Connect with us

Politika

POLITIKA ISPRED ČASTI! Mihajilica: Za 18 godina vlasti nisu bili u stanju da ga izgrade spomenik borcima, to je njihova sramota!

Centralno spomen-obilježje poginulim borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu u Banjaluci treba završiti što prije, jer je ono simbol slobode, istorije i sjećanja srpskog naroda.

Rekao je ovo narodni poslanik Milanko Mihajilica, koji je podsjetio da je preko dvadeset i četiri hiljade Srba pripadnika Vojske i policije Republike Srpske stradalo i dalo život za slobodu i stvaranje Republike Srpske.

-Oni koji vrše vlast u kontinuitetu više od 18 godina nisu bili u stanju to da urade, to je njihova sramota. Taj projekat izgradnje Centralnog spomen-obilježja ne treba zaustavljati i osporavati-kaže Mihajilica.

Podsjeća da je gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković tražio i predložio Vladi RS da do Sretenja – 15. februara, pomogne u izgradnji spomenika poginulim borcima.

-Spomenik treba završiti, jer je on dug i obaveza Republici Srpskoj i ljudima koji su za nju stradali. Nije ovo pitanje oko kojeg se treba voditi politika međusobnog optuživanja. Draško Stanivuković je započeo tu ideju i treba raditi na tome da se ona do kraja realizuje- kaže Mihajilica.

Upitao je Vladu RS šta čeka, s obzirom na to da je spomenik prvobitno trebao biti izgrađen do Vidovdana, pa do 9. januara, da bi sad bilo upitno da li će i kada biti završen.

-Ako vam je iskreno stalo, a trebalo bi, završite posao. Nemojte biti ljubomorni na gradonačelnika koji je započeo ovu ideju i koji ulaže sve svoje napore da izgradnju dovede do
kraja, za razliku od Vlade RS koja namjerno odugovlači i opstruiše. Taj spomenik treba da nas ujedinjuje, a ne da nas dijeli. Mogli ste u posljednjih 18 godina i 18 puta završiti izgradnju spomenika, da ste htjeli- jasan je Mihajilica.

Loading...

Politika

DOTJERALI CARA DO DUVARA! OC “Jahorina” do guše u dugovima – KASNE PLATE RADNICIMA

Računi OC “Jahorina” već mjesec dana su u blokadi zbog neizmirenih obaveza u iznosu od 320.000 KM.

Direktor OC “Jahorina” Dejan Ljevnajić već duže vrijeme izbjegava novinare, ali se u viber grupi zaposlenih u OC “Jahorina” obratio svojim kolegama, navodeći da su Uprava i on lično bili protiv zaduženja firme, jer su svjesni da kredite ne mogu samostalno vraćati, a da probleme usložnjavaju i sankcije Republici Srpskoj.

Konačnu odluku o kreditima, tvrdi Ljevnajić, donijeli su Nadzorni odbor, na čijem je čelu Nedeljko Elek, i Skupština akcionara.

U viber grupi Ljevnajić je napisao:

“Imam potrebu i odgovornost da vas kratko informišem o stanju u našoj firmi.

Više puta sam ponovio da smo kompletna Uprava i ja bili protiv zaduženja firme, svjesni da kredite za investicije ne možemo samostalno vraćati.

Međutim, konačna odluka nije zavisila od Uprave Društva, već od odluka Nadzornog odbora i Skupštine akcionara. Svi su jasno i glasno obećali podršku.

Svjesni ovog problema, dvije godine pišemo dopise, upozoravamo, tragamo za rješenjima.

Uprava je učinila sve što je mogla da spriječi blokade. Našim ogromnim zalaganjem, do sada su redovno isplaćivane plate.

Probleme u firmi trenutno usložnjava i teška situacija – sankcije Republici Srpskoj.

Ne odustajemo, svaki dan smo u kontaktu sa resornim Ministarstvom i IRB Republike Srpske i moramo naći neko rješenje, a u svim našim razgovorima i dopisima prioritet su plate za zaposlene. Znam da ste plate i više nego zaslužili i one su prioritet svih prioriteta. Želim da znate da smo kao Uprava, i ja lično uradili sve što je u našoj moći.

Stotine dopisa nalaze se kod nas sa istom molbom ka Vladi, da se plate isplate. Vjerovao sam da će Vlada da nam izađe u susret do Vaskrsa, međutim, nije. Svakodnevno smo na vezi i čim budem imao konkretnu informaciju, javiću vam. Moram da naglasim da nam je Vlada do sada uvijek pomagala kad je bilo teško, te vjerujem da će i sada.”

Kreditne obaveze OC “Jahorina” iznose 200 miliona KM. Ono što je zanimljivo jeste da finansijsko poslovanje OC “Jahorina” nikada nije kontrolisala Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske. Od javnog interesa posebno bi bila revizija učinka i isplativosti i efektima kreditnih zaduženja.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Politika

SASTANAK DODIKOVIH LJUDI BEZ DODIKA! Šta se dešavalo u Doboju

U Doboju je zabilježen zanimljiv susret tri bivša komunistička druga, Nebošja Radmanović, Obren Petrović i Lazar Prodanović, koji slove naročito prva dva za važne Dodikove ljude.

Ovakvi susreti nisu česti zato i izazivaju pažnju, a u kuloarima se može čuti da ne odobravaju Dodikove poteze, iako ga prate.

O čemu su razgovarali i šta namjeravaju za sada nije poznato, ali sigurno unosi dozu nesigurnosti i kod Dodika i njegovih ljudi, jer i Radmanović i Petrović imaju svoje pristalice u SNSD.

Radmanović, Petrović i Prodanović nisu izvorni članovi Dodikovih nezavisnih socijaldemokrata.

Radmanović i Prodanović su bili u SP, a izlaskom iz nje 2000. godine su formirali Demokratsku socijalističku partiju na čijem čelu je bio Radmanović i koja je 2002. godine prišla Dodikovom SNSD-u, a Radmanović je bio jedan od ključnih Dodikovih ljudi.

Petrović je bio u na čelu dobojskog SDS, nakon što je ubijen u tom gradu Branislav Gajić, a od 2018. godine prešao je sa skoro cijeli Gradskim odborom SDS u SNSD.

Bilo kako bilo, sastanak svakako izaziva pažnju, a nije slučajno izabran ni Doboj, gdje sve konce vuče Petrović.

Petrović i Radmanović su poslanici SNSD u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, a prodanović je načelnik Bratunca.

(BN) Foto: Ustupljena fotografija

Nastavi čitati

Politika

“BRACO I SINOVI”! Otkriveno od koga Vlada Srpske kupuje zgradu (KOCKARNICU) u Brčkom za 36 MILIONA

Nakon nekoliko mjeseci spekulacija, otkriveno je od koga Vlada Republike Srpske kupuje zgradu u Brčkom za vrtoglavih 36 miliona maraka. U pitanju je firma “Braco i sinovi” koja je jedina dostavila ponudu na nedavno okončanom tenderu. Ugostiteljski servis Republike Srpske je dobio saglasnost da sa njima zaključi ugovor, međutim za šta će konkretno služiti ta zgrada i zašto objekat košta enormnih 36 miliona i dalje je nepoznato.
Firma Braco i sinovi, od koje je kupljena zgrada, bavi se tehničkim pregledima vozila. Vlasnik Željko Vrkačević na telefonske pozive BN-a nije odgovarao. Ranije je novinarima portala Kapital poručio da ga ne maltretiraju i da, kako je rekao u telefonskom razgovoru, nije u toku, ne može objašnjavati niti učestvovati u tim pričama.

“To igraju igre tamo neki političari, ja nisam u tom filmu. Nemojte me molim vas, džaba kvarimo odnose. Nemojte mene upetljavati, to su neke igre druge. Ne razumijem zašto mene zovete, a ne zovete gospodu političare”, rekao je Vrkačević.
Brat Željka Vrkačevića je Dražen Vrkačević, poslanik u skupštini Brčko distrikta i predsjednik opštinskog odbora Ujedinjene Srpske. Iako, nezvanično, oni rade zajedno, i Dražen Vrkačević je poručio da ne može ništa komentarisati jer nije direktor firme.

“Bez jasnog obrazloženja, bez jasne namjene bez ičega, plus neke prilično čudne izjave vlasnika tog objekta koji kaže da nije upućen u cijelu transakciju. U hroničnoj i latentnoj nelikvidnosti našeg budžeta, iz kojih sredstava Vlada odvaja 36 miliona ako se ne zna svrha”, kaže predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.

Iz Ugostiteljskog servisa Republike Srpske nisu odgovorili na naša pitanja: Za šta će konkretno služiti zgrada i zašto sve košta 36 miliona maraka? Ministar finansija Zora Vidović je ranije poručila da će tu raditi institucije Republike Srpske.

“Namjera je da ta zgrada bude za smještaj svih naših institucija u Brčko distriktu i tu će biti smještene sve institucije i tu će se održavati sastanci po potrebi a naravno da ima potrebe i sigurno da naši građani zaslužuju koji žive u Brčkom, a prijavljeni su u Republici Srpskoj da imaju i bolju uslugu i da budu upoznati sa propisima i radom u RS jer mnogi propisi se odnose i na njih”, rekla je Vidovićeva.

Konkretnog obrazloženja namjene i enormno visoke cijene i dalje nema, kažu ekonomisti, što dokazuje da je vlast Republike Srpske praksu da ne objašnjava kako se zadužuje, proširila i na kupovine objekata.

“Pa da se hvale da je novac za budžetske potrebe u iznosima od stotina miliona maraka obezbijeđen od nekih fantomskih prijatelja ne navodeći koji je izvor tog novca kakve su obaveze i aranžman finansiranja, sada se nastavlja u tome smjeru da se novac i troši bez da se objasni za koje namjere se troši. Jedan niz ali uobičajen kada su vlasti Republike Srpske u pitanju, da se raspolaže javnim novcem kao da je privatni”, kaže ekonomista Igor Gavran.

Ova zgrada od skoro 9 hiljada kvadrata, je trebalo da bude regionalna kockarnica, međutim objekat nakon gradnje nije proradio, sve dok ga naprasno nije zapazila Vlada Republike Srpske i ponudila 36 miliona maraka. Uslovi tendera da objekat mora imati podrum, restoran, konferencijsku salu od najmanje 300 sjedećih mjesta i 20 soba ili apartmana, potvrđuju sumnje da je nabavka krojena baš za ovaj objekat. Sve otvara pitanje: ko se i za čiji interes ovdje kocka novcem građana Republike Srpske?
(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Aktuelno