Connect with us

Društvo

PROMJENA DIZAJNA KOŠTA! Milion KM za novi izgled konvertibilne marke

Centralna banka BIH (CBBiH) planira potrošiti više od milion KM na promjenu dizajna novčanica konvertibilne marke.

Kako bi to realizovala CBBiH je objavila ograničeni postupak pretkvalifikacije u kojem je navedeno da se radi o poslu vrijednom 1,1 miliona KM bez PDV ili odnosno 562.421 evra.

U pitanju je pretkvalifikacija, kako bi se “prečistili” ponuđači, tačnije prikupljaju se ponude i provjerava da li prijavljene firme zadovoljavaju tražene kvalifikacije ili posjeduju određene sertifikate.

Nakon toga, ide faza u kojoj će biti kontaktirani oni koji su prošli tu pretkvalifikaciju. Njima se dostavljaju tehničke specifikacije za modernizaciju novčanica, na osnovu koje pripremaju ponude koje će dostaviti CBBiH.

U tenderu za pretkvalifikaciju je navedeno da je planirana modernizacija novčanica od 10 KM, 20 KM, 50 KM, 100 KM te 200 KM te unapređenje zaštite od krivotvorenja.

Isto tako nabavka uključuje i prijedlog dizajna suvenir novčanice KM koja će biti izdana povodom obilježavanja 30. godina CBBiH u avgustu 2027. godine, a koja će služiti isključivo za promotivne svrhe.

Precizirano je i na koji način se taj dizajn može mijenjati.

Tako je navedeno da portreti na licu, kao i postojeći motivi na naličju ne mogu biti zamijenjeni drugim, ali su moguće izmjene u pogledu njihove veličine, ugla pod kojim su prikazani, položaja na novčanici i slično.

„Svi natpisi trebaju biti zadržani, kao i postojeći redoslijed latiničnog i ćiriličnog pisma, ali je moguće izmijeniti veličinu i font slova i brojeva. U cilju jasnijeg razgraničavanja apoena novčanica na osnovi boja, dozvoljene su manje izmjene u nijansama osnovnih boja“, precizirano je u tenderskoj dokumentaciji uz napomenu da je potrebno unaprijediti zaštitu novčanica od krivotvorenja u skladu sa novim tehničkim mogućnostima“, navedeno je u ovom tenderu, prenosi Capital.

Napomenuto je da će detaljna tehnička specifikacija biti sadržana u drugom dijelu tenderske dokumentacije te da će biti dostupna u idućoj fazi isključivo kvalifikovanim kandidatima.

Kriterij za dodjelu ugovora je najniža cijena, a rok za isporuku moderniziranog dizajna KM novčanica je 15 mjeseci, od dana stupanja na snagu ugovora.

Prve novčanice KM izdate su 22. 6. 1998. godine, nepunih godinu dana nakon početka rada Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH).

Društvo

POMOR RIBE U RIJECI BOSNI: Slučaj preuzela policija

Putem telefona u dežurnu službu Policijske stanice Centar 13. jula u 22:55 sati se obratilo lice A.Č., iz udruženja građana sportskih ribolovaca “Bistro”, te prijavilo da je u mjestu Banlozi, u rijeci Bosni, došlo do pomora ribe, gdje je veća količina ribe plutala na površini rijeke, saopšteno je iz MUP-a ZDK

Izvršen uviđaj

– Izvršen je uviđaj od strane službenika Odsjeka kriminalističke policije Policijske uprave I, koji nastavljaju rad na dokumentovanju krivičnog djela “Ugrožavanje okoliša otpadom”- navedeno je iz MUP-a ZDK.

Članovi Udruženja građana sportsko-ribolovnog društva (UGSR) “Bistro” Zenica kažu da je stanje ribljeg fonda na lokalitetu Vranduka katastrofalno.

– Ovaj čin je doslovno ubio rijeku Bosnu i nanio neprocjenjivu štetu njenom ekosistemu. Nećemo stati dok se odgovorni ne pronađu i ne kazne. Cijeli slučaj ćemo dokumentovati i podići na najviši nivo- poručuju iz UGSR Bistro Zenica, pozivajući mještane Vranduka i sve ribare da snimaju, fotografišu i prikupljaju dokaze koji mogu pomoći u istrazi.

Stanje katastrofalno

– Upozoravamo sve one koji navodnjavaju plastenike ili bašte, ili na bilo koji način koriste vodu iz rijeke Bosne, da odmah prestanu s tim aktivnostima. Trenutno stanje vode je katastrofalno – riba je zatrovana, dezorijentisana, pliva na površini i osamljeno se približava uz obalu nizvodno od Kanala. Procjenjujemo da voda iz rijeke Bosne nije za korištenje ni za kakvu upotrebu- dodaju iz UGRS Bistro Zenica.

Ovo nije prvi put da se na lokalitetu Vranduka, nizvodno od industrijskih pogona u Zenici dešavaju pomori ribljeg fonda, ali ovo je, kako se navodi, jedan od najvećih do sada, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

Afrička kuga svinja hara Srbijom i Hrvatskom, IMA LI STRAHA U SRPSKOJ?

Afrička kuga svinja ponovo hara Srbijom i Hrvatskom zbog čega su u tim zemljama eutanazirane stotine svinja. Farmeri u Republici Srpskoj su u strahu, ali se nadaju da neće biti masovnijih pojava ove bolesti.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Republici Srpskoj, ističe da farmeri ne mogu imati miran san ni kada se afrička kuga pojavi na 1.000 kilometara udaljenosti, a pogotovo kada je blizu.

“Divlje svinje za 24 sata mogu preći i po 50 kilometara. Mi smo realno na vratima komšija. Jednostavno, na uzgajivačima i stanovništvu je da po svaku cijenu smanjimo rizik povećanim bezbjednosnim mjerama da se ne bi kuga prenijela i opet napravila štetu”, kaže Maljčić za “Nezavisne novine”.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, ističe da ne bi trebalo biti problema ako se budu sprovodile sve preventivne i sanitarne mjere.

“Mislim da su inspekcijske i veterinarske službe već preduzele korake oko kontrole provoza i uvoza živih životinja. Na mjere koje su propisane još prije dvije godine kada smo imali te probleme treba da budemo svi bazirani i oko čega svi moramo voditi računa”, kaže Marinković za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, ne očekuje masovniju pojavu afričke kuge u Republici Srpskoj, a ističe i da su farmeri još uvijek u procesu oporavka od kuge koja je poharala farme 2023. godine.

“Ljudi su bili oprezni, dugo vremena je trajala priprema farmi za useljavanje, zatim nabavka novih životinja. Sve je to prolazilo kroz rigorozne mjere i mislim da smo mnogo spremniji sada nego što smo bili u onom momentu kada je došlo do te pojave. Sada, objektivno, sve je na našoj strani da ne bi trebalo da dođe do neke masovne pojave afričke kuge svinja. Možda sporadične, ali masovne ne”, ističe on.

Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske, istakao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, preduzima sve potrebne preventivne mjere u cilju sprečavanja pojave afričke kuge svinja.

“Upućen je dopis veterinarskoj inspekciji i Ministarstvu unutrašnjih poslova da se sprovodi pojačana kontrola prometa životinja sa posebnim akcentom da životinje u transportu moraju imati identifikacionu markicu i uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja kao garant zdravstvenog statusa. Takođe, apelujemo na sve farmere da se sprovode sve biosigurnosne mjere na farmama”, kaže Lukić i dodaje da za sada u Republici Srpskoj nema novih žarišta afričke kuge svinja, dok je u Federaciji BiH potvrđeno jedno žarište u Vitezu.

Zbog svega toga nadležno ministarstvo je donijelo i rješenje 28. juna ove godine kojim se, između ostalog, zabranjuje rad stočnih pijaca.

“Imajući u vidu trenutnu epizootiološku situaciju i pojavu afričke kuge svinja u neposrednom okruženju Hrvatska i Srbija, kao i opasnost od mogućeg širenja bolesti afričke kuge svinja pojačanim prometom svinja u narednom periodu, Ministarstvo je procijenilo da je neophodno zabraniti rad stočnih pijaca, organizovanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja na kojima se prodaju ili izlažu svinje, na području Republike Srpske”, navodi se u rješenju Ministarstva, u kome stoji da su mjere na snazi 90 dana.

Inače, prvi slučaj afričke kuge svinja u Republici Srpskoj zabilježen je u Semberiji prije dvije godine, a od tada je eutanazirano oko 50.000 svinja.

Za nadoknadu štete i suzbijanje širenja kuge nadležno ministarstvo je do sada izdvojilo oko 30 miliona maraka.

Nastavi čitati

Društvo

OGLASILA SE UGAŠENA TELEVIZIJA Al Džazira povodom napuštanja Balkana

Al Džazira Medija Netvork oglasila se povodom gašenja kanala Al Džazira Balkans.

„Nakon četrnaest izvanrednih godina, Al Džazira Medija Netvork objavljuje odluku o prestanku emitovanja programa kanala Al Džazira Balkans.

Odluka je dio šire strategije jačanja digitalnog prisustva i širenja na nove medijske platforme, čime će Al Džazira ostati predvodnica u medijskom krajoliku koji se brzo razvija.

Od trenutka pokretanja, ovaj je kanal igrao ključnu ulogu u izvještavanju s Balkana, predstavljajući raznolikost multietničkog novinarstva i priča koje odjekuju izvan regije.

Al Džazira izražava najdublju zahvalnost upravi, novinarima, osoblju, partnerima i vjernim gledaocima na Balkanu na podršci i povjerenju.

Dok Mreža kreće putem širenja digitalnog traga, Al Džazira potvrđuje da će i dalje predano izvještavati o Balkanu i regiji na drugim platformama“, saopštili su iz Al Džazira Medija Netvorka.

Nastavi čitati

Aktuelno