Connect with us

Politika

SARJEVSKA GRADONAČELNICA Neće meni Rusi držati pridike o moralu

Ambasada Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini kritikovala sporazum o saradnji Sarajeva i Kijeva. Benjamina Karić odbrusila: “Niste mjerodavni”.

Ambasada Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini oglasila se saopštenjem za javnost u kojem je izrazila negodovanje povodom sporazuma između Sarajeva i Kijeva o međusobnoj saradnji.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić ubrzo im oštro odgovorila.

Iz ruske ambasade kažu da je sporazum Kijeva i Sarajeva ispunjen licemjerjem.

“Da li potpisan sporazum znači da će gospođa Karić, u znak solidarnosti sa njenim novim partnerima, početi da preimenuje ulice Sarajeva po banderovskim izrodima? Da će zabraniti u prijestonici Bosne i Hercegovine rusku kulturu, rusku muziku te ruski balet? Da li to znači da će gospođa Karić, u skladu sa Članom 4, poslati dobrovoljce iz Sarajeva kako bi pomogli ukrajnskim neonacistima? I na kraju – kao vrhunac apsurda – ako je dokument potpisan na ukrajinskom i engleskom jeziku, da li to znači da se gospođa Karić odriče bosanskog, srpskog i hrvatskog jezika na kojima su, između ostalog, potpisani svi sporazumi između Bosne i Hercegovine i Ruske Federacije?”, navedeno je, između ostalog, u reakciji Ambasade Ruske Federacije u BiH.

Na ovo je oštro odgovorila Karić rekavši da Rusija više ne pripada evropskim vrijednostima, te da ih je do toga dovelo njihovo ponašanje, prenosi Klix.

“Niste mjerodavni da govorite o ljudskim pravima, međunarodnom pravu te o suživotu u Evropi. Jer sama činjenica da je vaša zastava spuštena u Vijeću Evrope dovoljno govori da vi ne pripadate više evropskim vrijednostima koje su sve suverene i nezavisne države Evrope zajednički kreirale. Vaše ponašanje i djelovanje vas je odvojilo od evropske porodice zbog čega pati cijela Evropa kao i sami građani Ruske Federacije”, navela je Karić.

Dodala je da je vlast u Ukrajini izabrana na demokratskim izborima, i svojim glasanjem na Generalnoj skupštini UN-a država Bosna i Hercegovina je jasno stala uz teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine.

“Stanovništvo Ukrajne svakodnevno pati zbog agresije Ruske Federacije na teritoriju Ukrajine i anektiranja ukrajinskih teritorija suprotno međunarodnom pravu”, dodaje Karić.

Istakla je da Ambasada Ruske Federacije bi trebala poznavati pravni sistem države u kojoj je otvorena.

“Gradonačelnik Sarajeva ne odlučuje o nazivima ulica. Ruska kultura, balet, muzika su uvijek dobrodošli u Sarajevu kao i svaka druga kultura. Ruske agresorske snage nisu ni danas dobrodošle u Sarajevo kao što nisu bile dobrodošle ni u periodu od 1992.-1995. kada isti oni koji su učestvovali u opsadi Sarajeva učesvuju u ratnim zločinima i danas. Treba biti iskren – tada su i ukrajinski dobrovoljci učestvovali u opsadi Sarajeva, ali mi ne identifikujemo cijeli narod sa njihovim zločincima kao što ne identifikujemo ni ruski narod sa agresorima i zločincima koji danas ubijaju hiljade nedužnih u Ukrajni”, istakla je Karić.

U zaključku je naglasila da se nikada ne odriče ni bosanskog, ni srpskog, ni hrvatskog jezika, ni latinice ni ćirilice.

“Ne dozvoljavam državi koja je uložila veto u Vijeću sigurnosti na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici da drži pridike o moralu. Vi, Putinova Rusija, trenutno ste vodeća sila terora, diskriminacije, gušenja istine i širenja laži u svijetu”, napisala je Karić.

Politika

VUKANOVIĆ U ČUDU: Ludak je napravio diplomatski skandal!

Ludak i monstrum pomračenog uma juče je napravio novi diplomatski skandal bez presedana, kakav se ne pamti.

U napadu bijesa i straha što je nepoželjan sagovornik i što su mu uvedene sankcije, Dodik je svojim čaušima naredio da njemačku saveznu ministarku za evropske integracije i klimu Anu Lirman proglase nepoželjnom u Republici Srpskoj, personom mom gratom, i protjeraju iz Banjaluke, gdje je njemačka ministarka danas planirala i organizovala niz sastanaka.

Ana Lirman je prethodno najavila sastanak, dobila pratnju Policije Republike Srpske i trebala je da se sastane sa liderima opozicije, te novinarima i predstavnicima nevladinog sektora ali su svi sastanci otkazani nakon skandalozne Odluke Vlade Republike Srpske, koja još jednom potvrđuje da su čelnici režima iz straha potpuno izgubili razum i dodir sa realnošću.

Ne pamti se ovakav diplomatski skandal, da je neko tokom posjete donio iznenadnu odluku na vanrednoj sjednici Vlade da protjera saveznog ministra Njemačke, vodeće zemlje Evropske Unije, uz to je i grubo izvrijeđati.

Sigurno je da će se snositi teške posledice zbog poniženja i skandala kakav se ne pamti. Iza ovakvih ludačkih poteza stoji lično Uzurpator Milorad Dodik, te njegova bolumenta i saradnici, a ne narod, što bi Ana Lirman, Vlada Savezne Republike Njemačke i Evropska Unija trebali imati u vidu, da ne kažnjavaju narod i Republiku Srpsku, njene građane i privrednike već ludake kojima su godinama tolerisali i nagrađivali.

Njemačka je strateški partner Hrvatske i HDZ-a, i Plenkovića i Čovića, pa će biti zanimljivo vidjeti reakciju lidera HDZ BIH, koji i dalje ispod žita čuva leđa Dodiku i SNSD-u, da li će i kako prokomentarisati odluku Vlade Republike Srpske i Milorada Dodika da protjera njemačku ministarku, da li je evropski protjerivati ministra Evropske Unije i da li takvu retrogradnu politiku, koja svima nanosi ogromnu štetu, treba nagrađivati, opstrukcijama i ucjenama onih koji su odgovorni, održavati zlo na vlasti?

Nastavi čitati

Politika

S KIM BI HDZ U KOALICIJU: Dok sastanči s opozicijom iz Srpske, Dodika se ne odriče

Bio je to, kako su rekli, jedan konstruktivan sastanak. Svi su iznijeli svoje zahtjeve, prohtjeve i ciljeve, spremni da krenu putem kompromisa. Ništa previše, a opet dovoljno da imaju velika očekivanja od novog sastanka, koji je, 10. aprila, planiran u Banjaluci.

Aonda je predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović, stao za mikrofon i postalo je jasno da put (do) nove koalicije, neće biti tako lako prohodan. Vukanović je, u svom kratkom izlaganju, rekao da je očekivao više od sastanka opozicije iz Srpske, Trojke i HDZ BiH, koji je, podsjetimo, u srijedu, prvi put, održan u punom sastavu.

Na pitanje da li se razgovaralo o poziciji ministra bezbjednosti, za koju je predložen, još kraće je odgovorio “pitajte HDZ”.

I tu stvari postaju prilično jasne.

–Imate li osjećaj da je Dragan Čović iskren kada kaže da bi izbacio Milorada Dodika i ubacio opoziciju iz Republike Srpske? Ili samo igra igru da kasnije kaže: ja sam htio, ali niste vi htjeli podržati izborni zakon – upitao je Vukanović.

I upravo su izmjene Izbornog zakona, mimo dogovora sa bilo kim, preko delegata Marine Pendeš, upućene u proceduru. Suština je u tome da Hrvati sebi biraju člana Predsjedništva BiH, a ne da to, kao što je do sada bio slučaj, za njih rade Bošnjaci. Kod izbora člana Predsjedništva iz Republike Srpske, ne bi se mijenjalo ništa, a kada je riječ o bošnjačkom članu Predsjedništva BiH, pobijedio bi kandidat koji dobije najveći broj glasova.

Prije nego što krenemo analizirati Čovićeve namjere, valja podsjetiti i na njegovu izjavu da je koalicioni sporazum sa SNSD za sada jedini koji postoji, ali i da sumnja u to da će išta biti potpisano u Banjaluci.

Postavlja se pitanje, kakva je, onda, sudbina potencijalne koalicije? Da li će velika očekivanja završiti malim djelima? I da li bi, upravo Čović, u slučaju takvog ishoda, mogao da bude glavni osmunjičeni?

Politička analitičarka Ivana Marić za Srpskainfo kaže da Čoviću, zapravo, i nije važno ko će mu biti koalicioni partneri, sve dok oni pristaju na evropske zakone, ali i ostavljaju mogućnost da se “proguraju” izmjene Izbornog zakona.

Čović je svjestan da se SNSD ne može tako lako izbaciti iz vlasti zbog tri delegata u Domu naroda. Sve i da pokaže da ima volju za formiranjem nove koalicije, opet je pitanje kako bi oni mogli da otklone blokade od strane SNSD. Mi možemo ostati ovako zarobljeni do narednih izbora. Zanimljivo je i to što vidimo da Nebojša Vukanović, na neki način, odustaje od funkcije ministra bezbjednosti, što znači da se može naslutiti da je HDZ bio protiv njegovog imenovanja. Do sada se vrlo rijetko dešavalo da se iz stranaka upliću jedni drugima u kadrovska rješenja. HDZ, očigledno, ima nešto protiv imenovanja Vukanovića za ministra, tako da će biti zanimljivo posmatrati kako će se sve dalje odvijati, da li će se nastaviti pregovori ili će propasti prije nego što je bilo šta potpisano – kaže Marićeva, dodajući da je sve to politička trgovina.

Komunikolog Mladen Bubonjić, saglasan je da Čoviću nije stalo do koalicionih partnera, nego samo i isključivo do vlastitih interesa.

– Bio bi spreman da s bilo kim koalira, ako bi se ostvarile njegove želje i prohtjevi, a najvažniji mu je Izborni zakon. Tu je, naravno, i pokušaj da se preko opozicije iz Republike Srpske izvrši pritisak na bošnjačke političke partije, koje imaju većinu. U dosadašnjoj kalkulaciji je vjerovatno uvidio da nema neke volje da se uđe u izmjene Izbornog zakona, pa sada dalje kalkuliše – smatra Bubonjić.

Kaže da je pitanje je da li će doći do prekompozicije vlasti, onako kako je to, prvobitno, zamišljeno.

Nastavi čitati

Politika

KUDA PLOVI OVAJ BROD: BiH s evropskog puta skreće u bezbjednosnu krizu?

Živa diplomatska aktivnost zbog posjeta visokih međunarodnih zvaničnika BiH sve je više vezana za bezbjednosnu situaciju u zemlji, a sve manje za evropski put i ispunjavanje evropskih zakona.

Naime, Brisel se trudi da se fokus s ustavne krize izazvane sukobom između Banjaluke i Sarajeva oko nadležnosti i ograničavanja djelovanja bh. institucija za provođenje zakona i pravosuđa na teritoriji Republike Srpske ponovo usmjeri na evropski put, ali mu to sve teže polazi za rukom.

Kao što smo već pisali, postoji bojazan da bi, u slučaju da dođe do potrebe jačeg angažovanja EUFOR-a, to poslalo poruku skeptičnim članicama Evropskog savjeta da je BiH bezbjednosni rizik, što bi moglo usporiti, ako ne i zaustaviti evropske integracije zemlje.

Problem predstavlja činjenica da se i među druga dva naroda javlja sve veće nezadovoljstvo trenutnom situacijom.

Osim predstavnika Republike Srpske, i politički predstavnici hrvatskog naroda nezadovoljni su nedostatkom entuzijazma za izmjene Izbornog zakona BiH od strane političkih predstavnika Federacije i opozicije iz Srpske, pa se čini da se ne žure s formiranjem nove koalicije, a i pitanje novog ministra bezbjednosti se sve više dovodi u pitanje. Među strankama s centralom u Sarajevu gotovo da tinja mini-rat između stranaka “trojke” i onih okupljenih oko SDA, jer se međusobno optužuju za popuštanje Miloradu Dodiku, predsjedniku RS, i Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ BiH.

Zbog povećanog bezbjednosnog rizika nedavno je u BiH boravio i Mark Rute, novi generalni sekretar NATO-a, a NATO avioni sve češće nadlijeću prostor BiH, posebno uz granicu između BiH i Srbije, kao što je bilo i u petak, pored aviona EUFOR-a, koji već mjesecima redovno nadlijeće teritoriju BiH.

U BiH se nalaze predstavnici COWEB-a, Grupe za zapadni Balkan u okviru COREPER-a, najvažnijeg tijela na ambasadorskom nivou u okviru Evropskog savjeta, kako bi se upoznali sa situacijom u BiH, a Njemačka i Austrija uvele su sankcije najvišim zvaničnicima RS.

Uskoro u BiH dolaze i Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbjednost, i Andrej Plenković, premijer Hrvatske, kako bi pokušali oživjeti evropski proces.

Faris Kočan sa Fakulteta za društvene nauke Univerziteta u Ljubljani za “Nezavisne” kaže da mu se čini da se situacija u BiH sve više prati s bezbjednosnog aspekta, u kontekstu evroatlantskih integracija.

“Prvi aspekat je bezbjednost, i jako je vezan na ideju članstva BiH u NATO. Ako vidimo situaciju u Crnoj Gori, od kad je Crna Gora ušla u NATO, nekako postoji veće povjerenje ili manja briga međunarodne zajednice uz bezbjednosnu strukturu države”, smatra on.

Ističe da je BiH već i formalno duboko integrisana u NATO strukture, a smatra da bi članstvo moglo riješiti problem političko-bezbjednosnih kriza u državi.

“A drugi aspekat jeste vezan uz takozvano fazno pridruživanje ili diferenciranu integraciju, gdje sad postoji ideja da u kontekstu ove situacije dolazi do deblokade procesa evropskog proširenja kroz imenovanja pregovarača i usvajanja zakona na državnom nivou nužnih u kontekstu dobijanja pregovaračkog okvira. Takva su barem sad očekivanja od strane međunarodne zajednice, i u tom kontekstu razumijem angažman u BiH u posljednjim mjesecima”, smatra Kočan.

Prema njegovim riječima, vjeruje se da bi jak angažman međunarodne zajednice mogao dovesti do prevazilaženja te političke krize i do pokušaja unapređenja evropskog puta BiH.

“Pogotovo jer postoji ideja da dolaze do nekih promjena na strukturnoj razini, iako niko ne zna ni kakve će biti ni šta će se desiti”, smatra on.

Nastavi čitati

Aktuelno