Connect with us

Svijet

RASTUĆI NACIONALIZAM! Kina razmatra zabranu odjeće koja ‘vrijeđa osjećaje’ nacije

Kinesko zakonodavno tijelo predložilo je izmjene zakona koje će, ako budu usvojene, omogućiti vlastima da novčano kazne i pritvaraju osobe koje nose odjeću koja “vrijeđa osjećaje nacije”, što je izazvalo zabrinutost oko slobode izražavanja u zemlji, piše CNN.

Stalni odbor Nacionalnog narodnog kongresa, koji je ranije ovog mjeseca objavio prijedlog na svojoj web stranici, traži zabranu odjeće i simbola koji se smatraju “štetnima za duh kineske nacije” – izraz koji se često koristi za označavanje patriotizma ili nedostatka istog.

Formulacija nacrta amandmana podsjeća na jezik kojim se Peking koristi kako bi zauzdao slobodu govora kod kuće ili kako bi uzvratio udarac stranim državama i kompanijama koje su uvrijeđene.

Ovo bi bilo još jedno u nizu ograničenja ličnog stila posljednjih godina, uključujući propise o emitovanju usmjerene na protjerivanje umjetnika sa ” ženstvenim stilovima” iz emisija i kontinuirano suzbijanje tetovaža.

Ako se usvoji, revidirani zakon bi učinio nezakonitim “nošenje ili prisiljavanje drugih da nose” uvredljive predmete na javnim mjestima – iako nacrt dokumenta ne precizira koja bi vrsta odjeće mogla biti zabranjena. Prestupnici bi se mogli suočiti s pritvorom do 15 dana i novčanom kaznom od 5000 juana (681 USD).

Nacrt amandmana takođe cilja na govor i zabranjuje “proizvodnju, širenje, objavljivanje i širenje članaka ili primjedbi” za koje se smatra da štete kineskom “duhu”.

Pravila su predloženi amandmani na Državni zakon o kažnjavanju Uprave za javnu sigurnost, koji je stupio na snagu 2006. godine. Postojeće mjere već daju policiji ovlasti pritvaranja osumnjičenih na nekoliko sedmica zbog širokog spektra zločina, od vandalizma do kršenja javnog reda i mira.

Kinesko zakonodavno tijelo saopštilo je da će prikupljati povratne informacije javnosti o prijedlogu tokom septembra.

Neki kineski korisnici društvenih medija online su izrazili zabrinutost i pozvali druge da se suprotstave nacrtu. Nekoliko pravnih znanstvenika također je dovelo u pitanje implicitne nedostatke predloženog amandmana i nepostojanje posebnih smjernica.

– Ko će potvrditi duh kineske nacije i kojim postupcima? – napisao je profesor ustavnih studija Tong Zhiwei, s Istočnokineskog fakulteta političkih nauka i prava u Šangaju, na kineskoj platformi Weibo sličnoj Twitteru.

– Ako (Stalni odbor) usvoji ovaj član prema sadašnjem nacrtu, to će neizbježno dovesti do toga da policija i pravosuđe uhapse i osude ljude na temelju volje svojih vođa, što će uzrokovati beskrajnu štetu – upozorio je.

Profesor kaznenog prava Lao Dongyan sa Univerzitetu Tsinghua u Pekingu rekao je u međuvremenu da bi zakon mogao predstavljati kršenje ljudskih prava.

– Državna vlast direktno se miješa u područje svakodnevnog odijevanja pojedinih građana, što je očito pretjerana intervencija – napisala je na Weibu.

Lao je također izrazio zabrinutost da bi amandman mogao potaknuti ekstremni nacionalizam i “mogao pojačati antagonizam s nekim zemljama, stavljajući (našu zemlju u) diplomatski pasivan položaj.”

Rrastući nacionalizam
Predloženi amandman dolazi u vrijeme kada izbor odjeće postaje sve više političan u današnjoj Kini, posebno kada je riječ o japanskoj odjeći.

Rastući pokret “Hanfu” , prema kojem ljudi nose tradicionalnu odjeću kakva se nosila u Kini prije dinastije Qing, naširoko se smatra odrazom rastućeg nacionalizma među mladima u zemlji.

U međuvremenu, tradicionalna japanska odjeća, poput kimona, našla se na udaru kritika zbog porasta nacionalističkih osjećaja protiv Japana.

Prošlog avgusta kineska obožavateljica anime rekla je da ju je policija uhapsila nakon što je pozirala za fotografije u kimonu – tradicionalnoj japanskoj nošnji – u istočnom gradu Suzhou.

Žena, čiji je cosplay izgled inspirisan japanskom manga serijom “Summer Time Rendering”, kasnije je bila predmet široke rasprave na kineskim društvenim mrežama, a neki su korisnici tvrdili da je njezina odjeća nepatriotska.

Sličan incident iz 2019., u kojem su radnici obezbjeđenja univerziteta snimljeni kako napadaju muškarca u kimonu, takođe je izazvao žestoku internetsku raspravu u Kini o tome kako je u toj zemlji lako potaknuti antijapanske osjećaje.

Nakon ovog mjeseca nacrta amandmana, jedan korisnik Weiba postavio je pitanje mogu li se cosplayeri ili zaposlenici japanskih restorana u kimonima ogriješiti o predložena pravila.

– Zakon bi trebao barem navesti tačne simbole koji će biti zabranjeni i šta će biti dopušteno – napisao je.

Objavljujući na kineskoj platformi za razmjenu poruka WeChat, drugi korisnik društvenih medija pitao je hoće li odijela, koja je opisao kao utjelovljenje “zapadnog kapitalizma”, biti dopuštena.

– Zašto ne nosimo kineske tunike ili Hanfu? – upitao je.

Svijet

VIŠE MEDICINSKIH SESTARA sa istog bolničkog odjela u Bostonu DOBILO TUMOR MOZGA!

Nekoliko medicinskih sestara koje rade na istom spratu jedne bolnice u Bostonu, u američkoj državi Masačusets, oboljelo je od tumora na mozgu, ali je istraga bolnice utvrdila da u tom objektu nema nikakvog rizika po okolinu, što je naišlo na sumnje sindikata medicinskog osoblja, prenose danas američki mediji.

Zvaničnici bolnice Njuton-Velsli u Bostonu saopštili su da je do sada identifikovano pet slučajeva tumora, ali su svi benigni, prenosi Njujork post.

Svi slučajevi registrovani su na petom spratu bolnice, na odjeljenju za porođaje.

Jedna od obolelih sestara izjavila je, međutim, da je čak kod deset zaposlenih na ovom odjeljenju proteklih godina dijagnostifikovan tumor mozga, koji je u nekim slučajevima bio maligne prirode.

Ona je za CBS izjavila da su već tri, četiri njene koleginice operisane i optužila bolnicu da ne pruža dovoljnu podršku.

Prema njenim riječima, svi ti slučajevi tumora ne mogu biti slučajnost.

Bolnica je u decembru prošle godine pokrenula istragu u kojoj su učestvovali njeni stručnjaci, ali i predstavnici ministarstva za medicinu rada, kao i konsultant za kvalitet vazduha, vode i nivoa radijacije.

“Na osnovu rezultata iscrpne istrage, želimo da pružimo uvjeravanja našem osoblju i svim pacijentima da ne postoji nikakav rizik po životnu sredinu u bolnici Njuton-Velesli”, navedeno je u saopštenju bolnice.

Udruženje medicinskih sestara Masačusetsa (MNA) nije se, međutim, zadovoljilo ovim navodima, saopštivši da testiranja izvršena u bolnici nisu bila sveobuhvatna, tako da je pokrenulo sopstvenu istragu koja je u toku, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

SITUACIJA SVE LOŠIJA! JPMorgan povećao rizik od recesije na 60 posto

Vjerovatnije je da će se ove godine desiti globalna recesija nego da neće, zahvaljujući carinama koje su uvedene u srijedu iz SAD-a.

To je mišljenje analitičara JPMorgana koji su u četvrtak povećali prognozu vjerovatnoće recesije na 60%. To je rast u odnosu na prethodnih 40%, prije nego što su popodnevne izjave predsjednika Trumpa u srijedu izazvale pad na tržištima.

Prema navodima kompanije, planovi administracije najvjerovatnije podrazumijevaju povećanje američkih carinskih stopa za 20 procentnih poena. Posljednje tako veliko povećanje, iz 1968. godine, bilo je praćeno recesijom, navode ekonomisti predvođeni Bruceom Kasmanom.
Analitičari navode da će uzvratne carine drugih zemalja, slabljenje poslovnog povjerenja u SAD-u i poremećaji u lancima snabdijevanja dodatno pogoršati situaciju. Proizvođač džipova Stellantis već je obustavio proizvodnju u svojim fabrikama za sklapanje automobila u Meksiku i Kanadi.

Scenario u kojem SAD ulazi u recesiju, ali ostatak svijeta ostane pošteđen, takođe je moguć, navodi kompanija, ali je manje vjerovatan, prenosi Investitor.

Nastavi čitati

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Aktuelno