Zdravlje
PRVI PUT SA BEBOM NA MORE, evo šta sve trebate ponijeti!

Putovanje na more sa bebom može da bude divno iskustvo, ali zahtjeva i određenu pripremu i pažnju. Važno je, prije svega, da izaberete odgovarajuće vrijeme za putovanje.
Bebe su osjetljive na velike promjene temperature, pa je preporučljivo izabrati period kada nije previše vruće. Ako je moguće, birajte destinaciju koja nije predaleko kako bi putovanje bilo kraće i udobnije za bebu.
Poželjno je da krenete na ljetovanje sa bebom, kada napuni barem tri mjeseca. Tokom prva tri mjeseca života beba je dovoljno ojačala, navikla se na spoljašnji svijet, vrat joj je ojačao u smislu da može da drži glavu uspravno, stekle su se određene rutine u vezi sa hranjenjem i spavanjem, tako da bez bojazni, ukoliko vam i pedijatar odobri, možete da se zaputite na more.
Prije ovog perioda putovanje sa bebom se ne preporučuje, jer bebe većinu vremena kada su sasvim male spavaju, bude se samo radi hranjenja, ne mogu da se drže čvrsto, organizam im ne reguliše dobro tjelesnu temperaturu, pa se veoma brzo pregriju ili rashlade, prenosi portal bambopelene.
Lokacije za ljetovanje sa bebom
Putovanje sa malom bebom zahtjeva dodatnu pažnju. Prilikom izbora lokacije za ljetovanje, prvo treba da saznate da li mjesto ima dostupnog dežurnog pedijatra i apoteku, u slučaju da se beba razboli.
Birajte mirnija mjesta, bez velike gužve i noćnih klubova. Vodite računa da smještaj u kojem ćete boraviti sa bebom bude čist i da ima klima uređaj.
Kada rezervišete smještaj, raspitajte se da li je u sobe moguće staviti dodatni krevetac za bebe. Razmislite i o mogućnosti pripreme hrane za bebu, jer ako niste u smještaju hotelskog tipa, trebaće vam kuhinja za pripremanje obroka.
Udaljenost plaže i drugih sadržaja, kao što su prodavnice, restorani, šetalište su bitni, jer sa bebom ne možete da idete u duge šetnje kada je veoma toplo.
Obratite pažnju da mjesto u koje idete ima čistu plažu, da nema smeća i mnogo kupača, jer je bebina koža osjetljiva i može da odreaguje na razne nečistoće iz mora. Mirno more, bez vjetra i velikih talasa se podrazumijeva, jer beba ne treba da doživi šok pri prvom susretu sa morskom vodom.
Boravak na plaži sa prirodnom hladovinom koju pruža drveće i zelenilo je mnogo bolji izbor od suncobrana, jer on ne pruža potpunu zaštitu i beba može da se pregreje.
Šta obavezno ponijeti?
Kada idete na put sa bebom, važno je da ponesete sve neophodne stvari. To ne znači, međutim, da treba da gomilate stvari i da nosite ono što inače možete da kupite u prodavnici ukoliko vam zatreba.
Na moru će vam biti neophodna krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50. Problem je što se bebama prije navršenih šest mjeseci ne preporučuje korišćenje kreme za sunčanje, pa se prethodno konsultujte sa svojim pedijatrom.
Na ljetovanje ponesite dovoljno pelena, odjeće, hrane, flašica i igračaka. Šeširić i lagana odjeća sa dugim rukavima su neophodni.
Uvijek imajte pri ruci osnovni set za prvu pomoć, uključujući toplomjer, lijekove protiv temperature i sredstva za dezinfekciju.
Na plaži izbjegavajte najtopliji dio dana: idite rano ujutru ili kasnije popodne.
Pokušajte da održite uobičajenu rutinu spavanja iako ste na odmoru. Beba treba često da pije vodu kako bi ostala hidrirana.
Tokom boravka na moru obratite pažnju na bilo kakve promjene u ponašanju ili zdravstvenom stanju bebe. Prije putovanja razgovarajte sa pedijatrom o svim potrebnim vakcinama i savjetima za put.
Kako kupati bebu u moru?
Važno je da se vaša beba prilagodi na novu sredinu. Bebu polako navikavajte na morsku vodu, počevši od kratkih perioda provedenih u plićaku.
Najvažnije je da beba bude bezbjedna. Savjetuje se postepen ulazak u vodu – prvo bi trebalo da se potope stopala u vodu, a zatim nježno i ostatak bebinog tijela, pa tek onda možete da spustite bebu u vodu, najbolje stomakom ka površini vode, kao da pliva. Nikako je nemojte naglo potapati u vodu. Desetak minuta u vodi je sasvim dovoljno za početak, a kasnije možete povećavati dužinu boravka ako je voda topla.
Nakon izlaska iz vode istuširajte bebu od slane vode, uvijte u čist peškir i namažite hidrantnom kremom, kako so ne bi dodatno isušila bebinu osjetljivu kožu.
Kada beba sjedi u pijesku, obavezno joj oblačite pelene za kupanje ili kupaće gaćice kako biste spriječili pojavu infekcija, prenosi Politikin magazin.
Zdravlje
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”

Nova ruska vakcina protiv melanoma je u završnoj fazi kliničkih ispitivanja, a banjalučki Medicinski fakultet spreman je da se uključi u klinička ispitivanja i Republika Srpska opredijeljena da se ova vakcina primjenjuje i kod domaćih pacijenata.
Dekan Medicinskog fakulteta Ranko Škrbić rekao je za RTRS da ruski timovi rade na još četiri ili pet vakcina za druge vrste tumora.
– Oni već to imaju spremno i neće sjediti skrštenih ruku, timovi rade na tome. Mene je upravo zainteresovala mogućnost da i mi pripremimo pacijente koji bi potencijalno odgovarali takvoj terapiji – rekao je on.
Škrbić je dodao da sutra putuje u Rusiju i da namjerava da vidi kako se Medicinski fakultet može uključiti u ispitivanja, ali i da ponudi određeni broj pacijenata za liječenje.
– Oni će morati da profilišu koji pacijenti će moći da prime terapiju – rekao je on, dodajući da očekuje da će grupa pacijenata iz Republike Srpske već na jesen moći da primi vakcinu.
Škrbić je pojasnio da bi na početku pacijenti iz Srpske morali da idu u Rusiju, ali da je moguće da će kasnije biti omogućena primjena ove vakcine i u Srpskoj.
Podsjećamo, tvorac vakcine protiv melanoma je direktor Instituta “Gamaleja” Aleksandar Gincburg, koji je napravio i MRNK vakcinu protiv raka personalizovanu za svaki određeni tumor i svakog određenog pacijenta.
Sa Gincburgom, koji je i tvorac vakcine sputnjik V, nedavno je u Moskvi razgovarao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i to upravo o mogućnostima primjene vakcine protiv melanoma u Srpskoj.
BL-PORTAL
Zdravlje
ODLIČNE ZA ZDRAVLJE! Kao trešnje utiču na tijelo?

Iako im cijene rastu iz godine u godinu, teško je odoljeti ukusu ovih slatkih delikatesa, koje su bogate hranljivim materijama i zdravstveno korisnim svojstvima.
Trešnje, iako su uglavnom sastavljene od vode – oko 80 odsto – snabdjevaju tijelo vrijednim hranljivim materijama. Porcija od 100 g sadrži, između ostalog, 16 g ugljenih hidrata i 2 g vlakana. Nizak sadržaj masti – 0,2 g i proteina – 1,06 g, čini ih laganim, ali vrijednim dodatkom ishrani.
Ovo voće je odličan izvor vitamina C – 7 mg na 100 g, ključnog za izgradnju imuniteta i zaštitu ćelija od oksidativnog oštećenja. Pored toga, trešnje obezbjeđuju folnu kiselinu, vitamine A, E i K, kao i minerale poput kalcijuma, gvožđa, kalijuma (222 mg) i joda, čiji je sadržaj impresivnih 330 mg u 100 g voća.
Trešnje su bogate polifenolima i antocijaninima, koji imaju antiinflamatorno dejstvo i djeluju protiv oksidativnog stresa. Studije pokazuju da ovo voće može efikasno da smanji oštećenja kože uzrokovana slobodnim radikalima i takođe ublaži upale. Moguće je da mogu da smanje rizik od razvoja bolesti kao što su hipertenzija i dijabetes tipa 2.
Jedna od najvećih prednosti trešanja je njihov sadržaj vlakana, što pozitivno utiče na digestivni sistem. Redovna konzumacija ovih plodova može da poboljša rad crijeva i spriječi zatvor. Obrok bogat vlaknima takođe pomaže u kontroli tjelesne težine i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Podjednako važan sastojak prisutan u trešnjama je jod, esencijalni element za pravilno funkcionisanje štitne žlijezde. Adekvatna količina joda u ishrani doprinosi proizvodnji hormona štitne žlijezde, koji utiču na razvoj i metabolizam tijela. Idealan su dodatak ishrani starijih osoba zato što sadrže kalijum, koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska i podržava zdravlje srca. Pored toga, puni su bioaktivnih sastojaka koji mogu da poboljšaju kvalitet sna i smanje rizik od demencije.
Uprkos relativno visokom sadržaju prirodnih šećera (13 g na 100 g), trešnje imaju nizak glikemijski indeks. To znači da dijabetičari mogu da konzumiraju ovo voće, iako u umjerenim količinama, bez rizika od naglih skokova glukoze u krvi, piše Mondo.
Trešnje je najbolje jesti sirove, ubrane direktno sa drveta ili kupljene na lokalnoj pijaci. Mogu da se koriste na mnogo načina u kuhinji. Ovo je voće koje ne samo da oduševljava svojim ukusom, već i pruža tijelu brojne zdravstvene koristi. To je dobar razlog da ih češće jedete tokom ljetnje sezone i uvedete ih u svoju svakodnevnu ishranu.
Zdravlje
OVAJ BOL NIPOŠTO ne smijete ignorisati jer ukazuje na SRČANI UDAR

Brza reakcija i prepoznavanje ranih simptoma srčanog udara mogu bukvalno spasiti život, upozoravaju kardiolozi. Jedan od najvažnijih znakova koje tijelo šalje jeste bol u ruci – najčešće u lijevoj, ali ni bol u desnoj ruci ne treba zanemariti.
Naime, bol koji se javlja u lijevoj ruci jedan je od klasičnih simptoma srčanog udara, jer su nervni putevi srca i ruke međusobno povezani. Međutim, ljekari naglašavaju da kod određenih pacijenata, posebno žena, bol može prenijeti i u desnu ruku, ramena ili čak u leđa. Upravo zbog toga važno je obratiti pažnju i na druge simptome koji mogu ukazivati na srčani udar.
Jedan od rjeđih simptoma koji takođe može ukazivati na problem sa srcem jeste – napad kašlja bez prisustva prehlade ili infekcije.
Stručnjaci upozoravaju da je u takvim situacijama vrijeme presudno. Ako primijetite neki od ovih simptoma kod sebe ili druge osobe, odmah pozovite hitnu pomoć. Ne pokušavajte da „sačekate da prođe“, jer odlaganje može imati kobne posljedice.
Prevencija i redovne kontrole kod ljekara takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. Zdrav način života, pravilna ishrana, fizička aktivnost i izbjegavanje stresa – najbolji su saveznici u borbi protiv srčanih bolesti, piše Naj žena.
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo11 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Region1 dan ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
SNSD I UJEDINJENA SRPSKA PRIZNALI ŠMITA: Vlada Srpske provela odluku OHR-a
-
Banjaluka3 dana ago
GORI KOD INCELA: Vatrogasci na terenu, borba s požarom u toku
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine