pada izvoza, dok se povećao uvoz. Za prvih devet mjeseci je spoljnotrgovinski deficit veoma velik i iznosi 1,7 milijardi KM. Upravo taj smanjeni obim proizvodnje uticao je na to da su privredni subjekti morali da, zbog nedostatka posla, urade racionalizaciju i uštedu i time pribjegnu najnepopularnijoj mjeri i proglašenju nekih radnika tehnološkim viškovima”, naglasio je Ćorić.

Prema njegovim riječima, povećanje minimalne plate od skoro 30 odsto je takođe uticalo na povećanje troškova privrednika i to je samo ubrzalo njihove odluke da smanjuju broj zaposlenih.

“Nažalost, prognoze za 2025. godinu su još gore i očekuje se da će izvoz dalje padati i da će kriza biti tokom cijele godine. Mislim da je ovo još jedan od dokaza da minimalna plata ne bi trebalo da raste. Ulazom u narednu godinu sa povećanim troškovima za privredu možemo očekivati da ćemo krajem iduće godine imati poražavajuće podatke i da će broj zaposlenih radnika u industriji, a posebno prerađivačkoj, i dalje padati. Posla će biti sve manje i manje. Opterećivati privredu kada imamo sve manje posla je veoma neracionalno. Objektivno, privreda je u takvom stanju da ne može zadržati sve radnike, te imamo veliki problem, jer će ti radnici tražiti posao na drugom mjestu ili otići u inostranstvo. Ipak, ako ostanu ovi troškovi, siguran sam da će privrednici dati sve od sebe da zadrže radnike i pored očekivanja da će doći do još veće krize”, zaključio je Ćorić.

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Društvo

OPREMA ZA PENJANJE POVLAČI SE SA TRŽIŠTA! Karabineri pucaju, kopče ne drže, PENJAČI U ŽIVOTNOJ OPASNOSTI!

Sa tržišta BiH povučena je oprema za penjanje porijekolom iz Kine i dva tipa pojaseva za penjanje kojima nije poznata zemlja porijekla, objavila je Agencija za nadzor nad tržištem BiH.

Povučena je oprema za penjanje “mamut skajvoker” /MAMMUT SKYWALKER/ jer je čvrstoća proizvoda neadekvatna i karabiner se može otvoriti manjom silom, što može dovesti do toga da se penjač odvoji od sigurnosnog užeta i padne sa visine.

Na pojasevima za penjanje “pecl njuton” /Petzl NEWTON/ je nije sigurna kopča koja se nalazi na prsima i koristi se za pričvršćivanje pojasa.

Na pojasevima za penjanje “pecl svon easajfit” /PETZL SWAN EASYFIT/, pakovanje od pet komada, nisu sigurne kopče postavljene na stražnjem dijelu.

Uvoznici su za sve proizvode preduzeli dobrovoljne mjere povlačenja sa tržišta, povrata od potrošača i njihovo obavještavanje, te uništavanja proizvoda, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 37 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma tolo vrijeme, uz dnevnu tempereturu vazduha do 37 stepeni Celzijusovih.

Tokom poslije podnevnih časova na jugozapadu i istoku će doći do razvoja oblaka koji će ponegdje donijeti lokalne pljuskove sa grmljavinom, a na jugoistoku su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 20, na jugu do 24 stepena, a dnevna od 31 do 37 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, istočnog i sjeveroistočnog smjera, a u Hercegovini južnog i jugozapadnog, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno