Connect with us

Politika

SAD NIJE MOMENAT! Hrvati nisu odustali od trećeg entiteta

“Presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Kovačević noje provodiva u Bosni i Hercegovini bez demontaže Dejtonskog mirivnog sporazuma”, rekao je za N1 Božo Ljubić, predsjednik Glavnog vijeća HNS-a. Govoreći o zaključku HNS-a iz 2022, godine o tzv. “trećem entitetu” naveo kako se od njega nije odustalo, ali da sada nije momenat zato. Upozorio je, navodeći da citira “ugledne naučne i političke autoritete” da alternativa “konsocijacijskog demokratiji nije građanska država već disolucija i raspad” te naveo primjer bivše Jugoslavije i Kipra. Smatra da je spas za BiH poštivanje načela konstitutivnosti tri naroda.

Na izborima zbori u Slovačkoj pobijedio je Fico, proruski kandidat koji je blizak sa Dodikom. Da li sada Dodik ima još jednog partnera usred EU?

Ne mislim da se nešto dramatično promijenilo u Dodikovu korist. Znamo da je Slovačka imala drugačije stavove od EU, nije priuznala Kosovo. Dodik se suočio s jednom izolicijom sa Zapadne strane i u svakom slučaju traži partnera svugdje tamo gdje ga može naći. Normalno je da se obradovao ovoj pobjedi, ali ne vjerujem da će to nešto bitno okrenuti u njegovu korist.

Koliko mu je Čović pomogao da ne ode tako daleko u izolaciju?

Čovič je tu igrao sigurno u velikoj mjeri ulogu posrednika, a zapravo to prozilza iz naše hrvatske pozicije. Jasno je da Hrvati ni brojem stanovnika, ni ruku u parlamentu ne mogo dominirati i naš je cilj da se reforme prema EU i institucionalne reforme koje će zemlju učinti funkcionalnijom odvijaju brže.

Koliko je to partnerstvo donijelo koristi Hrvatima u BiH?

Ne mislim da se radi o nekom specifičnom partnerstvu koj bi bilo bitno drugačije od onog s predstavnicima drugo konstitutivnog naroda Bošnjaka. Istina je da je Dodik u jednoj fazi zadnjih 10-ak godina, prvo 2011. godine kada je parlamentarna većina formirala Vladu FBiH tzv. vladu platforme bez legitimnih predstavnika Hrvata, Dodiku nuđeno da formiraju vlast na državnom nivou Dodik je dobio iz strateških interesa RS. Danas to više nije potrebno nama, Hrvati su još manje potrebni Dodiku i u ovom momentu HNS i pregovarači u ime HNS vode uravnoteženu politiku odnosa saradnje i sa političkim Sarajevom i Banjalukom. U jednom momonetu je to bilo iz političke nužde, sada to više nije.

Šta se dešava sa Izbornim zakonom?

Ciljani rok je bio kraj ove godine da definiramo promjene Ustava i Izbornog zakona. Nažalost dinamika realizacije potpisanog koalicijskog sporazuma na nivou BiH kasni u svim segmentima. Odlučeno je da će se ići u tehničkom dijelu u realizaciju odmah, ali mi insistiramo i uvjeren sam da to vrijeme mora doći kada ćemo pristupiti ozibljnim pregovorima o izmjenama. Legitimno predstavljanje je definirano Ustavom i o tome se ne pregovara.

Kako se ne pregovara kada pregovarate već godinama bezuspješno o legitimnom predstavljanju?

BiH 30 godina bezuspješno pokušava ostati samoodrživa država i najveći integrativni faktor u ovoj državi je međunarodni faktor. Bez preuzimanja odgovornosti domaćih pratnera mi ne možemo dalje u evropske integracije. Presuda Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Koavčević ne predstavlja nikakvu pravni ni političku novinu već recikliranje prethodnih presuda i ta je odluka duboko politički kompromitirana jer je u njoj učestvovao sudija Faris Vehabović i neprovodiva je bez demontaže Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Da li je na snazi i dalje zaključak HNS-a iz 2022: “HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizacija BiH ako se nastavi s dekonstituiranjem Hrvata u BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH” ili se odustalo?

Konsocijacijska demokratija je ineherentna karakteru BiH i jedino na tim načelima moguće ostvariti jendu stabilnu državu BiH.

Je li to prepakiranje Dejtonskog sporazuma?

Ne, u ovom momentu nema kredibilnih partnera da se razgovara o bilo kakvoj prekompoziciji BiH u pravcu 3, 4, 5 entieta, ali nema ni kredibilnih partnera niti da se BiH prekomponira u unitarnu centralističku državu. Reći ću što kažu najveći svjetski naučni i politički autoriteti, alternativa konsocijasijskoj demokratiji nije građanska država već disolucija i raspad, imamo primjer bivše Jugoslavije i Kipra.

Je li još na snazi taj zaključak?

Svi zaključci HNS su na snazi, ali realiziramo ono što je moguće. U ovom momentu je moguće da iskoristimo temeljna načela Dejtona – načelo kosntitutivnosti naroda i pristupimo izmjeni Izbornog zakona poštujući temeljno načelo Ustava BiH. To je najlakši i najbrži način da BiH izađe iz krize.

Hoće li vas Trojka prevariti kao Bakir Izetbegović?

Čini mi se da su oni kredibilni partneri, vidjet ćemo.

Je li odustajanje od trećeg entieta dio ustupka koji je HDZ trebao dati?

Parafrazirat ću dio teksta koji sam pisao i neka niko ne zamjeri. Tu se ne radi o odustajanju. Konstitutivnost naroda je temeljno načelo BiH. Bilo kakvi dogovori u budućnosti moraju poštivati to načelo. Ako se konstitutivni narodi dogovore da bude dva, tri, četiri ili se potpuno ukinu entiteti, onda konstitutivnost treba biti u centru ako država želi biti staiblna. Ako se otvori nekada politička klima za novu teritorijalnu administrativnu jedinicu zemlje, to neće biti jednostrani akti već dogovoreni aranžmani državotvornih političkih subjekata BiH.

Vjerujete li opstanak koalicije?

Ova koalicija je nježna biljka i pokušava se srušiti na neki način i od opozicije predvođene SDA-om, ali ja bih prije rekao duboke države koja se etablirala 30 godina. Mislim da će biti dovljno mudrosti unutar koalicijskih partnera da se odupru tim pritiscima – rekao je Ljubić, prenosi N1.

Politika

CRNADAK: Neću prisustvovati Dodikovom govoru u NSRS

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da neće prisustvovati današnjem govoru predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina Dejtona.

“Zbog namjere vladajuće većine da se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvoji zakon kojim će se zabraniti finansiranje političkih partija iz budžeta, kao narodni poslanik sam donio odluku da, u znak protesta, ne prisustvujem prvoj tački dnevnog reda, govoru predsjednika SNSD Milorada Dodika, povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma”, napisao je Crnadak na Fejsbuku.

Pomenuti zakon je, kaže, “silovanje demokratije, direktan napad na kritičko mišljenje i slobodu govora, kao i pokazatelj beskrupuloznosti vladajućeg režima”.

“Njihov postupak je kao kada bi neko u stanu imao požar, pa odlučio da zbog toga zapali cijelu zgradu. Nezapamćen izliv bijesa SNSD-a i US prema opoziciji možda ne možemo zaustaviti glasanjem, ali možemo biti jasni i glasni u nazivanju stvari pravim imenom”, kaže.

Ovim zakonom se, ističe Crnadak, legalizuje vođenje političke kampanje prljavim novcem i dozvoljava se da korupcija i zvanično utiče na pobjednika sledećih izbora.

“Na ovaj način želim da sačuvam dostojanstvo i bar ne pomažem onome ko direktno juriša protiv mene i ljudi koje predstavljam”, kaže na kraju.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratiće se danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Posebna sjednica je počela sinoć kada su poslanici usvojili dnevni red, a nastavak je zakazan za danas u 10 časova.

Predsjednik Srpske će se obratiti u okviru prve tačke dnevnog reda, a nakon toga nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.

Druga tačka dnevnog reda je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija po hitnom postupku, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske i njegovog zamjenika na prijedlog predsjednika Republike.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PO SVOM “Srpska politički čvrsta, EKONOMSKI STABILNA i traži poštovanje Dejtona”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je, kako je rekao, “zloupotreba nelegitimnog Kristijana Šmita, sudova i tužilaštava dovela do ustavne krize u BiH”, te naglasio da Srpska sa pravom diže glas, zahtijevajući da se poštuje međunarodni sporazum onako kako je napisan.

Dodik je rekao da iz ustavne krize treba izađi.

– Mi u Republici Srpskoj nismo nikakva pobunjenička ekipa i mi hoćemo da se poštuje naše pravo koje je zagarantovano međunarodnim ugovorom – rekao je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska strana potpisnica Aneksa četiri Ustava BiH, koji predviđa da se mnoge stvari u BiH mogu promijeniti, ali samo ako se dogovre entiteti.
– Od otetih nadležnosti Republici Srpskoj, samo jedna ima dogovorena, a to su Oružane snage BiH – napomenuo je Dodik na konferenciji za novinare u pauzi “Jahorina ekonomskog foruma”.

On je napomenuo da Republika Srpska sada ima malo mirniju situaciju što se tiče međunarodnog faktora, ali i veoma dinamičnu u odnosima u BiH.
Dodik je rekao da Republika Srpska politički nepokoloebljiva u zahtjevu da se poštuje međunarodni sporazum onako kako je napisan.

– Mi koji poštujemo međunarodni sporazum, mi smo kao loši momci, a oni koji ga ruše, oni su kao dobri!? – naveo je Dodik.

Dodik je rekao da Republika Srpska nije za unitarnu i centralističku BiH, te da je sve što se do sada radilo vodilo u tom pravcu.

Govoreći o ekonomiji, Dodik je istako da statistika dovoljno govori o uspjehu Republike Srpske.

– Statistika kaže da imamo rast 2,9 odsto. Poslije Srbije to je najveći rast. Republika Srpska ima investicije dvije milijarde i osamsto miliona KM.

Podigli smo domaći proizvod sa 16 na 18 milijardi KM. Planiramo da ga dovedemo što je prije moguće na 20 milijardi KM, a do 2030. godine da idemo na 30 milijardi KM – rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je prosječna plata u Republici Srpskoj, bez posljednjeg povećanja 740 evra.

– Mi smatramo da je to veliki uspjeh, imajući u vidu okolnosti u kojima radimo. Srpska je solventna – rekao je Dodik i dodao da Republika Srpska ima najniži budžetski deficit u regionu.

On je naveo da je Republika Srpska izgradila bolnice, puteve, elektrane.

– Imamo ozbiljan broj kapaciteta izgrađenih u oblasti energetike, gardimo nove hidroelektrane, termoelektrane, “Bistrica” se odvija po planu, “Buk Bijelu” želimo da napravimo sa Srbijom – rekao je Dodik.

Srna

Nastavi čitati

Politika

HDZ OTKRIO SVOJE RAZLOGE “Zbog ovog, Vukanović nije za ministra bezbjednosti”

Delegati HDZ-a u Klubu Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH osudili su izjave Nebojše Vukanovića i naveli da osoba poput njega ne treba biti državni ministar bezbjednosti.

U saopštenju koje potpisuje predsjednik Kluba Hrvata u Domu naroda PFBiH Damir Džeba navodi se da Klub Hrvata najoštrije osuđuje izjave Nebojše Vukanovića o žrtavama Blajburga i Križnog puta.

“Ubiti bez suđenja je ratni zločin, a odati počast žrtvama u skladu je s evropskom tradicijiom koju BiH želi li postati članicom EU treba prihvatiti. Delegati HDZ – HNS u Klubu Hrvata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH najoštrije osuđuju izjave Nebojše Vukanovića, zastupnika Narodne skupštine Republike Srpske koji je odavanje počasti hrvatskim žrtvama komunističkog režima u Radimlji kod Stoca nazvao veličanjem Nezavisne države Hrvatske i slavljenjem ustaša”.

U saopštenju stoji da je neprihvatljiv Vukanovićev pokušaj da negira, kako stoji “jedan ovakav masovan ratni zločin”.

“Osoba kao što je Vukanović ne treba biti ministar sigurnosti jer možemo samo zamisliti kako bi se ponašao na ovoj dužnosti, s javno izraženim stavom negiranja zločina prema pojedinim narodima i nacionalnim manjinama u BiH. Stava smo da sve nevine žrtve, svih totalitarnih i autoritarnih režima, zaslužuju poštovanje, istinu i pravdu, među njima i žrtve hrvatskih i svih drugih naroda čiji pripadnici su pogubljeni na Blajburgu i na Križnom putu”, zaključeno je u saopštenju koje potpisuje Džeba.

Nastavi čitati

Aktuelno