Društvo
PROŠIRENA LISTA PROIZVODA U REPUBLICI SRPSKOJ koji će pojeftiniti, u nekim marketima od JUTROS SNIŽENI

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić izjavio je Srni da je znatno proširena lista privrednih subjekata koji učestvuju u kampanji “Društveno odgovorni”, kao i spisak proizvoda koji će pojeftiniti.
Šulić je najavio da će javnosti sutra biti dostupne detaljnije informacije o kampanji u koju su se u prvom koraku uključili trgovci iz svih krajeva Republike Srpske.
“Prateći inflatorna kretanja, odlučili smo se za proširenje kampanje na proizvođače i dobavljače, te su pokrenute aktivnosti na kreiranju liste proizvoda koji će biti obuhvaćeni kampanjom, a koji će građanima biti dostupni uz znatno nižu maržu, pa čak i maržu od nula odsto koje će se odreći svi učesnici u lancu snabdijevanja – od proizvođača, preko distributera do krajnjih trgovaca”, rekao je Šulić.
Prema njegovim riječima, resorno ministarstvo je u junu pokrenulo kampanju “Društveno odgovorni” u kojoj će, u svjetlu globalnih ekonomskih prilika, inflacije i rasta cijena koji pogađaju domaće tržište, trgovci pokazati gest solidarnosti i potrošačima ponuditi niz proizvoda po sniženim cijenama, odričući se dijela marže.
U pojedinim marketima i trgovinama u Banjaluci od jutros su istaknuti proizvodi koje građani mogu kupiti u okviru kampanje “Društveno odgovorni”.
Na policama se mogu naći različiti suhomesnati proizvodi po sniženim cijenama.
Resorni ministar ranije je izjavio da odgovorni proizvođači u Srpskoj snižavaju cijene prehrambenih i hemijskih proizvoda koji će biti jeftiniji i do gotovo četiri KM nego sada.
Izvor: Nezavisne novine
Društvo
RASTE BROJ NEZAPOSLENIH U BIH! Radnike uvozimo, a naši nemaju posla

U BiH u trećem kvartalu radnu snagu činilo je 1,391 milion osoba od kojih je 1,202 miliona ili 86,4 odsto zaposlenih i 189.000 ili 13,6 odsto nezaposlenih, podaci su ankete o radnoj snazi u BiH.
U poređenju sa prethodnim kvartalom, broj zaposlenih povećao se za 1,5 odsto, a broj nezaposlenih za 5,2 odsto, objavila je Agencija za statistiku BiH.
U trećem kvartalu od ukupnog broja nezaposlenih lica njih 54.000 ili 28,6 odsto je tražilo posao kraće od 12 mjeseci, 30.000 ili 15,7 odsto njih tražilo je posao od 12 mjeseci do dvije godine, dok je broj nezaposlenih koji su tražili posao dvije godine i duže iznosio 105.000 ili 55,7 odsto.
Prema podacima iz Ankete, od ukupnog broja osoba koji čine radnu snagu 848.000 ili 61 odsto su muškarci, a 543.000 ili 39 odsto su žene, dok su od ukupnog broja zaposlenih osoba, 750.000 ili 62,4 odsto muškarci, a 452.000 ili 37,6 odsto žene, a od ukupnog broja nezaposlenih 98.000 ili 52,1 odsto su muškarci, a 90.000 ili 47,9 odsto su žene.
U ovom periodu, od ukupne radne snage 65,9 odsto osoba pripada starosnoj grupi od 25 do 49 godina, zatim 26 odsto onima od 50 do 64 godine, sedam odsto starosnoj grupi od 15 do 24 godine i 1,1 odsto ima 65 i više godina.
Od ukupnog broja zaposlenih osoba 66,2 odsto pripadaju starosnoj grupi od 25 do 49 godina, zatim 27,1 odsto onima od 50 do 64 godine, 5,5 odsto starosnoj grupi od 15 do 24 godine i 1,2 odsto ima 65 i više godina.
Od ukupnog broja nezaposlenih osoba 64,4 odsto pripada starosnoj grupi od 25 do 49 godina, zatim 18,9 odsto starosnoj grupi od 50 do 64 godine, 16,5 grupi od 15 do 24 godine i 0,3 odsto ima 65 i više godina.
Najveće učešće u obrazovnoj strukturi osoba koje čine radnu snagu imaju osobe sa završenom srednjom školom i specijalizacijom, i to 69,3 odsto, slijede osobe sa završenom višom školom, fakultetom, magisterijem, doktoratom 20,9 odsto i osobe sa završenom osnovnom školom ili nižim obrazovanjem 9,8 odsto.
Obrazovna struktura zaposlenih pokazuje da 69,4 odsto osoba ima završenu srednju školu i specijalizaciju, slijede osobe sa završenom višom školom, fakultetom, magisterijem, doktoratom 21,8 odsto, te osobe sa završenom osnovnom školom ili nižim obrazovanjem 8,8 odsto.
Obrazovna struktura nezaposlenih lica pokazuje da 68,7 odsto ima završenu srednju školu i specijalizaciju, slijede oni sa završenom osnovnom školom ili nižim obrazovanjem 16,3 odsto, te osobe sa završenom višom školom, fakultetom, magisterijem, doktoratom 15 odsto.
Struktura zaposlenih osoba prema grupama područja djelatnosti pokazuje da je najveće učešće zaposlenih lica u uslužnim djelatnostima – 58 odsto, zatim u industriji i građevinarstvu 33,8 odsto i u poljoprivredi, šumarstvu i ribolovu 8,2 odsto.
Anketa je sprovedena na uzorku koji je u trećem kvartalu obuhvatio 10.713 domaćinstava, a anketirani su svi rezidentni članovi privatnih domaćinstava.
Radi usklađivanja sa EU regulativama i zahtjevima Evrostata, od 2020. godine se sprovodi postupak kalibracije pondera prema procjenama stanovništva po petogodišnjim starosnim grupama i polu.
Društvo
INDIJCI RADE U LAKTAŠIMA “Zadovoljni smo platom od 500 EVRA”

Firma Bepro iz Laktaša, u nedostatku domaćeg kadra, već godinu dana zapošljava radnike iz daleke Indije.Radnici su zadovoljni primanjima i uslovima rada.
“Zadovoljan sam uslovima,.Ranije sam radio u Omanu i Saudijskoj Arabiji. Razlike su male. U ovoj firmi smještaj je dobar, a jedino je hrana u Bosni i Hercegovini nešto drugačija od one u Indiji. Zaradim oko 500 evra mjesečno i sav iznos šaljem porodici u Indiju”, kaže Anel Komar, radnik iz Indije za VOA.
Gurbež Sing takođe je zadovoljan i kaže da će ostati dvije-tri godine.
Radom stranih radnika su zadovoljni i poslodavci koji do potrebne radne snage dolaze posredstvom domaćih agencija.
“Mi pošaljemo našu ponudu, a oni odluče koji dio njih pristaje na ponudu.Mi dobijemo video kako oni rade i na osnovu toga izaberemo”, kaže Ivana Kresojević, zamjenik direktora firme Bepro.
Dodaje da postojaća radna snaga na biroima za zapošljavanje ne želi da dođe na intervjue za posao, pa su primorani na uvoz.
“Mi smo sad u fazi dovođenja treće grupe iz Indije, kaže Kresojević i dodaje da trenutno u firmi radi 12 Indijaca, a u februaru će stići još osam. Radnicima iz Indije firma obezbjeđuju dva obroka i smještaj, pa čak i vozilo na korištenje iako to nije u obavezi. – Oni žive normalno, kao i i svi naši ovdje”, konstatuje Kresojević.
U BiH je zvanično zaposleno oko 3.500 stranih radnika, ali ih prema procjenama nelegalno radi znatno više. Uglavnom je riječ o građevinskim i ugostiteljskim radnicima, a najviše ih dolazi iz Turske i Srbije, ali, sve češće, i iz Dalekog Istoka.
Društvo
SARAJLIJE IMAJU OZBILJAN PROBLEM! Vazduh toliko ZAGAĐEN da je opasan za osobe sa respiratornim tegobama, TRUDNICE I DJECU

Preporuka je da se nose maske, saopšteno je iz Ipmaqa, koji vrše monotoring kvalitete vazduha u BiH.
-
Politika3 dana ago
SVA LICA JELENE TRIVIĆ! Javno protiv, tajno za režim! KONTRADIKTORNA SAMA SEBI još jednom pokazala da je IGRAČ REŽIMA!
-
Banjaluka2 dana ago
PRVE REAKCIJE GRAĐANA NA NOVI KRUŽNI TOK “Stanivukovića porede sa BANOM MILOSAVLJEVIĆEM” (FOTO)
-
Banjaluka2 dana ago
OBEĆANO, ISPUNJENO! ZAVRŠENA izgradnja NAJVEĆE kružne raskrsnice u Banjaluci!
-
Društvo2 dana ago
PORODICA MOLI ZA POMOĆ: Vozač kamiona iz BiH NESTAO u Sloveniji
-
Banjaluka2 dana ago
NOVA URBANA EPOHA GRADA! Već naredne sedmice kreće izgradna parka na ovom lokalitetu, NEMA ČEKANJA
-
Hronika3 dana ago
ZA SAMO 3 SATA, 9 SAOBRAĆAJNIH NESREĆA U BANJALUCI: Policija apeluje na vozače, a ovo kažu stručnjaci
-
Hronika3 dana ago
I ŽENE PRIJETE “GOLIM” SLIKAMA! Prijedorčanka uhapšena zbog UCJENE
-
Svijet1 dan ago
SUPRUGA Vladimira Zelenskog SE OBRATILA SVIJETU “Umrijećemo ako nas ostavite”