Connect with us

Politika

Ponuđen nam je ulazak u EU u zamjenu za Kosovo, nećemo pristati!

Zapadne zemlje će pokušavati da, kako oni misle, riješe problem Kosova ulaskom Kosova u UN, a time i oduzmu argument Kosova Putinu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je tokom obraćanja naciji govorio o trenutnoj geopolitičkoj situaciji i onome što očekuje da se u narednome periodu dogodi, a posebno se osvrnuo na odnose sa Kosovom.

Početak današnjeg obraćanja javnosti, srbijanski predsjednik započeo je isticanjem činjenice da je evropska sigurnosna arhitektura trenutno ugrožena te da se pitanje Ukrajine želi riješiti prijemom Kosova u članstvo Ujedinjenih nacija.
– Što se tiče Kosova, posebna karakteristika svih političkih stabilnosti je trenutna geopolitička okolnost. Naša pozicija postaje sve komplikovanija zato što, kako smo to predvidjeli prije osam mjeseci, zapadne zemlje će pokušavati da, kako oni misle riješe problem Kosova ulaskom Kosova u UN jer tako misle da rješavaju unutar evropske probleme a drugi razlog je, bez ikakve sumnje, da oduzmu argument Kosova iz ruku Vladimira Putina koji mogu da se pozovu na taj presedan – obavijestio je javnost Vučić.

Istakao je da to konkretno znači da je tačno sve ono što je proteklih osam mjeseci najavljivao da će predstavljati politički pritisak EU koji za cilj ima da Vlada Srbije odluči priznati Kosovo kao nezavisnu državu.

– Kada sam rekao da se mijenja arhitektura razgovora, demantovali su me iz EU. Suštinski se mijenja jer mi danas imamo na stolu prijedlog Njemačke i Francuske. Ne možete da bacite kroz prozor prijedlog koji dolazi od dvije najveće zemlje, a da li možemo da prihvatimo, također nisam siguran. Reći cu vam šta su naše crvene linije. Dva su kolosijeka. Jedan je taj koji ne mijenja arhitetkturu, a odnosi se na sve moguće albanske zahtjeve. Naša njaveća greška je bila ta što smo prihvatili da EU poćne da rukovodi procesom rješavanja statusa Kosova. Bez obzira na potpisan Briselski sporazum, mi još uvijek nismo uspjeli da stavimo na dnevni red status srpskih opština – istakao je Vučić.

Naglasio je kako predsjednica Kosova prihvata samo da potencijalna organizacija srpskih opština u toj državi funkcionira kao nevladina organizacija.

– Što se tiče samog papira, ne mogu da ulazim u detalje jer nije javan. Suština je u tome da Srbija dopusti ulazak Kosova u sve međunarodne organizacije, uključujući u UN. Srbija bi dobila brzi ulazak u EU i vjerovatno značajnu ekonomsku korist. Ono što je stav Republike Srbije, je da je za nas i zbog Ustava, ali ne samo zbog njega neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN-a i to će nositi posljedice. Cijela ideja se zasniva na tome, da bez našeg priznanja, ne bismo bili na to natjerani, samo bi bilo važno da se ne bunimo, da damo jasan signal svima da smo saglasni sa tim da Kosovo bude članica EU – kazao je.

Smatra da su problemi na Kosovu specifični u smislu provokacija policijskih jedinica te psihološkog pritiska na srpsko stanovništvo.

– Amerikanci povećavaju svoje prisustvo na Kosovo. Dolaze dodatno da zaštite teritorijalni integritet i suverenitet Kosova. To je trebao biti jasan signal nama da ne sanjamo o poštovanju Povelje UN-a i odluka UN-a. Poruku smo razumjeli i da međunarodno pravo je odavno pogaženo i uništeno i da postoji samo pravo sile, veće i jače. Nama ne preostaje ništa drugo već da se pozivamo na međunarodno javno pravo – rekao je Vučić.

Mišljenja je da je pozicija srpskog naroda na Kosovu veoma loša.

– Zbog svih aktivnosti koje Pristina poduzima sa zemljama Kvinte za ulazak u međunarodne institucije. Ono što nas čeka, a oni će da nas obmanjuju Putinom, to je jedan širi plan, trebalo je 19. oktobra ili 2. i 3. novembra da se održi sastanak Biroa ministara EU. Očekujete da se pripremi ulazak Kosova u Vijeće Evrope. Oni čekaju da iz Biroa ministara izađe mađarski, a uđe litvanski član. Ući će u proceduru koja traje dugo. Izvršio se dodatan pritisak na Srbiju i putem Interpola. Mogu da nam uzmu sve, mi ćemo da se borimo, politički, pravno, da čuvamo svoju zemlju i granice, izgledi su nam mali, ali kako god bilo, u ovome trenutku ne postoji volja u srpskom rukovodstvu, dok sam predsjednik, za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstvo u UN – izjavio je predsjednik Srbije.

Najavio je ulaganje još stotine miliona eura u razvoj vojske Srbije te istakao da je potpisao naredbu da 20 posto svega što se proizvede u namjenskoj industriji mora biti ponuđeno na korištenje nacionalnoj vojsci.

Politika

DA LI JE SANJA VULIĆ UOPŠTE ZAVRŠILA FAKULTET? Ni traga od diplome

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici.

Zahvaljujući visokim primanjima, za manje od deset godina kupila je dva stana.

Odbija da govoriti o svom obrazovanju.

Sanja Vulić se još kao maloljetna pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja. Prema imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIK BiH), tada nije imala nijednu nekretninu.

Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjaluci, koje je u kartonima procijenila na 246 hiljada KM.

Šta je Sanja Vulić napisala u biografiji?

Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala, piše CiN.
Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.

Iz Sekretarijata PSBiH navode da je prilikom stupanja na funkciju poslanica Vulić priložila diplomu visoke stručne spreme, prenosi Avaz.

Međutim, nisu htjeli dostaviti kopiju diplome ili dati informaciju o ustanovi na kojoj je ona stečena. Kako su naveli, ona nije dala saglasnost da se njena diploma dostavi Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).

Vulićeva je u više navrata odbila razgovarati sa novinarima CIN o svojoj imovini, obrazovanju i karijeri.

Lojalnost predsjedniku SNSD i sigurni mandati

Sanja Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD, u maju 2005. godine.

– Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja – rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim funkcionerima formalno obrazovanje nije preduslov za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti.

Novinar CIN otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci kao redovan student.

– Posljednji put je regulisala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci – odgovorili su iz Filozofskog fakulteta.

Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulićeva nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta “Džemal Bijedić”. Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentkinja. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banjaluka, Univerziteta “Privredna akademija” Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulićeva je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: “Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava”.

Političku karijeru Sanja Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.

U imovinskom kartonu koji je tada predala Centralnoj izbornoj komisiji BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.

Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartonu koji je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100.000 KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.

Ulazak u Parlamentarnu skupštinu BiH

Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Parlament.
Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidovala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa poslaničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra saobraćaja BiH.

Vulićeva je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.

U imovinskom kartonu koji je predala CIK 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjaluci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 hiljada KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 hiljada KM. Pežoa je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 hiljada KM.

Nastavi čitati

Politika

VUKOMANOVIĆ “PDP NEĆE GLASATI ZA USTAV”

Poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, kaže da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema Republici Srpskoj.

-Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Suština je, kaže, u tome da ovo nije vrijeme za novi ustav i da ga PDP neće podržati.
-Uvijek ćemo se ponašati odgovorno prema Republici Srpskoj, a odgovorno, u ovom slučaju, znači ne voditi je u političke avanture bez puta i cilja – kategorična je ona.

Nastavi čitati

Politika

DODIKU TEK IZ PETOG POKUŠAJA uručena prvostepena presuda

Prema saznanju portala Raport, Milorad Dodik je presudu preuzeo tek iz petog pokušaja.

Navodi se da je sudsku presudu Dodiku dostavila policija u Laktašima. Dodik je presudu preuzeo i potpisao 15. aprila.

– Dostavnicu je lično potpisao Dodik i time pokazao da priznaje Sud BiH kojem je zabranio djelovanje na području Republike Srpske – navodi se u tekstu i dodaje da je policija o svemu obavijestila Sud i sudiju Senu Uzunović, a kao dokaz poslala dostavnicu s Dodikovim potpisom.

Lider SNSD i predsjednik Republike Srpske je nakon presude rekao da je ne priznaje i da “neće podnijeti žalbu muslimanskom sudu”.

Ipak, njegovi advokati su prošle sedmice podnijeli žalbu, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Aktuelno