Connect with us

Društvo

Rekordan izvoz oružja iz FBiH

Izvoz, ali i uvoz oružja u BiH bilježi sve bolje rezultate, a najviše vojne opreme bude transportovano, ali i stigne u zemlju preko sarajevskog aerodroma. Među top četiri izvoznika koji su lani ostvarili najbolje rezultate po tom osnovu tri su firme iz Goražda, a jedna iz Konjica.

Prema raspoloživim podacima Ministarstva bezbjednosti BiH, s njihove adrese lani je izdato 834 rješenja kojima se odobrava kretanje oružja i vojne opreme. Od tog broja na izvoz se odnosi 499 rješenja, a uvoz 335. Godinu ranije za iste namjene izdato je 757 rješenja, odnosno 501 se odnosilo na izvoz, dok je na uvoz izdato 256 odobrenja.

– Evidentan je trend rasta izdatih odobrenja i to za 10,17 odsto u odnosu na 2021. godinu. Takođe je prisutan i trend povećanja uvoza oružja i vojne opreme u BiH u 2022. godini i to za 30,86 odsto – navedeno je u izvještaju o radu Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja BiH za prošlu godinu.

Najviše podnesenih zahtjeva za izdavanje odobrenja u 2022. godini odnosi se na četiri privredna subjekta. Na prvom mjestu je “Ginedž” iz Goražda. Toj firmi izdato je 197 rješenja, od kojih su se čak 192 odnosila na izvoz, a svega pet na uvoz oružja. Goraždanski “Ginedž” slijedi “Igman” iz Konjica koje je dobilo 116 rješenja, odnosno za izvoz 74, a na uvoz 42.

– Firma “Pobjeda tecdžnologdž” iz Goražda dobila je 82 rješenja za izvoz, odnosno 31 za uvoz oružja, dok je preduzeću “Unitdž” iz iste opštine odobreno 74 rješenja za izvoz, odnosno šest za uvoz oružja i vojne opreme – navedeno je u izvještaju odbora.

Odlukom o određivanju međunarodnih graničnih prelaza za promet naoružanja i vojne opreme, opasnih, eksplozivnih i radioaktivnih materija i sredstava dvojne namjene definisane su granice koje služe za promet oružja i vojne opreme.

– Na osnovu analize odobrenja kretanja oružja i vojne opreme došli smo do podatka na kojim se granicama najčešće vrši izvoz, odnosno uvoz oružja. Tako je na graničnom prelazu aerodrom Sarajevo u prošloj godini zabilježeno 296 prelazaka oružja i vojne opreme. Na drugom mjestu je prelaz u Orašju na kojem je evidentiran 221 transport vojne opreme. Zatim slijede prelazi Vardište, Gradiška te Rača – naveli su u odboru.

Vlasnik jedne od najvećih firmi iz namjenske industrije u Srpskoj, “Tehnički remont” iz Bratunca, Slavenko Ristić rekao je da preduzeća iz FBiH bilježe bolje rezultate jer je u njih ulagano u proteklih 50 godina.

– Najveći izvoznici iz FBiH mogli bi da transportuju i više te vojne opreme ali su im kapaciteti popunjeni. Oni da mogu da proizvedu i do tri puta više i to bi izvezli u Ameriku i na ostala tržišta. Živimo u vremenu gdje se svi boje jedni drugih. Namjenska industrija je u ekspanziji, a sve prognoze idu u pravcu toga da će se na tom putu zadržati i u idućih deset godina – rekao je “Glasu” Ristić i dodao kako pokušavaju nove proizvode da plasiraju na tržište.

Naveo je da je dobro sve dok se oružje izvozi iz BiH te dok god zapošljavamo narod u Srpskoj i FBiH u toj oblasti.

– Treba da ulažemo u namjensku industriju. Problem nastaje samo kada oružje ostaje u zemlji – zaključio je Ristić.

Kontrole

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH obavilo je u 2022. godini 95 redovnih i četiri vanredne inspekcijske kontrole kod pravnih lica registrovanih za proizvodnju naoružanja i vojne opreme. Međutim, u izvještaju Koordinacionog odbora za malo oružje i lako naoružanje nisu navedeni rezultati tih kontrola.

Društvo

SKANDAL! Tužilaštvo reagovalo tek nakon medija: Leptospiroza razotkrila nemar u Sarajevu!

Nakon što je u Kantonu Sarajevo zvanično proglašena epidemija leptospiroze, Tužilaštvo KS formiralo je predmet po službenoj dužnosti, a u vezi sa informacijama koje su objavili mediji.

Ovu vijest potvrdili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova KS, istaknuvši da Tužilaštvo već provodi radnje s ciljem provjere svih navoda.

Ova reakcija nadležnih institucija dolazi nakon što su brojni građani Sarajeva, naročito iz naselja Dobrinja, iznijeli ozbiljne tvrdnje o nehigijenskim uslovima u kojima žive, naročito u podrumskim prostorijama zgrada.

Jedan od stanovnika ulaza 9 u Ulici Salka Lagumdžije kazao je da je i sam zaražen leptospirozom:

Kako navodi, stanari već deset godina upozoravaju na zapuštenost podruma, ali bez rezultata. Neosvijetljeni prostori puni vlage i smeća bili su, prema svemu sudeći, idealno tlo za širenje zaraze.

Na današnjoj konferenciji za medije, Zavod za javno zdravstvo KS potvrdio je da se o pojavi zaraze znalo i ranije, ali da javnost nije bila dovoljno informisana. Direktor Zavoda, dr Zlatan Hamza, poručio je građanima da ostanu smireni i da nema razloga za paniku, dok je infektolog dr Anisa Bajramović istakla da u Kantonu Sarajevo pune dvije godine nije sprovedena obavezna deratizacija, što je direktno doprinijelo širenju bolesti.

„Bez redovne deratizacije, broj glodara se povećava izvan prihvatljivih granica, što nas je i dovelo u ovu situaciju“, rekla je Bajramović.

Prema njenim riječima, zaraza se počela širiti od 29. aprila, kada je u DZ Aerodromsko naselje registrovano više pacijenata sa sličnim simptomima – temperatura, malaksalost, glavobolja. Laboratorijska potvrda stigla je naknadno, a Zavod je tek tada naložio pojačane mjere.

Infektolog dr Anes Jogunčić istakao je da su prvi zaraženi dolazili upravo iz naselja Dobrinja i Aerodromsko naselje, a da su glavni razlozi širenja bolesti:

produžen period vlažnog vremena, neredovno odvoženje smeća, loše stanje kanalizacione mreže.

Iz KCUS-a je saopšteno da je od 14. do 21. maja laboratorijski potvrđeno 17 slučajeva leptospiroze, dok su dva pacijenta i dalje hospitalizovana zbog visoke temperature i dodatnih simptoma, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENA SITNICA! Prodat Hotel Internacional u Zenici, ko je zaradio milione?

Hotel Internacional uskoro će dobiti novog vlasnika i to nakon što je na danas održanoj licitaciji Zeničanin Eldin Vrače, odnosno, firma AE sigurnost kupila ovaj hotel za nešto više od 5,6 miliona KM.

Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja prodaje, danas je uspješno završena licitacija Hotela Internacional čija je cijena bila nešto više od 5,6 miliona KM, potvrdio je i stečajni upravnik Željezare Zenica Jasmin Hadžirašidović.

Dodao je da će u predviđenom roku novi vlasnik AE Sigurnost, morati uplatiti cjelokupni iznos vrijednosti hotela s licitacije čime će i zvanično postati vlasnik objekta, prenio je Klix.

Bivši Željezarin hotel koji se nalazi uz Bilino Polje u budućnosti bi trebao imati istu namjenu, a Vrače je kazao da mu je cilj vratiti stari sjaj i imidž nekadašnjeg vremena u novom ruhu.

Nastavi čitati

Društvo

KUĆA U GRADIŠCI POSTALA HIT! Na fasadi Ostrog, u dvorištu lavovi, vlasnici iz dijaspore

Jedna kuća u Gradišci, preko noći je postala internet senzacija.

Već na prvi pogled, kuća upada u oči zbog krv-crvene fasade, ali ono što zaista izaziva nevjericu jeste zlatni mural manastira Ostrog, naslikan tik ispod krova. Ispred ulaza – dva masivna zlatna lava, simbol moći i luksuza, koji su već decenijama neizostavan motiv na kapijama mnogih povratničkih kuća širom regiona.

Vlasnici kuće, kako se navodi u tekstu Monda, su radnici iz dijaspore – tipični predstavnici gastarbajterskog sna, koji teško zarađeni novac ulažu u gradnju porodičnih domova u rodnom kraju. I dok su zlatni lavovi i dekorativne ograde već viđena pojava, mural manastira Ostrog u zlatnoj boji predstavlja nesvakidašnji potez i svojevrsnu novinu u ovom vizuelnom izrazu.

Fotografije kuće postavljene su i na oglasnim platformama, jer je kuća, kako se navodi, na prodaju, a cijena je „na upit“. Upravo te slike izazvale su lavinu komentara na društvenim mrežama – od oduševljenja do ismijavanja.

Dok jedni hvale hrabrost i kreativnost vlasnika koji su na ovaj način izrazili svoju vjeru i identitet, drugi postavljaju pitanje: gdje je granica između umjetnosti i kiča?

Bez obzira na različita mišljenja, jedno je sigurno – ova kuća nije prošla neopaženo, pišu Nezavisne.

Nastavi čitati

Aktuelno