Connect with us

Društvo

DRŽAVNI APARAT KAO BURE BEZ DNA! Budžetski prihodi nikad veći, GRAĐANIMA NIKAD TEŽE

Prihodi od indirektnih poreza za 10 mjeseci ove godine su iznosili 8,8 milijardi KM i veći su za 588 miliona KM nego u istom periodu prošle godine, dok su usljed inflacije i brojnih poskupljenja džepovi građana BiH sve prazniji.

Naime, kako je saopšteno iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), samo u oktobru je prikupljeno 935 miliona KM indirektnih poreza ili za 72 miliona KM više u odnosu na isti mjesec prošle godine.

“Nakon što je UIO u 10 mjeseci privredi vratio milijardu i 791 milion KM povrata PDV-a, neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar – oktobar, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili su 7,8 milijardi i veći su za 508 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2022. godine”, piše u saopštenju.

Dodali su da je za finansiranje institucija BiH u periodu januar – oktobar raspoređeno 849 miliona KM, i to Federaciji BiH tri milijarde i 807 miliona KM, Republici Srpskoj dvije milijarde i 96 miliona KM i Brčko distriktu 212 miliona KM.

“Po osnovu posebne putarine za izgradnju auto-puteva, te izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva, FBiH je dobila dodatnih 186 miliona KM, Republika Srpska 123 miliona KM i Brčko distrikt 6,3 miliona KM”, navodi se u saopštenju UIO BiH.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača Srednje Bosne iz Travnika, istakao je za “Nezavisne novine” da ono čime se država hvali nije baš za pohvalu iz perspektive građana.

“Ono što građani vide jeste to da su svakodnevno cijene veće, a da je život sve teži i teži. Kako se približava zima, vjerovatno nas očekuju dodatna poskupljenja, jer će ova situacija na Bliskom istoku rezultirati povećanjem cijena energenata i nafte, a zbog većih cijena nafte nam sve poskupi. Najavljena ograničenja određenih cijena proizvoda sasvim sigurno nisu dovoljna da zadovolje potrebe građana, tako da se nalazimo u zaista teškoj situaciji. Država definitivno može puno više uraditi, posebno za najugroženije kategorije kao što su penzioneri, za roditelje sa puno djece, za ljude sa niskim primanjima, za socijalno ugrožene građane. Sredstva koja su prikupljena bi mogla pomoći i svim građanima kroz subvencioniranje određenih cijena”, naglasio je Arnautović.

Ekonomista Milenko Stanić ističe za “Nezavisne novine” da je evidentan rast direktnih i indirektnih prihoda.

“Ovo pokazuje da je inflacija još uvijek prisutna, ili da bar ključne kategorije koje doprinose prihodu po osnovu poreza još uvijek održavaju visok rast cijena, odnosno visoke stope inflacije. Povećane prihode je trebalo dijelom vratiti onima od kojih su uzeti (građanima), jer oni nisu rezultat nikakvog rada ni aktivnosti bilo koje institucije. Takođe, dio prihoda je trebalo vratiti privredi. Ulazimo u težak period, i sa aspekta dugova koji su ostali i sa aspekta činjenice da ne možemo pretjeranu javnu potrošnju koja je generisana na inflacionim osnovama zadržati i naredne godine jer nećemo imati tolike prihode. Stanovništvo će manje kupovati, vršiće se promjena u strukturi potrošačke korpe, koncentracijom na osnovne životne namirnice i prehranu koja već guta 50 odsto prosječne plate u Republici Srpskoj. Taj procenat će se u narednom periodu povećavati”, naglasio je Stanić.
NEZAVISNE

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Popodne ponovo kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se nakon sunčanog i toplog jutra očekuje nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom.

Od sredine dana očekuje se naoblačenje sa zapada, koje će prouzrokovati kišu i pljuskove sa grmaljavinom.

Lokalne nepogode i grad moći su u poslijepodnevnim časovima na sjeveru i istoku, a jači pljuskovi u večernjim časovima na jugu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a najviša dnevna od 25 do 30, u višim predjelima od 19 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Aktuelno