Connect with us

Hronika

REZULTATI SLABI: Tanak učinak disciplinskih postupaka PROTIV SUDIJA I TUŽILACA

Disciplinski postupci koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija u BiH i dalje nemaju veći preventivni učinak.

Navedeno je to u izvještaju Evropske komisije o BiH za prošlu godinu, gdje se ističe da je tokom 2021. godine Kancelarija disciplinskog tužioca zaprimila 925 pritužbi, od čega 71 po službenoj dužnosti protiv nosilaca pravosudnih funkcija (28 odsto više nego 2020. godine) i podigla tek 35 disciplinskih tužbi, uključujući 10 protiv glavnih tužilaca i predsjednika sudova.

Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH je, dodaje se, proveo 31 disciplinski postupak, od kojih je 25 rezultiralo disciplinskim mjerama, uključujući jedan premještaj na niže radno mjesto i 15 slučajeva smanjenja plate. Jedan sudija je tokom postupka podnio ostavku.

Podsjeća se da su neki slučajevi koji se odnose na rukovodioce pravosudnih institucija privukli veliku pažnju.

Tako je u oktobru 2021. godine Gordana Tadić, glavna tužiteljka Tužilaštva BiH, zbog disciplinskih prekršaja, konkretno zbog manipulacije dodjelom predmeta, premještena na mjesto tužioca, dok je Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH, oslobođen po svim tačkama disciplinske tužbe.

“VSTS mora dosljedno primjenjivati kriterijume podobnosti kandidata za pravosudne funkcije, u skladu sa preporukama Komisije. Neispunjavanje kriterijuma podobnosti za posljedicu treba da ima nemogućnost napredovanja, odnosno nezadovoljavajuću ocjenu rada”, sugerisali su iz Evropske komisije.

Istaknuto je i da disciplinska ročišta i odluke moraju na efikasniji način doprijeti do šire javnosti. Poručeno je i da nije bilo napretka u otklanjanju manjkavosti koje se tiču sastava i potencijalnog sukoba interesa kod formiranja disciplinskih komisija.

“Potrebno je unaprijediti pravila i obuku o izvođenju dokaza pred disciplinskim komisijama u skladu sa preporukama Komisije, kao i ocjenu etičkih standarda”, navela je Evropska komisija.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” za BiH, kaže da su tokom višegodišnjeg praćenja disciplinskih postupaka, što se odnosi na statističke pokazatelje, ali i pojedinačne postupke, ustanovili da je kaznena politika vrlo blaga.

“Ogromna većina sankcija koje se izriču su javna ili jednostavno samo opomena, pa čak imate i apsurdnu situaciju da se ispod javnih opomena ne navode imena i prezimena osoba koje su sankcionisane. Potpuno se gubi smisao javne opomene ako nije navedeno ko je konkretno opomenut. Zapravo, većina ide kroz opomene, a jedan dio kroz novčane sankcije u vidu odbitka određenog postotka od plate u vrlo niskom procentu, čak i za vrlo ozbiljne prekršaje. Slučajevi razrješenja su rijetkost i bude ih samo nekoliko svake godine”, kaže Korajlićeva za “Nezavisne novine”.

Stoga, kako dodaje, stoji konstatacija da sankcije nemaju nikakav odvraćajući efekat, a drugi problem je, ističe, sama kompleksnost ovakvih postupaka.

I novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević, koji od 2009. godine prati rad pravosuđa, ocjenjuje da je na mjestu upozorenje Evropske komisije da disciplinski postupci nemaju pozitivan efekat u pravosuđu.

“Nosioci pravosudnih funkcija obično budu kažnjeni odbijanjem od plate, ili premještajem na neko drugo mjesto za koje se ponekad na kraju ispostavi da je i bolje od prethodnog”, kaže Tomašević.

Osim toga, kako primjećuje, nema nikakve odgovornosti za propale sudske procese i pale optužnice zbog lošeg rada. Svjedoci smo, dodaje, da veliki procesi o procesuiranju kriminala, pogotovo korupcije, završavaju malim kaznama ili oslobađajućim presudama, a niko za to ne snosi odgovornost.

“Niko ne traži uzroke toga, već se sve svodi na ‘takvi su dokazi’, bez odgovornosti za one koji treba da prikupe i cijene takve dokaze i koji se ne upuštaju dublje u problem. Nedostatak odgovornosti u tom segmentu je, prema mom mišljenju, još porazniji nego male kazne u disciplinskim postupcima koje svakako ne utiču na nekog ko je sklon ‘muljanju i zloupotrebi položaja’ da to ne čini”, rekao je Tomašević za “Nezavisne novine”.

Hronika

DRAMA U PRIJEDORU! Nastavljen pretres za pronevjeru u rukometnom klubu

Saslušanjem trojice svjedoka danas je u Osnovnom sudu u Prijedoru nastavljen glavni pretres u postupku protiv Elvisa Marčetića i Darka Gligorevića optuženih za pronevjeru oko 850.000 KM u Rukometnom klubu /RK/ “Veterani” Prijedor.

Svjedok Nikola Hinić rekao je da je jedan osnivača RK “Veterani”, koji je registrovan u banjalučkom sudu u aprilu 2005. godine, kao i da je obavljao funkciju predsjednika Upravnog odbora sa kojem je smijenjen nakon dva mjeseca, te izbačen iz Kluba.

“Pojedini ljudi nisu bili zadovoljni mojim radom”, rekao je Hinić i dodao da u to vrijeme nije bilo ugovora o sponzorstvima i da se Klub finansirao članarinama i manjim donacijama u iznosima od 50, 100 ili 200 KM.

Svjedok Mario Davidović rekao je da je bio član Kluba i igrač, a nikad u organima upravljanja, da su se odluke donosile na neformalnim sastancima nakon treninga ili rekreacija u Sportskoj dvorani “Mladost” i u njegovom ugostiteljskom objektu.

On je naveo da nije imao uvid u račun Kluba, ali da je čuo da je novac sa računa prebacivan na račun RK “Prijedor”, jer je njihov bio blokiran, kao i da je iz budžeta grada na ovaj način isplaćivan novac za RK “Prijedor”.

Za ugovore o sponzorstvima ovaj svjedok je ranije u fazi istrage u policiji rekao da je čuo kako je optuženi Gligorević rekao da je od “Drina osiguranja” Klub dobio 1.000 KM, te da smatra da su optuženi “više pomogli RK `Prijedor` nego sebi”.

Svjedok Aleksandar Milješić potvrdio je da su tačni navodi iz zapisnika o iskazu koji je dao u Policijskoj upravi Prijedor u oktobru 2019. godine da su ovlaštenje za raspolaganje računom RK “Veterani” imali Marčetić, Gligorević i Milan Tubin, te da je kod Marčetića bio pečat, jer je kod njega ovjeravao neke svoje zahtjeve za donacije.

Na današnjem ročištu pročitan je iskaz jednog od osnivača i prvog sekretara Kluba pokojnog Zorana Kaurina, koji je dat u Policijskoj upravi Prijedor, po kojem je smijenjenog Hinića na mjestu predsjednika Upravnog odbora naslijedio Aleksandar Miljuš i po kojem su 2008. godine deponovane potpise za raspolaganje računom Kluba dobili Marčetić, Gligorević i Tubin.

Za svjedoka Milana Tubina, koji je takođe trebalo da bude saslušan danas, sud je izdao naredbu za dovođenje na naredni pretres budući da je dostava poziva bila neuredna, odnosno da u dva navrata nije zatečen na adresi.

Naredno ročište zakazano je za 1. septembar i za tada je, osim Tubina, predviđeno saslušanje i svjedoka Mladenka Pećanca, Danka Jelića, Milorada Šućura i Duška Gavranovića.

Marčetić je optužen da je, kao predsjednik Skupštine Kluba, od 2009. do 23. januara 2018. godine, protivpravno prisvojio 763.985 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao i dva lica koja su bila ovlaštena za raspolaganje novcem, ovjeravao pečatom Kluba naloge za isplatu, podizao novac sa računa i nije evidentirao niti opravdao svrhe trošenja novca, već ga je zadržao.

Gligorević je, kao jedno od lica ovlaštenih za raspolaganje novcem sa klupskog žiro računa, optužen da je od 2010. do 2016. godine protivpravno prisvojio 80.470 KM sa žiro računa Kluba tako što je, pored svog potpisa, potpisivao još dva lica koja su takođe bila ovlaštena za raspolaganje novcem, a nije evidentirao niti opravdao svrhe u koje je novac potrošen, već ga je zadržao.

Nastavi čitati

Hronika

Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice

Predsjednik FK Borac iz Maglajana Živko Dragičević, njegov sin Dragan, Saša Radetić i Živko Milunović, svi iz Laktaša, uhapšeni su zbog napada na glavnog sudiju Gorana Nježića nakon utakmica Područne lige Gradiška.
Utakmica 22. kola Područne lige Gradiška između Borca i Torpeda, odigrana je juče u Maglajanima, a završena je pobjedom gostujuće ekipe rezultatom 2:4.

U PU Banjaluka ranije su naveli da je četvorka uhapšena zbog počinjenog prekršaja zakona o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama Republike Srpske.
-Navedeni su juče oko 19.50 nakon završene fudbalske utakmice Područne lige Gradiška koja se igrala u Maglajanima fizički napali glavnog sudiju, koji je tom prilikom zadobio tjelesne povrede – saopšteno je iz PU Banjaluka.

Uhapšeni će danas uz izvještaj o počinjenom prekršaju biti sprovedeni u Osnovni sud Banjaluka – Odjeljenje za prekršaje, radi sprovođenja postupka.

Kako pišu brojni mediji, osumnjičeni su, navodno, provalili u sudijske prostorije nakon utakmice, te su fizički napali glavnog sudiju.

Nastavi čitati

Hronika

HOROR! Darko pretukao suprugu, pa je bacio sa terase visoke četiri metra

Policija u Arilju uhapsila je Darka N. (34) poslije drame koju je napravio kada je nakon svađe i tuče bivšu suprugu K. N. (27) bacio sa terase koja je visoka čak četiri metra.

Nesrećnoj ženi tada je prišla komšinica G. G. (56) kako bi joj pružila pomoć. Nasilnik je nasrnuo i na ženu, a zatim izvadio dva noža i rekao da će se ubiti.

“Kako bi ga od vratili od sulude namjere pozvani su pregovarači. Oni su uspjeli da ga odgovore od sulude namjere. Policija je kod Darka našla dva noža”, kaže izvor blizak slučaju. Nesrećna žena K. N. primljena je u bolnicu sa povredama rebara, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Aktuelno