Region
PRIPADNIK BIA PRODAO PODATKE O ĐINĐIĆU ZA 50.000 EVRA! “Zveknućemo ga, al šta to tebe briga”

Branislav Bezarević, kog u seriji “Sablja” glumi Đorđe Erčević, bio je pripadnik BIA, koji je Zemunskom klanu odavao infromacije o kretanju premijera Zorana Đinđića.
Branislav Bezarević (50) iz Prijepolja, bivši je pripadnik BIA koji je osuđen na 30 godina zatvora, jer je vođama “zemunskog klana” odavao informacije o kretanju premijera Zorana Đinđića uoči atentata. Kaznu služi u KPZ Beograd – Nova Skela.
Njega u seriji “Sablja” glumi Đorđe Erčević
Prema optužnici, Bezarević je kao pripadnik BIA i član ličnog obezbjeđenja predsjednika Vlade, 12. marta 2003. dostavio informaciju Vukojeviću da se “vozilo premijera nalazi u dvorištu zgrade Vlade i da se može očekivati njegov pokret”.
Policijsku karijeru Bezarević je započeo 1993. u OUP Zemun, gdje je upoznao Zorana Vukojevića Vuka, kasnije svjedoka-saradnika u ovom postupku. Potom je prešao u MUP, pa u Šestu upravu BIA na poslove obezbjeđenja ličnosti.
Vukojević je, kako je navedeno u optužnici, to prenio šefovima “zemunskog klana” Dušanu Spasojeviću i Miletu Lukoviću koji su nadzirali tok “akcije”, okončane atentatom.
A pripreme za ubistvo premijera počele su nepunih mjesec dana ranije kada su se u jednom kafiću, u blizini Ateljea 212 u centru Beograda, 19. februara 2003. sastala trojica muškaraca.
Jedan od njih bio je Dejan Milenković Bagzi, pripadnik klana i kasnije takođe svjedok-saradnik, drugi je bio Vukojević, koji je u to vreme već radio u obezbjeđenju Spasojevića, i treći je bio njegov prijatelj Bezarević.
Sastanak je kao posrednik dogovorio Vukojević koji će kasnije, kao saradnik tužilaštva, o tom razgovoru reći sljedeće:
“Bagzi je pitao Bezarevića da li bi htio da nam da podatke o kretanju premijera. Bezarević je ‘onako’ pogledao u mene. Ja sam mu rekao: ‘Pričaj slobodno’. I dogovorili su se tu da hoće da daje informacije. Na sastanku je utanačeno da klan plati Bezareviću 50.000 evra. Branko je pitao šta će vam te informacije, a Bagzi mu je odgovorio: ‘Ma zveknućemo ga, ali šta to tebe briga. To tebe ne interesuje”, rekao je Vukojević, tvrdeći da je i sam tad prvi put saznao za taj plan, koji mu je kasnije potvrdio Spasojević lično.
Dan nakon susreta sa Milenkovićem, Vukojević i Bezarević su se ponovo sastali. Prljavi policajac je tom prilikom donio informaciju da će Đindić sutradan otputovati u Banjaluku:
“Objasnio mi je koji automobil iz Đinđićeve pratnje ide i kojim putem. Depešu o Đindićevim planiranim putovanjima Bezarević je pronašao u Institutu za bezbjednost MUP-a Srbije. Ispričao je još da u tom centru imaju neki monitori koji su usmjereni prema rezidenciji premijera i da je odatle gledao njegovo kretanje. Tu informaciju sam prenio Spasojeviću i već narednog dana su pokušali da ubiju Đindića na autoputu Beograd-Zagreb, ali tada nisu uspjeli”, otkrio je Vukojević, koga su pripadnici klana iz osvete brutalno ubili 3. juna 2006.
Bagzi je, podsjetimo, kamionom presjekao kolonu u kojoj je bio premijer, nakon čega je uhapšen, ali i ekspresno pušten na slobodu…
Za neuspjeh razjašnjenja pokušaja atentata kod “Limesa” nije ključno što je njime dobrim dijelom rukovodio inspektor Slobodan Pažin, koji je kasnije osuđen na sedam godina zatvora zbog šuravanja sa “zemuncima”.
Neuspjeh je, ispostaviće se, prije bio odraz opšteg stanja u policiji koje će kulminirati uoči samog atentata. Ne samo zbog saradnika kriminalaca iznutra, nego i zato što policija objektivno nije mogla da se na pravi način suprotstavi kriminalu koji je dolazio od “zemunskog klana” i dela JSO.
Negirao krivicu
U svojoj završnoj riječi pred Specijalnim sudom, Bezarević je negirao da je “zemuncima” dostavljao informacije o kretanju premijera i tvrdio da svjedoci-saradnici lažu te da je njegovo priznanje tokom istrage iznuđeno
“U policiji su me jedni tukli, drugi saslušavali, treći čuvali, a četvrti na kraju potpisao. Ovdje govorim o Rodoljubu Miloviću, čovjeku koga nisam vidio u policiji, a koji je trebalo da potpiše moju navodnu izjavu. To nije bila moja izjava, nego ju je unaprijed napisao tužilac Jovan Prijić. Izgubio sam smisao za život, savršeno razumijem porodicu premijera, zato mi se stalno nameće jedno pitanje kao čovjeku – ko je stvarno dao dojavu o kretanju premijera, ko? Ja znam da nisam, zato se nadam da će postojati oni kojima je stalo do istine, da će ovom sudu biti važna istina, jer sve vezano za mene je laž”.
Svjedočeći pred Specijalnim sudom kao saradnik tužilaštva, Bagzi je svojevremeno ispričao kako je, odmah poslije atentata na premijera Đinđića, Dušan Spasojević Šiptar bio mnogo ljut na Zvezdana Jovanovića Zvekija (koji je iz snajpera ispalio dva smrtonosna hica u premijera, op. aut.), jer je mislio da nije uradio “posao”!
“I dan danas, kada ljudi gledaju snimak nastao posle atentata, misle da je čovjek prosjede kose na snimku Đinđić, a zapravo je on već bio ubačen u auto, dok je prosijedi čovjek koji stoji i ulazi u auto ustvari Zoran Janjušević. I sam Spasojević, dok je gledao na TV-u snimak, mislio je da je to Đinđić na nogama i da je Jovanović promašio premijera. Tog 12. marta, oko 13 časova, Spasojević pali televizor i kaže: ‘E, da vidimo šta smo uradili’. Zajedno gledamo snimak. Od Janjuševića smo i on i ja pomislili da je to premijer koji unosi nekog povrijeđenog. Dušan viče: ‘Ja slušam onog pijanog Zvezdana, znaš kad ćemo sad da ga ubijemo? Nikad!’, rekao je on.
Region
USVOJENA ŽALBA! Priština popustila Srbima nakon pritiska međunarodne zajednice

Izborni panel za žalbe i pritužbe (IPŽP) u Prištini usvojio je žalbu Srpske liste na odluku Centralne izborne komisije (CIK) da ne ovjeri njenu listu kandidata za lokalne izbore na Kosovu i Metohiji 12. oktobra i zatražio da CIK ovjeri listu.
Ovom odlukom IPŽP je poništio odluku CIK-a od 21. avgusta, kojom je odbio da ovjeri kandidate Srpske liste.
U obrazloženju odluke IPŽP se navodi da odluka CIK-a nije bila pravilno zasnovana na zakonu i da nije uvjerljivo dokazano da su određeni kandidati prekršili član 29. Zakona o opštim izborima, kojim su utvrđeni kriterijumi za pravo da budu birani.
IPŽP je zatražio od CIK-a da ovjeri listu kandidata Srpske liste za opštine u kojima je prijavila učešće na lokalnim izborima, piše RTS.
CIK u Prištini odbio je u četvrtak da sertifikuje Srpsku listu za učešće na lokalnim izborima na Kosovu i Metohiji 12. oktobra.
Za ovjeru Srpske liste glasali su predsjednik CIK-a Krešnik Radonjići i predstavnik Srpske liste, a protiv su bila dva člana iz Samoopredjeljenja, dok je sedam ostalih članova CIK-a bilo uzdržano.
Član Centralne izborne komisije iz pokreta Samoopredjeljenje, Aljban Krasnići, tvrdio je da postoje dokazi iz pravosudnog sistema koji navodno ukazuju na konkretne ljude iz Srpske liste koji su dio paralelnih struktura i za kojima je raspisana potjernica, nazivajući neke “teroristima za kojima se traga”.
Srpska lista predala je sljedećeg dana žalbu IPŽP-u, navodeći da je odluka CIK-a nezakonita, diskriminatorska i antisrpska.
Iz Srpske liste su naglasili da CIK nije sertifikovao njihovu listu kandidata iako su ispunjeni svi zakonski uslovi.
Predsjednik Srpske liste Zlatan Elek ocijenio je da je odbijanje zahtjeva Srpske liste pokušaj Aljbina Kurtija da stekne jeftine političke poene, poručivši da građani vjeruju Srpskoj listi, koja je na jednoj strani, dok druge srpske stranke podržavaju Kurtija.
Elek smatra da Kurti ovakvom politikom crta mete na čelo političkim subjektima, prije svega Srpskoj listi.
Ukazao je da je paradoksalno da se u CIK-u vodila diskusija članova u kojoj su kandidati Srpske liste neosnovano nazvani teroristima i da se za njima traga, te da su izrečene brutalne laži i da se radi o ustaljenoj ali opasnoj mantri, na koju predstavnici međunarodne zajednice moraju da reaguju.
Odluka CIK-a izazvala je oštre reakcije međunarodne zajednice, pa su u petak, u zajedničkom saopštenju zemlje Kvinte i EU, nazvale zabranu učešća strankama manjinskih zajednica na lokalnim izborima 12. oktobra potkopavanjem demokratskih principa, a Ambasada SAD i misija OEBS-a takođe su pozvale da se nijednoj stranci ne uskrati učešće na izborima.
Nezavisne
Region
SRAMAN ČIN NA KOSOVU! Prekrečeni murali patrijarha Pavla i mitropolita Amfilohija

Grafiti i murali u Sjevernoj Mitrovici koji su bili posvećeni blaženopočivšem patrijarhu Pavlu i mitropolitu Amfilohiju prekrečeni su rano jutros u prisustvu pripadnika takozvane kosovske policije.
Murali u centru Sjeverne Mitrovice godinama su krasili ovaj grad i nisu imali političku poruku, prenijeli su beogradski mediji.
Prekrečen je i grafit na kome je pisalo “Jer odavde nema nazad” koji je bio jedan od simbola grada na Ibru.
Istovremeno, uz asistenciju kosovske policije, prekrečeni su i grafiti u Zvečanu.
Region
Analiza Njujork tajmsa! “Tompson OŽIVIO SJEĆANJA NA KRVAVU PROŠLOST HRVATSKE”

Hrvatski pjevač Marko Perković Tompson, koji već tri decenije koristi nacionalističku retoriku u svojim pjesmama kako bi sebe i svoje obožavaoce predstavio kao beskompromisne čuvare hrvatske baštine, fašističkim pozdravom i ustaškim simbolima na nedavnim koncertima u Zagrebu i Sinju oživio je sjećanja na krvavu prošlost Hrvatske, piše “NJujork tajms”.
U analizi pod naslovom “Pjevačev fašistički pozdrav podsjetio na krvavu prošlost Hrvatske” navodi se da je Tompson poveo svoje obožavaoce u skandiranje ratnog pozdrava hrvatske fašističke vlade iz Drugog svjetskog rata “Za dom!”, na šta je gomila odgovorila: “Spremni!”.
List podsjeća da su na koncertu održanom 5. jula u Zagrebu pred, prema tvrdnjama organizatora, 500.000 ljudi, kao i na onom održanom mjesec dana kasnije u Sinju, mnogi Tompsonovi obožavaoci nosili crne beretke i majice koje su podsjećale na uniforme ustaša u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. U tekstu se dodaje da je na nekim majicama bio ispisan ustaški rati pozdrav.
List podsjeća da je brutalnost ustaškog režima bila toliko ekstremna da je najviši nacistički vojni komandant u Hrvatskoj rekao da su “poludjeli” prisustvujući masovnim ubistvima, silovanjima i mučenjima.
“NJujork tajms” navodi u analizi da je Evropska komisija, nakon Tompsonovog nastupa u Zagrebu, osudila “svaki izraz fašizma koji podsjeća na najmračnije periode evropske istorije”, te da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić osudio koncert zbog promocije neonacističkih vrijednosti. “Čini se da se mnogi Tompsonovi obožavaoci hvataju za idealizovanu viziju Hrvatske koju on izražava u svojim pjesmama kao protivtežu tinjajućem nezadovoljstvu, posebno među mladima koji napuštaju zemlju u velikom broju od ulaska u EU 2013. godine”, piše ovaj list.
Podsjeća se da je Perković na koncertu u Sinju, gdje se, prema tvrdnjama organizator, okupilo 150.000 ljudi, koristio jezik žrtve, prikazujući sebe i svoje obožavaoce kao “borce protiv cenzora”.
U tekstu se navodi da su, nakon raspada fašističke države, u Jugoslaviji svi simboli ustaške ere bili zabranjeni, što mnogi Hrvati, uključujući Perkovića, smatraju “potiskivanjem nacionalnog identiteta”.
“Napadani smo, proganjani, a drugi su nam pokušavali nametnuti nešto što nismo”, rekao je Tompson sa bine. On brani korištenje ustaškog pozdrava, pozivajući se na presudu hrvatskog suda da on ne predstavlja govor mržnje ako se koristi za obilježavanje rata devedesetih godina prošlog vijeka.
“NJujork tajms” konstatuje da su Perkovićeve pjesme postale nezaobilazne na državnim proslavama, poput dočeka fudbalske reprezentacije 2018. godine.
Tompsonovu popularnost iskoristili su i neki političari, pa je tako hrvatski premijer Andrej Plenković fotografisan sa Perkovićem prije zagrebačkog koncerta, a ministar obrane Ivan Anušić priznao je da je učestvovao u uzvikivanju ratnog pozdravu na istom nastupu, piše list.
-
Politika3 dana ago
UZROČNICI KRIZE PO STEVADIĆU: Krivi su Šmit, Sarajevo i opozicija – svi osim njih!
-
Region3 dana ago
VUČIĆ SE OGLASIO NA INSTAGRAMU: “Nikome ne damo da nam uništi Srbiju”
-
Politika3 dana ago
DODIK OPTUŽIO BIVŠEG AKTIVISTU Liste za pravdu i red za lažnu dojavu o bombi u NSRS
-
Svijet3 dana ago
NETANJAHU PRIJETI: Zauzećemo Gazu, čak i ako Hamas oslobodi taoce
-
Politika3 dana ago
HIT! CVIJANOVIĆ: “Tramp donio mir svijetu” – predlaže ga za Nobelovu nagradu!
-
Banjaluka3 dana ago
ŠTA SE KRIJE IZA IDEJE SNSD-a da se Gradski olimpijski bazen odvoji od “AKVANE”?
-
Svijet2 dana ago
RUTE NAJAVIO: “NATO će ostati rame uz rame sa Ukrajinom!”
-
Politika2 dana ago
SCENARIO SE PONOVIO: Dodik izvrijeđao opoziciju, pa ih pozvao da zajednički djeluju na nivou BiH