Banjaluka
PONOVO RASTU KIRIJE U BANJALUCI! Mjesečna cijena i do 650 KM

Do početka nove akademske godine ostalo je nešto više od mjesec dana, a studenti su na mukama jer, osim što su stanodavci opet podigli cijene kirije, potražnja je znatno veća od ponude pa teško pronalaze stan u blizini fakulteta.
Da su cijene više nego lani, svjedoče i oglasi za iznajmljivanje stanova na internetu. Tako je za stan od oko 30 kvadrata u Banjaluci potrebno mjesečno izdvojiti u prosjeku od 400 do 450 KM bez režija, dok su u blizini fakulteta u naselju Borik cijene još i više. Tako za dvosoban, namješten stan preko puta kampusa kirija iznosi 650 KM, i to bez režija.
Vlasnik Agencije za nekretnine “Senzor” Manojlo Popović kaže da mnogi stanodavci prate kada đaci i studenti dolaze, pa odmah podižu cijene.
– Cijene su više nego lani od 15 do 20 odsto i to nije korektno, ali stanodavci, kada vide da ne mogu izdati po tim cijenama, onda spuštaju kiriju – kazao je Popović.
Direktor Agencije za nekretnine “Remaks” iz Banjaluke Dragan Milanović kaže da je najam stanova poskupio, kao i svake godine u ovom periodu.
– Krajem ljeta i početkom akademske godine povećava se potražnja, a čim se ona poveća, u određenom momentu dođe do deficita stanova i vlasnici podignu cijenu – rekao je Milanović koji kaže da se lani garsonjera mogla pronaći za 300 do 350 KM, a sada je teško bez 400 KM mjesečno.
Naglasio je da stanodavci dižu cijene najma jer su i kvadrat prilikom kupovine plaćali po višim cijenama.
Student Fakulteta političkih nauka Predrag Pažin, koji je u Banjaluku na studije došao iz Trebinja, za “Glas Srpske” kaže da su cijene najma stanova otišle u nebo.
– Kirije su dosta više u odnosu na prošlu godinu, a pogotovo za stanove u blizini fakulteta. Dva cimera i ja smo stan tražili više od dva mjeseca i jedva smo pronašli odgovarajući, i to u Boriku, gdje mjesečno plaćamo 700 KM bez režija – rekao je Pažin i dodao da je lani živio u garsonjeri na Starčevici, gdje je kiriju plaćao 300 KM, takođe bez režija.
Na visoke cijene žale se, kako kaže, i njegovi vršnjaci, jer osim kirija zbog inflacije rastu i cijene svega drugog.
– Mnogi stanovi su bezobrazno skupi, jer odnos kvaliteta i cijene se ne poklapa. Stanodavci pumpaju cijene kirije bez ikakvog razloga – kaže Pažin.
Na mukama je i studentkinja Fakulteta političkih nauka Gordana K. koja kaže da je sobu na vrhu Starčevice tri godine plaćala 160 KM, ali su joj gazde nedavno podigle kiriju.
– Sobu sada plaćam 180 KM, a uz to kupatilo i kuhinju dijelim sa cimerkama. Mislim da je to zaista skupo s obzirom na to da je dosta udaljeno od grada i fakulteta – kazala je ona.
Ivana Panić iz Brčkog, koja studira u Banjaluci, kaže da joj je stanodavac najavio povećanje stanarine za 100 KM od septembra.
– U ovom stanu sam već pet godina, ali stanodavac je odlučio da poveća cijenu najma uz obrazloženje da svi ostali dižu cijene kirija. Tražim da iznajmim drugi stan, ali ide teško, jer je sve preskupo – kazala je ona.
Iz Udruženja građana “ToPeeR” iz Doboja kažu da za dizanje kirija nema opravdanja, jer to ne zavisi od cijene goriva ili bilo čega drugog.
– Budžet roditelja će teško moći podnijeti ovo poskupljenje, jer mnogi nemaju novca da plaćaju tako skup smještaj, a stanodavci u tome vide momenat da zarade i ne razmišljaju o djeci – kazali su u ovom udruženju i dodali da u Doboju sobu nije moguće naći ispod 250 KM.
Dodatni problem je taj što, kako kažu, rijetko ko izdaje stan legalno.
– Ne rade to legalno i prođu bez plaćanja poreza, a ako se zatraži ugovor, onda neće ni da izdaju – zaključili su u ovom udruženju.
Dom
Troškove smještaja u studentskim domovima i iduće akademske godine snosiće Vlada Republike Srpske. Međutim, studente će, po svemu sudeći, u oktobru dočekati novi cjenovnik u menzi zbog značajnog poskupljenja hrane na tržištu.
Banjaluka
STIŽE NAM “BANJALUČKO PROLJEĆE”! Mnoštvo sadržaja za sve generacije

U toku su pripreme za još jedno „Banjalučko proljeće“, koje i ove godine donosi mnoštvo zanimljivih dešavanja za sve generacije.
Festival cvijeća, koji će biti održan 11. aprila u Parku knjige sa početkom u 11.00 časova donijeće pravu cvjetnu bajku u naš grad i ujedno biti i uvertira velikom otvaranju ovogodišnjeg „Banjalučkog proljeća“, koje je zakazano za subotu, 12. april.
Naime, u subotu 12. aprila od 11.00 časova očekuje vas sjajna zabava u srcu našeg grada uz muziku, ples i i već tradicionalni proljećni defile koji će se kretati od Gradske uprave prema Parku knjige.
Nakon velikog otvaranja priređenog u čast proljeća naše sugrađane i sve posjetioce očekuje prava proljećna bajka uz bogat program, koji će trajati sve do polovine juna.
Između ostalog, sugrađane i sve posjetioce tokom „Banjalučkog proljeća“ očekuju zanimljive aktivnosti povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, obilježavanje Dana grada, koncertne aktivnosti, ali i dobro poznati festivali poput Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ i mnogi drugi.
Ovo su samo neki od događaja, koji će, i ovog proljeća, zasigurno donijeti fenomenalnu atmosferu u grad na Vrbasu, a o svim detaljima sugrađani će biti blagovremeno obaviještni.
Banjaluka
POJAČANE AKTIVNOSTI NA REDOVNOJ HIGIJENI: Nastavljeno pranje ulica, pogledajte raspored

U okviru aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, nastavljeno je pranje javnih površina na području grada.
Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih se peru ulice prema planiranom programu.
U nastavku pogledajte plan pranja ULICA i DJEČIJIH IGRALIŠTA.
Banjaluka
MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.
„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.
Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.
„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.
Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.
„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.
-
Društvo3 dana ago
SVE VIŠE GLADNIH! Javna kuhinja “Mozaik prijateljstva” ima na hiljade korisnika
-
Politika3 dana ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”
-
Hronika2 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Hronika2 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Banjaluka1 dan ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša