Banjaluka
Šansa nezaposlenim ženama sa dobrim poslovnim idejama
“Uvjereni smo da ima mnogo žena u Banjaluci koje imaju kvalitetne ideje za posao i mi smo tu da im pomognemo i podržimo njihove projekte”, kazao je za “Nezavisne” Nebojša Drinić, idejni tvorac i inicijator osnivanja Preduzetničkog centra.
Naime, marginalne grupe stanovništva koje do sada nisu imale šansu da prezentuju svoje poslovne ideje sada su to dobile, i to na osnovu javnog poziva Preduzetničkog centra koji se prvi put ikad odnosi na žene, i to nezaposlene žene.
“Podrška grada će se ogledati u dodjeli sredstava za poslovnu ideju u iznosu između 8.000 i 10.000 KM”, kazao je Drinić, dodavši da je gradu namjera da pruži šansu onima koji do sada nisu imali način da prezentuju svoje poslovne ideje.
“U fokusu su nam žene koje su nezaposlene i koje su iz nekog razloga na margini društva”, ističe Drinić.
Preduzetnički centar, čiji je Drinić idejni tvorac, uskoro će proslaviti godinu postojanja, u kojoj je ostvario značajne rezultate.
“Već smo sproveli izuzetno značajan javni poziv putem kojeg su dodijeljene subvencije u iznosu od 1,2 miliona KM za više od 150 privrednih subjekata”, naveo je Drinić.
On je dodao da se na javni poziv prijavio znatno veći broj aplikanata u odnosu na prethodne godine, što je najbolji pokazatelj da je Preduzetnički centar uradio veliki posao, te da se preduzetnicima vratila nada da će njihov projekat biti vrednovan na pravi način. Kako dodaje, pažnju preduzetnika zasigurno je privukla visina subvencije jer, umjesto dosadašnjih maksimalnih 5.000 KM, sada je, u zavisnosti od projekta, bilo moguće dobiti subvencije od 15.000 do 30.000 KM.
Javni poziv za dodjelu sredstava iz Fonda za razvoj poslovanja marginalizovanih žena otvoren je do 30. novembra, a podsjećamo da se na javni poziv mogu prijaviti, pojedinačno ili kao dio tima, nezaposlene žene koje prvi put pokreću vlastiti posao u određenoj djelatnosti na području grada, žene žrtve nasilja, samohrane majke mlađe od 35 godina, žene sa invaliditetom ili sa djetetom sa invaliditetom, žene iz ruralnih područja.
Kako su za “Nezavisne” kazali iz Fondacije “Udružene žene” iz Banjaluke, pozitivno su iznenađeni raspisivanjem ovog poziva. “Susrećemo se sa svim kategorijama žena koje su naznačene ovim pozivom. Ovdje ima mnogo nezaposlenih žena kojima je ova vrsta pomoći od velikog značaja”, kazali su iz Fondacije.
Dodaju da je i iznos izdvojen za ove namjene zadovoljavajući, te da su ova sredstva i više nego dovoljna.
“Važna je i edukacija žena, i to naročito u pisanju projekata. Veoma je pohvalno što će se raditi finansijski plan i marketing plan, jer je bitno da ih edukuju kako svoje proizvode da plasiraju dalje”, ističu oni.
Ranka Vojnović, članica Udruženje žena “Bubamara”, kazala je za “Nezavisne” da afirmacija ženskog preduzetništva nije pomoć samo jednoj ženi, jer njen uspjeh ima odraz i na druge žene iz okruženja, i to na način da ih ohrabri.
“Mnogo je žena koje iz hobija rade fantastične stvari, ali nemaju hrabrosti da to predstave javnosti”, kazala je Vojnovićeva.
Prema njenim riječima, drugi značaj ovog i sličnih projekata je poboljšanje finansijske situacije žene, što se dalje odražava na cijelu porodicu.
“Često su žene marginalizovane, bez obzira na to o kojoj kategoriji se radi. One posjeduju razne vještine, od izrade tradicionalnih predmeta do savremenih poslova, ali nemaju potrebnu podršku i finansijska sredstva da same zakorače u poslovni svijet”, kazala je ona.
Dodaje da ovakvih projekata treba da bude što više, jer je svaki početak težak, a ženama su često potrebna sredstva za nabavku opreme, alata, repromaterijala ili u poljoprivredi nabavka plastenika, životinja, sadnica ili košnica.
Banjaluka
BESPLATNI PLACЕVI OVOG LJETA: Savić-Banjac tvrdi da je Banjaluka spremna
– Već tokom ljeta očekuju nas dodjele besplatnih placeva za mlade bračne parove, samohrane roditelje i višečlane porodice.
Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac, naglasivši da je gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Stanivukovićem još 2023. godine prepoznala da rješavanje stambenog pitanja predstavlja jedan od najvećih izazova za mlade bračne parove, i preduzela korake da se ovo pitanje riješi.
– Još 2023. godine gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Stanivukovićem podnijela inicijativu za izmjenu Zakona o stvarnim pravima. Iako tada nije bilo sluha ni u Narodnoj skupštini Republike Srpske niti u Skupštini grada Banjaluke nismo odustali i ovaj zakon izmijenjen je 2026. godine čime smo omogućili mladim bračnim parovima, samohranim roditeljima i višečlanim porodicama ne samo u Banjaluci, već u cijeloj Republici Srpskoj da dobiju besplatne placeve – pojasnila je ona.
Još jednom je naglasila da će već ovog ljeta početi realizacija ove mjere podrške.
Banjaluka
DRINIĆ PORUČIO: Manjača mora postati mjesto ostanka, razvoja i novih prilika
Generalni sekretar PDP/PSS Nebojša Drinić poručio je da je za plato Manjače u proteklom periodu urađeno mnogo važnih projekata, od izgradnje vodovoda, puteva i javne rasvjete, do unapređenja infrastrukture koja je godinama nedostajala ovom kraju.
Kako ističe, upravo zahvaljujući tim ulaganjima, Manjača postaje sve privlačnija destinacija, ne samo za povremeni boravak, već i za život, što potvrđuje i sve veći broj ljudi koji na ovom području grade vikendice.
Drinić naglašava da posebnu pažnju treba posvetiti stanovnicima koji na Manjači žive od poljoprivrede i stočarstva, te im omogućiti siguran plasman domaćih proizvoda i uslove za dostojanstven život od sopstvenog rada.
„Naš zadatak je da stvorimo ambijent u kojem će mladi imati razlog da ostanu na svojim ognjištima, a ne da budu primorani da budućnost traže negdje drugo“, poručio je Drinić.
Prema njegovim riječima, Manjača posjeduje ogroman prirodni, turistički i poljoprivredni potencijal, koji treba pretočiti u konkretan razvoj, nova radna mjesta i bolji kvalitet života za ljude ovog kraja.
Banjaluka
JASNA PORUKA: Balaban poručila da je obilaznica jedino trajno rješenje za rasterećenje saobraćaja
Grad Banjaluka apeluje na JP Putevi Republike Srpske i Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske da hitno pristupe rješavanju pitanja obilaznica na teritoriji grada Banjaluke, kako bi se konačno rasteretio tranzitni i magistralni saobraćaj koji je danas u velikoj mjeri preusmjeren na gradske ulice i saobraćajnice.
Kako je pojasnila ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za saobraćaj i puteve Valentina Balaban, u ovom trenutku imamo situaciju da su pojedine gradske ulice faktički postale magistralni i regionalni putevi, iako za takvu namjenu nisu ni predviđene, ni projektovane, niti planirane.
– Takvo stanje dugoročno nije održivo, kako sa aspekta bezbjednosti saobraćaja, tako ni sa aspekta funkcionisanja samog grada i kvaliteta života građana – rekla je ona.
Posebno je naglasila da izgradnja obilaznica predstavlja jedino trajno i sistemsko rješenje za rasterećenje saobraćaja u Banjaluci, te da je to ujedno i preduslov da se saobraćajna infrastruktura razvija u skladu sa važećim strateškim dokumentima.
-Pored značajnog rasterećenja saobraćaja u najvećem gradu Republike Srpske, realizacija ovakvih infrastrukturnih projekata imala bi i širi strateški značaj, jer bi doprinijela bržem protoku ljudi, roba i usluga, te stvorila kvalitetnije uslove za dalji privredni razvoj Republike Srpske. Upravo savremena i funkcionalna saobraćajna infrastruktura predstavlja jedan od ključnih preduslova za privlačenje investicija, jačanje privredne aktivnosti i ukupan ekonomski razvoj Republike Srpske – zaključila je Balaban.
-
Politika3 dana agoKAKO JE VUKANOVIĆ PREKO NOĆI OD “FUKARE” POSTAO MILIONER! Mario Tomić ogolio političko licemjerje “HERCEGOVAČKE JUNAČINE”!
-
Politika2 dana agoSRBAC NA RUBU KOLAPSA? Drinić tvrdi: SNSD uništio Komunalac, sada na udaru i Vodovod
-
Hronika2 dana agoTRAGIČNO UGAŠEN ŽIVOT: Kolege i profesori oprostili se od Nemanje
-
Društvo2 dana agoVRIJEDI LI PLANIRATI MORE? Kod nas do ovog datuma ništa od ljeta, evo kako će biti na Jadranu
-
Društvo2 dana agoKILOMETARSKE KOLONE NA NOVOM PRELAZU: Teretnjaci blokirali Gradišku!
-
Politika3 dana agoHELEZ NEĆE NA POSAO UOČI BAJRAMA, dobio i odgovor od Borjane Krišto
-
Hronika20 sati agoDRAMA U BANJALUCI: Pacijent pobjegao sa psihijatrije, pronađen u Vrbasu
-
Banjaluka2 dana agoTROTOART SE VRAĆA U VELIKOM STILU: Umjetnost ponovo preuzima ulice Banjaluke!
