Connect with us

Društvo

POČELO VRIJEME POSTA! Kakve su cijene ribe i povrća

Počeo je Vaskršnji post, inače poznat po strogim pravilima kada je riječ o hrani. Dozvoljena je konzumacija povrća, voća, ribe i drugih biljnih namirnica. Koje će, sudeći po trenutnim cijena, mnogi kupovati na komad ili grame.

Da je skupo i mnogima nedostižno, evidentno je po tome što nigdje gužve nema. Ni u ribarnicama, niti na pijaci ili u marketima.

Istina je i da period posta ne treba da se vrti isključivo oko hrane, odnosno uzdržavanja od iste. Post podrazumijeva molitve i duhovnu disciplinu. Ali, jesti se mora.
Riba, manje-više, košta skoro isto kao u vrijeme božićnog posta. Pastrmka je 11 KM, očišćena 13, a potočna 16. Šaran je skuplji za 0,5 KM i košta 13,5, a očišćeni je 17. Smrznuti oslić je 7 i 7,5 maraka, fileti su sada 13,8, a bili su 13 maraka.

Skuša je u odnosu na božićni post skuplja za marku i sada košta 7,5. Srdele su takođe poskupjele. Zimus su bile 4,5, a sada su 7 maraka. Lignjama je cijena ista i koštaju 15 i 17 maraka. Skuplja je i škarpina. Sada košta 12,5, a bila je 11. Zubatac je 37 i 38 maraka, a tuna košta kao i za vrijeme božićnog posta 38 maraka.

Kupaca ima, ali je to daleko od navale i gužve. Kupuju se, uglavnom, oslić, ali i komadi morske ribe. I za sada, ništa previše. Ipak, prvi je dan post i bolja prodaja se očekuje kako dani budu odmicali.
Koja bolje ide

“Trenutno najviše ide bijeli oslić, cijena mu je 7,5 KM. Plavi je 7, ali on se prodaje nešto manje. Dobro se prodaje i pastrmka, te riblji štapići koji su oko 6“, rekli su za Srpskaifno u jednoj banjalučkoj ribarnici. Poručuju kako je cijena ribe stabilna u odnosu na cijene drugih stvari koje su se često mijenjale.

Ima i onih koji kupuju morsku ribu, bez obzira na cijenu i da li je vrijeme posta ili ne. Ipak, na početku posta dosta se traže rakovi koji koštaju 11 maraka za kilogram ili dagnje koje su za 50 feninga jeftinije.

“Idu dobro rakovi, morski plodovi koji su 12 KM. Tražene su i kuvane kozice koje koštaju 22 KM“, kažu u jednoj ribarnici. Ono što je drastično poskupjelo jeste sušeni bakalar koji je ionako bio skup. Sada košta 89 KM što je za 10 više nego prošle godine.

I cijene voća i povrća su dosta visoke.

Na banjalučkoj Tržnici kilogram mladog luka je 12 i 15 maraka! I niko se za njega ne hvata. Možda tek neko pazari vezicu koja je 2 marke, a u njoj su tek 3,4 komada luka.

Kilogram špinata je 5 i 6 KM, šampinjona 10. Najobičniji luk je 2 i 3 marke, glamočki krompir je 2, a hercegovački 2,5 KM. Komad zelene salate je 2, kilogram paradajza volovsko srce 4,5, karfiola 3, prokelja 5 KM. Prebranac je 7 i 8 maraka, a novi ležak grah 12. Domaća mrkva košta 2,5, koliko i cvekla, a tikvice 5 maraka.

Trenutno je najpristupačnija cijena voća. Narandže koštaju od 2 do 3,5 KM, mandarine 3, banane 2, kruške i limun po 2,5, jabuke od 1,5 maraka.

U vrijeme posta skočila je i cijena orasa. Kilogram košta 20 maraka. Rogač je 17, šljive sa košpom 9, a bez 11 KM. Kilogram badema je 25 maraka, indijskih oraha 30, aronije 25, a brusnica 18 KM. Suve kajsije su 27, grožđice 14, a pakovanje datula 5 KM.

Društvo

KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.

Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.

Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.

Nastavi čitati

Društvo

OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.

Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.

Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.

Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.

Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.

Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.

Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.

Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.

Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.

Nastavi čitati

Društvo

NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.

Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.

Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.

Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.

Nastavi čitati

Aktuelno