Connect with us

Svijet

Pet scenarija za kraj sukoba u Ukrajini: DA LI JE MIR MOGUĆ?

Rat u Ukrajini počeo je pre godinu dana a postoje pet scenarija kako bi mogao da se okonča.

Prije godinu dana, 24. februara 2022. počele su borbe u Ukrajini, a mirovni pregovori između ove zemlje i Rusije su daleko kao od prvo dana rata.

Za sada se kraj rata ne nazire, a povodom godišnjice objavljeno je pet mogućih scenarija koji mogu da dovedu do okončanja sukoba, piše Dejli mejl. Prvi scenario se odnosi na potpunu pobjedu Ukrajine, drugi na potpunu pobjedu Rusije, treći na mirovni sporazum, četvrti na mir po diktatu Kijeva i peti se odnosi na nuklearni rat.

Potpuna pobjeda Ukrajine
Oslobođenje cijele Ukrajine, uključujući Donbas i Krim. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i glavni komandant oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni vjeruju da će Ukrajina biti sposobna za to kad dobije dovoljno teškog naoružanja sa Zapada. Ruski predsjednik Vladimir Putin bi u slučaju takvog poraza morao da bude svrgnut, ubijen ili da se čak nađe u haškom sudu. Šanse da se ovo ostvari su male, ali postoje.

Potpuna pobjeda Rusije
Umjesto zauzimanja Kijeva i svrgavanja ukrajinske vlade, od čega su zasad morali da odustanu, Rusi bi morali da zauzmu cijeli jug Ukrajine, od Odese do jugoistoka, tj. do Kramatorska i Slavjanska. Rusi bi se tako dokopali svih ukrajinskih luka i većine njene industrije, dok bi Ukrajina ostala osakaćena, ratom devastirana i osiromašena država bez izlaza na more koji joj je vitalan za izvoz. Tada je moguće svrgavanje vlasti u Kijevu, likvidacija ili zatvaranje Zelenskog. Takođe su male šanse da se to dogodi.

Mirovni sporazum
Po diktatu strane koja bude bolje stajala na frontu. Za Rusiju je povoljna verzija neki oblik prihvatanja okupacije Krima i četiri anektirane oblasti (Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson), kao i ukrajinska neutralnost, a možda i demilitarizacija uz nove granicu. Za Putina bi to bio uspjeh, a za Zelenskog i Zapad poniženje. Šanse su nešto veće, ali sve zavisi od situacije na frontu.

Mir po diktatu Kijeva
U slučaju da Ukrajina ostvari napredak na frontu i dođe u poziciju da diktira uslove za mir, vjerovatno neće dobiti nazad teritoriju koja je u tom trenutku pod ruskom kontrolom, ali bi mogla da dobije ili članstvo u NATO ili neki drugi oblik bezbjednosnih garancija Zapada. Moskva će morati da se pomiri s nezavisnom Ukrajinom. Zelenski bi vjerovatno glavom platio kompromis, a nije isključen ni novi rat. Šanse su takođe nešto veće, ali sve zavisi od situacije na frontu.

Nuklearni rat
Peta i posljednja opcija je istovremeno najopasnija. Ako bi Rusija iskoristila oružje za masovno uništenje, to bi sigurno izazvalo direktnu reakciju NATO. Poraz Rusije na frontu povlači ovu opciju, koja bi dovela do direktnog sukoba između Rusije i NATO. Iako se radi o malo vjerovatnoj opciji, ona postoji i sve dok je tako, ne sme biti odbačena kao jedna od mogućnosti.

(Dejli Mejl)

Svijet

ZAHAROVA UPOZORAVA “Destruktivna politika Zapada može dovesti do NUKLEARNOG RATA”

Nivo nuklearnog rizika drastično je porastao zbog destruktivne politike Zapada i može sa sobom da nosi opasnost od direktnog vojnog sukoba nuklearnih sila, saopštila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Ona je rekla da Rusija nikada ne prekida napore sa ciljem osiguravanja nuklearnog zastrašivanja.

– Osim toga, Rusija redovno preispituje svoje doktrine radi procjene njihove relevantnosti kada se radi o današnjim prijetnjama. Stoga, pouzdanost i efikasnost nuklearnog odvraćanja u Rusiji osigurava se na propisnom nivou i to ne treba da se dovodi u pitanje – istakla je Zaharova.

Zaharova je istakla da Moskva upozorava SAD i NATO da ne vrše bilo kakve radnje koje podrivaju bezbjednost Rusije – Šaljemo jasne i nedvosmislene signale SAD i Alijansi, upozoravajući ih na potencijalne katastrofalne posljedice njihove politike usmjerene ka ugrožavanju bezbjednosti Rusije – napomenula je Zaharova.

Nastavi čitati

Svijet

NOVI SAVEZ NA VIDIKU! Tramp želi da sa Orbanom “vrati vladavinu konzervativizma”

Bivši predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da želi da, ukoliko pobijedi na predsjedničkim izborima u Americi, obnovi partnerstvo sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom kako bi “vratili vladavinu konzervativizma”.

– Radujem se ponovnom bliskom radu sa premijerom Orbanom kada položim zakletvu kao 47. predsjednik SAD – rekao je Tramp u video-obraćanju učesnicima Konferencije konzervativne političke akcije u Budimpešti.

On je naveo da će konzervativci, sve dok su ujedinjeni u svojoj viziji i dok se pridržavaju svojih principa i brane svoje vrijednosti, “pobjeđivati u bici spasavanja civilizacije od komunista, marksista i fašista” i da će svijetu “vratiti vladavinu konzervativizma i zdravog razuma”.
– Dok sam bio predsjednik, sa ponosom sam sarađivao sa premijerom Orbanom – koji je, usput, sjajan čovjek – i zalagali smo se za vrijednosti i interese naše dvije nacije. Borili smo se protiv ilegalne imigracije, zaštitili naše granice, otvarali radna mjesta i branili naše tradicije i judeo-hrišćanske vrijednosti – dodao je Tramp.

Orban je posjetio Trampa u rezidenciji “Maralago” u Floridi i tom prilikom su razgovarali o nizu pitanja od zajedničkog interesa za Mađarsku i SAD. Tramp je tom prilikom pohvalio Orbana kao “sjajnog lidera”.
Tramp i Orban su dugogodišnji saradnici koji dijele konzervativne političke stavove i u više navrata su isticali međusobno poštovanje i podršku. Orban je podržao Trampovu kandidaturu za predstojeće predsjedničke izbore u SAD, kao i njegovu borbu sa pravnim izazovima sa kojima je suočen.
Predsjednički izbori u SAD biće održani u novembru. Glavni kandidati su Tramp i trenutni predsjednik Amerike DŽozef Bajden. Obojica su dobila podršku dovoljno delegata u svojim strankama.

Nastavi čitati

Svijet

“NE SMIJEMO POSTATI ZAVISNI OD KINE, njenih sirovina i tehnologije”

Kina mora da prestane da pomaže Rusiji u ratu protiv Ukrajine ako želi da ima dobre odnose sa Zapadom, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, ocjenivši da je pomoć Pekinga bila ”od vitalnog značaja” za ruske snage.

On je istakao da je Kina najviše pomogla Rusiji tako što je Moskvi omogućila vrhunsku tehnologiju poput poluprovodnika, prenosi Rojters.

– Od ukupne količine elektronike koju Rusija uvezla, 90 došlo je iz Kine i koristi za proizvodnju projektila, tenkova i aviona. Kina takođe radi na tome da Rusiji obezbijedi poboljšane satelitske mogućnosti i snimanje – rekao je Stoltenberg.

“Kina ne može da ima dobre odnose u oba smjera”
Ocijenio je da Kina ne može da ima dobre odnose ”u oba smjera”.

– Kina kaže da želi dobre odnose sa Zapadom. U isto vrijeme, Peking nastavlja da podstiče najveći oružani sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata – rekao je Stoltenberg.

On je upozorio zapadne saveznike da ne postanu zavisni od Kine kao što su bili od Rusije.

– U prošlosti smo napravili grešku što smo postali zavisni od ruske nafte i gasa. Ne smijemo ponoviti tu grešku sa Kinom. Da budemo zavisni od njenog novca, njenih sirovina, njenih tehnologija zavisnosti nas čine ranjivima – rekao je Stoltenberg.

Kina pojačala trgovinske veze sa Rusijom
Kina je posljednjih godina pojačala trgovinske veze sa Rusijom, nakon što su SAD protiv obje zemlje uvele sankcije.

U prošloj godini kinesko-ruska trgovina dostigla je rekordnu razmjenu od 240 milijardi dolara.

Nastavi čitati

Aktuelno