Politika
PETROVIĆ UBJEĐUJE JAVNOST “Cijena STRUJE i dalje najniža u okruženju”

Generalni direktor “Elektroprivrede” Republike Srpske Luka Petrović rekao je da sistem “Elektroprivrede” i dalje ima mogućnost da održava niže cijene električne energije nego u okruženju, ali da je hidrološka situacija i u ovoj godini u Srpskoj nepovoljna.
Petrović je izjavio da je danas na sastanku sa predsjednikom Vlade Srpske Radovanom Viškovićem analizirano stanje u “Elektroprivredi” Srpske, koja u svom sastavu ima pet proizvodnih i pet distributivnih preduzeća.
On je naveo da tokom hidroloških nepovoljnih godina “Elektroprivreda” mora kupovati električnu energiju, a kada je hidrološki povoljna godina, kao što je to bila 2023, onda se ostvaruju finansijski plusevi.
“Onu energiju koju kupimo ne uspIjevamo prefakturisati građanima i privredi Srpske. Električna energija je resurs Srpske koji mi nismo nagradili kvalitetnom cijenom. Cijena za građane je 77,7 KM za 1.000 kilovat-časova električne energije, za privredu je ta cijena oko 148 KM”, rekao je Petrović i dodao da su ove cijene u okruženju mnogo veće.
On je naveo da će biti napravljen set zaključaka koji će Vlada razmatrati i dodao da su vidljive potrebe za racionalizacijom svih vrsta troškova u sistemu “Elektroprivrede”.
“Važno je da moramo pokretati samo one investicije od kojih ćemo dobijati povećanje pogonske spremnosti, smanjenje distributivnih gubitaka i povećanje proizvodnje električne energije”, rekao je Petrović.
On je dodao da su sva sredstva koja se dobiju od prodaje električne energije usmjerena isključivo u proizvodna preduzeća.
“Ostatak sredstava, do kojih možemo doći samo ako je hidrološki povoljna godina, onda se usmjerava u investicije”, rekao je Petrović.
On je dodao da je vidljivo da je u narednim godinama potrebna veća pažnja termoelektranama, jer su one stare 40 godina, a određene bolje zone rudnika iskorištene.
“Imamo lošiji kvalitet uglja od onog kakav je bio. Imamo manju kaloričnu moć, a to znači manju proizodnju električne enrgije. Ove godine planirano je da Termoelektrana `Gacko` obavi kapitalni remont u trajanju od 100 dana. Ta termoelektrana je u postupku izgradnje sistema za prečišćavanje uglja”, rekao je Petrović.
Kada je riječ o hidroelektranama, Petrović je podsjetio da “Hidroelektrane na Trebišnjici” investiraju u projekat Hidroelektrana “Dabar”, a “Hidroelektrane na Drini” u projekat u “Hidroelektrana na Bistrici”.
“Ti poslovi su prilično poodmakli”, poručio je Petrović.
On je dodao da je za “Hidroelektrane na Vrbasu” prošla godina bila izuzetno nepovoljna.
“Standardna cijena u `Bočcu` je oko 55 do 57 KM, a u 2024. godini ta cijena je bila 101 KM po megavat-času proizvedene električne energije, a to je značilo i drastično suvencionisanje od matičnog preduzeća da bi `Bočac` uopšte bio stabilan”, rekao je Petrović.
On je naveo da sistem “Elektroprivrede” Srpske i dalje ima mogućnost da održava niže cijene električne energije nego u okruženju.
Petrović je naveo da je u FBiH cijena električne energije za privredu 90 evra po megavat-času, a u Srpskoj 75 evra.
“Cijena za građane je oko 39 evra po megavat-času, a u Crnoj Gori više od 50 evra, a u Srbiji od 50 do 200 evra po megavat-času”, rekao je Petrović.
On je naveo da su građani Srpske u januaru ove i decembru prošle godine koristili 20 odsto više elekrične energije.
“U tim mjesecima imali smo izuzetno velike uvoze električne energije, dnevno se uvozilo od milion i po KM do dva miliona KM i to po cijenama od 180 do 250 evra po megavat-satu”, rekao je Petrović.
On je naveo da je i u ovoj godini loša hidrologija u Srpskoj.
“Kada to saberemo u nekoj tržišnoj vrijednosti mogu da kažem da je to oko 150 miliona KM minusa u sistemu `Elektroprivrede Srpske`”, rekao je Petrović.
On je dodao da, ukoliko se hidrološka situacija ne popravi u narednom mjesecu, električna energija će morati da se kupuje po mnogo većoj cijeni.
Sastanku sa premijerom Republike Srpske prisustvovali su i predstavnici pet proizvodnih preduzeća iz energetskog sektora Srpske, te predsjednici nadzornih odbora u tim preduzećima.
Politika
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.
Dan nakon odluke Kristijana Šmita, kojom je definisan način isplate duga iz arbitražnog spora “Viaduct protiv BiH”, Centralna banka BiH izvršila je transfer potrebnih sredstava, potvrđeno je Avazu iz Centralne banke BiH.
– Centralna banka Bosne i Hercegovine je postupila u skladu s Odlukom Visokog predstavnika od 17. jula 2025. godine i na zahtjev Ministarstva finansija i trezora BiH 18. jula 2025. godine izvršila otvaranje računa i prenos sredstava na isti u svrhu realizacije predmetne odluke Visokog predstavnika – navode iz CBBiH na upit “Avaza”.
Izvršenjem arbitražne odluke i isplatom duga prestaće opasnost po imovinu CBBiH, koja se našla pod prijetnjom pljenidbe, pa će iz dobiti Centralne banke 112,5 miliona KM biti izdvojeno i za troškove nabavke izbornih tehnologija.
– Shodno stavu 3, nakon izvršenja uputa iz stava 7 i stava 8 Odluke Visokog predstavnika, razlozi za obustavu prenosa dobiti više neće postojati, te će se dobit CBBiH odlukom Upravnog vijeća CBBiH raspodijeliti. Time će biti ispunjena obaveza Centralne banke BiH, a daljnje raspolaganje sredstvima i njihova distribucija prema krajnjim korisnicima će biti u nadležnosti Ministarstva finansija i trezora BiH, uz ispunjenje uslova propisanih odlukom – kazali su u CBBiH.
Politika
DODIK OŠTRO UDARIO PO ŠMITU “Ne postoji za mene, napravio je brljotine, proganjaćemo ga dok je živ!”

Normalizacija stanja u BiH je moguća samo ako se povuku odluke nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji. Јa vjerujem da ćemo mi sve “brljotine” koje je napravio eliminisati – poručio je Dodik.
Predsjednik Srpske naveo je da je Šmit kroz svoje odluke Republici Srpskoj samo prošli petak oteo 200 miliona KM.
– Šmit kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo “trenira strogoću” – kaže Dodik.
Poručuje da nijedna strana do sada nije intervenisala u finansijski sistem Republike Srpske.
– Na ovaj način on je napravio direktnu štetu. Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjaćemo ga dok god bude živ – zaključio je Dodik.
Politika
KO VODI DRŽAVU?! Pola političke scene BiH pod istragama, a svi i dalje na funkcijama!

Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda (NiP) i ministar inostranih poslova BiH, pridružio se sve dužem spisku zvaničnika u BiH koji su na meti istražilaca.
Pod lupom istražnih organa u BiH su mnogi aktuelni političari i nosioci bitnih funkcija. Tu su i trojica najviših rukovodilaca u Republici Srpskoj, predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.
Ali, ni tu se lista ne završava, jer su pod istragom, uz Konakovića i Dodika, još dvojica stranačkih lidera – Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, te predsjednik SDS-a u ostavci Milan Miličević.
Kada je u pitanju Konaković, riječ je o istrazi koju je ranije vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS), a, prema dostupnim informacijama, tiče se dodjele grantova dok je on bio predsjedavajući Skupštine KS.
“Tužilaštvo Kantona Sarajevo nema više stvarnu nadležnost za postupanje u ovom predmetu, koji je u fazi popisa s ciljem dostavljanja POSKOK-u”, potvrdila je Azra Bavčić, portparol Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo.
Istovremeno, Konakovićeva stranka je pod lupom Tužilaštva BiH, potvrdili su iz ove pravosudne institucije.
“Provjere koje se tiču finansiranja stranke Narod i pravda, a koje po naredbi Tužilaštva BiH sprovodi Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), u vezi su sa predmetom “Black Tie” (Crna kravata)”, potvrđeno je za “Nezavisne novine” iz ove pravosudne institucije.
Naime, provjere koje radi SIPA bazirane su na sumnjama da je stranka NIP, čiji je predsjednik Konaković, finansirana novcem koji je pripadao narko-kartelu “Tito i Dino”, na čijem čelu je Edin Gačanin, zvani Tito.
Uz Konakovića, na meti Tužilaštva BiH su i Višković, Stevandić i Dodik, a koji u međuvremenu čeka i drugostepenu presudu Suda BiH, nakon što je prvostepenom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja pod optužbama za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.
U drugom predmetu, Dodik, Višković i Stevandić su osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH, te su nedavno saslušani, nakon čega im je ukinut pritvor.
Pritvor je nedavno ukinut i Nešiću, lideru DNS-a, koji je osumnjičen da se o zakon ogriješio dok je bio na čelu “Puteva Republike Srpske”. Tadašnji, a u međuvremenu smijenjeni ministar bezbjednosti BiH je iza brave proveo skoro pet mjeseci, a istraga protiv njega još uvijek traje.
Pod istragom su i Milan Miličević, gradonačelnik Teslića i lider SDS-a u ostavci, kao i potpredsjednik teslićke Skupštine Mehmed Dubravac i odbornik Meša Jašarević. Oni su uhapšeni početkom juna ove godine, te je za njih predložen pritvor, a Okružni sud u Banjaluci je taj prijedlog odbio.
“Miličeviću i Dubravcu se na teret stavlja da su od oktobra 2024. godine do 22. maja 2025. godine po prethodnom dogovoru, s ciljem promjene skupštinske većine, posredniku u tri navrata dali 80.000 KM, koje je on trebalo da preda Jašareviću, da u okviru svojih službenih ovlaštenja kao odbornik, suprotno političkim uvjerenjima stranke kojoj pripada, glasa za prijedloge skupštinske većine, da bi naknadno stupili u kontakt sa Jašarevićem i dali mu ukupno 250.000 KM, kako bi napustio svoju političku opciju i glasao po nalogu osumnjičenih”, naveli su ranije iz Tužilaštva.
Zajedničko svima njima je što oni i dalje obavljaju bitne funkcije, a Nešić, koji je nakon hapšenja izgubio ministarsku fotelju, kasnije je dobio drugu – imenovan je za zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite.
Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je smiješno vjerovati u integritet pravosudnih institucija u BiH nakon svih egzibicionih poteza i spektakularnih akcija izvedenih pred očima javnosti.
“Prije bih rekla da se istrage sprovode na određeni politički mig kao svojevrsna politička osveta. Mnogi su ‘upetljani’ ili dobro informisani o prljavim rabotama nekih od političara, ali se to u političkoj trgovini na veliko zanemari, zaklope se oči dok se međusobni odnosi ne naruše, i tad se aktivira cjelokupna istražna, medijska, pravosudna artiljerija kako bi se javnosti pokazalo da nema nedodirljivih”, ocjenjuje Topićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.
-
Politika2 dana ago
“DODIK JE MANIPULATOR i najveći izdajnik srpskog naroda!”
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ: Sanja Vulić više nije mjera za glupost, sad postaje mjera za LAŽ! OTIMAČINA 120 MILIONA KM MORA NA SUD!
-
Banjaluka2 dana ago
DAMJAN VRAČAR predgrupa Ceci Ražnatović na SPEKTAKLU NA KASTELU!
-
Svijet2 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ U PAVLOVCU: Nova svetinja uzdiže duh i identitet našeg naroda
-
Banjaluka2 dana ago
KAKVE VEZE IMAJU LISICE, KOKOŠINJAC I RASVJETA? Koga je Stanivuković potkačio u odgovoru
-
Politika2 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo3 dana ago
Preminuo legendarni glumac JOSIP PEJAKOVIĆ