Banjaluka
POČELA JESENJA ČAROLIJA: Posjetite Festival u Parku „Petar Kočić“

Jesenji festival cvijeća, plodova i meda otvorio je svoja vrata za sve posjetioce u Parku „Petar Kočić“.
Festival, koji traje sve do nedjelje, 1. oktobra, okupio je preko pedeset izlagača, a ove jeseni osim prekrasnog cvijeća i raznovrsnih jesenjih plodova očekuje vas i bogata ponuda meda i pčelarskih proizvoda, ali i brojni edukativni i zabavni sadržaji.
Gradski menadžer Bojan Kresojević kazao je da gradska amdinistracija u potpunosti podržava proizvodnju domaćih proizvoda, ali i razvoja zdravog načina življena u gradu.
-Zato smo ponosni što smo kao nova gradska administracija zajedno sa proizvođačima pokrenuli brojne nove procese, pa tako i ovaj Festival. Posebno smo ponosni što je Festival koncipiran tako da promoviše zdrav način života da usmjerimo naše najmlađe, koji su naša budućnost – kazao je gradski menadžer.
Napomenuo je da su u tom pravcu postavljaju i urbane tržnice na više loakcija u gradu.
-Dakle, obezbjeđujemo infrastrukturu i tržište za proizvođače, ali prmovišemo njihove proizvode, te omogućavamo sugrađanima da kupe zdravu hranu za svoje porodice – zaključio je Kresojević.
Da je jesenji festival nastao na inicijativu naših poljoprivrednih proizvođača meda i cvjećara, istakla je u ime Grada, Milada Šukalo.
-Oni su nam rekli da im treba nešto ovako u jesenjem periodu. Danas, prvi dan manifestacije imaćemo i defile naših najmlađih sugrađana – djece iz vrtića, koji su pripremili zanimljive kostime. Svi oni, zajedno sa drugim zainteresovanim posjetiocima, moći će učestvovati čak na šest radionica o jesenjoj kuhinji, pripremi zimnice i slčno – kazala je Šukalo, te naglasila da će Festival danas ali i tokom vikenda posjetiti i učenici iz osnovnih škola.
I ovom prilikom, pozvala je sve da pojsete Park i podrže naše domaće proizvođače.
Prvi put u okviru Festivala predstaviće se proizvođači meda, a u njihovo ime Branislav Popović kazao je da je zaista zadovoljstvo biti dio ovakve manifestacije.
-Hvala Gradskoj upravi što je prepoznala i saslušala naše potrebe. Iskreno se nadam da će svi posjetioci uživati ovdje zajedno sa nama – kazao je Popović.
Preko 600 djece iz banjalučkih vrtića prodefilovalo je danas u kostimima sa motivima jeseni. Nakon teške odluke žirija, nagrada za najkreativnije kostime dodijeljena je predškolskoj ustanovi „Anđeo“ – grupe „Žirko Šeširko“ i “ Šišarkice.
Važno je podsjetiti da su podršku organizaciji Festivala dali i prijatelji grada: „Vitaminka a.d. Banja Luka, „Agroimpeks Nova d.o.o“, „Vivia“, „Lasta“, „Violeta“ i UP „Krajina“.
Izdvojeno iz programa: U subotu, 30. septembra očekuje vas nastup Prve baletske škole koja će sa početkom u 12.00 časova izvesti segmente iz baleta „Čudesna šuma“. Istoga dana biće proglašeni i pobjednici ovogodišnje akcije „Biramo najuređenije“.
Takođe, ovaj festival prilika je da uživate u čarima jeseni i njenih plodova, ali i da steknete i nova znanja. S tim u vezi u subotu, 30. septembra u „Staklencu“ (Park „Petar Kočić“) biće organizovano i predavanje iz oblasti pčelarstva sa početkom u 18.00 časova.
Inače, prodajna izložba cvijeća, plodova jeseni, meda i pčelinjih proizvoda će za sve posjetioce biti otvorena od 10.00 do 19.00 časova.
Banjaluka
TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.
Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.
Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.
– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:
S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.
-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.
– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.
– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.
– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.
Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.
Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.
-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.
Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.
-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika2 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka2 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika2 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Svijet2 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Politika2 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Društvo2 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Svijet2 dana ago
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji