Connect with us

Svijet

Rusija razmatra tri moguća odgovora na ograničenje cijena nafte

Ruske vlasti su u protekle dvije sedmice razmatrale tri moguća odgovora na nedavno ograničenje cijene njene nafte koje su uvele Evropska unija (EU) i zemlje G7.

“Prva opcija je potpuna zabrana prodaje nafte državama koje su podržale restrikciju, uključujući i kupovinu sirovina iz Rusije ne direktno, već preko posredničkih zemalja ili čak njihovog lanca”, rekla su dva izvora iz ruske Vlade za lokalni list “Vedomosti”.

Druga opcija koja je navodno na stolu je zabrana izvoza po ugovorima koji uključuju gornju granicu cijena, bez obzira na zemlju primaoca.

Moskva takođe raspravlja o mogućnosti nametanja “indikativne cijene”, kao treće opcije kojom bi se odredio “maksimalni popust ruske nafte s Urala na referentni Brent”.

Izvori su naveli da nijedna od opcija još nije odobrena, dok se druge alternative i kombinacije još uvijek razmatraju.

Potpredsjednik ruske Vlade Aleksandar Novak izjavio je u utorak da Rusija neće raditi pod ograničenjem cijena, čak i ako Moskva mora da smanji proizvodnju.

“Trenutno vodimo konsultacije, finaliziramo odluku i razgovaramo sa kompanijama”, istakao je Novak.

Zemlje EU u petak su se dogovorile o gornjoj cijeni od 60 dolara po barelu za rusku sirovu naftu koja se transportuje morem, a pridružile su im se države grupe G7 i Australija.

Cilj ovog poteza je uticati na prihode Moskve od izvoza i prodaje sirove nafte u jeku ruskog rata protiv Ukrajine.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u ponedjeljak da Rusija priprema odgovor na ograničavanje cijene njene nafte.

Osim toga, embargo EU na uvoz ruske sirove nafte morem, koji je Evropska komisija usvojila 3. juna kao dio šestog paketa restriktivnih mjera protiv Moskve, stupio je na snagu u ponedjeljak.

Ruski zvaničnici su ranije najavili da će odbiti prodaju nafte državama koje pristanu na gornju granicu cijena.

(Anadolija)

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!

Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.

Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.

Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.

Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.

ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.

Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.

Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.

Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.

On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.

Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.

Nastavi čitati

Svijet

SANKCIJE IM NIŠTA NE MOGU! Ruska ekonomija porasla za 8 ODSTO

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je ruska privreda za dvije godine ostvarila rast za osam odsto i da je po tome prva među evropskim zemljama.

Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je američka privreda za to vrijeme rasla za pet do šest odsto, evrozona za jedan procenat, dok je Njemačka ostala na nuli.

“Kada je sve mirno, onda nam je dosadno. Kad se stvari ustalasaju, onda nas hvata strah”, rekao je Putin i dodao da je sve u ekonomiji.

On je istakao da su međunarodne finansijske i ekonomske institucije stavile Rusiju na prvo mjesto po ekonomskom rastu među evropskim zemljama. Sputnjik

Nastavi čitati

Aktuelno