Hronika
SAM SKINUO NANOGICU: Pobjegao iz kućnog pritvora, pa uhapšen nakon dvije godine u Sarajevu

Nedavna reakcija Kaznenopopravnog zavoda Zenica otkrila je bijeg osuđenika H. M., koji je, kako su naveli, 10. marta 2020. godine pobjegao iz kućnog zatvora tako što je prekinuo kaiš narukvice za elektronski nadzor.
Odmah se znalo da je H. M. u bijegu pa je za njim raspisana potjernica.
Međutim, tek je prije nekoliko dana uhapšen u Sarajevu, gdje se starijim osobama lažno predstavljao kao uposlenik „Telemaha“ te im krao novac i vrijedne stvari iz stana. U unajmljenoj sobi u jednom sarajevskom hotelu policija je pronašla ukradene stvari.
Poseban materijal
Na koji način je uspio prekinuti kaiš narukvice ili nanogice, kako se ovaj elektronski uređaj još naziva, ne zna se, jer, kako stručnjaci za ovu oblast tvrde, ona je izrađena od posebnog materijala.
Kaiš nanogice je izrađen od plastične čvrste mase prožete zaštitnim nitima. Stručna osoba nanogicu postavlja zatvoreniku specijalnim kliještima i ona se zaptiva.
– Bilo je slučajeva da su pojedini uspijevali izvući nogu, ali i tada se oglasio alarm. Nanogice imaju sigurnosni štift te se na svaki pokušaj skidanja, uništavanja, kao i prenošenja na neku drugu osobu, oglasi alarm i sistem to registruje – pojasnio je stručnjak.
Inače, nanogica je samo dio kompleta uređaja za elektronski nadžor. Osim toga, postoji i baza koja se postavlja u stan i ne smije se pomjerati jer se to odmah registruje. Nanogice elektronski nadžiru kaznenopopravni zavodi i kada se uključi alarm, zatvorski policajci odlaze na adresu stanovanja i obavještavaju nadležnu policijsku upravu.
U KPZ Sarajevo postoji 24-satni nadžor svih osuđenih osoba kojima je Sud odredio nanogicu. Takođe imaju i specijalno vozilo koje kruži i provjerava osobe s nanogicama.
Kućni zatvor s elektronskim nadžorom se može odrediti samo osobama osuđenima na kaznu zatvora do jedne godine. Ukoliko dođe do zloupotrebe, osuđenik automatski biva vraćen u zatvor na izdržavanje preostalog dijela kazne.
Osobama osuđenim za nasilje u porodici ne može se odrediti kućni zatvor.
Odmah nakon implementacije projekta 250 osuđenih osoba u KPZ Sarajevo dobilo je narukvice.
Za pritvor nema narukvice
U Kantonu Sarajevo, kako se saznaje, još nije uspostavljen sistem kućnog pritvora s nanogicom za osobe koje su samo osumnjičene, jer su te nanogice koncipirane po drugačijem sistemu, a za implementaciju su potrebna višemilionska sredstva. Narukvice ili nanogice za kućni pritvor trebaju imati GPS uređaj, sličan onom koji se koristi za telefone, prenosi Srpskainfo.
Hronika
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida.
Policajci jutros dežuraju kod Osnovne škole “Sveti Sava” u Istočnom Sarajevu, nakon što je juče u učionici neko na tabli ispisao poruku sa sadržajem: “21.05. ću pobiti čitavu prvu smjenu”.
Škola je prijavila ovaj slučaj i prema nezvaničnim informacijama s nekoliko učenika su obavljeni informativni razgovori.
Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida već da sigurnosne mjere budu podignute na viši stepen.
Iz škole su takođe naveli da je pojačano dežurstvo u toku uz savjet svim roditeljima da razgovaraju sa svojom djecom kako se ovakvi incidenti ne bi dešavali, prenosi Klix.
U ovoj školi su za “Nezavisne novine” kazali da je u toku sastanak, tako da za sada nismo uspjeli dobiti izjavu.
Hronika
STRAVIČNO ZLOSTAVLJALI DJEČAKA! Ženi i muškarcu iz Mrkonjić Grada ukupno 10 godina zatvora

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu osudio je na ukupno deset godina zatvora optuženu M.L. i optuženog A.V. zbog teškog zlostavljanja dječaka koje se dogodilo u ljeto 2023. godine.
Suđenje u ovom predmetu je bilo zatvoreno za javnost zbog zaštite maloljetne žrtve.
Na teret im se, kako saznajemo, stavljalo da su od jula do 15. avgusta 2023. godine ugrozili spokojstvo, tjelesni integritet i duševno zdravlje djeteta. Uhapšeni su 20. avgusta te godine, a tužilaštvo je odmah tražilo da im se odredi pritvor zbog bojazni da će ponoviti zlostavljanje, a tvrdili su i da je krivično djelo koje su počinili bilo posebno teško s obzirom na način izvršenja i posljedice.
Prema presudi suda u Mrkonjić Gradu, optužena M.L. je oglašena krivom i osuđena na pet godina zatvora za krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje djeteta iz člana 187. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika Republike Srpske.
U članu ovog zakona se navodi: “Ako je usljed djela nastupila teška tjelesna povreda ili teško narušenje zdravlja djeteta, ili se dijete odalo prostituciji, alkoholu ili drugim oblicima asocijalnog ponašanja, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina”.
Optuženi A.V. je takođe osuđen na pet godina zatvora za krivično djelo teška tjelesna povreda iz člana 132. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika RS, u kojem se navodi:
Linker
“Ko drugog tjelesno povrijedi ili mu tako teško naruši zdravlje da je usljed toga doveden u opasnost život povrijeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen važan dio njegovog tijela ili važan organ, ili je prouzrokovana trajna nesposobnost za rad povrijeđenog, ili trajno i teško narušavanje njegovog zdravlja ili unakaženost ili je djelo izvršeno iz mržnje, kazniće se kaznom zatvora od dvije do osam godina”, prenosi Mondo.
Hronika
PREMINUO OTAC JELENE DOKIĆ! Godinama je zlostavljao bivšu teniserku

Damir Dokić, otac nekadašnje četvrte teniserke svijeta Jelene Dokić, preminuo je u 66. godini života.
Vijest o njegovoj smrti potvrdili su sin Savo i kćerka Jelena. Sahrana će biti održana na Novom Groblju u Vrdniku 22. maja u 14 časova.
Ko je Damir Dokić?
Damir Dokić rođen je 1958. godine u Osijeku, tadašnjoj Jugoslaviji. Krajem 90-ih i početkom 2000-ih, Damir je bio poznata, ali i kontroverzna figura u svijetu tenisa – često u žiži zbog svog temperamentnog ponašanja i sukoba sa zvaničnicima, novinarima i organizatorima turnira.
Emigrirali u Australiju
Porodica Dokić emigrirala je iz tadašnje Jugoslavije u Australiju 1994. godine, bježeći od rata. Jelena je kao juniorka briljirala, a Damir je insistirao da joj bude glavni trener i autoritet, neretko uz kontroverzne metode. Kasnije su se razišli, a Jelena je javno govorila o fizičkom i psihičkom zlostavljanju koje je trpila godinama, što je detaljno opisala u autobiografiji “Unbreakable”.
Hapšen zbog nasilja
Damir je više puta hapšen, i u Australiji i u Srbiji, zbog nasilnog ponašanja, prijetnji i posjedovanja oružja. U jednom trenutku je i pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u Srbiji (2009), nakon što je prijetio ambasadoru Australije.
Do smrti je potom živio povučeno, daleko od javnosti i profesionalnog sporta, dok je odnos s kćerkom godinama bio potpuno prekinut, iako je Jelena u posljednje vrijeme izjavila da mu je u određenoj mjeri oprostila.
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika1 dan ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Politika1 dan ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!