Connect with us

Politika

Radnici BHRT-a bez doprinosa, ALI ZATO PLAĆAJU Mostarski sajam i Večernjakov pečat

Posljednju platu zaposleni BHRT-a primili su 8. aprila za mjesec mart. Na prvu, reklo bi se, kako su se stvari na Državnom javnom radio-televizijskom servisu popravile, ali u stvarnosti nije tako.

Tačnije, radnici su dobili “golu” platu. Bez toplog obroka, bez uplaćenih doprinosa na platu. To znači da im nisu uplaćeni ni doprinosi za zdravstvo. Valjda su radnici dužni platu dati ljekarima u privatnom sektoru kad već ne mogu koristiti javno zdravstvo.

No, u isto vrijeme menadžment BHRT-a na čelu sa generalnim direktorom Belminom Karamehmedovićem ponaša se kao da su riješeni svi problemi. Krajem februara Samostalni sindikat radnika u BHRT-u oglasio se saopšenjem za javnost u kojem ponavljaju svoje zahtjeve.

“Tražimo da se pronađe sistemsko rješenje i potpiše Ugovor kojim će se osigurati: povećanje plate, toplog obroka, uplata doprinosa i poboljšanje uslova rada. Pozivamo sve odgovorne na odgovornost prema uposlenicima Javnog servisa BiH.

Gospodo, po ko zna koji put ponavljamo Vam, dobro razmislite, u pitanju je egzistencija oko 800 zaposlenih od kojih 60 posto prima platu od 600 do 900 KM. Ta sredstva su socijalna davanja, za režije i lijekove a ne za život dostojan čovjeka”, apelovao je tada Sindikat. A onda je uslijedila neobična tišina.

Patria je generalnom direktoru BHRT-a Karamehmedoviću i direktoru BHT1 televizije Mariju Vrankiću uputila nekoliko pitanja u vezi ovih problema, ali i oko realizacije prijenosa ceremonije Večernjakov pečat u organizaciji Večernjeg lista 17. maja.

A evo šta je problem.

Generalni direktor BHRT-a i direktor BHT1 stavili su na raspolaganje tri studija RTV doma, ljudstvo, tehniku i to HD koju će vjerovatno morati iznajmiti zbog realizacije prenosa manifestacije Večernjeg lista koji je u 100 odstotnom privatnom vlasništvu.

Karamehmedović i Vrankić su upitani koja je ekonomska opravdanost realizacije prenosa Večernjakovog pečata, da li je potpisan ugovor o međusobnim pravima i obavezama i kolike troškove ima BHRT s obzirom da se program uživo radi sa tri lokacije (Sarajevo, Mostar, Banja Luka), ko plaća ljude koji su angažovani na ovom projektu.

Ono što je još poraznije u ovom slučaju je da prema planiranom scenariju svi voditelji i novinari koji će voditi manifestaciju i javljati se u program tokom prenosa, moraju govoriti na hrvatskom jeziku, bez obzira što nisu Hrvati ili što inače ne govore hrvatski jezik.

Cijeli program osmislila je Valentina Rupčić, urednica u Večernjem listu i član Upravnog odbora BHRT-a. Rupčić i Jozo Pavković, direktor Večernjakovog pečata i glavni urednik Večernjeg lista u BiH bili su za istim stolom sa šefom HDZ-a Draganom Čovićem kada je obilježena večer HŠK Zrinjski 11. aprila.

Cijeneći poruke video spota koje ovih dana emituje BHT1 da su tu zbog građana, da ih informišu, pitaju, istraže, a sve jer vole Bosnu i Hercegovinu, upravo to nas je nagnalo da pitamo kakvu korist će gledaoci BHRT-a imati od ove privatne manifestacije, a kakvu BHRT u momentu kada grca u dugovima, gomila se dug prema EBU, moraju se namjenski opravdati 4 miliona KM koje je BHRT dobio od Ministarstva prometa i komunikacija BiH.

No, ovo nije jedina manifestacija koju će BHT raditi u direktnom prenosu. Isti slučaj je i sa Međunarodnim sajmom privrede u Mostaru koji počinje danas, a iza kojeg stoji preduzeće Mostarski sajam d.o.o. u vlasništvu sedam osoba (Vedranka Gadžić, Miroslav Ćorić, Branko Kolobarić, Ante Vidačak, Vlado Čuljak, Tin Matić, Josip Čarapina).

Prema najavi, na otvaranju Mostarskog sajma govoriće direktorica Dalfina Bošnjak, gradonačelnika Mostara Mario Kordić, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, te premijer Hrvatske Andrej Plenković. Hrvatska je zemlja partner ovogodišnjeg sajma, a biće ovo prilika da Plenković dan pred izbore u Hrvatskoj pošalje poruke svojim glasačima u BiH bez obzira o čemu govorio.

(Istraga.ba)

Politika

VUČEVIĆ ISTIČE “Srbija će pomagati i štititi Republiku Srpsku”

Srbija će pomagati Republiku Srpsku, štititi i voljeti kao niko drugi i kao nikoga drugog, svidjelo se to nekome u međunarodnoj zajednici ili ne, poručio je danas mandatar za sastav nove Vlade Srbije Miloš Vučević.

Vučević je istakao da Srbiji niko ne može da zabrani da voli Republiku Srpsku, ni da nametne krivicu i stigmu genocidnog naroda, niti će ikada više Drina biti rijeka na kojoj se uspostavlja embargo Srba protiv Srba.

On je naglasio da je BiH zemlja tri konstitutivna naroda, među kojima je srpski, te da njen integritet Srbija poštuje i nikada ga nije dovela u pitanje niti će to činiti.
“Svako će uvek u Srbiji imati sagovornika ukoliko želi da radi na jačanju dejtonske BiH. Države u kojoj će se poštovati slovo, a ne proizvoljni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine. Država u kojoj će Republika Srpska moći da ostvaruje sva ona prava koja sleduju i koje srpski narod želi da ostvare”, rekao je Vučević u ekspozeu na sjednici Skupštine Srbije.

On je naglasio da duboko vjeruje da je istorijski dogovor Srba i Bošnjaka moguć i da Bošnjacima želi sve najbolje.

Vučević je rekao da Srbija nikada nije, niti će osporavati crnogorsku državnost, navodeći da je Crna Gora država koja kroz istoriju nije imala nikog bližeg od Srbije i nema razloga da tako ne bude ponovo.
“Iza nas su godine veštački kreiranih podela, a ispred nas su dani zajedničke pobede”, rekao je Vučević.

Nastavi čitati

Politika

VULIĆ O ŠMITU “Kada sam prvi put čula njegovu SKANDALOZNU IZJAVU, mislila sam da je greška u prevodu”

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić istakla je da nema veće prijetnje dejtonskoj BiH od Kristijana Šmita i družine koja mu hrani ego i ubjeđuje ga da je on visoki predstavnik.

– Kada sam prvi put čula njegovu skandaloznu izjavu da je on ‘garant postojanja entiteta u BiH’ mislila sam da je greška u prevodu, ali kada je to ponovio i sinoć na sjednici Savjeta bezbjednosti definitivno se vidjelo o kakvoj osobi je riječ. On je garant, a Milorad Dodik prijetnja!? Takvu izjavu u stanju je da smisli samo patološki lažov kao što je Šmit koji uporno laže i sebe i sve oko sebe da je on visoki predstavnik – navela je Vulićeva.

Ona je izjavila Srni da je njemački turista odavno podsjeća na lika iz filma Emira Kusturice koji ponavlja glumačku repliku: “Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem”, pa tako i Šmit: “Ja sam visoki predstavnik, ja sam visoki predstavnik”, misleći da će laž u koju sebe ubjeđuje jednoga dana postati istina.

– Za početak, poručila bih tom Nijemcu da pročita Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i nauči ko su garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ne da lupa gluposti čak i na sjednici Savjeta bezbjednosti. Zar mu nije dovoljno što je umislio da je visoki predstavnik bez rezolucije Savjeta bezbjednosti, a sada hoće da bude i garant. Niko ne može biti legitimni visoki predstavnik bez tog dokumenta, pa tako ni Kristijan Šmit, a sve i da ima ne može biti nikada i nikako ‘garant postojanja entiteta’ – naglasila je Vulićeva.

Ona je rekla da su ove Šmitove lične interpretacije plod njegovih frustracija, jer Dejton nije književno djelo koje se tumači po ličnom utisku, već mirovni sporazum čije se svako slovo mora poštovati.

– A upravo je Kristijan Šmit taj koji od svog ulaska u BiH razgrađuje i raspakuje Dejton. NJegov jedini i najveći problem je Milorad Dodik koji jeste prepreka raspakivanju Dejtona, jer insistira na njegovom poštovanju i sprovođenju slova, a ne duha. Šmit želi imovinu BiH i raspakuje Dejton s ciljem ostvarivanja ličnih interesa, ali mi iz Republike Srpske nikada mu nećemo dati ni pedalj naše zemlje! – poručila je Vulićeva.

Ona je rekla da srpski politički predstavnici nisu njegovi poslušnici i klimoglavci kao političari iz FBiH koji su na Šmitov mig dali zemlju u Varešu.

– Za sve krize i patroliranja predstavnika Eufora po ulicama u BiH nije niko drugi kriv već upravo Kristijan Šmit. Građani širom BiH su zabrinuti, a za to je kriv isključivo on i bulumenta oko njega koja mu daje podršku za lažnu poziciju. Za razliku od njih, Milorad Dodik se zalaže za dejtonsku BiH, ali takva BiH nije Šmitov interes, pa sije mržnju i nemir među narodima.

Mir i stabilnost u BiH su istinski ciljevi Republike Srpske. Najgrublje narušavanje ljudskih prava nametnuo je niko drugi do Kristijan Šmit, a sve sa ciljem negativnog etiketiranja srpskog naroda i političkog odstrela Milorada Dodika – rekla je Vulićeva.

Srna

Nastavi čitati

Politika

MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ O 1. MAJU “Radnici sa strahom gledaju u KUĆNI BUDŽET” (FOTO)

Povodom Međunarodnog praznika rada – 1. maja oglasila se poslanica SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Maja Dragojević Stojić.

Njen komentar prenosimo u cjelini.

“❗RADNICI SU NAVIKLI NA ČESTITKE, IZNENADITE IH VEĆIM PLATAMA I BOLJIM USLOVIMA RADA!

Prvi maj – Međunarodni praznik rada uvijek je bio simbol borbe za prava radnika i radničke solidarnosti. Nažalost, danas smo svjedoci da veliki broj radnika u Republici Srpskoj svojim poštenim radnom vrlo često ne može obezbijediti ni ono osnovno za sebe i za svoju porodicu. Radnici u Republici Srpskoj veoma teško dolaze do životne sigurnosti i sa strahom gledaju kućni budžet iz mjeseca u mjesec.
Loši uslovi rada i maltretiranje na poslu problemi su o kojima radnici malo govore iz straha da će ostati bez posla. Strah je razumljiv jer, veliki broj građana nije ni u prilici da ostvari jedno od osnovnih prava, a to je pravo na rad. To je posebno došlo do izražaja kada su početkom godine plašili radnike da će, zbog rasta minimalnca, njih 20.000 ostati bez posla.

Svakoj ozbiljnoj vlasti ovi problemi morali bi biti prioriet, jer su zadovoljni radnici ti koji državi daju stabilnost i sigurnost. Da zaista živimo u takvom sistemu, svakog 1. maja razgovarali bi o onom šta je protekle godine urađeno da se položaj radnika poboljša i da li je ispunjeno ono obećano.

Čestitke su lijepe, ali nisu ništa novo za radnike koji nam svakodnevno odlaze a sa sobom vode i čitave porodice. Dolazimo u vrijeme kada više nemamo luksuz da gubimo radnu snagu, zato se ove probleme moramo shvatiti što ozbiljnije.” – poručila je Dragojević Stojić.

Nastavi čitati

Aktuelno