Connect with us

Svijet

PRIMORAN DA DONESE NAJTEŽU ODLUKU U SVOM ŽIVOTU! Marokanac morao birati između života sina i roditelja

Prirodne katastrofe kao što je zemljotres jačine 6,8 po Rihterovoj skali, koji je nedavno pogodio Maroko, sa sobom donose nepredviđene i teške izazove za sve ljude koji se nađu u središtu katastrofe.

Tako je Tajeb Igenbaz morao da bira da li će iz ruševina nakon potresa, koji je do sada odnio više od 2.900 života, spasiti svog sina ili roditelje.

Donio je najtežu odluku svog života i spasio sina, a hiljade ljudi su i dalje zarobljene u ruševinama jer spasioci do mnogih udaljenih sela još ne mogu da stignu.

Igenbaz je stočar iz male zajednice na Atlas planinama i za BBC je ispričao kako ga proganja odluka koju je morao da donese.

On je bio sa suprugom, dvoje djece i roditeljima u petak naveče u njihovoj maloj kamenoj kući kada ju je potresao najveći zemljotres u zemlji u posljednjih 60 godina.

Još se djelimično vidi unutrašnjost građevine koja je nekad predstavljala njegov dom.

Pokazujući na ruševine, on kaže: “Tamo su bili”.

“Sve se dogodilo tako brzo. Kada se dogodio zemljotres, svi smo potrčali do vrata. Moj tata je spavao, a ja sam vikao na mamu da dođe, ali je ona ostala da ga čeka”, prisjeća se on.

Na drugoj strani je mogao da vidi samo ženu i kćerku.

Dok se vraćao u srušenu kuću, našao je i sina i roditelje zarobljene ispod ruševina. Mogao je da vidi ruku svog sina kako viri kroz ruševine. Znao je da mora da reaguje brzo i krenuo je prema sinu Adamu, očajnički kopajući po ruševinama da bi ga izvukao.

Kada se obratio roditeljima koji su bili zarobljeni ispod velike kamene ploče, kaže da je bilo kasno.

“Morao sam da biram između roditelja i sina. Nisam mogao da pomognem roditeljima jer im je zid pao preko polovine tijela. To je tako tužno. Vidio sam svoje roditelje kako umiru”, u suzama priča Igenbaz, koji pokazujući na skorjele mrlje na farmerkama objašnjava kako je to krv njegovih roditelja.

Sva njegova odjeća je bila u srušenoj kući, a od zemljotresa nije mogao da se presvuče.

Igenbaz i njegova porodica sada žive sa rođacima u improvizovanim šatorima u blizini njihove srušene kuće. On kaže da je sav novac bio u kući i da je većina njegovih koza stradala u potresu.

Marokanska državna televizija objavila je da je nađeno više od 2.900 žrtava, dok su 2.562 osobe povrijeđene, prenio je Reuters.

Spasioci su rekli da su tradicionalne kuće od cigli od blata u najvećem broju srušene u zemljotresu i da je zbog toga mala šansa da se pronađe još preživjelih, prenosi Reuters.

Svijet

ŽESTOK SUKOB POLICIJE I DEMONSTRANATA: Studenti napravili mete s likovima Meloni i Fon der Lajen

Na studentskom protestu u Rimu protiv smanjenja izdvajanja za obrazovanje i povećane potrošnje za naoružanje danas su se sukobili demonstranti i policija, prenose italijanski mediji.

Policija je potisnula demonstrante, a snage bezbjednosti i studenti su se međusobno gađali flašama, prenosi italijanska državna televizija RAI.

Studenti su istakli da politika prema obrazovnim ustanovama i plan naoružavanja pokazuju potpunu potčinjenost interesima kompanija koje proizvode oružje, kao i pojedincima u privatnim školama i univerzitetima.

– Povećanje sredstava za naoružanje je neprihvatljivo, dok se istovremeno smanjuju finansije za univerzitete – poručili su učesnici protesta preko megafona.

Oni su podsjetili da su samo u prošloj godini izdvajanja za obrazovanje smanjena za 170 miliona evra.

Učesnici protesta u Rimu zapalili su zastavu EU ispred zgrade Ministarstva obrazovanja, a napravili su i mete sa likovima italijanske premijerke Đorđe Meloni, ministra obrazovanja Đuzepea Valditarea i predsjednika Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koje su postavili na ulične bandere i gađali jajima i narandžama.

Demonstracije su juče održane u nekoliko italijanskih gradova, uključujući Đenovu, Bolonju, Pizu, Torino i Brindizi.

Nastavi čitati

Svijet

ZGRADE ĆE DA SLUŽE KAO ELEKTRANE: Proizvodiće struju tamo gdje se i troši, a uz pomoć ovog izuma

Tim, koji okuplja devet partnera iz sedam zemalja, razvija solarne ćelije i module od novih materijala.

Naučnici iz međunarodnog projekta “CitySolar” razvili su providne solarne module koji se mogu integrisati u građevinske objekte.

Tehnologija koja kombinuje perovskitne i organske solarne ćelije mogla bi da pretvori nebodere u solarne elektrane.

Tim, koji okuplja devet partnera iz sedam zemalja, razvija visokoefikasne providne solarne ćelije i module.

Solarni moduli su zasnovani na perovskitnim ćelijama, koje apsorbuju ultraljubičasto zračenje, i organskim fotonaponskim (OPV) ćelijama, koje hvataju infracrveno zračenje.

Projekat “CitySolar” je prvi riješio ključni izazov u razvoju providnih solarnih ćelija – balansiranje efikasnosti i prozirnosti.

Zahvaljujući kombinaciji organskih solarnih ćelija sa perovskitnim, istraživački tim je postigao efikasnost modula od 12,3 odsto uz transparentnost od 30 odsto.

Novi materijali u razvoju solarnih ćelija
Perovskit je klasa materijala sa istom kristalnom strukturom kao mineral kalcijum-titanat (CaTiO3), nazvan po ruskom mineralogu Lavu Aleksejeviču Perovskom.

Međutim, perovskiti koji se koriste u solarnim tehnologijama su sintetskog porijekla. Njihova hemijska struktura se u laboratorijama modifikuje kako bi se poboljšala efikasnost, stabilnost i bezbjednost. Umesto kalcijuma i titanijuma, u kristalnu rešetku se dodaju određeni organski molekuli, metali i halogeni elementi, poput hlora, broma i joda.

Zahvaljujući jedinstvenoj strukturi i hemijskom sastavu, sintetički perovskiti imaju izuzetnu sposobnost apsorpcije sunčeve svjetlosti, što ih čini posebno pogodnim za primjenu u solarnim ćelijama.

Organske solarne ćelije sadrže organske polimere ili male molekule uglavnom od ugljeničkih materijala za pretvaranje sunčeve svjetlosti u električnu energiju.

Za razliku od tradicionalnih silicijumskih solarnih ćelija, koje se prave od krutih i teških materijala, organske su lagane, fleksibilne i mogu se proizvoditi u tankim slojevima. Oba materijala su vrlo jeftina za proizvodnju, što tehnologiju čini isplativom.

Zgrade koje proizvode energiju – budućnost energetske efikasnosti
Višeslojni moduli koje je razvio “CitySolar” su idealno rješenje za zgrade. Propuštaju sunčevu svjetlost i mogu da budu ubačeni u prozore, staklene fasade i krovove, omogućavajući prirodno osvjetljenje, dok sa druge strane hvataju sunčevo zračenje i pretvaraju u električnu energiju.

Jedna od prednosti providnih solarnih modula integrisanih u zgrade jeste što proizvode električnu energiju upravo tamo gdje se i troši, za razliku od tradicionalnih solarnih elektrana, koje su često udaljene od mjesta potrošnje. Time se smanjuju gubici u prenosu i minimizira potreba za nadogradnjom elektroenergetske mreže.

“Prelazimo ka takozvanim zgradama sa potrošnjom energije gotovo na nuli ili na nuli, ali s ovom tehnologijom možemo ići još dalje i stvoriti zgrade koje proizvode energiju. Ovo predstavlja ogromnu tržišnu priliku”, objasnio je Morten Madsen sa Univerziteta Južne Danske, jedan od istraživača.

Istraživački tim očekuje da će transparentne solarne ćelije igrati ključnu ulogu u budućim održivim energetskim rješenjima.

Međutim, tehnologija još nije spremna za komercijalizaciju, uslijed daljih izazova sa balansiranjem troškova, estetike i efikasnosti.

Projekat “CitySolar” je dobio 3,8 miliona evra iz programa EU Horizont 2020. Evropska unija ima za cilj da potpuno dekarbonizuje građevinski sektor najkasnije do 2050. godine, s obzirom na to da on trenutno čini oko 40 odsto ukupne potrošnje energije.

Nastavi čitati

Svijet

“ALIJANSA SE NEĆE MOĆI BRANITI”: Rute u panici, uporedio proizvodnju oružja u zemljama NATO i Rusiji

Generalni sekretar NATO Mark Rute rekao je da zemlje Alijanse za godinu dana proizvedu onoliko municije koliko Rusija proizvede za tri mjeseca.

Tokom cijele jedne godine mi proizvedemo municije koliko Rusija proizvede za tri mjeseca – rekao je Rute za CBS.

On je dodao da se sa pragom potrošnje za odbranu od dva odsto društvenog bruto proizvoda (BDP) Alijansa neće moći braniti u naredne tri do pet godina.

Nastavi čitati

Aktuelno