Hronika
REZULTATI SLABI: Tanak učinak disciplinskih postupaka PROTIV SUDIJA I TUŽILACA

Disciplinski postupci koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija u BiH i dalje nemaju veći preventivni učinak.
Navedeno je to u izvještaju Evropske komisije o BiH za prošlu godinu, gdje se ističe da je tokom 2021. godine Kancelarija disciplinskog tužioca zaprimila 925 pritužbi, od čega 71 po službenoj dužnosti protiv nosilaca pravosudnih funkcija (28 odsto više nego 2020. godine) i podigla tek 35 disciplinskih tužbi, uključujući 10 protiv glavnih tužilaca i predsjednika sudova.
Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH je, dodaje se, proveo 31 disciplinski postupak, od kojih je 25 rezultiralo disciplinskim mjerama, uključujući jedan premještaj na niže radno mjesto i 15 slučajeva smanjenja plate. Jedan sudija je tokom postupka podnio ostavku.
Podsjeća se da su neki slučajevi koji se odnose na rukovodioce pravosudnih institucija privukli veliku pažnju.
Tako je u oktobru 2021. godine Gordana Tadić, glavna tužiteljka Tužilaštva BiH, zbog disciplinskih prekršaja, konkretno zbog manipulacije dodjelom predmeta, premještena na mjesto tužioca, dok je Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH, oslobođen po svim tačkama disciplinske tužbe.
“VSTS mora dosljedno primjenjivati kriterijume podobnosti kandidata za pravosudne funkcije, u skladu sa preporukama Komisije. Neispunjavanje kriterijuma podobnosti za posljedicu treba da ima nemogućnost napredovanja, odnosno nezadovoljavajuću ocjenu rada”, sugerisali su iz Evropske komisije.
Istaknuto je i da disciplinska ročišta i odluke moraju na efikasniji način doprijeti do šire javnosti. Poručeno je i da nije bilo napretka u otklanjanju manjkavosti koje se tiču sastava i potencijalnog sukoba interesa kod formiranja disciplinskih komisija.
“Potrebno je unaprijediti pravila i obuku o izvođenju dokaza pred disciplinskim komisijama u skladu sa preporukama Komisije, kao i ocjenu etičkih standarda”, navela je Evropska komisija.
Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” za BiH, kaže da su tokom višegodišnjeg praćenja disciplinskih postupaka, što se odnosi na statističke pokazatelje, ali i pojedinačne postupke, ustanovili da je kaznena politika vrlo blaga.
“Ogromna većina sankcija koje se izriču su javna ili jednostavno samo opomena, pa čak imate i apsurdnu situaciju da se ispod javnih opomena ne navode imena i prezimena osoba koje su sankcionisane. Potpuno se gubi smisao javne opomene ako nije navedeno ko je konkretno opomenut. Zapravo, većina ide kroz opomene, a jedan dio kroz novčane sankcije u vidu odbitka određenog postotka od plate u vrlo niskom procentu, čak i za vrlo ozbiljne prekršaje. Slučajevi razrješenja su rijetkost i bude ih samo nekoliko svake godine”, kaže Korajlićeva za “Nezavisne novine”.
Stoga, kako dodaje, stoji konstatacija da sankcije nemaju nikakav odvraćajući efekat, a drugi problem je, ističe, sama kompleksnost ovakvih postupaka.
I novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević, koji od 2009. godine prati rad pravosuđa, ocjenjuje da je na mjestu upozorenje Evropske komisije da disciplinski postupci nemaju pozitivan efekat u pravosuđu.
“Nosioci pravosudnih funkcija obično budu kažnjeni odbijanjem od plate, ili premještajem na neko drugo mjesto za koje se ponekad na kraju ispostavi da je i bolje od prethodnog”, kaže Tomašević.
Osim toga, kako primjećuje, nema nikakve odgovornosti za propale sudske procese i pale optužnice zbog lošeg rada. Svjedoci smo, dodaje, da veliki procesi o procesuiranju kriminala, pogotovo korupcije, završavaju malim kaznama ili oslobađajućim presudama, a niko za to ne snosi odgovornost.
“Niko ne traži uzroke toga, već se sve svodi na ‘takvi su dokazi’, bez odgovornosti za one koji treba da prikupe i cijene takve dokaze i koji se ne upuštaju dublje u problem. Nedostatak odgovornosti u tom segmentu je, prema mom mišljenju, još porazniji nego male kazne u disciplinskim postupcima koje svakako ne utiču na nekog ko je sklon ‘muljanju i zloupotrebi položaja’ da to ne čini”, rekao je Tomašević za “Nezavisne novine”.
Hronika
SLUŽBENIM AUTOMOBILOM DILOVAO DROGU: Uhapšen vozač Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH

Policijski službenici Uprave policije MUP Kantona Sarajevo, pod nadzorom tužioca Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, realizovali su operativnu akciju kodnog naziva “Blood” u kojoj je uhapšen je Adnan Džuho (1983) iz Sarajeva.
Džuho je vozač Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH, koji je, kako saznaje Klix, koristio službeni kombi zavoda za dilanje.
On je uhapšen zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična djela neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
– Akcija je realizovana s ciljem dokumentovanja neovlaštenog prometa opojnim drogama. U izvršenim pretresima na području Ilidže i Starog Grada, pronađena je i oduzeta određena količine suhe zeljaste materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuanu, materije koja asocira na opojnu drogu spid, digitalna vaga, kao i drugi predmeti važni za istragu – saopšteno je iz MUP KS, piše Klix.
Hronika
NA SREĆU BEZ POSLJEDICA: PDP Kozarska Dubica traži odgovornost i očekuje da se DETALJNO ISPITA urušavanje dijela plafona u vrtiću!

Očekujemo da nadležne institucije detaljno ispitaju kako je došlo do urušavanja dijela fasade sa plafona u vrtiću u Kozarskoj Dubici i da se detalji istrage transparentno saopšte zabrinutim građanima.
Poručili su ovo iz Opštinskog odbora PDP Kozarska Dubica, ističući da ne žele da prejudiciraju bilo čiju krivicu i odgovornost.
– Nikoga ne želimo da osudimo unaprijed, ali očekujemo da se provođenjem ozbiljne istrage pokaže ozbiljnost i odgovornost. Ovaj nemili događaj, u kojem, na sreću, nije bilo povrijeđene djece, mora biti i upozorenje da je potrebno da se stručno ispita stanje javne infrastrukture u našoj opštini – poručili su iz Opštinskog odbora PDP Kozarska Dubica
Hronika
FILMSKA PLJAČKA U GRADIŠCI: Upali u kući, pretukli muškarca i ukrali 20.000 dolara

Razbojnici su sinoć upali u jednu kuću u Gradišci, pretukli muškarca, te ukrali oko 20.000 dolara, potvrđeno je “Nezavisnim novinama” iz policije.
Kako nam je rečeno, policija traga za pljačkašima, a uskoro će biti više informacija o ovom slučaju.
-
Hronika2 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika2 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”
-
Politika2 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?
-
Politika1 dan ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM