Connect with us

Društvo

RAZLIKE SU OGROMNE! Koliko su konobari plaćeni u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sloveniji?

Letnja sezona je uveliko počela a sa njom i vreme sezonskih poslova. Za one koji i dalje traže, a još uvek nisu bili u prilici, ostalo je još malo vremena da se prijave na oglas i pošalju svoj rezime. Kao što se može očekivati velika potražnja je za radnicima u ugostiteljskom sektoru.

Tako, više lokala u Crnoj Gori još uvek traži konobare odnosno konobarice za letnju sezonu. Smeštaj i hrana su obično obezbeđeni a jedan poslodavac, pored smeštaja, nudi samo dva obroka dnevno. Osnovna plata je u rasponu od 700 do 1.000 evra mesečno, plus bakšiš.

Posao pomoćne konobarice na hrvatskom poluostrvu Pelješac plaća se 1.200 evra mesečno dok pomoćni kuvar u Zadru može zaraditi od 1.100 do 1.300 evra mesečno. U oglasu za ovaj posao stoji da su smeštaj i hrana besplatni, radno vreme je od 8 do 9 sati dnevno, 6 dana u nedelji.

Konobar u Sloveniji može zaraditi i 1.500 evra mesečno. U jednom oglasu stoji da posao traje 4 meseca ali da može potrajati i duže u zavisnosti od toga kako se kandidat pokaže na radnom mestu. Smeštaj i obroci su plaćeni kao i prevoz do Slovenije. Rad se obavlja u dve smene, a poznavanje engleskog jezika je obavezno.

Roštilj majstor u Brelima može da zaradi 1.500 evra mesečno. Potrebno je da iza sebe ima iskustvo bar dve sezone, a hrana i smeštaj su obezbeđeni.

Još uvek mogu da se nađu oglasi koji traže radnike za berbu malina u okolini Arilja i Užica. Dnevnice su uglavnom po dogovoru.

Traže se i radnici za pakovanje proizvoda. Oni mogu zaraditi do 77.000 dinara mesečno – a ova vrsta posla dostupna je i studentima.

Do početka jula otvoren je konkurs za posao konduktera na međunarodnoj autobuskoj liniji u Beogradu. Za ovaj posao potrebna je srednja stučna sprema kao i poznavanje engleskog jezika. U oglasu se navodi da nije potrebno prethodno iskustvo ali se ne navodi plata.

Jedan poslodavac u svom oglasu traži dve žene za čišćenje 6 apartmana na Krku u Hrvatskoj. Osim što navodi da je posao plaćen 12 evra po satu ističe da ovo može biti i letovanje, s obzirom da je plaža veoma blizu zgrade.

Osim poslodavaca i radnici sami nude svoje usluge. Naime, jedan buregdžija objavio je oglas u kome nudi svoje usluge tokom jula i avgusta, dok jedna žena u svom oglasu navodi da ima višegodišnje iskustvo u čišćenju i spremanju stanova te da je otvorena za posao.

Sezonskih poslova i ove godine ima mnogo, a oni koji traže zaposlenje treba da požure, pretraže internet i pronađu nešto što će im najviše odgovarati i omogućiti da i tokom ove letnje sezone dodatno zarade, prenosi Telegraf Biznis.

Društvo

PRERUŠENA U MONAHA: Francuskinja provela mjesec dana NA SVETOJ GORI

Sveta Gora je duhovna prestonica pravoslavnog hrišćanskog svijeta, koja se sastoji od 20 manastira. Poluostrvo Atos, treći prst Halkidikija, od davnina odiše nečim božanskim i posebnim, ali, ako želite da ga posetite, potrebno je obezbediti dozvolu boravka.

Jedno od strogih pravila nalaže da ženska noga ne smije da kroči na ovo sveto tle, međutim uvijek postoje izuzeci od pravila.

Legenda kaže da je, u davna vremena, Presveta Bogorodica sa apostolom Jovanom plovila ka Kipru, kada se podigla velika oluja. Morali su da pristanu na Atosu, kraj današnje luke manastira Iviron. Izašla je na obalu i, opčinjena lepotom i spokojem, blagoslovila je i zamolila svog sina, Isusa Hrista, da poluostrvo daruje njoj.

Tada se začuo glas: “Neka ovo mjesto bude tvoje nasleđe i tvoj vrt, raj i nebo za one koji traže spasenje“. Od tog trenutka Sveta Gora je posvećena Majci Božjoj i zbog toga pristup drugim ženama nije dozvoljen. Zvanično, zabrana važi od 10. vijeka. I poštovana je, uglavnom. Tek nekoliko žena imalo je privilegiju da kroči na ovo tle, PRENOSI sTIL.

Božanstveno mjesto, ali i “zabranjeni grad”

Znajući za pravilo, mnogi su se iznenadili kada je krajem 2019. godine objavljena vijest da su na Svetoj Gori pronađeni posmrtni ostaci žene. Kosti su ležale ispod kapele Svetog Atanasija u manastiru Pantokrator. Otkriće je pokrenulo niz pitanja, a prvo glasi – ko je bila ta osoba? I da li je, zapravo, ona prva žena koja je sahranjena na poluostrvu?

Hronike kažu da su, u periodu kada su arapski gusari kidisali na te obale, monasi otvarali vrata ženama, međutim – vrlo retko. Poznata je i priča da je srpski car Dušan na Atos doveo suprugu Jelenu, ali da ju je sve vrijeme nosio, kako ne bi stala na tle. Čak su u manastirima bili postavljeni tepisi da ne bi dodirnula zemlju.

Da, duhovno carstvo u kojem danas živi oko 2.500 monaha pohodile su i “one kojima je pristup zabranjen”. Istoričari navode nekoliko slučajeva kada jednostavno nisu mogle da odole, a da ne provire na to božanstveno mesto, iako svesne da krše pravila.

Osim supruge Dušana Silnog, pominju se i kćerka cara Teodosija I, ruska princeza Tatjana, Grkinja koje je 1929. bila Mis Evrope, žena britanskog konzula… I možda najzanimljiviji “slučaj” – francuska novinarka koja se prerušila u muškarca kako bi boravila na Atosu, da bi potom svoje nevjerovatno iskustvo opisala u knjizi.

Francuskinja koja se usudila da prekrši drevno pravilo

Mariz Šoasi rođena je 1903. godine u departmanu Atlantski Pirineji na jugozapadu Francuske. Odgajile su je bogate tetke koje su joj obezbjedile školovanje na Kembridžu. Nije ih izneverila. Bila je novinar, vječito u potrazi za dobrim pričama, večito na nogama, večito u žurbi… Bila je i pisac, objavila je nekoliko dela iz oblasti koje su je najviše interesovale – psihologije, filozofije i ezoterije.

Među zanimljivim epizodama iz njene, očigledno uzbudljive, biografije nalazi se i podatak da je 1927. tražila tretman kod Sigmunda Frojda lično. Kada mu je ispričala svoj san, za koji je vjerovala da je posljedica anksioznosti, otac psihoanalize prvo je zaključio da je bila vanbračno dijete – što je bilo tačno, a nije mu prethodno rekla ništa o sebi.

Njeno najkontroverznije djelo nosi naziv “Mjesec dana među devojkama” (1929). Posvećeno je seksualnim radnicama, prostitutkama koje je sretala u bordelima, kabareima, na ulicama. Na osnovu ličnog iskustva napisala je i nama za ovu priču mnogo interesantniju knjigu “Mjesec dana među muškarcima”, u kojoj je otkrila kako izgleda tajni, ženama strogo zabranjeni, muški svet Svete gore.

Budući da je Mariz znala za pravilo, shvatila je da na Atos može da dođe samo “zaobilaznim putem”. Kada je konačno odlučila da rizikuje sve zbog dobre priče, u nekom trenutku 1931. godine prerušila se u mladog monaha i uspjela da čak 30 dana provede na Svetoj Gori. Maska, koju je nabavila u Istanbulu, očigledno je bila efektna.

Mjesec dana među muškarcima

Na početku knjige stoje dve fotografije Mariz prerušene u muškarca, i epigraf: “Monah mora biti kao so: so koja je izašla iz vode nestaje u dodiru sa vodom koja ga rastvara. Monah koji je izašao iz žene gubi sebe u kontaktu sa ženom“. Na narednim stranama iznosi i neke kontroverzne stvari, pa joj je tako jedan monah pričao o tjelesnoj žudnji, iskušenjima i griži savesti.

Sveta Gora je reagovala na djelo, bacivši sumnju na Marizinu ispovijest i tvrdeći da je nemoguće da jedna mlada devojka toliko dugo ostane neprimjećena na mjestu u kojem žive isključivo muškarci.

Mariz Šoazi preminula je 1979. godine, ostaviviši za sobom bogatu bibliografiju i mnoštvo priznanja, a monaška zajednica nikad nije dobila odgovor na pitanje da li je zaista uspjela da provede “mjesec dana među muškarcima” ili je sve bilo samo plod njene mašte.

Nastavi čitati

Društvo

GAS DO DASKE! Gastarbajteri i stranci divljaju putevima Srpske

Divljanje gastarbajtera i stranaca na saobraćajnicama Srpske nije rijetkost, a samo u prva četiri mjeseca ove godine radari su snimili oko 44.300 vozila inostranih registarskih oznaka čiji su vozači nagazili papučicu gasa prekoračivši dozvoljenu brzinu.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) RS za “Glas Srpske” navode da se od januara do kraja aprila ove godine od ukupnog broja prekršaja prekoračenja brzine na putevima Republike Srpske koje su evidentirali stacionarni i mobilni radari 63,35 odsto odnosi na vozila sa stranim registracijama.

– U navedenom periodu na putevima Srpske radarima su evidentirana ukupno 44.284 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine počinjenih vozilima inostranih registarskih oznaka. Takođe, u istom periodu kontrolisana su i sankcionisana 18.172 vozača koja su upravljala automobilima sa stranim tablicama – rekli su u MUP-u Srpske.

Podsjetili su da je od prošloga ljeta u upotrebi aplikacija POS terminali, u kojoj se evidentiraju svi prekršaji prekoračenja brzine kretanja, a koje su počinili vozači vozila sa ino-tablicama snimljeni stacionarnim i mobilnim radarima na putevima širom Republike Srpske. U aplikaciji postoji mogućnost i evidentiranja nevezanja pojasa kod vozača i suvozača u vozilu, kao i nedozvoljene upotrebe mobilnog telefona od strane vozača.

– Aplikacija funkcioniše tako da policijska patrola na tablet uređaju dobije informaciju da im se u susret kreće vozilo inostranih registarskih oznaka koje je ranije počinilo prekršaj prekoračenja brzine te nakon zaustavljanja automobila vozaču se izdaje prekršajni nalog i omogućava plaćanje kazne platnom karticom, na licu mjesta putem POS terminala, koji policijski službenici posjeduju u službenom vozilu – pojasnili su iz resornog ministarstva.

Dodali su da okrivljeni vozač koji nama prebivalište, odnosno boravište u Republici Srpskoj ili BiH nije dužan da plati novčanu kaznu na licu mjesta ukoliko nema sredstava na platnoj kartici ili iz bilo kojeg drugog razloga ne želi da plaća karticom na POS terminalu.

– Omogućeno im je i da novčanu kaznu plate u pošti, banci ili u najbližoj policijskoj stanici ili će biti dovedeni pred nadležni sud, kako je to propisano Zakonom o prekršajima RS – naglasili su u MUP-u i dodali da je uvođenje aplikacije POS terminali olakšalo da dobijeni podatak o prekršaju bude pravovremen i sankcionisan te da je prebrza vožnja najčešći prekršaj koji se odnosi na vozila ino registracija.
Brojevi o evidentiranim prekršajima zbog prebrze vožnje bahatih stranaca i gastarbajtera više su nego zabrinjavajući, smatra član Savjeta za bezbjednost saobraćaja grada Banjaluka Milenko Jaćimović.

– Svako nepoštovanje ograničenja brzine može dovesti do neženjenih posljedica po bezbjednost saobraćaja, s obzirom na to da su brza vožnja i alkohol dva vodeća uzročnika nastanka saobraćajnih nesreća sa teškim tjelesnim povredama i gubljenjem života. Ovako veliki brojevi su djelimično posljedica nepoznavanja lokacija na kojima se nalazi stacionarni radari, ali to svakako nije opravdanje za strance koji se u znatnoj mjeri i opuste, jer smatraju da će izbjeći sankcije – rekao je Jaćimović i pozvao saobraćajnu policiju da intenzivira kontrole vozila sa inostranim registarskim tablicama.

Iz MUP-a RS su istakli da i državljani Srpske i BiH kaznu za počinjeni saobraćajni prekršaj mogu platiti na licu mjesta.

– Upotreba aplikacije POS terminali ne omogućava samo inostranim državljanima da plate novčanu kaznu na licu mjesta, već i državljanima BiH, odnosno Republike Srpske, ukoliko žele to da urade – pojasnili su iz resornog ministarstva.

Nastavi čitati

Društvo

PRETRESI ZBOG PRANJA NOVCA! Velika akcija SIPA-e širom BiH

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH provode operativnu akciju kodnog naziva “Soda” na području više gradova u Bosni i Hercegovini, a 10 osoba se sumnjiči za pranje novca.

Kako je za “Nezavisne novine” potvrđeno iz SIPA, akcija se provodi na području Istočnog Sarajeva, Sarajeva, Rogatice, Gradiške, Bijeljine i Brčkog.

“U pitanju su krivična djela iz Krivičnog zakona BiH i to pranje novca, udruživanje radi činjenja krivičnih djela, poreska utaja ili prevara, krivotvorenje znakova za obilježavanje robe, mjera i tegova”, rečeno je iz SIPA.

Kako saznajemo, na više lokacija se pretresaju stanovi i prostorije deset osumnjičenih osoba.

Akcija se provodi po nalogu Suda BiH, a pod nadzorom Tužilaštva BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno