Connect with us

Svijet

SANTORINI SE I DALJE TRESE! Stručnjaci upozoravaju: Ne možemo reći da je ovo bio glavni zemljotres!

Zemljotres jačine 5,3 stepena Rihterove skale pogodio je područje između Santorinija i Amorgosa, saopštio je Geodinamički institut Nacionalne opservatorije u Atini.

Prema podacima seizmoloških službi, to je najjači potres u seriji zemljotresa koji su pogodili region Kiklada.

Epicentar potresa zabilježen je 14 kilometara jugozapadno od Arkesinija, na ostrvu Amorgos, na dubini od 17 kilometara, piše Katimerini, prenosi Tanjug.

Zemljotres se snažno osjetio i na Atici.

Naučnici upozoravaju da je seizmička aktivnost u oblasti i dalje visoka, a tokom protekle noći registrovano je još pet potresa jačine od četiri do pet stepeni Rihterove skale.

“Ne možemo sa sigurnošću da kažemo reći da je ovo bio glavni zemljotres. Seizmički fenomen je i dalje dinamičan i mogući su dalji potresi”, rekao je direktor Geodinamičkog instituta, Vasili Karastatis.

Stručnjaci ističu i opasnost od klizišta na Santoriniju.

Istraživački tim Odeljenja za geologiju Nacionalnog univerziteta u Atini ukazao je na prisustvo slojeva vulkanskog tla i geoloških formacija sklonih odronima.

Zbog kontinuirane seizmičke aktivnosti, danas se sastaje Komitet za procjenu seizmičkog rizika, koji će donijeti odluke o daljim mjerama nadzora i zaštite stanovništva.

 

Svijet

Bankomati u Bugarskoj se gase za Novu godinu, EVO ŠTA JE RAZLOG

Bankomati u Bugarskoj biće privremeno van funkcije u noći između 31. decembra i 1. januara zbog prelaska zemlje na evro, saopštio je generalni sekretar Udruženja banaka, Džejms Jolovski.

Prekid rada bankomata trajaće oko dva do tri sata, a u tom periodu plaćanja karticama i podizanje gotovine neće biti moguće, piše portal “Novinite”.

Tokom tranzicije, bankomati će izdavati novčanice u evrima, dok će depoziti u levima biti prihvaćeni u posebnim kasetama – sistem osmišljen kako bi se izbJegli problemi koji su se javili u nekim drugim zemljama, poput Hrvatske.

Građani se pozivaju da ne paniče i da ne žure sa zamjenskim transakcijama, jer komercijalni objekti i dalje mogu prihvatati lijeve tokom januara 2026. Banke će besplatno zamjenjivati leve do kraja juna 2026. godine, po fiksnom kursu konverzije, piše “Kamatica”.

Svi bankovni računi u levima automatski će biti konvertovani u evre bez dodatnih troškova, a postojeće bankovne kartice ostaju važeće.

Jolovski je naglasio da tranzicija ne ugrožava stabilnost finansijskog sistema. Banke se za prelazak pripremaju još od 2020. godine i sprovedene su opsežne provjere kako bi promjena protekla bez problema.

Nastavi čitati

Svijet

MERC NIJE ODUŠEVLJEN PREGOVORIMA “Mir u Ukrajini ne može preko noći”

Njemački kancelar Fridrih Merc rekao je da ove sedmice ne očekuje nikakav pomak u pregovorima o ukrajinskom rješenju.

“Ovo je težak proces”, rekao je Merc nakon neformalnog samita EU o Ukrajini u Angoli.

Prema njegovim riječima, mir u Ukrajini se ne može uspostaviti preko noći, a sljedeći korak bi trebao da bude uključivanje Rusije u pregovore, prenosi DPA.

“Početni mirovni plan SAD od 28 tačaka ozbiljno je modifikovan tokom pregovora u Ženevi i sada se dogovara novi dokument. Jedinstveni smo u želji da što prije postignemo mir u Ukrajini i želimo bezbjednost za Evropu”, istakao je Merc.

On je ukazao da mirovni plan za Ukrajinu ne može biti usvojen bez saglasnosti Evropljana o pitanjima koja ih zanimaju.

“EU vjeruje da Kijevu trebaju jake oružane snage i pouzdane bezbjednosne garancije”, rekao je Merc.

Nastavi čitati

Svijet

PORUKA IZ KREMLJA “Nismo obaviješteni o pregovorima o Ukrajini”

Moskva nije dobila nikakve informacije o pregovorima sa učešćem SAD, Ukrajine i evropskih zemalja u Ženevi, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Dodao je da u Moskvi ne znaju koji tekst plana je napravljen tokom tih kontakata. – Јoš nismo vidjeli nikakav plan, pročitali smo saopštenja sa diskusija koje su vođene u Ženevi – rekao je on.

I naglasio je da Kremlj ne želi da razgovara o američkom planu za Ukrajinu preko medija, to smatra nemogućim i nekorektnim.

Po njegovim riječima, za ovu nedejlju nisu planirani razgovori sa delegacijom SAD o Ukrajini.

Pregovori predstavnika SAD, EU i Ukrajine održani su u Ženevi 23. novembra.

RTRS

Nastavi čitati

Aktuelno