Connect with us

Uncategorized

SAN sanjan više od 30 godina POSTAO STVARNOST! U TRI godine mandata STANIVUKOVIĆA zavšeni kapitalni projekti, ALI NAJBOLJE TEK DOLAZI!!

Izgradnja Centralnog spomen – obilježja pripadnicima Vojske Republike Srpske, uvođenje jednosmjernog koncepta saobraćaja u gradu, izgradnja najveće kružne raskrsnice, nove sportke arene, prva škola nakon više od 20 godina, mnoštvo rekonstruisanih i modernizovanih saobraćajnica, besplatne politike za sve kategorije stanovništva, izgradnja nekoliko dječijih igrališta, uređenje najljepših plaža uz rijeku Vrbas.

Ovako u najkraćim crtama mogu da se opišu tri godine mandata gradonačelnika Draška Stanivukovića.

San sanjan više od 30 godina postaje stvarnost u trećoj godini otkako je gradonačelnik Stanivuković na čelu Banje Luke.

Naime, kako je i na samom početku svog mandata najavljivao, u Banjoj Luci će biti izgrađeno Centralno spomen – obilježje poginulim borcima Vojske Republike Srpske.

-To je san koji smo dužni da ostvarimo, da postane java. To je zavjet svima onima koji su se borili za Republiku Srpsku, ali i zavjet svima nama, koji želimo da nam Republika bude trajna, vječna i postojana – kazao je ranije gradonačelnik, komentarišući zašto je potrebno da jedan ovakav spomenik našim borcima izgradimo upravo u srcu Banje Luke.

Ovu godinu obilježila je i saobraćajna revolucija.

Novi režim jednosmjernog saobraćaja u centru grada u funkciji je od početka novembra, a novi koncept saobraćaja donio je više od četiri kilometra potpuno novih biciklističkih staza, koje su stubićima fizički odvojene od saobraćajnice.

Označene su i posebne saobraćajne trake za javni prevoz i taksiste, a postavljeni su i pametni semafori koji detektuju gužve u saobraćaju i na osnovu toga prilagođavaju svoj način rada.

Dodatno, ovim intervencijama u saobraćaju dodate su i one koje su realizovane kod poteza Narodne skupštine Republike Srpske ka zgradi M:tela i Medicinskoj elektronici, gdje je došlo do izmiještanja ivičnjaka i proširivanja saobraćajnih traka.

Dodatno, izgrađene su i pješačke plaforme, te postavljeni semafori za bicikliste.

Izgrađeni su mostovi u Mišinom Hanu, Motikama, Dervišima, saniran je most u Trapistima, dok radovi na izgradnji dugoočekivanog mosta u naselju Česma teku predviđenom dinamikom.

Banja Luka je dobila i nove pješačke zone. Preko rekonstruisanog šetališta od Narodnog pozorišta Republike Srpske do Palate, kroz Gospodsku ulicu pješacima će na raspolaganju biti i Gajeva ulica, što će u potpunosti dati novu dimenziju centru grada. Novu dimenziju pružiće i izgradnja novog, luksuznog hotela „Palas“.

Mnogo se radilo i na izgradnji i rekonstrukciji saobraćajne infrastrukture, te je tako izgrađeno više od 40 kilometara puteva – rekonstruisane su najveće i najvažnije saobraćajnice u gradu i u prigradskim mjesnim zajednicama, a intenzivno se krenulo i u izgradnju i obnavljanje trotoara na području grada.

Modernizovani su i određeni pružni prelazi, što je gradonačelnik Stanivuković takođe postavio kao imperativ dolaskom na čelo Banje Luke.

Uz sve to, Banja Luka je dobila i tri potpuno nove oaze, uređene plaže uz rijeku Vrbas.

U potpuno novom sjaju zasijale su Švedska plaža, Tri banje, odnosno Banja Vrućica, a potpuno je uređena i rekreativna zona od Gradskog do Zelenog mosta.

Gradonačelnik Draško Stanivuković pokazao je da su gradskoj administraciji prioritet – građani, te su im obezbijeđene brojne pogodnosti, za šta je iz gradske kase izdvojeno više od 50 miliona KM.

Upravo zbog toga, mnogi sugrađani danas imaju besplatan priključak na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, besplatnu legalizaciju građevinskih objekata, građevinske dozvole, učenici besplatne udžbenike i proslave matura, dok penzioneri sa najnižom penzijom ostvaruju pravo na potpuno besplatan javni prevoz, a svi ostali povoljniji. Besplatan javni prevoz imaju i srednjoškolci i studenti iz porodica sa četvoro i više djece.

Obezbijeđena su sredstva i za druge nove mjere podrške, od kojih je potrebno izdvojiti sufinansiranje privatnih vrtića, a sve kako bi svi oni roditelji zbog nedostatka mjesta u javnim vrtićima, imali mogućnost da svoje mališane upisuju u privatne vrtiće, a da Grad subvencioniše razliku u cijeni. Podršku su dobile i porodilje, i to njih preko 4.500.

Još jedna mjera direktne podrške sportskim klubovima jeste besplatna voda za fudbalske klubove.

Uz ove mjere podrške, srednjoškolci i studenti su podržani i putem gradskih stipendija, koje su uvećane nakon 15 godina.

Na radost velikog broja mališana, izgrađeno je i više od 15 dječijih igrališta, a među njima u Kuljanima, na Kočićevom vijencu, u Dragočaju, Šargovcu, na Bulevaru, te u naselju Trla.

Igrališta su izgrađena i u naseljima: Centar, Petrićevac, Ramići, Drakulić, te Starčevica, a Park „Mladen Stojanović“ dobio je najveće i najmodernije dječije igralište.

Za tri godine, Banja Luka je dobila i dvije potpuno nove sportske dvorane – jednu, koja se nalazi u sklopu Parka „Mladen Stojanović“, te dvoranu na Laušu.

Nakon decenija čekanja obnovljeni su i kultni sportski tereni kod Sokolskog doma, kod kluba „K4“, kod Prirodno-matematičkog fakulteta, na Kočićevom vijencu i u Parku „Mladen Stojanović“.

Ove godine počela je i obnova kuće Milanovića, a jedan od većih projekata čija je izgradnja u toku svakako je i vidikovac na Banj brdu.

Tri godine mandata gradonačelnika Stanivukovića obilježio je i veliki broj događaja, novih festivala i manifestacija, te koncerata.

Upravo jedan od novih festivala – Festival uličnih zabavljača „Trotoart“ okrunjen je laskavim priznanjem koje je dodijeljeno u okviru 54. Međunarodnog sajma turizma, održanog u periodu od 30. novembra do 2. decembra ove godine u Novom Sadu.

Izdvojili su se svakako i Banjalučki karneval, Festival cvijeća, kao i svi oni sadržaji koji su organizovani u okviru manifestacija Banjalučko proljeće, ljeto, jesen i zima, te koji privuku veliki broj turista u naš grad.

Neizostavna je i podrška sportu i sportskim organizacijama, za šta je gradska administracija izdvojila oko 26 miliona KM, dok je za podršku kulturi izdvojeno osam miliona KM.

Gradonačelnik Stanivuković naglasio je kako će se u narednoj godini raditi još mnogi projekti, koji će boljim učiniti život svih sugrađana u našem gradu.

Uncategorized

STANJE U OBUĆARSKOJ I TEKSTILNOJ INDUSTRIJI RS: Nema masovnih otkaza zbog minimalca, ali nema ni očekivanog rasta plate

Povećanje minimalne plate u RS nije dovelo do masovnog otpuštanja radnika u tekstilnom sektoru, a iz granskog sindikata skrenuli su pažnju na potrebu široke primjene kolektivnih ugovora i uvođenja novog sistema plata u cijeloj privredi.

U sektoru tekstila, kože i obuće je zaposleno oko 12.500 radnika, a od toga su više od 75 žene. Prosjek plata u ovoj oblasti prošle godine 2023. prema podacima Poreske uprave RS je bio 963 KM.

“To je niže nego u prerađivačkoj industriji gdje je prosjek 1.045 KM”, naveo je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, na današnjoj pres konferenciji u Banjaluci.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Skrenuo je pažnju da povećanje minimalca nije dovelo do masovnih otkaza u ovoj grani industrije i da ih je ove godine na evidenciji Zavoda za zapošljavanje 175 više u odnosu na prethodnu godinu, a da je onih koji traže posao za 4.355 manje nego krajem marta 2023.

Traže novi sistem plata
Najveći problem, skreću pažnju u sindikatu, jeste što u ovom sektoru i drugim granskim sindikatima nije potpisan granski kolektivni ugovor i samo 20 odsto radnika je pokriveno kolektivnim ugovorima u kompanijama.

Zatražio je da u RS bude uveden novi sistem plata.

“U sektoru je već u oktobru preko 63 odsto radnika imalo primanja veća od 900 KM. Bilo je realno donijeti ovu odluku (o povećanju minimalca). Treba i dalje raditi na povećanju ali nije dovoljno povećati najnižu platu. Mi iz Sindikata insistiramo da se ove godine dođe do novog sistema plata u RS kako bi se na pravedniji način isplaćivale i obračunavale plate. To treba riješiti kolektivnim ugovorima”.

Sindikat predlaže da svi radnici u RS imaju istu cijenu rada – a to je najniža plata – koja bi se zatim množila sa koeficijentom, a koji bi se utvrđivao prema stručnoj spremi, složenosti posla i svim drugim važećim parametrima.

Nastavi čitati

Uncategorized

MIHALJICA PONOVO CVIJANOVIĆEVOJ “Kada pokrećete postupak protiv Lagumdžije” (FOTO)

Početkom 2023. godine Milorad Dodik je jasno i nedvosmisleno rekao da SNSD neće podržati imenovanje Zlatka Lagumdžije za šefa Misije BiH pri UN, jer dokazano radi protiv Republike Srpske.
Ubrzo nakon toga, uz podršku SNSD i saglasnost Željke Cvijanović u Predsjedništvu BiH, Lagumdžija je imenovan, a godinu dana kasnije dobili smo i prijedlog rezolucije o Srebrenici. Slučaj Lagumdžije je primjer hronologije svega šta i kako SNSD radi.

Rekao je ovo Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, dodajući da se bliži 2. maj, kada će se na generalnoj skupštini UN odlučivati o rezoluciji.

– Kada pitam srpskog člana Predsjedništva BiH Željku Cvijanović zašto na jučerašnjoj sjednici nije bila tačka dnevnog reda jednostrano i štetno podnošenje rezolucije o Srebrenici, ona odgovori da ne znam procedure. Znam vrlo dobro procedure, pa je pitam: zašto nije do sada sazvala sjednicu Predsjedništva sa tom tačkom dnevnog reda, kada će i da li će sazvati? Pred vratima nam je taj 2. maj – poručuje Mihajilica.
Ističe da Željka Cvijanović može podnositi krivične prijave protiv Lagumdžije, ali da ima obavezu, u vidu zaključka NSRS, koji su podržali sve srpske parlamentarne stranke, uključujući i SNSD, da pokrene proceduru njegove smjene.

– Nije to moj zaključak, nego zaključak NSRS, koji je jasan i obavezujući. Znali su SNSD i Cvijanovićeva koga imenuju. Lagumdžija nije neki stranački potrčko Denisa Bećirovića, nego predsjednik ratne Vlade tzv Republike BiH, nekadašnji ministar inostranih poslova, iskusan političar i što je u ovom slučaju i najteže, čovjek sa odličnim konekcijama u svijetu. Šta su očekivali, da će otići na višegodišnji odmor u Njujork i da neće raditi za “bošnjačku stvar”? Šta god su tada očekivali, Cvijanovićeva sada ima obavezu da ispoštuje zaključak NSRS, pa je pitam kada će pokrenuti postupak smjene Zlatka Lagumdžije – dodaje Mihajilica.
Kaže da ponovo ističe da želi da pisma koja Cvijanovićeva navodno upućuje po svijetu urode plodom, da se nada da radi nešto što javnost ne zna i da će uspjeti u time, ali da ga, nažalost, iskustvo uvjerava da nema ništa od toga.

– Imali smo primjer u prošlosti kada se u tajnosti radilo da se obori revizija presude BiH protiv Srbije, u čemu se i uspjelo, što je naša najveća spoljnopolitička pobjeda od Dejtona do danas, ali je razlika u tome što to tada nisu radili kadrovi SNSD. Od njih čujemo puno priče, maratonske presove, mitingovanja po Banjaluci, divljanja po NSRS, ali rezultati su im do sada bili ravni nuli. Od predaje jasenovačke građe Hrvatima, do dana današnjeg, radili su samo na srpsku štetu. Žao mi je nas, žao mi je što skoro 20 godina svjedočimo da nam i životna pitanja, ali i istorijske procese vode lažni patrioti. I da zaključim: žao mi je što je tako, ali je istina da je i juče na Predsjedništvu, načinom glasanja druga dva člana, Cvijanovićeva nasamarena i sada ne može da pokrene veto za koji bi tražila i dobila podršku NSRS – zaključuje Mihajilica.

Nastavi čitati

Uncategorized

NOVI NAPAD NOŽEM u tržnom centru u Australiji

Jedan muškarac uboden je danas nožem u tržnom centru “High point Shopping Centre“ na zapadu Melburna u Australiji. Policija je saopštila da je jutros jedan muškarac ubo drugog u gornji dio tijela tokom tuče, prenosi Dejli Mejl.

Povrijeđenog muškarca je hitna pomoć prevezla u bolnicu u “ozbiljnom ali stabilnom stanju”, a policija i dalje traga za napadačem.

Tržni centar nije zatvoren posle napada jer se vjeruje da “ne postoji dalja opasnost”.

U Australiji je 13. aprila u tržnom centru u Sidneju napadač nožem Džoel Kauči ubio šest ljudi i ranio 12, poslije čega ga je ubila pištoljem policijska službenica. Policija je nakon tog napada saopštila da joj je Kauči od ranije poznat, kao i da je od rane mladosti bolovao od šizofrenije.

Nastavi čitati

Aktuelno