Connect with us

Društvo

PREKO 1.000 udesa u Srpskoj ZBOG ALKOHOLA

Do decembra 2022. godine u više od 500 saobraćajnih nezgoda kod vozača je utvrđena koncentracija alkohola preko 1,5 promila, a najveći procent je zabilježen u Prijedoru, gdje je vozač vozio sa 5,5 promila alkohola u krvi.

Kazali su ovo iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za “Nezavisne novine”, dodavši da je u istom periodu kod vozača u Gradišci evidentirano 5,19 promila, a u Banjaluci najveći procenat je bio 4,65 promila. Ovo dodatno potvrđuje i podatak da je tokom 2022. godine zbog upravljanja motornim vozilom pod dejstvom alkohola najviše sankcionisano vozača na području policijskih uprava Prijedor, Banjaluka i Doboj. “U toku 11 mjeseci 2022. godine na putevima Republike Srpske evidentirana je 1.151 saobraćajna nezgoda koju su prouzrokovali vozači pod dejstvom alkohola”, kazali su iz nadležnog ministarstva.

Dodali su da je u 558 ovih slučajeva vozač imao koncentraciju alkohola u organizmu preko 1,5 g/kg. Kao i prethodnih godina, veliki broj vozača je isključen iz saobraćaja zbog prevelike koncentracije alkohola u krvi. “Iz saobraćaja je isključen 16.141 vozač, a 1.987 vozača lišeno je slobode usljed prevelike konzumacije alkohola”, ističu iz MUP-a. Milija Radović, v.d. zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, kazao je za “Nezavisne novine” da je period slavlja novogodišnjih praznika naročito rizičan. “Čovjek, kada pije, osjeća se drugačije, a kada se osjeća drugačije, tada i vozi drugačije”, poručuje Radović. Dodaje da svaki pojedinac, kada isplanira svoj izlazak radi slavlja, treba da isplanira i kako će se vratiti kući. “Svake godine u ovo vrijeme na ulicama se dese saobraćajne nezgode sa najtežim posljedicama”, zaključuje Radović.

Apeluje na građane da, ako planiraju da voze, ne konzumiraju alkohol, jer, kako kaže, i najmanja količina utiče na bezbjednost saobraćaja. “Ko planira da vozi, mora da odustane od alkohola, jer mu se život može promijeniti za minut”, kaže Radović.

Propisane sankcije Za vozače koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola propisane su sljedeće sankcije: – za utvrđenu koncentraciju alkohola od 0,00 do 0,3 g/kg predviđena je novčana kazna od 50 KM (profesionalni vozači, vozači mlađi od 21 godine starosti ili s manje od tri godine vozačkog iskustva, kandidati za vozača, instruktor vožnje), – za utvrđenu koncentraciju alkohola od 0,31 do 0,8 g/kg predviđena je novčana kazna od 50 do 250 KM i jedan ili dva kaznena boda, – za utvrđenu koncentraciju alkohola od 0,81 do 1,50 g/kg predviđena je novčana kazna od 100 do 300 KM, zabrana upravljanja motornim vozilom od jednog do četiri mjeseca i dva kaznena boda, – za utvrđenu koncentraciju alkohola preko 1,50 g/kg predviđena je novčana kazna od 400 do 1.000 KM, zabrana upravljanja motornim vozilom od dva do šest mjeseci, dva kaznena boda i zadržavanje lišenjem slobode do istrežnjenja ili oporavka, a najduže 12 časova.

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Društvo

OPREMA ZA PENJANJE POVLAČI SE SA TRŽIŠTA! Karabineri pucaju, kopče ne drže, PENJAČI U ŽIVOTNOJ OPASNOSTI!

Sa tržišta BiH povučena je oprema za penjanje porijekolom iz Kine i dva tipa pojaseva za penjanje kojima nije poznata zemlja porijekla, objavila je Agencija za nadzor nad tržištem BiH.

Povučena je oprema za penjanje “mamut skajvoker” /MAMMUT SKYWALKER/ jer je čvrstoća proizvoda neadekvatna i karabiner se može otvoriti manjom silom, što može dovesti do toga da se penjač odvoji od sigurnosnog užeta i padne sa visine.

Na pojasevima za penjanje “pecl njuton” /Petzl NEWTON/ je nije sigurna kopča koja se nalazi na prsima i koristi se za pričvršćivanje pojasa.

Na pojasevima za penjanje “pecl svon easajfit” /PETZL SWAN EASYFIT/, pakovanje od pet komada, nisu sigurne kopče postavljene na stražnjem dijelu.

Uvoznici su za sve proizvode preduzeli dobrovoljne mjere povlačenja sa tržišta, povrata od potrošača i njihovo obavještavanje, te uništavanja proizvoda, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno