Svijet
Princ Hari pred sudom u procesu koji je pokrenuo protiv Dejli Mirora

Britanski princ Hari pojavio se danas u sudnici i položio zakletvu u svojstvu svedoka u procesu koji je pokrenuo protiv grupe MGN, izdavača tabloida Dejli Miror, optužujući ga za hakovanje telefona i druge nezakonite operacije uhođenja.
Harija je na suđenju unakrsno ispitivao advokat grupe MGN Endru Grin u vezi sa više od 33 novinska članka čiji su detalji, kako navodi princ, pribavljeni nezakonito.
”Svaki od ovih članaka igrao je važnu, i destruktivnu ulogu u mom odrastanju”, rekao je on.
Dodao je da je u tim člancima označen kao “plejboj princ”, “debeli”, “neuspješni” i ”ponavljač”, i da je cilj novinara bio da unište njegove odnose sa devojkama, okrivljujući ih za njegov raskid sa Čelsi Dejvi, što je izazvalo smanjenje njegovog kruga prijatelja i dovelo do napada depresije i paranoje.
Grin je priznao da su u jednom slučaju korišćene nezakonito pribavljene informacije, i se lično izvinio Hariju u ime MGN-a
”To nikada nije trebalo da se dogodi i neće se ponoviti”, rekao je on.
Princ Hari, 38-godišnji sin britanskog kralja Čarlsa III je prvi član kraljevske porodice koji se u posljednjih 130 godina saslušava pred sudom.
Prije njega se, 1891. godine u svojstvu svjedoka pred sudom pojavio Harijev predak, vojvoda od Klarensa i Avondejla, budući kralj Edvard VII, koji je svjedočio na suđenju zbog kockarskog skandala.
Hari se odlučio da pokrene sudski proces i traži odgovornost britanske štampe jer smatra da mediji proganjaju njega i njegovu porodicu.
Izlažući prinčev slučaj pred sudom, Harijev advokat Dejvid Šerborn rekao je da su britanske novine od Harijevog djetinjstva koristile hakovanje i podmetanja da bi se dokopale informacija koje bi mogle da iskoriste za senzacionalističke naslovne strane.
Advokat Šerborn tvrdi da su priče o Hariju bile velika inspiracija za britansku tabloidnu štampu koja je sa oko 2.500 članaka pokrivala sve aspekte njegovog života tokom perioda od 1996. do 2011. godine – od povreda u školi, preko eksperimentisanja sa marihuanom i kokainom, do uspona i padova sa djevojkama.
“Tabloidima ništa nije bilo sveto ili izvan dozvoljene zone”, rekao je advokat princa Harija, prenosi Telegraf.
Svijet
URSULA IMA PRIJEDLOG “Nulta carinska stopa između SAD i EU”

Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je na uvođenje nulte carinske stope na trgovinu između EU i SAD.
Fon der Lajenova je pozdravila najavu predsjednika SAD Donalda Trampa da recipročne carine budu pauzirane na 90 dana.
“To je važan korak ka stabilizaciji globalne ekonomije”, objavila je Fon der Lajenova na mreži “Iks”.
Ona je ukazala da carine predstavljaju poreze “koji štete samo preduzećima i potrošačima”.
“Zato sam se dosljedno zalagala za sporazum o uzajamnim nultim carinama između EU i SAD”, navela je Fon der Lajenova.
Američki predsjednik Donald Tramp rekao je da je odobrio pauziranje carina na 90 dana i smanjio recipročnu carinu na 10 odsto tokom tekućih trgovinskih pregovora sa više od 75 zemalja, prenosi Srna.
SRNA
Svijet
TRAMP ŠOKIRAO SVIJET! “Izrael će predvoditi napad na Iran”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da će Izrael biti “vođa” potencijalnog vojnog napada na Iran ako Teheran ne odustane od svog programa nuklearnog oružja.
Tramp je ovo izjavio uoči razgovora američkih i iranskih zvaničnike zakazanih za ovaj vikend u Omanu, prenosi Asošiejted pres.
Tramp je ranije ove nedjelje rekao da će razgovori biti “direktni”, dok je Iran opisao angažman kao “indirektne” razgovore sa SAD.
Sjedinjene Američke Države su sve zabrinutije jer je Teheran bliži nego ikad funkcionalnom nuklearnom oružju, piše AP.
SAD i druge svjetske sile su 2015. godine postigle dugoročni, sveobuhvatni nuklearni sporazum koji je ograničio Teheransko obogaćivanje uranijuma u zamjenu za ukidanje ekonomskih sankcija.
Ali Tramp je jednostrano povukao SAD iz nuklearnog sporazuma 2018. godine, nazvavši to “najgorim sporazumom ikada”.
Glas Srpske
Svijet
Kineski odgovor na dodatne američke carine: Na snazi drastične mjere i zabrane za kompanije

Kineske carine na američku robu stupile su na snagu.
Kineske carine na sav američki uvoz u iznosu od 84 odsto stupile su jutros na snagu, znatno veće od ranije najavljenih 34 odsto. Peking je juče najavio mjere, ali su one stupile na snagu u ponoć po lokalnom vremenu.
To je odgovor na američke carine od 125 odsto koje je Trampova administracija ranije nametnula na kinesku robu. Trgovinski rat između dvije najveće svetske ekonomije ne pokazuje znake jenjavanja. Peking kaže da će se “boriti do kraja”, dok Vašington takođe najavljuje da neće popustiti.
Osim carina, Kina je uvela i niz ograničenja za više od deset američkih kompanija. Između ostalog, njihovim direktorima je zabranjen ulazak u zemlju, a same kompanije više ne mogu da ulažu na kinesko tržište.
Kina i Evropska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na američke carine, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.
Ministar trgovine Vang Ventao razgovarao je u utorak u video razgovoru sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbjednost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju pregovora o podršci trgovini, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.
Tema razgovora bilo je trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cenama kineskih električnih vozila, dodaje se u saopštenju.
Kina se pažljivo i dugoročno pripremila za navalu carina iz Vašingtona i ima niz kratkoročnih i dugoročnih kontramera, kaže Dejvid Reni, urednik geopolitike u časopisu Ekonomist.
Govoreći za “BBC”, Reni kaže da su kineski zvaničnici i akademici sa kojima je nedavno razgovarao u Pekingu svjesno očekivali trgovinski sukob tokom Trampove predsedničke kampanje.
“Kina voli da planira. Dugo se i pažljivo pripremala”
“Kina voli da planira. Oni vole petogodišnje planove. Izuzetno im je teško da se nose sa tako hirovitim, transakcijskim američkim predsjednikom”, rekao je Reni.
“Pripremali su se veoma pažljivo i veoma dugo. Imali su kratkoročne pripreme specifične za SAD, ali i dugoročne mere da pokušaju da preorijentišu i rebalansiraju svoju cjelokupnu ekonomiju, da smanje zavisnost od izvoza”, dodao je on.
Jedan od najjasnijih primjera kineske strategije je uvođenje carina na američku soju. Reni ističe da ta mjera direktno utiče na Trampovu glasačku bazu na Srednjem zapadu SAD, dodajući da Peking može istovremeno da dobije soju iz Brazila i Argentine.
“Logika u Pekingu ide ovako: šta možemo da uradimo da povrijedimo Trampove glasače, da privučemo njegovu pažnju, da možemo da kupimo negdje drugdje?”, objasnio je Reni.
-
Politika3 dana ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”
-
Hronika2 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Banjaluka2 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”