Connect with us

Banjaluka

PORED OČIGLEDNE OPSTRUKCIJE SVEGA PROGRESIVNOG U BANJALUCI, istrajaćemo u svojoj namjeri i ZAVRŠITI SVE ZAPOČETE PROJEKTE

Gradonačelnik Draško Stanivuković kazao je da usvajanje izmjena i dopuna Poslovnika Skupštine Grada obezvrijedilo instituciju gradonačelnika i ukinuo prava gradonačelniku.

-Sve ono što su su decenijama imali gradonačlenici kao svoja prava, od danas to više ne važi. Donošenjem novog Poslovnika obezvrijeđena je institucija gradonačelnika – kazao je gradonačelnik nakon danšnje sjednice Skupštine Grada.

Osim namjere, kako je kazao – da zaustave gradnju Centralnog spomen-obilježja, prema njegovim riječima – „nastavlja se destruktivna politika prema Banjoj Luci preko nadležne republičke inspekcije da se poruši kružna raskrsnica“.

-Istrajaćemo u svojoj namjeri i napravićemo tu raskrsnicu, kao i Spomen-obilježje. Drago mi je da smo se zajedno sa preduzetnicima u Gajevoj ulici izborili da oni dobiju subvencije koje zaslužuju. Danas smo dobili još jednu bitku – naglasio je gradonačelnik.

Naveo je da je uspješno riješeno i pitanje nastavka usluge parkiranja na Staroj autobuskoj stanici.

-Pozitivna je stvar da smo zadržali uslugu parkiranja na toj lokaciji i dio prihoda. Naša borba u vezi sa slučajem Autoprevoza se nastavlja, ali drago mi je da smo uspjeli zadržati najviše što se moglo u ovom teškom sporu – istakao je gradonačelnik.

Od važnih tačaka sa današnjeg zasjedanja izdvojio je i to što je Banja Luka dobila važan dokument – Startegiju demografskog razvoja, koja sadrži i sve politike koje je ova administracija već pokrenula.

-Stoga, bila je ovo izazovna sjednica. Uradili smo mnogo dobrog za grad, načinili korake naprijed. Ostaje žal za tim što skupštinska većina nije razumjela važnost izgradnje prvog kolektora u Banjoj Luci, smatrajući da to nije tema o kojoj treba diskutovati na sjednici. To je njihova odluka – naveo je on i pozvao odbronike da rade za Banju Luku.

Istakao je da odbornici i Skupština Grada moraju da razlikuju političke teme, kao što je Poslovnik od životnih tema, poput izgradnje kolektora.

Banjaluka

PLAFON PAO USRED GARAŽE: Na parkingu UKC RS oštećen automobil nakon urušavanja stropa (FOTO)

Dio plafona na spoljašnjem parkingu u neposrednoj blizini sjevernog krila i Zavoda za dijalizu i transplantaciju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske počeo je da se urušava, a prema informacijama do kojih je došao BL portal, juče je prilikom obrušavanja oštećen i jedan automobil koji je bio parkiran ispod natkrivenog dijela prolaza.

Kako se može vidjeti na fotografijama, sa betonskog plafona otpao je dio fasade i zaštitnog sloja, a komadi šuta završili su na parking prostoru između vozila, tik uz prolaz koji svakodnevno koriste pacijenti, zaposleni i posjetioci UKC-a.

Iz UKC Republike Srpske za BL portal potvrđeno je da je juče došlo do urušavanja dijela fasade, te da su nadležne službe odmah po prijavi izašle na teren i izvršile uviđaj.

“U narednom periodu biće provedene sve potrebne procedure radi utvrđivanja uzroka urušavanja, kao i procjene obima nastale materijalne štete. Takođe, biće angažovana stručna lica koja će izvršiti detaljan pregled mosta kako bi se utvrdilo njegovo stanje i eventualna potreba za dodatnim mjerama osiguranja lokacije”, navode iz UKC RS za BL portal.

Dodaju da će nakon prikupljanja svih relevantnih činjenica nadležni organ preduzeti dalje korake u skladu sa zakonskim propisima, uključujući i rješavanje pitanja naknade štete vlasniku oštećenog vozila.

“Prioritet u ovom trenutku je bezbjednost građana i sprečavanje mogućnosti nastanka novih oštećenja ili ugrožavanja lica i imovine. O svim daljim aktivnostima javnost će biti blagovremeno informisana”, zaključuju u UKC RS.

Nakon incidenta, nadležni su odmah obezbijedili prostor i postavili zaštitnu traku kako bi spriječili prilazak građana ovom dijelu parkinga i dodatno ugrožavanje bezbjednosti.

 

Nastavi čitati

Banjaluka

PARKING ZA MILIONERE ILI NOVE ULICE: Kresojević optužio skupštinsku većinu da ugrožava budžet Banjaluke

Poslanik PSS/PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević kritikovao je inicijative skupštinske većine u Banjaluci koje se odnose na naplatu parkinga, ocijenivši da bi takve odluke mogle nanijeti štetu gradskom budžetu i usporiti razvoj infrastrukture.

Kresojević je postavio pitanje da li je važnije da građani dobiju nove ulice i kvalitetniju infrastrukturu ili da pojedinci ostvaruju uštede na parkingu, navodeći da bi ukidanje postojećeg sistema naplate značilo manje prihoda za grad.

Prema njegovim riječima, sredstva prikupljena od parkinga trenutno se koriste za izgradnju i održavanje saobraćajnica, dok dio skupštinske većine zagovara osnivanje novog gradskog preduzeća koje bi upravljalo tim prihodima.

„Da li je stvarni cilj osnivanje novog gradskog preduzeća i borba za dio političkog kolača?“ upitao je Kresojević.

On je podsjetio da je Banjaluka već sprovela niz socijalnih mjera, poput besplatnog javnog prevoza za penzionere i višečlane porodice, kao i besplatnih građevinskih dozvola, te smatra da bi besplatan parking najviše koristio imućnijim građanima, a istovremeno oslabio gradski budžet.

Kresojević je poručio da iza ovakvih prijedloga vidi političke motive, tvrdeći da skupštinska većina predvođena SNSD-om ne podržava projekte gradske administracije ukoliko nema kontrolu nad njima.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILANOVIĆ: “Skupštinska većina ide logikom što gore to bolje, NEKO SVJESNO PROIZVODI HAOS U BANJALUCI!”

Milanović tvrdi da bi problem parkinga mogao biti riješen već 10. juna, ali upozorava da pojedinim političkim akterima više odgovara stvaranje problema nego pronalaženje rješenja

Odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Dragan Milanović poručio je da je odluka o naplati parkinga bila neophodna kako bi se obezbijedilo normalno funkcionisanje grada i spriječio saobraćajni haos. On smatra da dio odbornika svjesno opstruiše rješavanje ovog pitanja zbog predizbornih interesa.

Milanović navodi da postoje dva potpuno različita pristupa kada je riječ o pitanju parkinga u najvećem gradu Republike Srpske.

„Ovdje se radi o dva različita pristupa. Jedan je da se pronalaze rješenja i vodi računa o funkcionisanju grada, a drugi je da se generišu problemi kako bi se za nerad optužila Gradska uprava“, rekao je Milanović.

Prema njegovim riječima, ukidanje naplate parkinga dovelo je do dodatnih problema jer je broj slobodnih mjesta značajno smanjen.

„Kada se parking ne naplaćuje, nema mjesta za parkiranje i to proizvodi veliko nezadovoljstvo građana“, naglasio je on.

Milanović ističe da bi problem mogao biti riješen već na narednoj sjednici Skupštine grada, zakazanoj za 10. jun.

„Imamo sjednicu 10. juna i možemo dopuniti dnevni red i riješiti ovaj problem. Međutim, ne vidim raspoloženje za takav pristup. Pojedine kolege vode se logikom ‘što gore, to bolje’, jer smo već ušli u predizborni period“, rekao je Milanović.

On je dodao da je kampanja protiv naplate parkinga već proizvela ozbiljne finansijske posljedice.

„Parking se formalno naplaćuje, ali zbog kampanje koja je vođena u prethodnom periodu nedostaje oko 50 odsto planiranih prihoda od parkinga“, naveo je odbornik PDP-a.

Posebno je, kaže, pogođena grupa građana koja je uredno platila godišnje parking karte.

„Nepravda je prema ljudima koji su kupili godišnje parking karte, a danas nemaju gdje da parkiraju svoja vozila“, zaključio je Milanović.

Nastavi čitati

Aktuelno