Connect with us

Politika

Radulovićeva odbrusila Vukanoviću NEMOJ MI SE OĐE OBADATI

Na konstitutivnoj sjednici Narodne skupštine RS krenulo se odmah sa varnicama između narodnih poslanika, a led su probili poslanik SNSD-a Nataša Radulović i Nebojša Vukanović iz Liste “Za pravdu i red”.

Radulovićeva koja kao najstariji poslanik vodi konstitutivnu sjednicu Narodne skupštine RS do izbora novog rukovodstva, nakon što je Vukanović rekao da ova Narodna skupština RS ne izražava volju naroda, te da će vrijeme pokazati pravu volju i kada je pokušao da diskutuje posvađao se sa predsjedavajućom Radulovićevom.

“Nemoj mi se ođe obadati! Uzeću ti riječ! Sjedi dolje”, kazala je Radulovićeva, a Vukanović je na to nastavio, ali ovaj put o Nenadu Stevandiću, koji je kandidat za predsjednika najviše zakonodavne institucije u RS.

“Prije svega morali smo čuti cijelu biografiju Stevandića, koja je vrlo bogata. U kojim sve strankama je bio. Druga stvar, NSRS je najvažnija istitucija, a mi smo došli ovdje samo kao protočni bojler i da glasamo za ono što smo ste vi dogovorili”, rekao je Vukanović.

Nakon toga, uputio je niz kritika na CIK pa mu je oduzeta riječ.

“Hajde molim te stani, Sjedi dolje. Razumjeli smo se. Gotovo je. Uzimam ti riječ”, ponovila je Radulovićeva, koja se poslanicima opozicije obraća na “ti”.

Politika

Ako bude usvojena, rezolucija o Srebrenici SAHRANJUJE BIH

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da rezolucija o Srebrenici, ako bude usvojena u Generalnoj skupštini UN, definitivno sahranjuje BiH, jer sahranjuje mogućnost da se dva naroda pomire, a oni koji podrže njeno usvajanje to rade iz spekulativnih razloga.

To je dosipanje soli na ranu. Bošnjaci muslimani neće dobiti ništa od toga osim likovanja, a Srbi će to odbiti i ništa od toga neće primjenjivati, rekao je Dodik u intervjuu za “Rusiju danas”, prenosi Srna.

Predsjednik Srpske je ukazao da su strani faktori počeli da kvalifikuju ponašanje Srba kao genocidno i prije nego što se išta desilo, te da su najavljivali da se Srbi navodno pripremaju za genocid.

Na pitanje koje će države osim Rusije glasati protiv rezolucije o Srebrenici, Dodik je rekao da vjeruje da će biti oko 40 zemalja koje “razumiju situaciju”.

Ne bih licitirao, ali po onome što ja znam, oko 40 zemalja će biti protiv. To nije malo kada uzmete u obzir da će njih 70, a možda i više biti uzdržano. Onda to znači da definitivna većina u Generalnoj skupštini UN neće glasati “za” – rekao je Dodik.

Ako u zbiru natpolovična većina glasova bude uzdržana i protiv rezolucije, kaže Dodik, onda to znači da većina globalne zajednice ne misli da se u Srebrenici desio genocid.

– To onda znači da oni koji su “za”, to rade iz spekulativnih razloga – rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske vjeruje da je inicijativa o rezoluciji o Srebrenici usklađena sa odlukom Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope o prijemu Kosova u Savjet Evrope, da bi se tako izvršio pritisak na srpski narod.

– U Statutu Savjeta Evrope piše da zemlje članice mogu biti samo članice UN, a Kosovo to nije. To kršenje pravila u trenutku kada njima to odgovara govori koliko oni sve smišljaju. Apsolutno mislim da je to koordinisano, a na kraju krajeva isti su promoteri svih tih događaja – rekao je Dodik.

Podsjetio je da je Sud za ljudska prava, koji je uspostavljen na nivou međunarodnog faktora u BiH, svojevremeno zatražio da se naprave dva izvještaja – za Srebrenicu i za Sarajevo.

– Onaj koji je bio za Srebrenicu je tretirao samo stradanje Bošnjaka muslimana, a ne i Srba na prostoru Srebrenice, kojih je bilo oko 3.500 – podsjeća Dodik i pita šta je sa izvještajem o stradalim Srbima u logorima u Sarajevu koje su držali muslimani, a kojih je bilo više nego stradalih Bošnjaka u Srebrenici.

Dodik je rekao da ga je iznenadilo što je Ruanda jedan od inicijatora rezolucije.

– U Srebrenici imate dokaze da je Vojska Republike Srpske odvojila žene i djecu i prebacila na teritoriju koju su kontrolisali muslimani. U Ruandi je ubijeno 970.000 pripadnika jednog naroda od strane drugog naroda. Ubijeni su žene, djeca, starci, muškarci, niko nije pravio razliku. Sada Ruanda, vjerovatno perući svoju istoriju pokušava da se stavi na stranu rezolucije. Sram ih bilo – rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

GRADONAČELNIK SA VUČEVIĆEM OBIŠAO OŠ “Kosovo i Metohija”! Neraskidivi BRATSKI ODNOSI (FOTO)

Gradonačelnik Draško Stanivuković zajedno sa potpredsjednikom Vlade Srbije, ministrom odbrane i mandatarom za sastav nove Vlade, Milošem Vučevićem, gradonačelnikom Novog Sada, Milanom Đurićem i predsjednikom Vlade Republike Srpske, Radovanom Viškovićem posjetio je novoizgrađenu školu „Kosovo i Metohija“ u naselju Ada.

Gradonačelnik je iskoristio priliku da zahvali predsjedniku Srbije, Aleksandru Vučiću i ministru Vučeviću na naporima koji su uložili, kako bi Banja Luka nakon više od dvije decenije dobila novu školu, koja nosi naziv „Kosovo i Metohija“.

-Sa budućim premijerom Republike Srbije, gospodinom Milošem Vučevićem, obišli smo ovaj prelijepi objekat. Škola je sagrađena ove godine, a već je postala istorijska. Prvo zbog toga što predstavlja prvu izgrađenu osnovnu školu u Banjoj Luci nakon 22 godine. Drugo što je sagrađena zajedničkim snagama Srpske i Srbije. Treće što nosi naziv srca Srbije – Kosovo i Metohija – kazao je gradonačelnik Stanivuković.

Kako je istakao – ovaj projekat je simbol neraskidivih veza između srpskog naroda i još jedna potvrda da su granice samo linije na mapama i u atlasu.

-U ime Grada Banje Luke, svih građana i u svoje lično ime upućujem iskrenu zahvalnost predsjedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučiću i našem bratskom narodu preko Drine na značajnoj donaciji kojom smo realizovali ovaj veliki projekat – poručio je gradonačelnik.

Potpredsjednik Vlade Srbije, ministar odbrane i mandatar za sastav nove Vlade Srbije, Miloš Vučević izrazio je zadovoljstvo što je danas u Banjoj Luci.

-Čestitam 79. godina od oslobođenja naše Banje Luke, jer svi mi bez obzira na to sa koje strane Drine dolazimo doživljavamo Banju Luku kao naš grad. Naravno, ovo je i lep povod da obiđemo ovu novu školu i da se još jednom uverimo da ćemo biti Republika Srbija biti uz Republiku Srpsku i kada je nešto lakše i kada je nešto teže. Nastavićemo i dalje da radimo na projekte koje poboljšavaju kavlitet života gražana Repiblike Srpske – poručio je Vučević.

Kako je kazao, u Banjoj Luci su vidljeve velike promjene i napredak, to je grad u punom smisliu te riječi.

-Ključna poruka jeste da zadržimo ljude ovde. Izazov za sve nas kao društvo jeste da imamo dovoljno dece tj. da imamo još više dece. Ne vredi nam ni infrastruktura, ni škole ako nemamo ljude, ako nemamo decu – kazao je Vučević.

Predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković uz čestitke gradonačeniku i građanima Banje Luke za Dan grada, zahvalio je Republici Srbiji za donaciju.

-Ovakve i slične donacije imamo širom Republike Srpske. Nije bitno finansijski kolika je ta donacija, nego da imate starijeg brata koji će da vam pritekne u pomoć. Svi dobronamjerni koji pogledaju Banju Luku prije deset ili 15 godina i sada, to su dva različita grada i to se ne može ni porediti – kazao je Višković, ističući da je ovom školom i naselje Ada sada dobilo sasvim novu dimenziju.

Najavio je zajedno sa Gradom izgradnju još jedne škole na Paprikovcu.

Podsjećamo, u cilju unapređenja saradnje između gradova Beograda i Banje Luke, a uz podršku Vlade Republike Srbije ranije je potpisan sporazum o finansiranju projekata Grada Banje Luke u vidu jednokratne finansijske pomoći za izgradnju osnovne škole u naselju Ada u vrijednosti od 4 miliona i 300 hiljada KM.

Ukupna korisna površina izgrađenog objekta je nešto više od dvije hiljade metara kvadratnih sa 10 učionica, zbornicom, bibliotekom, kancelarijama, kuhinjom za produženi boravak i nastavno osoblje, a ukupna vrijednost svih izvedenih radova do danas iznosi oko pet i po miliona KM.

Škola u naselju Ada, kao najmodernija i najnovija škola u Republici Srpskoj, predstavlja simbol jednistva i podrške bratske Srbije, a kojoj je Grad neizmjerno zahvalan na podršci.

Nastavi čitati

Politika

SIN MOMIRA TALIĆA “Priznanje Grada dokaz da Srpska ne zaboravlja svog generala”

Mislim da je najviše priznanje grada Banjaluka pokazatelj da srpski narod i Banjaluka ne zaboravljaju svog generala koji je značajan, ne samo za Banjaluku, nego za celu Republiku Srpsku, rekao je Momir Talić, sin generala Momira Talića, komentarišući dodjelu Ključa grada posthumno njegovom ocu povodom Dana grada Banjaluka.

– Veoma mi je drago što 21 godinu nakon njegove smrti on dobija tu nagradu. Znamo da su te nagrade vrednije ako prođu proveru vremena. Očigledno je prošlo dosta vremena i on i dalje ima posebno mesto i među ljudima u Banjaluci, ali i celoj Republici Srpskoj – rekao je Talić.

Na pitanje da li je ovo svojevrsno ispravljanje nepravde, jer se toliko dugo čekalo na dodjelu najvišeg priznanja, odgovara:

– Nepravda bi bila da nagradu nije dobio. Možda je moglo pre, ali u svakom slučaju dosta znači i ja sam zaista srećan i zahvalan zbog toga gradskim i republičkim vlastima što su se setili da odaju jedno tako veliko priznanje.

Dugo se predlaže da jedna od gradskih ulica ponese ime po generalu Momiru Taliću, a ovu inicijativu prokomentarisao je i njegov sin.

– Nadam se da će do toga doći. To bi bila velika čast, tako da ako se dogodi, bilo bi sjajno. To je bio čovek svih nas, pa mislim da bi to bilo sasvim zasluženo – poručio je na kraju za portal Banjaluka net.

Podsjećamo, odbornici Skupštine grada odlučili su da najviše priznanje – Ključ grada bude dodijeljen posthumno generalu Momiru Taliću, te aktuelnom mandataru Vlade Srbije Milošu Vučeviću i ministru inostranih poslova u Vladi Srbije Ivici Dačiću.

General Momir Talić rođen je 15. jula 1942. godine u Piskavici.

Prošao je sve vojne škole i komandne dužnosti da bi ga ratna događanja zadesila na teritoriji Republike Srpske.

Talić je 26. jula 1991. godine imenovan na dužnost načelnika štaba Petog korpusa tadašnje ЈNA koji je kasnije prerastao u Prvi krajiški korpus.

Odlikovan je Orednom Nemanjića, najvećim vojnim odlikovanjem Republike Srpske uz posebno isticanje za akciju “Koridor” kojom je probijen koridor kroz Posavinu čime je spojena Krajina sa ostatkom Srpske i Srbijom.

Preminuo je na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu 28. maja 2003. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno