Politika
PRIJEDORSKA “KAUBOJKA” VEĆ DIREKTOR, a sada samu sebe zaposlila i KAO PSIHOLOGA u istoj školi!

Što je u normalnim državama Evrope, pa čak i našeg okruženja praktično nemoguće, u Republici Srpskoj je realnost, pa je tako naše građanstvo naviklo na mnogo toga što na prvu izgleda gotovo nezamislivo, od raznoraznih namještanja poslova i basnoslovnih cifara koje Srpska plaća na kojekakvim namještenim tenderima, do sumnjivih konkursa koji se svakodnevno sprovode i za koje je javna tajna da se namještaju stranačkim pripadnicima. Tako smo došli u situaciju da je i za najosjetljivije društveno područje, a to je obrazovanje, „štela“ mora pronalaziti, inače ćete, bez obzira na kvalifikacije, ostati „kratkih rukava“.
Jedan veoma interesantan primjer nam dolazi iz Prijedora, grada koji je u posljednjih nekoliko godina obasut kontroverzama. Ovoga puta, u glavnoj ulozi je direktorica Javne ustanove Centar „Sunce“ Slađana Radaković.
Radakovićeva je, naime, raspisala konkurs za stručnog saradnika – psihologa na neodređeno vrijeme sa položenim stručnim ispitom za samostalan vaspitno-obrazovni rad sa iskustvom i na istom konkursu je pobijedila i zaposlila samu sebe. Pored same direktorice Radaković, na konkursu je učestvovao i Boško Adamović.
Foto Slađana Radaković konkurs
Samo testiranje i intervju je, kako možete da vidite, obavljeno 29.11.2023.u prostorijama škole i Radakovićeva je na njemu odnijela maksimalni broj bodova dovoljan za prvo mjesto na konkursu.
Iz JU Centar „Sunce“ za naš portal u pisanoj izjavi kažu da je konkursna procedura sprovedena u skladu sa Zakonom o radu, Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju, Pravilnikom o vrsti stručne spreme nastavnika i stručnih saradnika u srednjim tehničkim i srednjim stručnim školama, Pravilnikom o postupku za prijem u radni odnos u srednjoj školi i načinu bodovanja kriterijuma za prijem kao i Pravilnikom o proceduri prijema, kriterijuma za prijem u radni odnos i načinu bodovanja kandidata u osnovnoj školi.
„Po anonimnoj prijavi je izvršena vanredna inspekcijska kontrola za ovaj konkurs, gdje nisu utvrđene nikakve nepravilnosti, niti bilo kakve neusklađnosti sa Zakonima“, poručuju iz Centra.
Telefonom smo kontaktirali i Slađanu Radaković koja nam je rekla da je čitava procedura obavljena u koordinaciji sa nedavno izabranim savjetnikom ministra energetike i rudarstva Gojkom Kličkovićem i drugim ljudima iz ministarstva prosvjete i kulture i ne krije da su u Prijedoru škole „partijski podijeljene“.
„Nakon raspada DNS-a Darko Banjac odnosno njegova partija je dobila na upravljanje veliki broj škola u našoj regiji, a do sada je ova škola čija sam ja direktorica ostala neraspodjeljena. Moj mandat vršioca dužnosti ističe 15.8. ove godine i ja sam morala nekome da se priklonim, pa sam se odlučila za SNSD“, kaže Radakovićeva koja je ujedno i odbornik u lokalnom parlamentu.
Interesantno, Radakovićeva je donedavno bila nezavisni odbornik i to sve do 27.3.2024. godine kada naprasno mijenja partijski dres i odlazi u SNSD.
Foto: SNSD Prijedor
Upit smo poslali i Republičkoj upravi za inspekcijske poslove Republike Srpske odakle su nam, takođe, poručili da u sprovedenom konkursnom procesu nema ništa sporno, iako je Slađana Radaković istovremeno i direktorica iste ustanove, međutim, naglašavaju da se njihova kontrola odnosi isključivo na konkursnu proceduru.
„Republička prosvjetna inspekcija je početkom ove godine izvršila inspekcijsku kontrolu kod subjekta JU Centar „Sunce“ Prijedor, a u vezi sa provođenjem konkursne procedure za prijem psihologa. U trenutku vršenja inspekcijske kontrole, procedura u vezi sa konkursom od 04.01.2024. godine nije još uvijek bila okončana, a u proteklim danima kod ovog organa nisu zaprimljene žalbe koje bi se odnosile na ishod konkretnog postupka“, poručuju za portal Infoveza iz Inspektorata RS.
S druge strane, Damjan Ožegović iz Transparency International-a ima suprotan stav i tvrdi da bi ovdje moglo biti riječi o svojevrsnom sukobu interesa.
„Problem je što je direktor ustanove taj koji imenuje komisiju. Komisija direktoru nakon sprovedene procedure predlaže listu uspješnih kandidata, i direktor bira najuspješnijeg sa liste. U ovoj situaciji se ne može osigurati nezavisnost komisije, ako je bira direktor koji je ujedno i kandidat, ali je prateći problem što direktor potpisuje odluku kojom bira sam sebe. Nezavisnost komisije se može dovesti u pitanje i oko samog sprovođenja procedure u koju je uključen njihov kolega ili rukovodilac, naročito u usmenom dijelu ispita“, ističe Ožegović i dodaje da zasnivanje radnog odnosa na drugom radnom mjestu u istoj ustanovi u ovom slučaju, bez obzira kada se stupa na poziciju, predstavlja klasično čuvanje radnog mjesta od strane direktora.
„Nažalost, zakonodavac ne može predvidjeti sve potencijalne situacije, ali ovdje je suštinski riječ o sukobu interesa koji bi trebalo preispitati pred nadležnim javnim organima“, zaključuje Ožegović.
Politika
Zeljković i kompanija na sudu već tri godine: Korona ugovori bez kraja, a milionske zloupotrebe se još istražuju!

Suđenju Branislavu Zeljkoviću, bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske i kadru Ujedinjene Srpske Nenada Stevandića, i ostalima, u predmetu „korona ugovori“, ne nazire se kraj.
Već tri godine saslušavaju se svjedoci, iznose se dokazi, dokumentacija i beskonačni izvještaji na stotinama stranica. Proces će, po mišljenju advokata potrajati još dugo.
Na današnjem ročištu saslušana su dva svjedoka, stručnjaka u oblasti informacionih tehnologija. Milanu Tomazoviću, koji je svjedočenje počeo na prethodnom ročištu, zadatak, po naredbi Tužilaštva bio je vještačenje mobilnih telefona i forenzičkih kopija, ali odbrana se ponovo protivila i tražila da se ne uvaži svjedočenje.
Naročito im je zasmetalo analiziranje poziva i poruke Zeljkoviću, od strane Nenada Stevandića, predsjednika Ujedinjene Srpske.
„Navode se imena i lica koja se ne nalaze u samoj optužnici i odakle uopšte ta komunikacija u izvještaju, ko je taj Nenad Stevandić i po kojoj naredbi je to izdvojeno? Svjedok je preuzeo ulogu vještačenja vještaka. On je iznio rezultate svoje analize, a da se ne zna koje je hard diskove pregledao, nema brojeva tih hard diskova, ne možemo ih pratiti“, rekao je advokat optuženog Aleksandar Jokić.
Tužilac Sanja Tadić Stojisavljević rekla je da je Tomazović stručno lice koje je bilo dio tužilalkog tima i da je njegov zadatak bio jasan. Istakla je da listingom poziva dokazuju komunikaciju.
Naredni svjedok bio je Dražen Petrović, policijski službenik u odjeljenju za visokotehnološki kriminalitet. On je vršio pretresanje telefona optuženih.
„Dobio sam naredbu Suda za pretresanje telefona dva lica, Zeljkovića i Markovića. Pojedine aplikacije kriptuju podatke, tako da nisu čitljivi. Na Markovićevim telefonima pronađena je komunikacija između njega i Zeljkovića, koja se odnosi na ponudu medicinske opreme Institutu za javno zdravstvo, sertifikate, vrste prevoza, dinamiku i realizaciju posla, plaćanje, vrstu opreme koja se traži, ponudu sa sertifikatima i fotografijama zaštitne opreme, te korigovanu ponudu 8.4.2020. Zatim ugovor između Instituta i agencije Travel for fan, informacija o isporuci robe, dokumentacija o 20.000 odijelia, proizvodnja Turska“, kazao je Petrović.
Nastavak suđenja je 19. juna, kada će biti donesena konačna odluka o dokazima, na koje je odbrana imala prigovor. Podsjećamo u predmetu “Korona ugovori” optužnicom su sem Zeljkovića, obuhvaćeni i direktori firme „Procontrol“ Slavko Bojić i “Promeding” Dragan Dubravac i bivši direktor „Sineks laboratorija“ Sani Crljić.
Optužnica ih tereti da su u vrijeme pandemije virusa korona počinili zloupotrebe pri nabavci medicinske i zaštitne opreme te oštetili budžet Republike Srpske za više od 1,3 miliona maraka. Direktor agencije „Travel 4 fun“ Saša Marković u međuvremenu je priznao krivicu.
Politika
ĆULUM OTIŠAO, PA SE PREDOMISLIO?! I dalje prima platu, ne ide na posao, a sad bi opet da bude direktor!

Diretktor Agencije za istrage i zaštitu Darko Ćulum intezivno pregovara povratak na ovu poziciju, nakon što je prije više od dva mjeseca podnio ostavku.
Nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zatražo od svih Srba zaposlenih u SIPA-i, Tužilaštvu i Sudu BiH da napuste ove intitucije, direktor SIPA-e Darko Ćulum jedan je od rijetkih koji je to zaista i učinio, zbog kako je tada naveo, privatnih razloga.
Odmah nakon toga našao se u MUP RS, gdje je, kako su tada saopštili, imenovan za savjetnika ministra unutrašnjih poslova.
Savjet ministara mu nije prihvatio ostavku, tako da je i dalje, prvi čovjek SIPA-e i redovno prima platu, a na posao ne odlazi.
Kako mediji tvrde, Ćulum sada pokušava da se vrati na čelo Agencije.
Kako su se privatni razlozi za povlačenje pretvorili u razloge za ponvno vraćanje na pozciju nije nam poznato , ali je, prema pisanju medija, odlučan da se vrati u fotelju, pa je tako odlazio i u sjedište SIPA-e u Istočnom Sarajevo i održao sastanak sa rukovodstvom agencije, kako bi ispitao teren.
U narednim danima moguće je da će da podnese i zahtjev prema Nezavisnom odboru Parlamenta BiH o povlačenju ostavke. Nezavisni delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BIH Zlatko Miletić kaže da će ukoliko ikad dođe do zakazivanja sjednice, tražiti prije svega utvrđivanje odgovornosti ovog odbora ali i rukovodstva SIPA-e , ko god to bio.
Delagata SBiH u Domu naroda PS BiH Džemala Smajića zanima zašto nije zabranjen pristup tajnim informacijama Ćulumu i još nekim ljudima u SIPA-i. Smatra da na to pitanje odgovor može dati ministar pravde BIH.
Kako Ćulum još uvijek ima pristup tajnim informacijama i kako SIPA funkcioniše bez direktora koji ne dolazi na posao, u Ministarstvu pravde ne znaju.
“Mislim da je to više pitanje za ministra bezbjednosti, jer ja evo konkretno neke informacije sad nemam“, odgovara ministar pravde BiH Davor Bunoza.
Za delgata u Domu naroda Nenada Vukovića ovi potezi Ćuluma ne predstavljaju iznenađenje, jer smatra da su kod SNSD-a čiji je Ćulum kadar, svi preokreti mogući.
„Kad znamo kakvi su to političlki preokreti, kad znamo kakve su to oscilacije u suštinskim pitanjima, mene uopšte ne može da začudi i ta situacija da je čovjek otišao, podnio ostavku, obavjestio i rekao da je negdje zasnovao radni odnos i ugovor i da se sad ponovo vraća iz nekih razloga“.
O pokušajima Ćuluma da se vrati na čelo SIPA-e , u SNSD-u su navodno neobavješteni.
Da li je moguć povratak Darka Ćuluma na čelo Agencije za istrage i zaštitu BiH, kako SIPA sada funkcioniše pitali smo Ministarstvo bezbjednosti BIH, ali odovor nismo dobili. Podsjećamo da i u ovom ministarstvu postoje problemi, jer još uvijek nije imenovan ministar, nakon ostavke Nenada Nešića protiv koga je pokrenut krivični postupak.
BN
Politika
POLITIČARI IZ SRPSKE STIGLI NA BAJRAM! Željka Cvijanović pojavila se kod reisa Kavazovića!

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović došla je na bajramski prijem kod reisa Huseina ef. Kavazovića koji se održava u Sarajevu.
Prijem povodom Kurban-bajrama upriličen je u zgradi Rijaseta Islamske zajednice BiH na Kovačima, a među gostima se neočekivano našla i Cvijanović. Ona je ove godine prvi put došla na bajramski prijem u Sarajevo.
Osim Cvijanović (SNSD), prisustvovali su i brojni drugi gosti iz vjerskog, političkog i akademskog kora u Bosni i Hercegovini, a za razliku od prethodnih godina stigli su i političari iz Republike Srpske.
Cvijanović je, u povodu Kurban-bajrama, uputila danas i čestitku svim vjernicima islamske vjeroispovijesti u Bosni i Hercegovini, naglašavajući značaj uvažavanja različitosti naroda u BiH.
“U povodu nastupajućeg Kurban-bajrama, upućujem vam iskrene čestitke sa željom da bajramski dani proteknu u duhu nade, vjere i porodičnog zajedništva. Neka Kurban-bajram, blagdan solidarnosti i humanosti, bude podsjetnik na važnost suosjećanja, milosrđa, međusobnog poštovanja i uvažavanja različitosti”, napisala je Cvijanović u čestitki.
Centralna bajramska svečanost održana je jutros u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu nakon čega je uslijedilo i tradicionalno bajramsko čestitanje u zgradi Rijaseta.
-
Politika2 dana ago
RTRS UGOSTIO ĐAJIĆEVOG AĐUTANTA! MILENKO LETIĆ – reketaš, lažni inspektor i NEPRIJATELJ SPC!
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODGOVORIO NA PITANJE O TV DUELU: Nisam za to, bolje da radimo, nego da se svađamo
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO SNSD-u: Ne možete me pobijediti na izborima, zato pokušavate preko MUP-a!
-
Banjaluka3 dana ago
MILIONSKA “POKRETNA” GARAŽA KOD UKC-a NIJE ZAVRŠENA: Šeranić optužuje Đajića za propast projekta
-
Politika2 dana ago
MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ: Prijedor je pretvoren u crnu rupu Srpske, sistemski je UNIŠTAVAN GODINAMA
-
Politika3 dana ago
NEŠTO MI GOVORI DA DIKTATURA TEK POČINJE! Ovo što mi živimo se zove obmana, nema minimuma objektivnosti!
-
Svijet2 dana ago
ZELENSKI IZNENADIO SVIJET “Spreman sam na prekid vatre, PUTIN SAMO DA ODREDI DAN”
-
Svijet2 dana ago
TRAMP POTPISAO NAREDBU: Zabranio ulazak u SAD državljanima 12 zemalja, evo ko je sve na listi