Hronika
POLICAJCI, ADVOKATI, SUDIJE: Da li je Sky u BiH otkrio spregu kriminalaca i države?

Dešifrovanje famozne kriptovane aplikacije Sky usmjerilo je istragu u BiH i na one čiji je zadatak čuvanje zakona, a među njima su brojni policajci te jedan sudija, ali i dva advokata.
Prema podacima Tužilaštva BiH, od ukupno 20 zaposlenih u policiji i ostalim agencijama za sprovođenje zakona obuhvaćenih istragom, pet optuženih su policajci, a na optuženičkoj klupi se našao i Bojan Cvijetić, bivši savjetnik nekadašnjeg ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića.
“Među osumnjičenima se nalaze aktivni policajci iz raznih agencija za sprovođenje zakona, kao i dva advokata te sudija”, naveli su iz Tužilaštva BiH.
Govoreći o sudiji koji se našao na meti istražilaca u predmetima Sky, izvor “Nezavisnih novina” ističe da je u pitanju sudija Osnovnog suda u Bijeljini, Odjeljenje u Loparama, Jovan Savić.
Savić je hapšen u akciji “Ira”, kojom je razbijena grupa osumnjičenih za šverc narkoticima. Tužiteljka Bojana Jovović, koja rukovodi istragom u predmetu “Ira”, rekla je ranije da je Savić osumnjičen da je pomagao organizovanoj kriminalnoj grupi.
“Još u ovom predmetu nije donesena tužilačka odluka, Tužilaštvo i dalje vodi svoje istražne radnje. Savić je vrlo kratko bio u pritvoru, u roku od 20 dana je pušten. Ja smatram da tu nema ni djela ni dokaza, ali svakako moramo sačekati tužilačku odluku”, rekao je za “Nezavisne novine” Savićev advokat Petko Budiša.
Kada su u pitanju advokati, “Nezavisnim novinama” je potvrđeno da je među njima sarajevski advokat Zlatko Ibrišimović, koji je prošle godine hapšen u sklopu istraga u vezi sa Sky aplikacijom.
Ibrišimović je, prema dostupnim informacijama, nakon hapšenja proveo mjesec u pritvoru u Vojkovićima, ali je zatim pušten uz mjere zabrane, a sa njim je hapšen i Amer Selak, pripadnik MUP-a KS, koji je, nakon tri mjeseca, takođe pušten.
“Drugi advokat koji je na meti istrage je banjalučki advokat Dragan Stupar”, naglasio je izvor “Nezavisnih novina”.
Podsjetimo, advokat Stupar i još dvojica Zvorničana, hapšeni su u akciji “Spartakus”, izvedenoj u februaru ove godine. Kako su tada otkrili istražioci, u ovom predmetu korišteni su i dokazi i saznanja iz aplikacija Sky i Anom, a grupa koja je obuhvaćena akcijom dovodi se u vezu sa Zvorničaninom koji u Belgiji robija zbog organizovanog kriminala i trgovine drogom. Sud BiH je, u međuvremenu, ukinuo pritvor Stuparu, te je on pušten da se brani sa slobode.
Međutim, jedna od najvećih akcija koje su izvedene na temelju dokaza koji proističu i iz kriptovanih aplikacija bila je “Black tie 2”. Palo je tada više “krupnijih riba”, a među njima i direktor Federalne uprave policije (FUP) Vahidin Munjić, koji je kasnije pušten na slobodu, ali je, kako su rekli iz Tužilaštva BiH, istraga nastavljena.
Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, kaže da je neophodno što prije riješiti Sky predmete u kojim se pojavljuju ljudi koji rade u policijskim agencijama i pravosudnim institucijama.
“Evo, na primjer, imate slučaj koji se odnosi na direktora Federalne uprave policije. Mislim da bi trebalo to što prije riješiti, a ovako imate status kvo, jednu neriješenu situaciju. Kakva će biti tužilačka odluka, to je do pravosuđa. Ali mislim da ne bi trebalo ovako dugo da traje. Takvi predmeti treba da budu prioritet, ili da se odbace, ili da se nastavi dalja istraga ako za to ima materijala”, rekao je Pećanac za “Nezavisne novine”.
Novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević, koji prati slučajeve crne hronike još od 2008. godine, kaže da je dešifrovanje podataka s aplikacija Sky samo pokazalo koliko su kriminal i korupcija ukorijenjeni u bh. društvo.
“Otkrilo se ono što su mnogi sumnjali, a to je sprega kriminalaca i policijskih i pravosudnih institucija”, ističe Tomašević.
Ovo što sve nas treba da zabrine, dodaje Tomašević, jeste upravo to što vidimo da među onima koji su osumnjičeni da su pomagali kriminalcima, osim “najobičnijih policajaca”, ima i advokata, ali i sudija.
“To treba da zvoni kao najjači alarm da se probudimo i počistimo redove onih agencija koje treba da nas zaštite. Ako to ne uradimo, pretvorićemo se u mafijašku državu i ‘društvo životinja’ u kojem vladaju najjači, odnosno najbezobrazniji i oni sa novcem, često zarađenim mutnim poslovima, koji ne prezaju ni od čega da ostvare svoje ciljeve, a ‘obični’ i nejaki građani moraće sve to da trpe i nadaju se da neće postati nečiji plijen”, kaže Tomašević za “Nezavisne novine”.
Kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama”, od 2021. do kraja 2023. godine, tim tužilaca zaduženih za predmet Sky je, u saradnji sa policijom i ostalim institucijama, izveo 25 akcija, koje su rezultirale hapšenjem ili pritvorom za više od 150 osumnjičenih širom BiH.
Hronika
SUDAR AUTOMOBILA I KOMBIJA: Teška saobraćajka putu Prijedor-Novi Grad

Na magistralnom putu Prijedor-Novi Grad, nedaleko od mjesta Blagaj, dogodila se teška saobraćajna nezgoda.
Do nesreće je došlo oko 11:30 časova kada su se, kako saznaje portal “Prijedor danas”, direktno sudarili putnički automobil i kombi.
Prema informacijama ovog medija, u udesu ima povrijeđenih osoba.
“Za sada nemamo informacija kakav je stepen povreda. U toku je uviđaj koji obavljaju policijski službenici PU Prijedor”, navedeno je u objavi.
Saobraćaj je na ovoj dionici bio obustavljen i koristili su se alternativni pravci.
Hronika
DRAMA U BIH: Teško povrijeđen SUDSKI POLICAJAC, upotrebom sile savladani napadači

Na području opštine Živinice juče 23. maja, došlo je do ozbiljnog incidenta tokom sprovođenja sudskog izvršenja, u kojem je službenik Centra sudske policije u Tuzlanskom kantonu zadobio teške tjelesne povrede, saopšteno je iz Sudske policije federacije BiH.
Na području Opštine Živinice došlo do ometanja provođenja sudskog izvršenja i tom prilikom napada na službenika Sudske policije, kojom prilikom je jednom službeniku sudske policije Centra sudske policije u Tuzlanskom kantonu nanesena teška tjelesna povreda.
Fizički napad
Do navedenog incidenta je došlo prilikom postupanja po naredbi Općinskog suda u Živinicama, broj 33 0 P 074193 22 I od 16.05.2025. godine za pružanje asistencije sudskom izvršitelju istog suda, koju asistenciju su pružali službenici Centra sudske policije u Tuzlanskom kantonu, na način da je od strane izvršenika H.H. iz Živinica došlo do fizičkog napada na tužioca izvršenja M.H. iz Živinica, da bi tokom savlađivanja otpora koji je pružio izvršilac H.H., od strane trećeg lica sa inicijalima M.H. došlo do fizičkog napada na službenika sudske policije- navodi se u saopštenju.
Intervencijom službenika sudske policije koja je podrazumijevala i upotreba sile je savladan otpor H.H. i M.H. i isti su stavljeni pod kontrolu službenika sudske policije, nakon čega je nastavljeno sa provođenjem sudskog izvršenja na licu mjesta, prenosi Avaz.
Ljekarska pomoć
O navedenom događaju odmah je obaviještena Policijska stanica Živinice, kao i Služba hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Živinice radi pružanja neophodne ljekarske pomoći povrijeđenim osobama, te je nakon izvršenih ljekarskih pretraga kod povrijeđenog službenika sudske policije konstatovana teška tjelesna povreda.
– Nakon dokumentovanja događaja od strane službenika sudske policije, lica sa inicijalima H.H. i M.H. su predata u daljnju nadležnost policijskim službenicima Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona radi poduzimanja mjera i radnji iz njihove nadležnosti, a o predmetnom događaju je obaviješteno i Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona- saopćeno je iz Sudske policije FBiH.
Hronika
NASTAVNIK IZ GACKA NAPADNUT NA ČASU: Roditelj ga uhvatio za vrat i zaprijetio

Prošlo je sedam dana od kada je roditelj fizički napao nastavnika Osnovne škole „Sveti Sava“ u Gacku, a nadležne institucije još nisu dale epilog ovom ozbiljnom incident, prenosi Direkt-portal.
Nastavnik, zajedno sa učenicima koji su prisustvovali napadu, i dalje je pod utiskom, dok prosvjetna zajednica izražava zabrinutost zbog rastuće nesigurnosti u školama.
Napad se dogodio u područnoj školi u Avtovcu, gdje je nastavnik držao čas učenicima šestog razreda. Tokom časa, u učionicu je bez najave ušao Mirko Šupić, roditelj učenika devetog razreda, i zatražio da razgovara sa nastavnikom. Kada mu je rečeno da sačeka kraj časa, roditelj je fizički nasrnuo na nastavnika, uhvativši ga za vrat i vičući da njegovom sinu ne smije da da jedinicu i uputi ga na popravni ispit.
“Nastavnik je prethodnog časa pitao tog učenika, ali se on nije pripremio. Planirao je da mu pruži novu šansu naredne sedmice“, rekli su sagovornici iz škole za Direkt-portal.
Dodaju da učenik nije poznat kao problematičan i da bi vjerovatno do kraja godine ispravio ocjenu.
Nakon incidenta, nastavnik je odmah pozvao policiju i obavijestio rukovodstvo škole. Direktor škole, Nikola Milinković, stigao je u Avtovac desetak minuta kasnije.
“Policija je već bila na licu mjesta. Ono što moram da istaknem je da je nastavnik insistirao da se vrati na nastavu, budući da je počinjao novi čas”, priča direktor o situaciji koju je zatekao, ali i o posvećenosti nastavnika. Na sjednici Nastavničkog vijeća koja je održana u srijedu, mi smo dali podršku nastavniku. Ali ono što sam ja lično osjetio je strah nastavnika za sebe i svoj rad. Naime, dolazimo u tu situaciju, zbog atmosfere u društvu, da sebi sasvim opravdano postavljamo pitanje da li ćemo ocjenjivati znanje učenika ili ne. Jer, mi ne dajemo jedinice zato što to želimo, nego zato što učenici ne pokažu znanje dovoljno za prelaznu ocjenu”, priča direktor Milinković.
Objašnjava da roditelji, ukoliko smatraju da je njihovo dijete oštećeno, imaju zakonsku mogućnost da se žale na ocjenu nakon što je zaključena. “No, u ovom slučaju, roditelj se niti usmeno niti pismeno nije žalio na rad ne samo ovog, nego bilo kog kolege”, kategoričan je Milinković koji dodaje da je sve teže raditi u prosvejti.
Institucije su na potezu
Nastavničko veće je pružilo podršku kolegi, osudilo nasilje i zauzelo stav da se ovaj slučaj mora dovesti do kraja kako se ne bi ubuduće slične stvari dešavale.
“Imamo osjećaj da je roditeljima važnija ocjena nego znanje”, kažu nastavnici.
Iz Policijske uprave Trebinje za Direkt-portal je potvrđeno da je evidentirano krivično djelo, ali do zaključenja ovog teksta nisu uspjeli da dostave pojedinosti.
Iz Okružnog javnog tužilaštva Trebinje je rečeno da je o pomenutom događaju obaviješten dežurni tužilac koji je naložio da se djelo dokumentuje. “Do juče izveštaj nije stigao u Tužilaštvo”, rekao je portparol ove institucije Srđan Vukanović.
Procedura je takva da će, kada policijski izvještaj stigne, tužilac počinjenom djelu dati pravnu kvalifikaciju. Ipak, nastavnici, s obzirom na prethodna iskustva, nemaju mnogo vere da će počinilac biti adekvatno kažnjen, a slični pokušaji obeshrabreni.
Sindikat: Veće kazne za nasilnike
Iz Sindikata obrazovanja, nauke i kulture su takođe oštro osudili napad na kolegu.
Rješenje vide u pooštravanju kaznene politike i u tom smislu smatraju da je ohrabrujuće to što se očekuje izmjena zakona koji bi oštrije kažnjavao nasilje.
Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS kaže da nije sve do zakonskih rješenja nego do primjene.
“Na papiru možemo napisati šta god hoćemo, dogod u svijest ljudi ne dođe činjenica da prosvjetni radnici, radnici u obrazovanju, nauci i kulturi, prije svega vaspitavaju, a onda i obrazuju tu djecu, našu djecu, koja treba da budu budućnost i Republike Srpske i svih nas na ovim prostorima”, ističe Gnjatić i dodaje da su tražili rješenje koje bi prosvjetne radnike tretirao kao službena lica u dijelu zakona koji tretira sankcije.
“Na svakom koraku se prosvjetni radnik osjeća nezaštićenim jer smo praktično pristali na to da razmišljamo šta će reći roditelj tog đaka kad dođe u školu, šta će reći na društvenim mrežama, šta će reći sam učenik, šta će reći direktor škole. Rezultat je to da djeca prestaju da upisuju fakultete koji školuju kadrove za prosvjetu. Već se osjeća nedostatak kadrova, u nekim prirodnim naukama prije svega. Zar treba da radiš za mizernu platu i onda da očekuješ kada će neko ući u zbornicu, kada će na čas, na pola časa, doći neko da te uhvati za vrat, to je strašno”, ogorčen je Gnjatić postavljajući pitanje da li prosvjetni radnici treba sami da se brane.
Preskočena lekcije iz dobrote
“Kako sada stvari stoje u društvu, izgleda da je neko negdje preskočio lekciju iz dobrote, da je preskočio neku lekciju iz morala u svom školovanju kao ovi neki likovi koji napadaju prosvjetne radnke”, kaže Gnjatić podsjećajući da je prosveta jedan od stubova, ako ne i najvažniji stub društva.
Po njegovim riječima, ovaj stub društvo pušta da propada, a one koji ga napadaju ne kažnjava dovoljno. Primjer je i prošlogodišnji slučaj iz Bijeljine gdje je roditelj ušao u zbornicu i naočigled svih ošamario nastavnicu. Slučaj je okvalifikovan kao prekršaj, a počinilac je novčano kažnjen.
“Ako ima još 400 maraka ili 400 miliona maraka može doći još 10 puta u zbornicu i sve nas tući, svih 20 hiljada prosvjetnih radnika. Tako da je to strašno i prestrašno da se to dešava na ovim prostorima i moramo na to stalno skretati pažnju kompletnom društvu”, kaže Gnjatić.
Napadnutom nastavniku zaposlenom u OŠ “Sveti Sava” u Gacku podršku su dale kolege. Nastavničko vijeće je upitilo dopis ministarstvu u kome traži instrukcije- kako dalje postupati i šta škola može da uradi kako bi zaštitila radnika koji je napadnut na radnom mjestu, ali i učenike koji su pretrpjeli strah gledajući akt nasilja. Traže podršku za izradu Pravilnika o zaštiti od nasilja na radnom mjestu koji bi školi pružio jedan vid sigurnosti kako postupati u sličnim situacijama budući da se nastavnici i radnici u školi nalaze na udaru roditelja i pod sve većim pritiskom na radnom mestu. O svemu je obaviješten i Centar za socijalni rad u Gacku, a školski pedagog i psiholog su razgovarali sa učenicima koji su bili u učionici prilikom napada na nastavnika.
Jasno je da u ovakvim slučajevima nasilnik ne želi da javnost sazna, odnosno da priča o djelu koje je počinio. No, nerijetko i same žrtve ne žele da se u medijima priča o ovome. Podijeljena su bila i mišljenja nastavnika u OŠ “Sveti Sava”. Jedni su smatrali da nasilje mora biti javno prokazano kako bi se borilo protiv toga, ali i kako bi obeshrabrili buduće slične slučajeve. Nemali broj njih, pak, smatra da mediji ne pomažu, a često i odmognu strahujući od senzacionalističkog pristupa koji može da hrani ego nasilnika i da povrijedi žrtvu.
Dragan Gnjatić po tom pitanju ima jasan stav. “Javnost treba upoznati sa ovakvim problemima, jer ako ne upoznamo javnost, onda ćemo i dalje biti u tim problemima”.
-
Politika2 dana ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Hronika2 dana ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika3 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Politika1 dan ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Region2 dana ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Politika2 dana ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ BRANI DODIKA! “On nije prekršio nijedan zakon u BiH”