Politika
PREKRETNICA: Hoće li SDS birati predsjednika ili će Radulović ostati u v.d. mandatu?
Izborni rezultat Branka Blanuše i iščekivanje šta će Centralna izborna komisija (CIK) BiH odlučiti na žalbe SDS-a o, kako tvrde, brojnim malverzacijama na prijevremenim biralištima, drže na okupu najveću opozicionu stranku u Republici Srpskoj, ali kad se taj posao okonča, pred SDS-om je još važniji, a to je izbor novog predsjednika stranke, jer je aktuelni Jovica Radulović u v.d. mandatu već mjesecima.
Ipak, sudeći po porukama iz SDS-a, izbor novog predsjednika mogao bi da bude vrlo škakljiva tema, jer su jedni uvjerenja da nema potrebe da se bira novo rukovodstvo, dok drugi zastupaju stav da unutarstranački izbori treba da budu raspisani što prije.
U ovom momentu znaju se dvije stvari.
Jedna je da se apsolutno ne nazire da li će i kada biti raspisani unutarstranački izbori za predsjednika SDS-a, a druga je da, ukoliko izbori i budu raspisani, Branko Blanuša, kandidat SDS-a za predsjednika Republike Srpske, na nedavno održanim prijevremenim izborima, ne želi da se njegovo ime uzima u obzir kao jednog od potencijalnih kandidata.
Blanuša: Ne razmišljam o kandidaturi
Naime, odgovarajući na pitanje “Nezavisnih novina” da li će se kandidovati za predsjednika SDS-a, Blanuša je odgovorio odrično.
“Lično ne razmišljam o kandidaturi za predsjednika SDS-a, pošto mislim da tu ima drugih kandidata koji su više uključeni u politiku same stranke. Mogu slobodno reći da ja neću biti jedan od kandidata”, poručio je Blanuša.
Raspisivanje unutarstranačkih izbora, Aleksandra Pandurević, član Predsjedništva SDS-a, prokomentarisala je riječima da “SDS funkcioniše”.
“I to je pokazao ovaj izborni rezultat. Mjesecima slušam kako je SDS obezglavljen, da nema rukovodstvo. Imamo i Predsjedništvo, imamo i v.d. predsjednika koji po Statutu obavlja sve obaveze predsjednika i koji je sjajno odradio ovaj posao. Hoćemo li uopšte ići u unutarstranačke izbore ili ćemo nastaviti na ovaj način, da gospodin Radulović vodi do 2026 – bogami ne vidim zašto bismo mijenjali nekog ko je uradio ovakav posao, koji je napravio logističke uslove da profesor Blanuša ostvari ovaj sjajan rezultat”, kazala je Pandurevićeva.
Naglašava da sada nije vrijeme da se iko bavi SDS-om, već isključivo prijevremenim izborima.
“O svemu što nas čeka i slično ćemo odlučiti. Ne želimo da se sada bavimo SDS-om, već time da profesoru Blanuši obezbijedimo ono što mu je dao narod”, dodala je Pandurevićeva.
Ipak, ove stavove ne dijele svi u Predsjedništvu najveće opozicione stranke.
Milićević: Ići što prije u unutarstranačke izbore
Đorđe Milićević, član tog tijela i aktuelni načelnik Šamca, na prvom mjestu takođe poručuje da se moraju utvrditi sve izborne nepravilnosti i ispraviti nepravda prema Branku Blanuši, čiji rezultat na izborima ocjenjuje kao izuzetno dobar. Međutim, kada se to završi, Milićević smatra da SDS što prije mora raspisati unutarstranačke izbore.
“Građani su jasno rekli da žele promjene u Srpskoj, a SDS mora izgraditi infrastrukturu da im to omogući. Gospodin Radulović je v.d. predsjednika SDS-a i s aspekta pozicije koja je privremena, on radi odličan posao. Ali, privremene pozicije SDS ne prepoznaje u dugoročnom periodu, što znači da SDS, a to sam rekao u avgustu i kažem i danas, mora u što hitnijem roku sazvati sjednicu Glavnog odbora i raspisati izbore za predsjednika SDS-a. Na toj sjednici GO moraju se naći analiza izbornih rezultata, a druga tačka treba da bude hitno raspisivanje unutarstranačkih izbora za predsjednika”, kaže Milićević za “Nezavisne”.
Komentar na cjelokupnu situaciju pokušali smo dobiti i od Jovice Radulovića, v.d. predsjednika SDS-a, ali nije odgovorio na naš poziv.
Momić: Svi osim Blanuše žele na čelo SDS-a
Darko Momić, novinar, navodi da je najveća želja svakog člana SDS-a, ali sa izuzetkom Branka Blanuše, da bude predsjednik SDS-a.
“Aktuelnom v.d. rukovodstvu je uspjelo da tu želju malo potisne, ali naprosto nije prirodno da stranka bez predsjednika ide u izbore. Međutim, trenutno stanje unutar SDS-a je takvo da bi demokratski izbori koji su svojstveni samo ovoj stranci, neminovno doveli da podjele, jer se ne nazire čovjek oko koga bi se okupile sve unutarstranačke struje”, kaže Momić.
Prema njegovim riječima, ukoliko bi u SDS-u uspjeli da prevaziđu razlike, imali bi kapacitet da 2026. od ostatka opozicije traže podršku za svoje kandidate za obje inokosne funkcije.
“A ako ne uspiju, onda će biti ranjiviji i podložni kompromisu koji bi značio prihvatanje drugih opozicionih kandidata za predsjednika ili srpskog člana Predsjedništva BiH. U svakom slučaju, treba sačekati okončanje ovog izbornog ciklusa, jer eventualno ponavljanje izbora u Doboju, Zvorniku ili Laktašima, moglo bi izazvati političke potrese koji će u drugi plan baciti pitanje unutarstranačkih izbora u najstarijoj stranci u Republici Srpskoj”, rekao je Momić za “Nezavisne novine”.
Radulović v.d. predsjednika SDS-a od jula 2025.
Podsjetimo, Jovica Radulović, imenovan je za vršioca dužnosti predsjednika SDS-a nakon što je Milan Miličević podnio neopozivu ostavku 13. jula ove godine.
Iako je od tada više puta navedeno da će unutarstranački izbori biti raspisani i održani prije prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske, Glavni odbor SDS-a je 7. septembra odlučio da to odgodi nakon 23. novembra.
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Politika
PSS TRAŽI UDALJAVANJE KLADIONICA OD ŠKOLA: Više od 5.000 građana već dalo podršku
Predsjednica Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Mirna Savić Banjac i odbornik PSS-a Dragan Milanović održali su konferenciju za novinare posvećenu mjerama usmjerenim na podršku porodici, mladima i stvaranju zdravijeg okruženja za odrastanje. Poseban akcenat stavljen je na inicijativu za udaljavanje kladionica i kockarnica od osnovnih i srednjih škola, kao i na niz drugih mjera koje se odnose na obrazovanje, bezbjednost i demografsku politiku.
Savić Banjac istakla je da su porodica, mladi i demografija u samom središtu politika Pokreta Sigurna Srpska.
„U toku je i javni poziv za prijavu na civilni rok u Banjoj Luci i interesovanje je veliko. Želimo da naglasimo da je to projekat koji smatramo važnim za čitavu Republiku Srpsku.
Ne radi se ni o kakvom vojnom roku, niti o bilo čemu što ima veze sa vojskom. Riječ je isključivo o humanitarnom karakteru, solidarnosti i jačanju osjećaja zajedništva. Danas se suočavamo sa brojnim izazovima, od klimatskih promjena do elementarnih nepogoda, a institucije često ne prate dovoljno brzo savremene potrebe društva.
Želimo da mladi znaju kako reagovati u kriznim situacijama, da budu solidarni i aktivni članovi zajednice. Civilni rok upravo podstiče takve vrijednosti i doprinosi stvaranju zdravih navika kod mladih ljudi“, kaže ona.
Govoreći o obrazovanju, Savić Banjac podsjetila je na mjere koje su već pokrenute u Banjoj Luci.
„Završene su javne nabavke za nabavku školskih uniformi i polica za knjige. Godinama se nije radilo na ozbiljnoj reformi obrazovanja. Banja Luka je pokrenula promjene i kada je riječ o preteškim školskim torbama, a sada idemo korak dalje. U toku je javna nabavka polica na koje će učenici odlagati mobilne telefone tokom nastave“, ističe Savić Banjac i dodaje:
„Svi znamo da djeca provode previše vremena na telefonima i da im nije mjesto u učionici tokom nastavnog procesa. Telefoni će biti odloženi za vrijeme časova, a planirana je i aplikacija koja će omogućiti kontrolu i ograničenje neprimjerenog sadržaja za djecu i omladinu do 16 godina.
Takođe, pokrenuli smo i projekat zdrave ishrane u školama. Angažovani su nutricionisti koji su osmislili zdravije obroke i užine koje će biti dostupne učenicima, umjesto hrane koja podstiče stvaranje nezdravih navika“, kaže ona.
Ona je podsjetila i na izmjene Zakona o stvarnim pravima.
„Naredne sedmice počinje raspisivanje javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva. To su konkretne mjere koje smo sproveli.
Istovremeno, na narednoj sjednici Skupštine grada ponovo ćemo predložiti odluke koje su već dale rezultate u drugim sredinama, a odnose se na udaljavanje kladionica i kockarnica od škola, kao i na regulisanje njihovog reklamiranja. Ne smijemo dozvoliti da kockanje postane nešto što je normalno i prihvatljivo našoj djeci“, navodi Savić Banjac.
Milanović je naglasio da je regulisanje igara na sreću jedna od važnih politika Pokreta Sigurna Srpska.
„Prije dvije godine pokušali smo da, u okviru nadležnosti lokalne zajednice, pokrenemo ovu temu, ali nismo dobili podršku skupštinske većine.
Ovo nije udar ni na koga niti obračun sa bilo kojom privrednom granom. Riječ je o pokušaju da se zaštite građani, a posebno mladi ljudi. Kockanje je postalo ozbiljan društveni problem koji sve više pogađa mlađu populaciju“, kaže Milanović i dodaje:
„Naš cilj nije zabrana igara na sreću, već njihovo uređivanje. Želimo da država kontroliše ovu oblast, ali i da zaštiti najosjetljivije kategorije stanovništva. Zato predlažemo da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola.
Često čujemo argument da ova industrija puni budžete. To jeste tačno, ali smatramo da su mnogo važniji zdravlje i budućnost naših građana. Sredstva koja se ostvaruju na društvenoj i socijalnoj patologiji imaju previsoku cijenu“, navodi on.
Milanović ističe da postoje pozitivni primjeri i dobra rješenja.
„U BiH već postoje gradovi koji su sproveli ovakve mjere i pokazali da je moguće zaštititi javni interes. Mi ne radimo ništa mimo zakona, već tražimo da se ova oblast reguliše na odgovoran način.
Samo za dva dana u Banjoj Luci prikupljeno je više od pet hiljada potpisa podrške inicijativi za izmjene propisa. To pokazuje da su građani zabrinuti zbog sve većeg broja kladionica i njihovog agresivnog prisustva u javnom prostoru“, kaže on.
Ako kladionice nisu problem, kaže Milanović, onda ne bi trebalo da bude problem ni njihovo udaljavanje od škola.
„Ukoliko nisu na putu od kuće do škole i nisu dostupne djeci tokom velikog odmora, smanjuje se mogućnost da mladi uopšte dođu u kontakt sa ovom vrstom zavisnosti.
Ne možemo riješiti sve probleme odjednom, ali možemo početi od onoga što je u nadležnosti lokalne zajednice. Ovo je odgovoran pristup i značajan korak u zaštiti javnog zdravlja, porodice i mladih ljudi“, kazao je on.
-
Politika3 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika2 dana agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika2 dana agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Svijet3 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Region3 dana agoPREPISKA MAJKE I DJEČAKA UBICE “Mrzim te! Miljana je njemu napisala: “J*** se sine”, “Stvarno me se sramotiš?”
-
Društvo3 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
