Connect with us

Svijet

PROTEST POLJOPRIVREDNIKA U FRANCUSKOJ: Idu ka Parizu i presreću strane kamione, a robu pale ili dijele

Hrupa poljoprivrednika je napravila konvoj traktora rano jutros na glavnom putu RN12 u blizini Pariza.

Francuski poljoprivrednici danas su počeli da uništavaju uvezene poljoprivredne proizvode, dopremljene kamionima iz drugih zemalja, a neki od njihovih zahteva su regulisanje nelojalne konkurencije, kao i smanjenje taksi. Kako se navodi, poljoprivrednici zaustavljaju strane kamione na autoputu A7 kod Monelimara, a robu pale ili dele, prenosi BFM TV.

Na snimcima BFM vidi se da je u pitanju voće koje je došlo iz Španije, a koje se nalazi uništeno pored autoputa na jugu Francuske. Druga grupa poljoprivrednika je napravila konvoj traktora rano jutros na glavnom putu RN12 u blizini Pariza, dok demonstranti prete da će doći masovno u Pariz. Poljoprivrednici su najavili nove proteste za danas i sutra, preneo je Rojters.

Zašto protestuju francuski poljoprivrednici?
Poljoprivrednici u Francuskoj, zemlji koja je i najveći proizvođač poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u EU, ističu da nisu dovoljno plaćeni sa jedne strane, kao i da su ugušeni od strane pretjerane regulacije u sklopu zaštite životne sredine. U više navrata oni su isticali u susret ovim protestima da su zabrinuti da će ih ta pravila u kombinaciji sa jeftinijom robom iz uvoza ugušiti, što je problem koji dijele sa poljoprivrednicima širom kontinenta.

Kako kažu poljoprivrednici inicijativa francuske Vlade i trgovačkih lanaca da se izbore sa rastom cijena hrane ostavlja ih u nezavidnoj poziciji i mnogima onemogućava da se nose sa viosim cijenama energenata, đubriva, transporta i sl.

Što se tiče jeftnijih proizvoda iz uvoza, francuski poljoprivrednici najpre upiru prstom u Ukrajinu gde se EU obavezala da po velikim kvotama uvozi proizvode, kao i trgovinski sporazum između EU i Mercosura (južno-američki blok) sumnjajući da će isti napraviti nefer konkurenciju na tržištu mesa, žitarica i šećera. Pored toga tvrde da isti ne moraju da podležu novim eko-pravilima.

Što se životne sredine tiče, poljoprivrednici dovode u pitanje pravila EU o subvencijama koja nalažu da se 4 odsto zemljišta ostavi neobrađeno, i ovo vide kao prekomplikovanu implementaciju politike EU u Francuskoj, kao što je obnavljanje živih ograda i obradivog zemljišta kao prirodnog staništa. Zelenu politiku kažu da stmatraju kontradiktornom ciljevima da svaka zemlja postane samodovoljna u proizvodnji hrane i drugih dobara.

Svijet

Amerika iz sopstvenog interesa NE DOZVOLJAVA KRAJ SUKOBA

Amerika pokušava da izvuče korist iz sukoba između Ukrajine i Rusije i iz tog razloga ne dozvoljava da se završi, rekao je danas Balaš Orban, zvaničnik iz kancelarije mađarskog premijera Viktora Orbana.

Na pitanje američkog novinara Takera Karlsona zbog čega državni sekretar Entoni Blinken toliko insistira na izbijanju Trećeg svjetskog rata, Balaš Orban je odgovorio da Amerika pokušava da izvuče korist iz situacije.

„Postoje određene taktičke prednosti, poput pokušaja da se oslabi Rusija, što je oduvijek prioritet za Ameriku. Pokušavate da zaustavite njemačko-rusku energetsku saradnju, što je takođe dio tog prioriteta. Isto tako tražite tržište za izvoz gasa, što je takođe prioritet za Ameriku“, naglasio je Orban.

Prema njegovim riječima, sve su to bile marginalne taktičke prednosti koje, u strateškom smislu, uništavaju Evropu kao privrednu silu.

On je istakao i da sukob nije u interesu Mađarske i da treba biti odmah zaustavljen.

Nastavi čitati

Svijet

Hrvatska, Bugarska i Poljska među kosponzorima REZOLUCIJE O SREBRENICI U UN

Pored Hrvatske koja je sinoć objavila da će kosponzorisati rezolucije o Srebrenici, pet drugih država se također pridružilo spisku.

Države koje su juče objavile da se pridružuju kosponzorstvu su Estonija, Bugarska, Luksemburg, Poljska te Bangladeš.

Sjednica Generalne skupštine na kojoj će se razmatrati ova rezolucija biće sredinom maja, a u tom periodu (15. maj) zakazana je i sjednica Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj će biti redovno razmatranje situacije u Bosni i Hercegovini.

Ove države su se svrstale među više zemalja koje su od ranije kosponzori rezolucije o Srebrenici kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice bude zvanično međunarodnog karaktera, kao što je to slučaj s Ruandom. Predlagači rezolucije su upravo Ruanda i Njemačka.

Kako saznaje portal Klix.ba, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo pomenutoj rezoluciji.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

S obzirom na prvomajske praznike i predstojeći vikend, to znači da bi rukovodstvo Generalne skupštine to moglo učiniti sljedeće sedmice. Nakon toga se sredinom maja očekuje i zasjedanje, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Svijet

Evropski i američki indeksi u porastu, PALA CIJENA ZLATA

Evropski i američki berzanski indeksi su danas u porastu, cijene zlata i pšenice su pale, dok se nafta Brent prodaje za manje od 84 dolara po barelu.

Indeks frankfurtske berze DAX je danas u 9.15 sati porastao na 17.955,35 poena, londonski FTSE 100 na 8.193,91 poen, francuski CAC 40 na 7.945,20 poena, moskovski MOEX na 3.446,04 poena.

Vrijednost američkog berzanskog indeksa Dow Jones je prije današnjeg otvaranja berzi porasla na 38.225,66 poena, indeks S&P 500 na 5.064,20 poena, a vrijednost indeksa Nasdaq na 15.840,96 poena, piše Tanjug.

Prema podacima sa berzi, cijena sirove nafte je pala na 79,198 dolara, a cijena nafte Brent na 83,903 dolara.

Evropski fjučersi gasa su se na otvaranju berze TTF prodavali po cijeni od 30,900 evra za megavat-sat.

Cijena zlata je pala na 2.298,79 dolara za uncu, a cijena pšenice na 5,9581 dolar za bušel (bušel iznosi 27,216 kg).

Vrijednost evra u odnosu na dolar je iznosila 1,07296, što je otprilike isto kao u četvrtak.

Nastavi čitati

Aktuelno