Connect with us

Društvo

PAZITE S KIM I ŠTA RADITE! U Srpskoj prijavljene 43 oboljele osobe od polno prenosivih bolesti

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske prošle godine su prijavljena 43 osobe oboljele od polno prenosivih bolesti, i to od sifilisa, hlamidije, te HIV-a.

No, u poređenju sa 2023. godinom, bilježi se pad broja prijavljenih slučajeva, s obzirom na to da je u 2023. godini prijavljeno ukupno 77 oboljelih od navedenih bolesti, potvrdili su za “Nezavisne” iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

“Neke od najčešće prijavljivanih polno prenosivih bolesti u protekloj godini su bile hlamidijaza, i to 11 oboljelih, od sifilisa je oboljelo njih 13, a od HIV infekcije 10, dok je od AIDS-a bilo njih sedam, s tim da oboljelih od gonoreje nije bilo”, navela je Marina Jelen Šibarević, specijalizant epidemiologije u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Istakla je da se najveći pad u broju prijavljenih slučajeva bilježi kod hlamidijaze, dok je broj oboljelih od sifilisa, gonoreje, HIV infekcije i AIDS-a približno isti tokom protekle dvije godine.

Kako je kazala, kada je u pitanju uzrasna i polna struktura stanovništva koja obolijeva od najčešćih polno prenosivih bolesti, primijećeno je da su kod HIV infekcije i AIDS-a češće obolijevali muškarci iz MSM populacije i biseksualne orijentacije, a bolest se uglavnom otkrivala u srednjoj životnoj dobi.

“Tokom 2023. godine prijavljeno je 11 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i dvije žene, te osam oboljelih od AIDS-a, tj. šest muškaraca i dvije žene. Tokom iste godine, zabilježen je i jedan smrtni slučaj usljed komplikacija izazvanih AIDS-om.

U 2024. godini prijavljeno je 10 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i jedna žena, te sedam oboljelih od AIDS-a, a sve su bili muškarci. Nije bilo prijavljenih smrtnih ishoda od navedenih bolesti tokom 2024. godine”, dodala je ona.

Pojasnila je da, kada su u pitanju bolesti kao što su HIV i AIDS, u našem društvu i dalje postoji stigma i diskriminacija prema oboljelim osobama, što negativno utiče na blagovremeno javljanje, otkrivanje i tretman bolesti, čemu pored zdravstvenog sektora i društvo u cjelini treba posvetiti posebnu pažnju i dodatne napore.

“Kao i većina bolesti iz ove grupe, prijavljeni, odnosno otkriveni predstavljaju samo vrh ledenog brijega, dok veći broj lica ostaje skriven, odnosno neprijavljen. Postoji vjerovatnoća da je realno obolijevanje od ovih bolesti daleko veće, ali zbog prisutnosti stigme i diskriminacije, kao i kulturoloških razloga, ova grupa bolesti se neredovno i nedovoljno prijavljuje od strane zdravstvenih službi”, kazala je Jelen Šibarevićeva.

Arnela Cerić Banićević, specijalista ginekologije i akušerstva u Univerzitetskom kliničkom centru RS, za “Nezavisne” kaže da se nakon dugo godina ponovo susreću sa gonorejom i sifilisom kod pacijentkinja.

“Uzrok sigurno jeste u promiskuitetu i izboru partnera. Dokaz za povećanje ili pojavljivanje takvih infekcija jeste uvrštavanje analiza za njihovu detekciju u naš nacionalni vodič za trudnoće pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, koji je izašao 2023.”, rekla je Cerić Banićevićeva.

Istakla je da je i te kako bitno prepoznati i na vrijeme liječiti ove bolesti.

Inače, prema nedavno objavljenim podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), broj polno prenosivih bolesti je u porastu (SPI) širom Evrope, uz upečatljiv porast broja slučajeva sifilisa i gonoreje.

Nezavisne novine

Društvo

REZERVACIJE ZA LJETOVANJA U PUNOM JEKU, ali s novim cijenama

Rezervacije za ljetovanje za bh. građane su u punom jeku, a cijene ove sezone su, prema riječima turističkih radnika, na svim destinacijama više nego godinu dana ranije.

Cijene aranžmana ove godine su više za 15 do 20 odsto u odnosu na ranije godine, jer, kako kažu naši sagovornici, ni turizam nije bio imun na sva poskupljenja koja se bilježe kako kod nas, tako i u svijetu.

Iz Turističke agencije “Kontiki Travel” iz Banjaluke kazali su da kod njih vlada velika zainteresovanost za rezervacije ljetovanja.

“Što se tiče Jadranskog primorja, imamo hotelske aranžmane i cijene su više za oko 15 do 20 odsto”, kazali su iz ove agencije.

Dodaju da se, na primjer, ljetovanje za porodice sa djecom u hotelu u Čanju u Crnoj Gori, pet noćenja, može naći za 750 evra.

“Imamo ponude za Grčku i Tursku, gdje ljetovanje sa šest noći u Grčkoj košta za četvoročlanu porodicu oko 3.800 KM polupansion”, kazali su iz ove agencije.

Dodaje da putnici uveliko rezervišu, te, kako ističu, to su stari putnici koji su naviknuti na sve prednosti ranog bukinga i na sve šta on sa sobom donosi kada se ranije rezerviše.

“To su veća raspoloživost hotela, veća raspoloživost termina putovanja, niže cijene, specijalne ponude i mnoge druge pogodnosti kao što je mogućnost plaćanja na rate, odnosno duži period otplate putovanja i slično”, ističu iz ove agencije.

Iz Turističke agencije “Relax Tours” Sarajevo kazali su da kod njih godinama vlada veliko interesovanje za Tursku, mada je od ove godine velika zainteresovanost građana i za Tunis.

“Još nam je aktuelan rani buking, najviše se traži Hurgada, gdje su već na nekim terminima mjesta popunjena”, kazali su iz ove agencije i dodaju da se cijene za ovu destinaciju kreću za sedam noći od 999 KM pa naviše za jednu osobu.

“Zatim vlada veliko interesovanje za Tursku, gdje ljetovanje košta od 899 do 1.159 KM za osobu, s tim da djeca do 13 godina imaju gratis putovanje”, istakli su iz “Relax Toursa”.

Dodaju da veliko interesovanje građana vlada za ljetovanje u Hrvatskoj.

“Cijene smještaja u Dubrovniku se kreću od 115 maraka za noć za jednu osobu pa naviše, dok u Makarskoj dostiže cijenu i do 205 KM”, kazali su iz ove agencije.

Iz Turističke agencije “Centrotours” Sarajevo kazali su da su se i ove godine potrudili da njihovi klijenti imaju širok izbor hotela duž cijelog Jadrana u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

“Svjesni smo da su cijene u odnosu na prošlu godinu više za 15 do 20 odsto, ali smo uz brojne partnere uspjeli osigurati povoljne aranžmane, kako na bazi polupansiona, tako i all inclusive usluge”, kazali su iz ove agencije.

Dodaju da je interesovanje veliko, posebno za porodične i provjerene destinacije, a najtraženiji su hoteli uz samu obalu s dodatnim sadržajima za djecu i odrasle.

Banjalučanka Sanja K., koja je lani ljeto provela sa porodicom u Hrvatskoj, kazala je da ih je samo privatni smještaj za šest dana koštao preko 1.500 KM.

“Zato ćemo dobro razmisliti gdje ćemo ove godine na odmor”, kazala je ona.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

KUPILI DJECI MAGARCA, a onda ih je krenulo! SADA OD TOGA ODLIČNO ZARAĐUJU

Uzgoj magaraca i proizvodnja magarećeg mlijeka sve je prisutnija u Bosni i Hercegovini. Jedna takva, nazvana “Mini farmica” nalazi se podno planine Motajice.

Porodica Brusojević, Marina i Damjan, prošle godine su na imanju nadomak Srpca, na granici sa Derventom, podigli svoju malu farmu magaraca i koza.

“Prvo smo kupili jednog magarca, a kada smo vidjeli koliko djeci prija da se brinu o njemu, nabavili smo ih još. Sada imamo tri magarice, jednog magarca i troje mladih”, ističu Brusojevići, koji farmu podižu sa svojih troje djece.
Pored magaraca, na imanju je imaju i više od 20 koza. Pričaju nam kako je život na selu, oduvijek bio njihova želja, kako bi im djeca odrastala u prirodnom okruženju.

“Imali smo sreće da nam se ukazala prilika da kupimo jedno takvo imanje i krenemo u ovu našu priču. Posjedujemo imanje od 16 dunuma ograđenog zemljišta”, kažu iz ove vrijedne porodice, prenosi “Agroklub”.

Odnedavno je farma bogatija i za dvije kobile, dva pastuha, jedno ždrijebe i mulu. Marina ističe da su ona i suprug odrasli na selu, te im je to bio motiv da u takvom ambijentu odrastaju i njihovi mališani.
“Ideja nam je bila da svojoj djeci prenesemo važnost predanog rada i naučimo ih brizi o životinjama, da provode što više vremena u prirodi”, kaže Marina, koja vodi brigu o mališanima.

Suprug Damjan nakon posla priskače u pomoć na imanju.

“Želja nam je da što više vremena sa djecom provodimo na farmi i ne maštamo o životu u inostranstvu ili bilo gdje drugo. Ja radim, ali uspijevam da pronađem vremena da sa Marinom i djecom provodim vrijeme i na farmi”, kazao je Damjan, te dodao da uz ljubav i organizaciju sve se stiže.

“Kada si odlučan da radiš, možeš da imaš sve što poželiš”, rekla je Brusojvićeva, dok njen suprug dodaje da se uz dobru organizaciju i ljubav sve stižu.
U početku su magareće mlijeko koristili samo za svoje potrebe, ali sa povećanjem broja magarca, počeli su i sa prodajom. Sada je već dostupno u Derventi i Srpcu, ali i šire. Najviše ga, kažu nam, traže roditelji čija djeca imaju problema sa alergijama i česte upale pluća praćene kašljem.

“Prema istraživanjima i što smo čitali, magareće mlijeko po sastavu najsličnije je majčinom. Izvrsna je i najbolja zamjena za kravlje mlijeko. Pokazalo se da djeca koja su alergična na proteine iz kravljeg mlijeka jako dobro prihvaćaju magareće koje je ukusno, slatkasto, hranjivo i ne izaziva nikakve alergijske reakcije”, kažu naši domaćini koji sada imaju devet magaraca.

Magareće mlijeko jača i imunitet, a preporučena dnevna doza je 100 mililitara i nije ga potrebno kuvati.

Krema od magarećeg mlijeka
Pored mlijeka, s “Mini farmice” stiže i krema za kožu lice, koja se pravi od 100 odsto prirodnih proizvoda.

“Našim dugotrajnim radom dobili smo jedan kvalitetan proizvod, koji je već prepoznatljiv. Krema je dobra i kao lijek psorijazu, ekcem, atopijski dermatitis, otvorene ranu, suhu kožu i drugo”, pojašnjava Marina, dodavši kako je krema poznata po brojnim blagotvornim svojstvima za kožu kao što su intenzivna hidratacija, anti-age efekat, umiruje osjetljivu kožu, prirodni izvor vitamina i minerala, pomaže kod akni, prirodni učinak izbjeljivanja i drugo.

Plan je, kako je kazala, da farmu postepeno šire, a već u ponudi imaju sir, mlijeko i surutku od koza.
BL-PORTAL

Nastavi čitati

Društvo

DIVNE VIJESTI! Prikupljen novac za novi dom Igora iz Donjih Goleša

Prikupljen je novac za novi dom Igora Jankovića (36) iz Donjih Goleša kod Banjaluke.

Na humanitarni račun uplaćeno je ukupno 15.206,86 KM, od čega će biti kupljen stambeni kontejner i namještaj neophodan za njegovo opremanje.

Akcija koju su pokrenuli neformalna grupa građana “Humanitarci iz Bukvaleka”, Humanitarna organizacija „Budimo ljudi“ i Udruženje građana eTrafika trajala je dvije sedmice, a u tom periodu su se građani i pravna lica udružili kako bi Igor dobio sigurno mjesto za život.

Kompanija AdmiralBet, odnosno RSA Gaming, donirala je 10.000 KM i tako znatno ubrzala ovaj proces.

Igor trenutno živi u staroj i trošnoj kući, bez vode i kupatila. Ona za njega predstavlja opasnost jer se dio krova urušio tokom oluje a zidovi su napukli.

Zbog zdravstvenih problema, Igor je morao da odustane od studija novinarstva i već godinama ne može da se zaposli. Preživljava od socijalne pomoći.

Nastavi čitati

Aktuelno