Politika
POVEĆAVAJU CIJENE! CIK tjera lokalne zajednice u minus
Centralna izborna komisija BiH odlučila je da naknada predsjedniku biračkog odbora bude 400 KM, a njegovom zamjeniku 200 KM, što će dovesti u probleme brojne opštine i gradove u Bosni i Hercegovini s obzirom na to da su te naknade planirali u znatno nižem iznosu.
Naime, izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, prvi put predsjednika i zamjenika predsjednika biračkog odbora biraće Centralna izborna komisija BiH.
Ako uzmemo u obzir da je na lokalnim izborima 2020. godine bilo formirano 5.838 biračkih mjesta, od čega 5.394 redovnih, dolazimo do toga da će Centralna izborna komisija u kratkom periodu morati izabrati i imenovati više od 10.000 članova, odnosno predsjednika i zamjenika predsjednika.
U pojedinim lokalnim zajednicama rekli su nam da je pred CIK-om praktično nemoguć posao, te da je i lokalnim zajednicama bio izazov da imenuju 300 do 500 članova biračkih odbora.
“CIK je odluku o visini naknade donio kako bi motivisao ljude da se prijave, ali će nastati problemi jer će sada svi htjeti biti predsjednici i zamjenici predsjednika. Razlika između naknade predsjedniku i članu biračkog odbora bila je deset KM. Sada će svi konkurisati za predsjednika i niko se neće htjeti prijaviti za člana. CIK je to uradio kako bi sebi riješio problem, motivisao ljude da se prijave i izabrao predsjednike i zamjenike predsjednika, ali će napraviti problem drugima”, rekla je za “Nezavisne novine” Dijana Savić Božić, predsjednica Gradske izborne komisije Bijeljina.
Osim za predsjednika i zamjenika predsjednika za koje je naknada drastično povećanja, istom odlukom CIK je propisao da naknada za člana biračkog odbora bude 110 KM, a za zamjenika člana biračkog odbora 60 KM.
Ove naknade isplaćuju se jednokratno i iz budžeta lokalnih zajednica, koje bi se mogle naći u problemu s obzirom na to da su već planirali sredstva za te namjene, ali u daleko manjem iznosu, odnosno na istom nivou kao i za izbore 2020. godine.
“To je jedino moguće u zemlji koja se zove Bosna i Hercegovina da jedan organ raspiše izbore i ima pravo da nametne finansijsku obavezu za koju nije konsultovao lokalne zajednice. Nadam se da ćemo mi u lokalnim zajednicama biti dovoljno svjesni i da ćemo tražiti od CIK-a da nam obezbijedi razliku između onoga što smo mi planirali budžetima za te namjene i onoga što je CIK nametnuo kao obavezu. U suprotnom sve lokalne zajednice moraće u rebalans i opet ćemo biti u problemu. Iz godine u godinu rastu obaveze, a ne rastu prihodi, dakle opcija je da nam CIK namiri razliku ili da ponovo idemo u minus i rebalans”, rekao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, za “Nezavisne novine”.
Kada je riječ o visini naknade, ranijim Izbornim zakonom BiH prije nego što ga je nametnuo Šmit bilo je propisano da članovi biračkih odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad, a odluku o visini te naknade za lokalne izbore donose opštinske izborne komisije. Za prošle lokalne izbore, zavisno od opštine do opštine, naknada se kretala uglavnom oko 100 KM. Sada, nametnutim članom 2.19, stav 19, propisano je da odluku o visini naknade donosi Centralna izborna komisija BiH, i kao što smo već naveli, predsjednik biračkog odbora će dobiti četiri puta više ili 400 KM.
I u samom CIK-u rekli su da je odluka o visini naknade presedan u odnosu na ranije te da se one znatno povećavaju jer će se sa predsjednicima i zamjenicima predsjednika raditi tri mjeseca nakon njihovog selektovanja.
“Smatrali smo da treba da budu stimulisani da se uopšte prijave i duže se educiraju nego što je bio ranije slučaj kada su predsjednik i članovi imenovani u septembru i pohađali trening od jednog dana”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, na sjednici koja je održana u četvrtak.
Prema nezvaničnim informacijama, CIK bi konkurs za izbor predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora trebalo da raspiše u narednih nekoliko dana, najdalje do kraja maja, a tek nakon isteka roka za prijavu vidjeće se da li će uspjeti selektovati i izabrati više od 10.000 članova.
Politika
Usvojena dopuna Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, TRI POSLANIKA NAPUSTILA NSRS
Narodna skupština Republike Srpske danas je, u Danu za glasanje Jedanaeste redovne sjednice, usvojila više zakona, nacrta zakona i izvještaja, među kojima i Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
Usvojeni su sljedeći zakoni: Zakon o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku, Zakon o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju – po hitnom postupku, Zakon o samostalnim preduzetnicima, Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne – prijedlog dr Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine i Zakon o izmjenama Zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika ustanovljene u skladu sa Aneksom 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.
Usvojeni su sljedeći nacrti zakona: Nacrt zakona o izmjenama Zakona o stranim ulaganjima, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskoj policiji Republike Srpske i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o razvoju malih i srednjih preduzeća.
Narodna skupština je usvojila Izvještaj Komiteta za koordinaciju nadzora finansijskog sektora Republike Srpske za 2023. godinu, kao i Izvještaje Agencije za bankarstvo Republike Srpske: Izvještaj o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine i Izvještaj o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine.
Narodni poslanici usvojili su Izvještaje Agencije za osiguranje Republike Srpske: Izvještaj o stanju sektora osiguranja u Republici Srpskoj za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine; Izvještaj o radu za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine i Izvještaj o finansijskom poslovanju za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine.
Usvojeni su i Izvještaji Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske: Izvještaj o stanju na tržištu hartija od vrijednosti za 2023. godinu, Izvještaj o radu za 2023. godinu i Izvještaj o finansijskom poslovanju za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine, kao i Izvještaji Fiskalnog savjeta Republike Srpske: Izvještaj o sprovođenju Zakona o fiskalnoj odgovornosti u Republici Srpskoj za 2023. godinu i Izvještaj o radu za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine.
Narodna skupština usvojila je i Izvještaj o radu i poslovanju Garantnog fonda Republike Srpske a. d. Banja Luka za 2023. godinu.
Poslanici su primili k znanju Izvještaje Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske: Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja za korisnike budžeta Republike Srpske za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine i Godišnji revizorski izvještaj za 2024. godinu.
Narodni poslanici usvojili su i Izvještaj o radu Republičke komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske za 2023. godinu i Izvještaj o radu Komisije za žalbe za 2023. godinu.
Primljen je k znanju Specijalni izvještaj Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine o stanju u prostorijama za zadržavanje u pojedinim policijskim upravama u Bosni i Hercegovini, kao i Prateći izvještaj Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine o stanju u ustanovama za smještaj osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u Bosni i Hercegovini.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Informaciju o dugu sa stanjem na dan 31. 12. 2023. godine i Odluku o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Evropske banke za obnovu i razvoj po Projektu „Pale centralno grijanje“ (broj 53838).
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić na početku Dana za glasanje uručio je zahvalnicu – Amblem Republike Srpske narodnom poslaniku Strahinji Baševiću, predsjedniku Kluba SNSD-a Igoru Žuniću i Kluba SDS-a Vukoti Govedarici koji napuštaju poslaničke klupe, budući da su na proteklim lokalnim izborima izabrani – Žunić za gradonačelnika Dervente, Bašević za načelnika Opštine Sokolac, a Govedarica za načelnika Opštine Gacko.
Politika
ŠTO STE TRAŽILI TO STE I DOBILI: Pokrenut postupak GAŠENJA Carinskog terminala u Sokocu
Uprava za indirektno oporezivanje poslala je obavještenje kompaniji „Onogošt“ o prekidu ugovora za Carinski terminal u Sokocu koji je potpisao direktor UIO Zoran Tegeltija, saznaje portal „Sokolac-srce Romanije“.
Odbornici SNSD-a iz Sokoca u Skupštini Grada Istočno Sarajevo predvođeni Jovanom Golijaninom glasali su za ukidanje Carinskog terminala u Sokocu i dopustili gradonačelniku Ćosiću da pokrene ovaj postupak gašenja. Kolika je cijena ustupaka sokolačkog SNSD-a Ljubiši Ćosiću još uvijek nije poznato. Poznato je samo da će cijenu platiti građani Sokoca.
Na dopis Ljubiše Ćosića nakon podrške Skupštine Grada, Uprava za indirektno oporezivanje formirala je tim koji je 15. maja 2024. godine obišao Carinski terminal u Sokocu i “utvrdio” kako je stanje objekta u kojem je godinama bila carina neprihvatljivo. Na odnovu toga Uprava za indirektno oporezivanje donijela je odluku o pokretanju postupka prekida ugovora.
Ovo se dešava svega par mjeseci nakon dopisa načenika Bjelice direktoru UIO Zoranu Tegeltiji, koji je tada odgovorio da je terminal predviđen u Sokocu i da nema promjena ni reorganizacije.
Sokolac i privrednici ove opštine i šire regije premda su izvozno orjentisani nisu ni kontaktirani ni pitani za mišljenje.
Nije važno ni što je prostornim planom Republike Srpske carinski terminal u Sokocu.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica smatra da je riječ o najbrutalnijem nepoštovanju Prostornog plana Republike Srpske, Sokoca i privrednika ove regije.
“Svjedoci smo da SNSD strukture grada i Republike žele da Sokolac razbaštine do kraja. Da mu oduzmu sve što može da donese napredak i razvoj. Vidite stanje u Šumama Republike Srpske čiji generalni direktor 20 godina dolazi iz svih krajeva izuzev iz Sokoca, a to preduzeće niže gubitke. Dok recimo Elektroprivredom Republike Srpske čije je sjedište u Trebinju upravlja Trebinjac, a to preduzeće gradi Trebinje, od zatvorenog bazena pa nadalje. S druge strane lokalni kadrovčići SNSD-a u Sokocu bez znanja, sposobnosti, harizme i političke težine odnose iz Sokoca već 20 godina. Na ovoj garnituri je da isporuči carinu, da pristane da se ugasi direkcija Šuma” – ogorčen je Bjelica.
Nezvanično se navodi da je premještanje Carine dogovoreno još kada su članovi porodice direktora UIO kupili prostor u Istočnom Novom Sarajevu.
Politika
NA DNEVNOM REDU PLAN RASTA: U Sarajevu sastanak partnera u vlasti na nivou BiH
U Sarajevu će danas biti održan sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH, a na predloženom dnevnom redu je Plan rasta za Zapadni Balkan.
Sastanak će biti održan u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a domaćin je lider SDP-a Nermin Nikšić.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je ranije da će prisustvovati sastanku na kojem će reći da se mora sprovesti sve ono što je ranije dogovoreno – od priče o HE Buk Bijela, aerodromu Trebinje, gasovodu i o mnogim drugim temama o kojima su postigli dogovore.
-
Hronika2 dana ago
SUĐENJE MONSTRUMU! Supruzi pucao u potiljak “SAD ĆU TE UBITI, j**em ti familiju”
-
Hronika1 dan ago
HOROR U BiH! Ljudski SKELET BEZ GLAVE pronađen u šumi
-
Društvo2 dana ago
VIKEND DONOSI NOVE GUŽVE! Duge kolone na graničnim prelazima
-
Politika2 dana ago
SMILJANA BABIĆ MORAVAC “Skupštinska većina je bila veliki ometajući faktor u radu gradonačelnika u protekle 4 GODINE”
-
Društvo1 dan ago
ALARMANTNO: Samo u Sloveniju i Njemačku otišlo više od 10.000 RADNIKA IZ BIH
-
Region2 dana ago
DAČIĆ “Stanje povrijeđenih u nesreći u Novom Sadu VEOMA TEŠKO”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ POSTAO KUM MALOJ MILICI TUBONJIĆ “Velika čast, osjećam duboku ODGOVORNOST I BLISKOST” (FOTO, VIDEO)
-
Svijet1 dan ago
ERUPCIJA VULKANA: Lava, pepeo i kamenje letjeli do 2.000 metara, 10 mrtvih (VIDEO)