Connect with us

Politika

Političarima u BiH i nakon poskupljenja opet servirane niske cijene hrane

Inflacija i velika poskupljenja skoro svih osnovnih životnih namirnica primorale su Službu za zajedničke poslove BiH da predloži novi cjenovnik hrane i pića u njihovim ugostiteljskim objektima koji nije mijenjan od 2015. godine.

Služba za zajedničke poslove BiH je uputila Savjetu ministara BiH Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na cjenovnik jela i pića u objektima institucija BiH.

U ovom prijedlogu se navodi da je u proteklom periodu usljed globalnog poremećaja u proizvodnji, transportu i snabdijevanju došlo do enormnog rasta nabavnih cijena prehrambenih artikala.

“Ovo se odrazilo i na samo poslovanje Službe za zajedničke poslove institucija BiH, koja nabavku artikala vrši putem Zakona o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine na slobodnom tržištu. Izvršena je analiza uticaja rasta nabavnih cijena prehrambenih artikala na prodajne cijene artikala gotovih proizvoda i konstantovano je da je rast cijena osnovnih životnih namirnica, brašna, ulja, riže, zamrznutih proizvoda, voća i povrća i mesnih proizvoda bio najveći i kreće se od 50 do 300 posto”, ističe se u prijedlogu Odluke.

Izvršena je detaljna analiza važećeg Cjenovnika iz 2015. godine, učešća sirovina u svakom prodajnom artiklu, te je napravljena nova kalkulacija cijene koštanja gotovih proizvoda, gdje su uzete u obzir nove nabavne cijene.

Tako je u zajedničkim institucijama BiH cijena espresa trenutno 0,8 KM, a oni traže da bude jednu KM, kapućino bi trebao biti dvije KM umjesto jedne, mineralna voda bi trebala biti dvije KM, a sada je 1,5 KM, dok je od sokova najskuplja cijeđena narandža koja trenutno košta 2,5 KM, a prema novom cjenovniku bi trebala biti skuplja za pola marke. Čaj će biti skuplji za 0,3 feninga i koštaće jedan KM.

Prema novom cjenovniku, i alkoholna pića bi trebala biti skuplja, pa će se za pivo umjesto 1,5 KM trebati izdvojiti 2,5 KM, za lozu tri KM umjesto dvije. Vodka i vino od dva decilitra bi trebali biti skuplji za jednu marku i koštaće tri KM.

U ugostiteljskim objektima bi uskoro trebale biti veće cijene i pita.

“Sirnica, krompiruša i burek će koštati tri KM. Sirnica i krompiruša su trenutno dvije KM, a burek 2,5 KM. I omlet sa sirom će koštati tri KM, umjesto dvije. Porcija dimljenog lososa sa sadašnjih sedam KM poskupiće na 12, pržene lignje sa sedam idu na devet KM. Kajgana i jaja poskupljuju na 2,5 KM sa sadašnjih 1,5 KM”, piše u novom cjenovniku koji je dostavljen SM BiH.

I cijene jela sa roštilja se mijenjaju. Ćevapi su sada 5,5 KM, a od 2015. godine su koštali četiri marke. Pljeskavica je pet KM, umjesto dosadašnjih četiri KM.

Iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH rekli su ranije za “Nezavisne” da pripremaju izmjene postojećeg cjenovnika, koji će uputiti Vijeću ministara BiH na usaglašavanje, s obzirom na to da trenutne cijene hrane i pića nisu usklađene sa enormnim povećavanjem cijena na tržištu.

Nikola Lovrinović, predsjedavajući Kluba poslanika HDZ BiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, uputio je krajem juna inicijativu o usklađivanju troškova toplog obroka zaposlenih u institucijama BiH.

“Zadužuje se Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana od dana usvajanje ove inicijative visinu naknade uposlenima u institucijama BiH za ishranu tijekom rada poveća sa sadašnjih osam KM za svaki dan proveden na radu na 12 KM”, navodi se u inicijativi Lovrinovića koja je usvojena u julu.

Tako svakom zaposlenom u zajedničkim institucijama pripada pravo na novčanu naknadu na ime ishrane tokom rada od 12 KM za svaki dan proveden na radu.

Proizvod Trenutno Traže

Espreso 0,80 1

Kapućino 1 2

Mineralna voda 1,5 2

Cijeđena narandža 2,5 3

Čaj 0,7 1

Pivo 1,5 2,5

Loza 2 3

Vodka i vino 2 3

Sirnica, krompiruša 2 3

Burek 2,5 3

Omlet sa sirom 2 3

Dimljeni losos 7 12

Lignje 7 9

Kajgana i jaja 1,5 2,5

Ćevapi 4 5,5

Pljeskavice 4 5

Cijene su izražene u konvertibilnim markama.

Politika

NAROD UVIJEK IMA PARA! Poreska uprava Srpske “NAPLATA U PRVOM KVARTALU PREMAŠILA MILIJARDU KM”

Poreska uprava Republike Srpske saošpštila je da je u prvom kvartalu ove godine na račun javnih prihoda Republike Srpske prikupila 1,104 milijardi maraka, što je za 55,4 miliona KM ili pet odsto više u odnosu na prvi kvartal 2024. godine, ali i četiri odsto više u odnosu na plan naplate javnih prihoda za posmatrani period.

Posmatrano po pojedinim grupama javnih prihoda, naplata prihoda po osnovu doprinosa socijalnog osiguranja nastavila je stabilan rast od oko devet procenata, naplata direktnih poreza je na nivou prošlogodišnje, dok je povećanje naplate po osnovu ostalih javnih prihoda četiri odsto.

– Kada su u pitanju doprinosi, naplata je u prvom kvartalu ove godine iznosila 646,9 miliona KM, što je za 52,8 miliona KM više nego u istom periodu 2024., pri čemu je naplata doprinosa za Fond PIO, Fond zdravstvenog osiguranja, te za Zavod za zapošljavanje i za Fond dječje zaštite veća za po devet procenata – navodi se u saopštenju.

Direktni porezi su ove godine naplaćeni u iznosu od 309,4 miliona KM, što je za 2,9 miliona maraka ili jedan procenat manje nego u uporednom periodu prethodne godine.

– Rast naplate kod direktnih poreza, nastavljen je kod poreza na dohodak, koji je naplaćen u iznosu od 118,2 miliona KM ili 16,6 miliona KM više, dok je istovremeno naplata poreza na dobit manja za 19,3 miliona KM, odnosno ukupno je po osnovu poreza na dobit naplaćeno 184,2 miliona maraka. Manja naplata ove vrste prihoda leži u činjenici da su neki veći poreski obveznici u poreskim prijavama za 2024. iskazali manju dobit nego u 2023. godini, pa su samim tim platili i manji iznos ovog poreza – ističu iz Poreske uprave.

Kod ostalih javnih prihoda, naplata u prva tri mjeseca ove godine iznosila je 147,4 miliona KM, što je za 5,4 miliona KM više u odnosu na isti period prethodne godine.

– Po osnovu taksi i naknada prikupljeno je oko 74 miliona KM što je na nivou naplate iz istog perioda prethodne godine. Pored toga, nastavljen je rast naplate prihoda po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću i to za 17 odsto, te kazni za devet odsto. Što se tiče samo marta ove godine, naplata je iznosila 458,5 miliona maraka, što je nešto više u odnosu na isti mjesec prethodne godine – zaključili su iz Poreske uprave.
RTRS

Nastavi čitati

Politika

NOVA VEĆINA! U toku sastanak Trojke, HDZ-a i opozicije iz Srpske

Sastanak predstavnika trojke, odnosno SDP-a, NiP-a i Naše stranke te HDZ-a BiH i opozicionih stranaka iz Republike Srpske SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red, počeo je u Sarajevu.

Prije nekoliko dana najavljeno je da će na tom sastanku biti potpisan novi koalicioni sporazum, međutim informacije prije samog sastanka govorile su da će se tek formirati radna grupa koja bi taj sporazum trebala usaglasiti.

Sastanak koji se održava praktično je nastavak razgovora zpočetih na Kupresu kada su se sastali Dragan Čović, predsjednik HDZ-a i predsjednici SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red. Razgovori o uspostavljanju nove većine na nivou BiH uslijedili su nakon što je “trojka” odlučila da u koaliciji više ne bude SNSD.

Nastavi čitati

Politika

KO JE KRIVAC? Računi RiTE „Ugljevik“ ponovo blokirani

Računi Rudnika i termoelektrane „Ugljevik“ ponovo su blokirani, saznaje CAPITAL.

RiTE „Ugljevik“ u bankama ima ukupno 16 računa i svi su blokirani.

Slična situacija bila je i početkom prošlog mjeseca kada je ovo preduzeće takođe bilo blokirano.

Podsjećamo, RiTE „Ugljevik“ se nalazi pod teretom ogromnih obaveza koje mora da plati Slovencima po osnovu arbitražne odluke, a pored toga suočava se i sa nedostatkom uglja zbog čega je van mreže već nekoliko dana.

Preduzeće je prošlu godinu završilo sa minusom od čak 38,9 miliona maraka.
Capital

Nastavi čitati

Aktuelno