Connect with us

Društvo

RS će u poslu sa mađarskom kompanijom izgubiti milione?

Posljednje u nizu netransparentnih ulaganja u energetski sektor Republike Srpske: Vlada nastavlja praksu dugu 15 godina da direktnom pogodbom daje najvažnije prirodne resurse u ovoj oblasti davanjem 70% vlasništva nad javnim preduzećem “Solarna elektrana Trebinje 1”, mađarskoj kompaniji Lugos Renewables (LREN). Upućeni upozoravaju, radi se o štetnom poslu kojim će Republika Srpska izgubiti milione.

Uslovi pod kojima je Elektroprivreda Republike Srpske mađarskoj kompaniji omogućila preuzimanje 70% vlasništva nad “Solarnom elektranom Trebinje 1” javnosti su nedostupni. Nijemi su ostali i na naš upit.

Sporni ugovor nije proslijeđen ni Transparency Internationalu, a odluku su opravdali tvrdnjom da ugovor još nije zaključen, te da informacije o ovom slučaju nisu od javnog interesa, zbog povjerljivih interesa treće strane.

U saopštenju se navodi i da je koncesija za izgradnju solarne elektrane u Trebinju dodijeljena krajem 2020. godine Elektroprivredi RS, a projekat “težak” 100 miliona KM, ovo javno preduzeće trebalo je da završi do oktobra ove godine. Međutim…

“Ovo javno preduzeće nije imalo namjeru da gradi solarnu elektranu jer je samo desetak dana kasnije na svojoj adresi osnovao preduzeće „SE Trebinje 1“ kojem je prvo ustupljena koncesija, a zatim 70 posto tog preduzeća ustupljeno mađarskoj kompaniji”, pojasnio je portparol Transparency Internationala, Srđan Traljić.

Da bi sve bilo moguće realizovati Komisija za koncesije RS morala je dati saglasnost da se koncesioni ugovor prenese sa ERS na novo preduzeće, što je po zakonu moguće ako „ERS iz finansijskih ili drugih razloga ne može realizovati ovaj projekat“.

Zatim je kako u odgovoru TI BIH-u navode iz „SE Trebinje 1“, Vlada Republike Srpske 30. decembra 2021. odobrila da se 70 posto učešća u tom preduzeću prenese sa ERS-a na mađarski LREN.

“Na pojedinim portalima su se pojavile određene verzije ugovora koje ukazuju na to da su Mađari u taj posao uvedeni pod štetnim uslovima za ERS i mi apelujemo da se taj proces odvija transaprentno”, dodali su iz Transpareny Internationala.

Na štetnost ugovora prvi je ukazao Nebojša Vukanović. Događaj, tvrdi, ima i političku pozadinu zbog poznatih bliskih veza Milorada Dodika i mađarske vlade, a slučaj je predao Okružnom tužilaštvu Trebinje.

Posljednjim u nizu netransparentnih ulaganja u energetski sektor Republike Srpske, Vlada nastavlja praksu dugu 15 godina da direktnom pogodbom daje najvažnije prirodne resurse u ovoj oblasti, upozorava Siniša Vukelić.

“Podsjetiću na ulaganje Rašida Serdarova i njegove kompanije u termoelektranu u Ugljeviku, zatim prodaje naftne industrije RS kompaniji Njeftegas, slovenački investitor koji je dobio da gradi hidroelektranu na Vrbasu, što nas je kroz arbitražni postupak koštalo 100 milina KM odštete, zatim ulaganje u hidroelektranu na Bistrici…”, podsjetio je Vukelić, urednik Portala Capital.ba.

Nezvanično, sporna koncesija vrijedi oko pet miliona KM, a mađarski investitor ima pravo da proda nazad ERS-u dobijeno učešće po cijeni koja će iznositi čak 16 miliona maraka, ako se ne ispune dva uslova. Jedan je da se potpiše aneks koncesionog ugovora i rok izgradnje solarne elektrane, koji ističe u oktobru ove godine, produži za još 24 mjeseca, a drugi da se ispune obaveze iz člana 16. koncesionog ugovora. No, bez uvida u ugovor, nije poznato jesu li potpisani pomenuti aneksi.

Izvor: N1

Društvo

PROTESTI U SARAJEVU: Građani u FBiH digli glas protiv neodržive ekonomske situacije

Grupa građana danas je ispred Parlamenta FBiH u Sarajevu održala protest zbog loše ekonomske situacije, niskih prihoda i konstantnog rasta troškova života.

Kao razlog protesta navedeni su i minimalno povećanje penzija, neradna nedjelja, rast nezaposlenosti, rast cijena osnovnih životnih namirnica i električne energije, povećanje cijene rada bez fiskalnih reformi, kao i neracionalno trošenje budžetskih sredstava na nepotrebne funkcije i savjetnike.

Oni su poručili da ne žele više čekati dok vlast ignoriše probleme građana i privrede.

“Tražimo smanjenje doprinosa, odgovorno trošenje javnih sredstava i konkretne mjere za zaštitu standarda građana i poslovnog sektora. Ne pristajemo na ekonomsko uništenje i podjele koje nas ostavljaju bez radnih mjesta i pravednih uslova poslovanja”, naveli su organizatori protesta, prenosi Srna.

Jedan penzioner obratio se okupljenim građanima i rekao je da su političari u BiH nojbolje plaćeni u Evropi, a da su građani potplaćeni.

“U penziju sam otišao sa visokom stručnom spremom i 40 godina staža. Nisam kupio diplomu, a penzija mi je 701 KM. Prosječna penzija u Evropi je 52 odsto prosječne plate. Kod nas je prosječna penzija 41 odsto u odnosu na prosječnu platu”, naveo je on.

Nastavi čitati

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i suvo, na planinama moguća SUSNJEŽICA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno i malo toplije vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 10 do 15 stepeni Celzijusovih.

Na planinama je i dalje moguća susnježica. Tokom dana biće uglavnom suvo uz mogućnost kratkotrajne kiše ponegdje. Na jugu će biti više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do devet, a dnevna od 10 do 15, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti umjeren do pojačan sjeverni, u Hercegovini uz jake udare bure. Poslije podne vjetar će slabiti.

Nastavi čitati

Aktuelno