Connect with us

Društvo

POZIV IZ SRPSKE BEZ ODJEKA! Svi zaposleni u pravosuđu BiH ostali na svojim pozicijama

Nijedan radnik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH nije napustio VSTS kako bi se zaposlio u Srpskoj, a isto tvrde i u Sudu BiH.

Iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) saznajemo da se ni njima već mjesecima tim povodom niko od njihovih zaposlenih nije obraćao.

Podsjetimo, početkom marta iz Srpske je stigao poziv za zaposlene u SIPA, Tužilaštvu i Sudu BiH, da se prijave nadležnim organima u Republici Srpskoj radi “regulisanja njihovog radnog statusa”. U međuvremenu je Srpska načinila i korake ka formiranju vlastitog VSTS-a, ali je i ta ideja još nerealizovana.

Iz VSTS BiH u svakom slučaju zasad nemaju razloga za brigu da će ih napustiti kolege i prikloniti se VSTS Republike Srpske.

“Niti jedan uposlenik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH nije napustio VSTV BiH nakon navedenog poziva”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz VSTS BiH.

Iz Tužilaštva BiH su naš upit izignorisali, a iz Suda BiH su nam potvrdili da su svi na broju.

“Sud nije imao zahtjeva za prekid radnog odnosa iz navedenog razloga, te u skladu sa svojim nadležnostima nastavlja s radom u punom kapacitetu”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Suda BiH.

Nekoliko, preciznije šest, zahtjeva primila je SIPA, ali prije par mjeseci, a onda je nastupilo zatišje, u kojem nisu zabilježili, kako tvrde, nijedan zahtjev.

“Zaključno sa 27. martom 2025. godine u Agenciji je zaprimljeno šest zahtjeva za prestanak radnog odnosa, bez navođenja razloga, ali se pretpostavlja da je zbog prelaska u Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske”, rekli su za “Nezavisne novine” iz SIPA.

U pitanju su, kako su precizirali, dva zaposlenika: referent sa srednjom stručnom spremom iz Regionalne kancelarije Mostar te Regionalne kancelarije Tuzla, jedan državni službenik – stručni saradnik i tri policijska službenika iz Regionalne kancelarije Banjaluka.

“Iz organizacionih jedinica iz sjedišta Agencije nije bilo zahtjeva za prestanak radnog odnosa”, kazali su iz SIPA, gdje je, prema nezvaničnim informacijama, zaposleno oko 300 Srba.

Đorđe Vučinić, član Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kaže da se od samog početka znalo da je to politička priča koja neće imati ozbiljnijeg maha. Na to je, podsjeća, ukazivao i kada se govorilo da će biti masovnih napuštanja ovih institucija.

“Sve je to jedna vrsta farse, najpogrešnija moguća politika, jer BiH je i srpska zemlja i normalno je da će ljudi raditi i u institucijama koje su u nadležnosti nivoa BiH”, rekao je Vučinić za “Nezavisne novine”.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je početkom marta zaposlene u SIPA, te Tužilaštvu i Sudu BiH da se prijave nadležnim organima u Republici Srpskoj radi regulisanja njihovog radnog statusa.

“Pozivam sve koji rade u SIPA, Tužilaštvu i Sudu BiH da se pojave pred nadležnim organima Republike Srpske kako bismo im obezbijedili njihovo radno angažovanje, zadržali njihov radni status, činove i postavljanja i u okviru toga imaće istu i veću platu nego što su imali”, rekao je tada Dodik.

Podsjetimo, u Srpskoj je pompezno najavljivano i osnivanje visokog sudskog i tužilačkog savjeta Republike Srpske, ali i ta ideja polako pada u zaborav.

Naime, 21. marta, u “Službenom glasniku Republike Srpske” objavljen je Pravilnik o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTS Republike Srpske, koji je sutradan stupio na snagu.

Međutim, od tada do danas javnosti nije objašnjeno da li se u međuvremenu dogodilo nešto novo, a iz Ministarstva pravde Republike Srpske, na čelu sa Milošem Bukejlovićem, tradicionalno nisu odgovorili na naš upit koji smo im poslali još početkom maja.

Društvo

TEŠKA PRIČA PORODICE SA KOSMETA! Kuća male Pavline se urušava, hitno potrebna pomoć dobrih ljudi

Udruženje “Krajina za Srpsku” iz Čelinca pokreće novu humanitarnu akciju, ovaj put s ciljem da se pomogne porodici Radovanović sa Kosova i Metohije.

Riječ je o porodici mlade Pavline Radovanović iz Orahovca, koja se godinama bori da sačuva svoje ognjište u južnoj srpskoj pokrajini.

Njihova kuća, kako navode iz organizacije, u veoma je lošem stanju – zidovi su počeli da se urušavaju, a postoji realna opasnost da čitava građevina potpuno propadne.

Posebnu težinu situaciji daje i činjenica da bi nakon eventualnog urušavanja kuće dio zemljišta mogao da pređe u vlasništvo Albanca, po presudi suda.

“Zašto baš Pavlina? Zato što je to djevojčica koja je svojim glasom i talentom pronijela ime svoga kraja i crkve. Kroz nastupe je zaradila više od 80.000 evra i sav prihod uložila u freskopis u hramu u Orahovcu. Rijetki su takvi primjeri požrtvovanosti”, poručuju organizatori.

Cilj akcije je da se prikupi 10.000 evra, odnosno 20.000 konvertibilnih maraka, koliko je potrebno za sanaciju porodične kuće. Akcija će trajati do planiranog humanitarnog putovanja na Kosovo i Metohiju krajem septembra ili početkom oktobra, kada će članovi Udruženja lično uručiti pomoć porodici Radovanović.

U narednom periodu biće organizovani i humanitarni turniri i druga dešavanja, kako bi se prikupila potrebna sredstva. Svi koji žele i mogu da pomognu, a nisu u mogućnosti da prisustvuju događajima, donacije mogu uplatiti na račun:

HO “Krajina za Srpsku” Čelinac

5551000051063387 – Nova banka

Svrha uplate: Donacija za porodicu Radovanović

“Ovo je prilika da još jednom pokažemo da nismo narod koji okreće glavu. Da zajedno možemo da učinimo mnogo i da srce jednog naroda i dalje kuca tamo gdje je najpotrebnije – na Kosovu i Metohiji”, poručuju iz organizacije.

Nastavi čitati

Društvo

“U FOKUSU POVEĆANJE…” Novi prvi sindikalac ima velike planove, evo šta mu je prioritet

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Goran Stanković rekao je da će u fokusu rada Saveza biti povećanje plata radnicima i iznosa najniže plate.

“Radnici treba da imaju pristojne, dostojanstvene plate od kojih mogu da žive”, izjavio je Stanković Srni.

On je rekao da ćeposvetiti i da radna mjesta budu bezbjedna, te poštovanju zakonom propisanih prava, o čemu će Savez organizovati sastanke sa socijalnim partnerima, Vladom i Unijom udruženja poslodavaca Srpske.

“Moramo zaštititi naše radnike iz Republike Srpske da nam ne dolaze radnici iz trećih zemalja”, istakao je Stanković.

On je naglasio da će Savez sindikata nastaviti aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije, islate plata radnicima u kovertama čemu se, kako je naveo, mora stati ukraj.

Podsjetio je da je Savez sindikata prije dvije godine krenuo u aktivnosti u vezi sa donošenjem novog sistema plata, utvrđivanja plata za svako radno mjesto kako se ne bi dešavalo da nekvalifikovani radnik i inženjer u jednom preduzeću imaju istu platu koja je tada iznosila 900 KM.

“Prvi korak smo napravili prošle godime kada smo uveli diferencirane iznose najnižih plata za nekvalifikovanog radnika, za kv radno mjesto, za srednju, višu i visoku stručnu spremu”, pojasnio je Stanković.

On je dodao da se iznosi tih plata moraju povećati, te utvrditi drugi stepeni najnižih plata da bi obuhvatili sve radnike.

Goran Stanković izabran je za predsjednika Saveza sindikata Republike Srpske na osmom Izbornom kongresu održanom u Tesliću 8. jula.

Nastavi čitati

Društvo

IAKO JE CIJENA NAFTE NISKA: Gorivo u BiH nastavlja da poskupljuje

Posljednji podaci Federalnog ministarstva trgovine pokazuju da je cijena prosječnih naftnih derivata porasla.

U mjesecu junu cijena premium bezolovnog benzina 95 (BMB 95) iznosi 2.37 KM po litru, dok cijena dizela (BAS ЕN 590 – 10 ppm) iznosi 2.36 KM po litru.

U poređenju na prošli mjesec, cijena benzina je skočila za 0.05 KM/l a dizela za 0.11 KM/l. Ako uzmemo u obzir podatke od prošle godine iz istog perioda cijena benzina je niža za 0.07 KM/l a dizela za 0.06 KM/l.

Iz Ministarstva su kazali kako cijena sirove nafte na svjetskom tržištu utiče na cijene goriva.

Privremeno smirivanje geopolitičke situacije na Bliskom istoku doprinijelo je stabilizaciji tržišta i usporilo daljnji rast cijena derivata.

U cilju kontrole cijena, još je na snazi Odluka o maksimalnoj marži – 0,06 KM/l za veleprodaju i 0,25 KM/l za maloprodaju. Nadzor nad primjenom vrše federalni i kantonalni inspektori.

Građanima je i dalje na raspolaganju besplatna mobilna aplikacija FMT FBiH oil info, koju trenutno koristi otprilike 50.000 korisnika. Aplikacija omogućava uvid u cijene goriva na pumpama širom FBiH, kao i prijavu eventualnih nepravilnosti, čime se podstiče konkurencija i doprinosi zaštiti potrošača, kazali su iz Ministarstva.

Nastavi čitati

Aktuelno