Svijet
RAST CIJENA NAFTE! Nakon što su američke i britanske snage pokrenule NAPADE NA HUTE
Cijene nafte porasle su nakon što su američke i britanske snage pokrenule napade na Hute, pobunjenike koje podržava Iran u Jemenu, a nakon niza njihovih napada na brodove u Crvenom moru, izvještava Reuters. Potaknulo je to zabrinutost oko širenja sukoba u naftom bogatoj regiji.
Globalne cijene nafte porasle su u petak za više od 1 posto jer su eskalirajući sukobi na Bliskom istoku potaknuli zabrinutost zbog mogućih prekida opskrbe.
Američka kompanija Brent sirovom naftom trenutno trguje za 78,77 dolara po barelu, što je porast od 1 posto, dok West Texas Intermediate nafta (WTI) trguje za 73,58 dolara po barelu, što je više od 1,02 posto u usporedbi s prethodnim periodom, prenosi Avaz.
Raspoloženje na tržištu također je pod utjecajem smanjenja cijena u Saudijskoj Arabiji kao i povećane proizvodnje u zemljama OPEC-a. Američki i britanski udari na Hute predstavljaju najdramatičniju eskalaciju sukoba na Bliskom istoku još od početka rata Izraela i Hamasa u oktobru.
Svijet
Rajaner izgubio pravo za slijetanje na jedan aerodrom ZBOG KAŠNJENJA LETOVA!
Irska avio-kompanija “Rajaner” izgubila je dva svoja slota za slijetanje na aerodromu u Ajndhovenu zbog učestalih kašnjenja letova, saopštio je nizozemski list “Ajndhovens Dagblad”.
Koordinacija aerodroma Holandije (ACNL), tijelo koje dodjeljuje slotske termine, utvrdila je da je “Rajaner” kasnio na letove u ponedjeljak uveče iz Sofije i u četvrtak uveče iz Pize, prenio je Rojters.
Kao posljedica toga, avio-kompanija je isključena iz dva slota u sljedećem ljetnjem rasporedu, kaznu koja se rijetko izriče, naveo je list.
ACNL i “Rajaner” nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Svijet
PREDSJEDNIK FINSKE OTVORENO: “Evropa će prije ili kasnije morati direktno pregovarati sa Rusijom!”
Evropa će prije ili kasnije morati direktno da pregovara sa Rusijom, izjavio je predsjednik Finske Aleksander Stub.
“Kad god dođe taj trenutak, koji će doći nekad, to će morati da bude koordinisano”, ogovorio je Stub na pitanje “Politika” da li Evropa treba da se uključi u direktne pregovore sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, prenosi Srna.
Premijer Mađarske Viktor Orban nazvao je u oktobru oklijevanje EU da pregovara sa Rusijom “katastrofalnom greškom”, jer smatra da će zbog toga drugi odlučivati o budućnosti Evrope.
Svijet
TAJLAND TRESE AFERA! Porez od 542 miliona dolara ruši nekada najmoćnijeg političara!
Vrhovni sud Tajlanda naložio je bivšem premijeru zemlje, Taksinu Šinavatri, da plati 542 miliona dolara poreza od prodaje akcija iz 2006. godine, saopštili su danas visoki zvaničnici.
Taksin je 2006. prodao akcije telekomunikacione kompanije “Shin Corp” singapurskoj firmi “Temasek”, što je izazvalo zabrinutost zbog sukoba interesa i navode o utaji poreza, prenio je Rojters.
Prodaja je izazvala proteste u Bangkoku i dovela do svrgavanja Taksina vojnom intervencijom kasnije te godine.
Ministar finansija Tajlanda Ekniti Nititanprapas rekao je da “ta stvar mora da bude nastavljena na osnovu presude” i da Ministarstvo prihoda ispituje detalje naplate poreza.
Presuda predstavlja novi udarac za polarizujućeg milijardera, koji trenutno izdržava jednogodišnju zatvorsku kaznu za drugi slučaj.
Njegovi predstavnici nisu komentarisali odluku suda.
U okviru drugih slučajeva u porodici, Taksinova ćerka Paetongtarn Šinavatra suočila se sa sudskim nalogom u avgustu, dok je njegovoj sestri, bivšoj premijerki Jinglak Šinavatri, u maju naloženo da plati 305 miliona dolara odštete zbog neuspješne šeme sa pirinčem.
Ona je osuđena na pet godina zatvora u odsustvu za isti slučaj 2017. godine i živi u inostranstvu kako bi izbjegla zatvor.
-
Politika1 dan ago(NE)SPOSOBNI MINISTAR! Dok je Karan vodio MUP RS presuđeni PEDOFILI POBJEGLI policiji pred nosom!
-
Hronika2 dana agoBRUTALNOM UBISTVU PRETHODILE PRIJETNJE! Djevojka bježala od ubice, on utrčao za njom u toalet hotela i ubio je
-
Hronika2 dana ago“NIJE SAV SVOJ KAD POPIJE, SA SVIMA SE POSVAĐAO ZBOG OVACA” Predsjednik mjesne zajednice otkrio detalje o čovjeku koji je ubio oca i sina u Babušnici
-
Politika2 dana agoVelika Britanija šalje vojsku u BiH, EVO ZBOG ČEGA!
-
Društvo1 dan agoNOVI UDAR NA GRAĐANE! ERS traži poskupljenje struje za 20 odsto
-
Društvo1 dan agoNESREĆA MOGLA ZAVRŠITI TRAGIČNO! Policajac spasio život Danijelu (15) iz Prijedora, SEKUNDE SU BILE U PITANJU
-
Svijet3 dana agoMAĐARSKA ĆE BLOKIRATI sve odluke EU koje eskaliraju sukob
-
Region2 dana agoVUČIĆ GRAĐANIMA “Po svaku cijenu IZBJEĆI OTIMANJE RUSKE IMOVINE u NIS-u”
