Connect with us

Društvo

POSLIJE MAGLOVITOG JUTRA sunčano i znatno toplije vrijeme

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) danas se poslije hladnog i maglovitog jutra očekuje djelimično razvedravanje i toplije vrijeme.

Ujutro će biti umjereno oblačno i hladno uz čestu pojavu magle u dolinama rijeka i po kotlinama. Na jugu pretežno vedro. Tokom dana očekuje se djelimično razvedravanje uz više sunčanih intervala i toplije vrijeme, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura biće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 23 do 28, u višim krajevima od 18 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren, na jugu ponegdje i jak vjetar, istočnih i sjeveroistočnih smjerova.

Povećana oblačnost danas se najduže zadržala na području Krajine, ali se u većini krajeva prije podne izvedrilo, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Bjelašnica osam, Kalinovik i Čemerno 17, Kneževo, i Han Pijesak 18, Sokolac, Gacko i Bihać 20, Srbac 21, Srebrenica, Banjaluka, Mrkonjić Grad, Prijedor, Ribnik, Bugojno, Drvar i Sanski Most 22, Zvornik, Foča, Livno i Sarajevo 23, Šipovo, Bijeljina, Doboj i Novi Grad 24, Bileća, Višegrad, Rudo, Tuzla i Zenica 25, Trebinje, Mostar, Široki Brijeg i Trebinje 28, te Neum i Stolac 30 stepeni Celzijusovih.

SRNA

Društvo

DEMOGRAFSKI TONEMO IZ DANA U DAN! Nikad više penzionera, a manje radnika

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U maju ove godine u Federaciji BiH je evidentirano 447.389 korisnika penzije, dok je omjer zaposlenih i penzionera u ovom entitetu trenutno 1,22 radnika na jednog penzionera. U republici Srpskoj situacija je još gora.

Isplatom penzija za maj u Srpskoj su bila obuhvaćena ukupno 284.722 korisnika prava, od kojih 229.042 penziju prima u Republici Srpskoj, a njih 55.680 izvan RS.

Ukupan broj zaposlenih u Republici Srpskoj, u septembru 2023. godine iznosio je 290.745, što znači da je u Srpskoj, otprilike, broj penzionera i radnika izjednačen.

S obzirom na ovakve proporcije, isplata penzija nije upitna samo zbog činjenice da su penzioni fondovi na budžetu, što osigurava da se penzionerima njihova primanja isplaćuju iz isplaćuju iz kase Federacije BiH, odnosno Republike Srpske.

Sponzorisano

Produženjem životnog vijeka u cijeloj BiH kontinuirano raste i broj penzionera, odnosno korisnika starosne penzije, piše Večernji list BiH.

Prema podacima Populacionog fonda Ujedinjenih nacija, UNFPA u BiH, pretpostavke su kako će do 2031. godine broj penzionera u BiH biti veći za 96.167.

Da bi penzioni sistem optimalno funkcionisao, odnosno da bi se penzije mogle isplaćivati iz doprinosa, potrebno je da na jednog penzionera budu najmanje tri osiguranika, odnosno zaposlena radnika.

Taj je omjer u BiH dostigao istorijski minimum i već neko vrijeme na jednog penzionera dolazi manje od 1,2 radnika.

Kako je za novinsku agenciju Fena kazao portparol Federalnog zavoda MIO/PIO Tomislav Kvesić, od primjene Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju iz 2018. godine smanjen je broj zahtjeva za prijevremenu penziju, pa je sve manji broj novih korisnika invalidske penzije.

Takođe, manji je broj i novih korisnika porodične penzije, dok je izražen porast novih korisnika starosnih penzija.

Starosna penzija, prema spomenutom zakonu, u Federaciji BiH se stiče kada osiguranik navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzionog staža, ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života.

Prema podacima Fonda PIO Republike Srpske pravo na starosnu penziju u tom entitetu ima osiguranik kada navrši 65 godina života i ima najmanje 15 godina staža osiguranja.

– Osiguranik koji nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 60 godina života i 40 godina penzijskog staža. Osiguranica koja nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 58 godina života i 35 godina staža osiguranja – navode iz Fonda PIO RS.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

RADOVIĆ IZVISIO? Nadzorni odbor BPŠ imenovao Marka Maksimovića za V.D. predsjednika uprave

Nadzorni odbor Banke Poštanske štedionice imenovao je Marka Maksimovića za vršioca dužnosti predsjednika uprave i Nikolu Milića za vršioca dužnosti člana uprave ove banke.
Maksimović će na čelu BPŠ naslijediti Boška Mekinjića koji nakon 18 godina napušta ovu finansijsku instituciju, dok će Milić naslijediti člana uprave Draganu Vujičić Stefanović.

„Nadzorni odbor BPŠ je na sednici održanoj 27. juna 2024. godine imenovao nove članove uprave banke. Imenovani su dugogodišnji zapaženi i uspješni zaposleni matične banke u Srbiji, Marko Maksimović, diplomirani pravnik iz Beograda, za vršioca dužnosti predsjednika uprave banke i Nikola Milić, diplomirani ekonomista iz Beograda, za vršioca dužnosti člana uprave banke. Dijana Savić, diplomirni pravnik iz Banjaluke, nastavlja sa radom i u novom mandatu, čime se ostvaruje kontinuitet u radu banke u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini“, navodi se u saopštenju koje je objavljeno na sajtu banke.

Dodaje se da je u skladu sa zakonskom regulativom, pokrenuta procedura pribavljanja prethodne saglasnosti Agencije za bankarstvo RS za nove članove uprave.

„Banka sa stogodišnjim iskustvom, jasno artikulisanim državnim interesom i proaktivnom vizijom bankarskog poslovanja, nastavlja sa kontinuiranim radom i nakon isteka mandata članova uprave banke Boška Mekinjića i Dragane Vujičić-Stefanović“, ističe se u saopštenju.

Banka Poštanska štedionica Beograd, na tržištu Republike Srpske i BiH prisutna je od trenutka akvizicije NLB Komercijalne banke Banjaluka, koja je realizovana u decembru 2021. godine.

CAPITAL

Nastavi čitati

Društvo

NIŠTA NIJE KAO PRETHODNIH GODINA! Cijene u Grčkoj divljaju

U nekim poznatim grčkim ljetovalištima, cijene su ove godine iznenadile turiste iz Srbije.

Cijene variraju kao i obično od mjesta do mjesta, što je slučaj i sa hranom, poput recimo popularnog girosa, međutim, jedna žena kaže da je na istom mjestu on prošle godine bio tri evra, dok sada iznosi čak devet čime je frapirana.

“U našem mjestu je običan giros prošle godine bio tri evra, sada je od sedam do devet! Kafa na plaži je sedam evra. Ne, nije porcija, ona je još skuplja, obični giros košta ovoliko! Papreno je, ovolike cijene nismo uopšte očekivali. Porodično svake godine idemo u Grčku i sada smo se neprijatno iznenadili cijenama. Iznajmljivanje ležaljki je od sedam do deset evra, što i nije mnogo kao i u svim ostalim mestima, ali hrana je preskupa. Pa, mi četiri girosa moramo da platimo do 36 evra. U Srbiji za te pare možemo dva puta da jedemo”, rekla je ova Vranjanka za Kurir.

Na nekim plažama set ležaljki košta od 10 do čak 40 evra, što je objavila i Instagram stranica nikana.gr gde pišu da na jednoj plaži na Tasosu iznajmljivanje ležaljki košta do 40 evra.

“Na plaži postoji nekoliko barova u kojima uz konzumaciju možete koristiti ležaljke, a cijene se kreću od 10 do 40 evra po setu”, navodi se u objavi.

Nastavi čitati

Aktuelno