Connect with us

Društvo

RODITELJI BANJALUČKIH MALIŠANA ZBUNJENI! Neke škole naplaćuju produženi boravak?

Iako je produženi boravak u većini osnovnih škola u gradovima i opštinama u Republici Srpskoj besplatan, i u Banjaluci se u nekima naplaćuje od 20 do 200 KM na godišnjem nivou.
Stoga i ne čudi da su roditelji banjalučkih osnovaca zbunjeni i pitaju se ko određuje cijenu, pa se ova usluga u nekim školama ne plaća ništa, dok je u pojedinim poskupjela i do pet i više puta ove godine.

Troškovi produženog boravka se odnose samo na potrošni materijal, ne računajući troškove hrane.

Naime, kako je rekao Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, koji je ujedno i direktor Osnovne škole “Sveti Sava”, produženi boravak se od ove školske godine naplaćuje 100 KM umjesto dosadašnjih 20 KM.

“Morali smo podići cijenu jer smo oskudijevali s tim potrošnim materijalom. Jednostavno nismo bili u mogućnosti da sredstvima koja smo dobijali od roditelja ranijih godina pokrijemo te troškove”, kazao je Popržen i dodao da cijenu u produženom boravku formira Školski odbor.

“U nekoliko škola u Banjaluci se ne plaća produženi boravak, dok je u OŠ ‘Aleksa Šantić’ cijena boravka 200 KM na godišnjem nivou”, kazao je Popržen.

Banjalučanka čiji osnovac pohađa školu “Sveti Sava” kazala je da je razgovarala sa roditeljima iz drugih škola, u kojima je produženi boravak simboličnih 20 maraka ili je čak negdje i besplatan.

“Nije mi jasno zašto je od ove godine samo u našoj školi 100 KM i na osnovu čega je skuplji čak pet puta u odnosu na prošlu godinu. Ne može se reći da je to velika suma za cijelu godinu, ali kako je mogao sve ove godine funkcionisati sa pet puta manje novca po djetetu i kako u ostalim banjalučkim školama može biti toliko jeftiniji. Da bar djeca imaju hranu, neki čaj, bilo šta, vrlo rado bismo plaćali mnogo više”, kazala je ona.

Marko B., čije dijete ide u Osnovnu školu “Aleksa Šantić” u Banjaluci, kazao je da oni od ove godine produženi boravak plaćaju 200 KM na godišnjem nivou.

“Mi smo zadovoljni našim boravkom, ali nije nam jasno zašto su cijene tako šarolike. U nekim školama se ne plaća ništa, samo se kupi potrošni materijal, dok je u nekima cijena 20 maraka na godišnjem nivou, a kod nas 200 KM”, kazao je Marko.

U Osnovnoj školi “Dositelj Obradović” u Banjaluci kazali su da oni imaju produženi boravak od prvog do trećeg razreda, te da roditelji ne plaćaju ništa, prenose Nezavisne.

Zdravko Budimir, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola regije Prijedor i direktor OŠ “Desanka Maksimović”, kazao je da u njihovoj regiji ne naplaćuju produženi boravak.

“U našoj školi produženim boravkom obuhvaćeno je oko 80 učenika i roditelji ništa ne plaćaju”, kazao je Budimir i dodao da roditelji nisu u obavezi da donose potrošni materijal.

“U dogovoru sa voditeljima produženog boravka roditelji mogu da donesu flomastere, olovke i slične stvari”, rekao je Budimir.

Da se i u ostalim dijelovima Srpske ne naplaćuje produženi boravak potvrdio je i Ljubiša Blagojević, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola dobojske regije i direktor Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić” Doboj.

“Sve osnovne škole koje imaju potrebu za produženim boravkom ga imaju i besplatan je”, kazao je Blagojević i dodao da roditelji plaćaju 80 KM na mjesečnom nivou ako đaci imaju hranu, odnosno dva obroka i užinu.

Društvo

NEŠIĆ POTVRDIO! “MUP Srpske uputio helikopter za GAŠENJE POŽARA KOD TREBINJA”

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske uputilo je jedan helikopter i pilote Uprave za vazduhoplovstvo kako bi pomogli u gašenju požara koji je izbio nadomak Trebinja.

Helikopter će se na terenu zadržati dok se vatrena stihija, koja se trenutno širi u dva pravca, ne stavi pod kontrolu, a po potrebi biće angažovan i još jedan helikopter.

– Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo Republike Srpske trebalo bi da u toku večeri bude angažovan na gašenju požara u selu Trebijovi kod Trebinja. Požar na području Trebinja odbijen je od kuća i stanovništvo nije ugroženo, ali je aktivan na nepristupačnom terenu, zbog čega je razgovarao sa direktorom Uprave za vazduhoplovstvo Bobanom Kusturićem i dogovoreno je angažovanje helikoptera. Vatrogasci su na terenu, gori nisko rastinje i trava – izjavio je zamjenik direktora Republičke uprave civilne zaštite Nenad Nešić.

Ministarstvo i Uprava za vazduhoplovstvo aktivno sarađuju sa Gradom Trebinjem, Republičkom upravom civilne zaštite i ostalim nadležnim službama kako bi požar bio lokalizovan bez posljedica po ljude i materijalna dobra.

Podsjećamo, u posljepodnevnim časovima izbio je požar u mjestu Trebinjska brda.

Za sada požar ne prijeti kućama. Gašenje otežavaju jak vjetar, koji širi vatru, i nepristupačan teren. Požarna linija duga je oko kilometar i po i širi se u dva pravca, više prema planini Leotar.

Nastavi čitati

Društvo

Najveći KRADLJIVAC ENERGIJE u kući RAZOTKRIVEN – Koliko TE ZAISTA KOŠTA?

Izmjerili smo potrošnju i otkrili koji uređaj je najveći gutač struje u kući, bojler troši i do 50 kWh za 15 dana, a evo koliko to košta.

U domaćinstvima često ne razmišljamo o stvarnoj potrošnji pojedinačnih uređaja sve dok ne stigne račun za struju.U domaćinstvima često ne razmišljamo o stvarnoj potrošnji pojedinačnih uređaja sve dok ne stigne račun za struju.

Da bismo precizno otkrili ko su najveći potrošači u domaćinstvu, instalirali smo pojedinačne mjerne uređaje u stanu gd‌je živi samo jedna osoba, a rezultati pokazuju da jedan uređaj značajno odskače po potrošnji. Najveći gutač struje u stanu je, bojler. Uređaj zapremine 50 litara, koji se koristio svakodnevno za potrebe jedne osobe, potrošio je čak 50 kilovata za 15 dana, što u trenutnim cijenama iznosi 8,50 KM. Prosječno, bojler je trošio 3,3 kWh dnevno, i to u ljetnom periodu kada je temperatura vode u cijevima viša. Zimi je ova potrošnja znatno veća, jer uređaj mora dodatno zagrijavati hladniju vodu. Jasno je, u stanovima sa više članova domaćinstva, ova brojka rapidno raste, što bojler svrstava u sam vrh kućnih potrošača električne energije.

Pored bojlera, visoku potrošnju bilježe i drugi uređaji koje svakodnevno koristimo. Mašina za veš, u zavisnosti od programa, troši od 300 W pa sve do 1,3 kWh po pranju, s tim da najviše energije troši pranje bijelog veša na 60 ili 90 stepeni. U domaćinstvima gd‌je se veš često pere, naročito na višim temperaturama, ova stavka takođe značajno opterećuje račun.

Ništa bolje ne stoji ni mašina za suđe, čija potrošnja po pranju iznosi između 800 W i 1,2 kWh, što je gotovo identično kao i kod mašine za veš. A ako koristite sušilicu za veš bez toplotne pumpe, spremite se na račun. Jedno sušenje košta gotovo 3 kWh, što pri trenutnoj prosječnoj cijeni električne energije od 0,17 KM znači skoro 0,50 KM po korištenju. Nakon najavljenog poskupljenja, ova cijena će rasti i premašivati 0,55 KM po sušenju.

Ovi podaci nisu tu da vas uplaše, već da podstaknu na razmišljanje i promjenu navika. Bojler ne mora raditi 24 sata dnevno. Veš se može prati na nižim temperaturama, a sušenje veša može se, barem ljeti, vratiti na staru, besplatnu opciju, sušenje na vazduhu.

Svaka mala promjena navike na kraju mjeseca može značiti manje kilovata, a samim tim i manji račun. A ako vas interesuje gd‌je tačno nestaje vaša struja, možda je pravo vrijeme da i vi instalirate mjerne uređaje i saznate, ko je pravi gutač električne energije u vašem domu, prenosi RTV Slon.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nakon paklenih vrućina u BiH stiže ozbiljna promjena

Nakon paklenih vrućina, kojim smo izloženi već sedmicama, u narednoj sedmici očekuje nas osvježenje, pa će, recimo, u srijedu, maksimalna temperatura biti do 26 stepeni, a već sutra, u ponedjeljak, moguć je i grad, s tim što će biti i vjetra.

Federalni hidrometeorološki zavod saopštio je da u ponedjeljak, 7. jula, sa zapada pristiže nestabilna vazdušna masa koja će uslovljavati pljuskove sa grmljavinom.

“Lokalno je moguća i pojava grada. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugozapadnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 20, na jugu zemlje do 24, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 30 i 37 stepeni”, naveo je Federalni hidrometeorološki zavod.
U utorak će biti nekoliko stepeni svježije, a očekuje se i kiša, te je ponegdje, takođe, moguć grad.

“U utorak će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa jačim pljuskovima. Lokalno je moguća i pojava grada. Vjetar umjerene jačine, prije podne jugo. U drugom dijelu dana vjetar mijenja smjer na sjever i sjeverozapad.

Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 20, na jugu zemlje do 23, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 22 i 33 stepena”, ističe Federalni hidrometeorološki zavod, pišu Nezavisne.
Linker
A u srijedu – dodatno osvježenje.

“U srijedu će biti umjereno do pretežno oblačno sa kišom, uglavnom u jutarnjim satima i prije podne. Tokom dana, očekuje se postepen prestanak padavina i smanjenje oblačnosti. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 12 i 18, na jugu zemlje do 20, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 20 i 26 stepeni”, navodi Federalni hidrometeorološki zavod.

“Weatherradar” navodi da u BiH konačno stiže pauza od vrućina, a izdali su i upozorenje na moguće nevrijeme.

Nastavi čitati

Aktuelno