Connect with us

Region

REZULTATI ISTRAGE: Energetski KOLAPS REGIONA počeo na dalekovodu u Crnoj Gori

Regionalna havarija u elektroenergetskom sistemu, koja je 21. juna dovela do nestanka struje u skoro cijeloj Crnoj Gori, djelovima Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije, nastala je nakon ispada dva dalekovoda u razmaku od 13 minuta, objavila je Evropska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E).

“Istrage koje su do sada sprovedene su dovele do sljedećeg niza događaja: U 12:09h 400 kV dalekovod Ribarevine – Podgorica 2 u Crnoj Gori je isključen zbog kratkog spoja. Nakon ovog kvara, opterećenje nekoliko drugih linija je povećano bez stvaranja preopterećenja mreže i bez problema sa naponom ili frekvencijom. U 12:22h, 400 kV dalekovod Zemblak – Kardia između Albanije i Grčke je isključen zbog kratkog spoja. Oba događaja isključenja su rezultirala incidentom sa nekoliko povreda sistema u smislu opterećenja linija i napona. Nakon ovog drugog isključenja, napon u jugoistočnom dijelu kontinentalnog evropskog elektroenergetskog sistema je počeo brzo da pada”, saopštio je ENSTO-E.

U 12.24, kako su dodali, zbog nastavka pada napona u regionu, nekoliko dalekovoda se isključilo jedan za drugim zbog zaštite od previskog napona i prejakih struja, što je izazvalo odvajanje sistema.

“Kaskadno isključenje dalekovoda brzo je dovelo do pada napona i prekida napajanja električnom energijom u pogođenom području. Naponi su nastavili da padaju do nule, dok su sa druge strane linije razdvajanja vraćeni u normalu”, objavio je ENTSO-E nakon sastanka zajedničkog Ekspertskog panela.

Neposredno prije incidenta pogođeno područje je, ukazuje ENTSO-E, uvozilo oko 2000 MW iz susjednih zemalja i izvozilo 417 MW u Italiju preko HVDC podmorskog kabla između Crne Gore i Italije (Monita).

U ponedjeljak su ENTSO-E, ACER, regulatori i operatori prenosnog sistema (TSO) u regionu održali prvi sastanak zajedničkog Ekspertskog panela.

Ekspertski panel će, kako je najavljeno, detaljno istražiti osnovne uzroke ovog incidenta i dati preporuke u finalnom izvještaju, koji će takođe biti objavljen.

Ovim ažuriranjem ENTSO-E izvještava o nizu događaja tokom incidenta, koji je zahvaljujući koordinisanim naporima pogođenih TSO-a okončan u roku od nekoliko sati uz obnovu napajanja električnom energijom.

Iz ENTSO-E napominju da su sve informacije objavljene do sada, uključujući i ovu komunikaciju, podložne rezultatima detaljne istrage o incidentu, prenose vijesti.me.

 

Region

Velike gužve na autocestama: Zbog koncerta Thompsona u Zagrebu OČEKUJU SE zastoji i posebne regulacije

Hrvatske autoceste poslale su vanredno obavještenje građanima povodom sljedećeg vikenda, kada se održava koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu.

“Zagreb će u subotu, 5. jula, biti domaćin velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona, koji bi mogao okupiti više od pola milijuna posjetitelja. Istovremeno se očekuje i prvi veliki vikend dolaska, ali i smjene turista. Zbog propusne moći glavnih prometnica i osjetljivih točaka poput zagrebačke obilaznice te autocesta A1, A3 i A6, mogući su veći zastoji i kolone, osobito u slučaju prometnih nesreća”, naveli su oni.

Sljedeći vikend za očekivati je:
– Izuzetno velike gužve na svim auto-putevima kao i zagrebačkoj obilaznici

– Moguća ograničenja te posebne regulacije saobraćaja u zonama prilaza Zagrebu

– Povećan rizik većih zastoja u slučaju saobraćajnih nesreća i drugih incidentnih situacija

Pojačane službe HAC-a:

Za vikend 4.–6. jula, Hrvatske autoceste aktiviraće dodatne timove uključujući i ugovorne partnere vučne službe, tehničke službe i pozivni centar, kako bi se pravovremeno reagovalo na moguće vanredne situacije i osigurao protok vozila.

Cilj je obezbijediti maksimalnu protočnost i bezbjednost saobraćaja na svim ključnim pravcima.

Preporuke za vozače:
– Planirajte putovanje jedan ili više dana ranije ili kasnije

– Koristite alternativne pravce koje preporučuje HAK

– Redovino pratite stanje na cestama putem HAK aplikacije ili HAC LiveTrafficHR aplikacije

– Imajte dovoljno vode i goriva u rezervoaru

– U slučaju zastoja, ostanite smireni i slijedite upute službi

Hitni koridor i održavanje bezbjednosnog razmaka između vozila
Omogućite vozilima hitne pomoći, policije i vatrogascima da u što kraćem roku stignu do mjesta saobraćajne nesreće i povrijeđenih osoba te pruže medicinsku pomoć. Hitni koridor formira se na način da se vozila u desnoj saobraćajnoj traci pomjeraju udesno, a vozila u lijevoj saobraćajnoj traci ulijevo.

Držite razmak kako biste pravovremeno mogli reagovati i time spriječiti incidentni događaj, prenosi Index.hr.

Nastavi čitati

Region

TRESLO SE TLO Zemljotres na području Beograda!

Zemljotres magnitude 2,9 stepeni Rihtera zabilježen je danas u 7.48 časova, na području Srbije.

Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je u blizini Meljaka, na oko 1.6134 kilometara od njegovog centra, pri geografskim koordinatama širine 44.61 i dužine 20.38.

Hipocentar zemljotresa, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, smješten je na dubini od približno pet kilometara ispod površine zemlje.

Za sada nema izvještaja o materijalnoj šteti ili povrijeđenima, a nadležne službe prate situaciju.

Zemljotres jačine tri stepena Rihterove skale pogodio je jutros okolinu Sremčice, kod Beograda, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Nastavi čitati

Region

SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete

U toku je hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete, osumnjičenih da su zajedno sa drugim studentima 20. i 21. juna dogovarali i pripremali napad na državne institucije, blokadu puteva, rušenje Ekspoa i drugu vrstu nasilja u cilju izazivanja haosa u Srbiji i nasilne promjene ustavnog uređenja, saznaje Tanjug.

Za sada su, prema nezvaničnim informacijama, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšena četiri studenta-blokadera, iz Beograda, Niša, Zaječara i Smedereva, a akcija je još u toku.

Napade su pripremali na sastancima koji su održani u prostorijama Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu.

Ova akcija ima veze sa audio snimcima koji su prošle sedmice emitovani na nekoliko televizija, a na kojima je zabeleženo kako studenti – blokaderi na pomenutim sastancima, dogovaraju rušenje države.

Snimci su u međuvremenu predati nadležnim organima u cilju identifikacije zavjerenika.

Na snimcima se čuje kako oni dogovaraju i planiraju nasilan napad na Narodnu Skupštinu Republike Srbije, uz prethodno nasilno čišćenje prostora ispred skupštine, kao i u zgradu Vlade Srpske, zatim upad i blokadu gradilišta za “EXPO”, Andrićevog vijenca, Pionirskog parka, zgrade Radio televizije Srbije…

Takođe pričaju i da bi mogli da blokiraju puteve, te da nakon 28. juna nastave sa ekstremnijim oblicima građanske neposlušnosti u cilju nasilne promjene ustavnog poretka.

Nastavi čitati

Aktuelno