Connect with us

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC DEMANTOVALA ĐAJIĆA “Nije istina da nije izgrađen nijedan vrtić, IZGRAĐENA SU DVA” (FOTO)

Narodni poslanik PDP Mirna Savić Banjac oštro je demantovala današnje navode predsjednika GrO SNSD Banjaluka Vlade Đajića koji je rekao kako za vrijeme mandata Draška Stanivukovića u Banjaluci nije izgrađen nijedan vrtić! Njen odgovor Đajiću prenosimo u cjelini:

-Povodom netačnih tvrdnji, da se malo podsjetimo i uporedimo sa proteklim periodom i bivšim administracijama:
Banja Luka je u protekle tri i po godine načinila najveći iskorak u predškolskom obrazovanju, kada je od aprila 2022. godine započela sufinansiranje troškova usluga boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama na teritoriji Banje Luke.
Tako je Banja Luka postala prvi grad u Republici Srpskoj koji je započeo ovu politiku , a koju sada po ugledu na Banju Luku počinju i drugi gradovi.
Uz ovu i druge brojne mjere podrške porodici koje je uvela aktuelna gradska administracija, izgrađena su i dva nova vrtića – u naseljima Kuljani i Vrbanja.
Prvi vrtić u Kuljanima otvorio je vrata za najmlađe sugrađane u ovom dijelu grada u avgustu 2022. godine. Ovaj vrtić bio je prijeko potreban mališanima i roditeljima u ovom naselju, jer je riječ o jednom od najbrže rastućih naselja. Ukupna vrijednost investicije, koju je Grad Banja Luka realizovao u saradnji sa Razvojnim programom UN-a (UNDP), iznosila je oko 800.000 KM. Grad je za mališane tog dijela Banje Luke sagradio i dječije igralište koje se nalazi na ulazu u naselje Kuljani i ujedno to je i prvo igralište, koje je Grad Banja Luka izgradio u ovom naselju.
Kada je riječ o vrtiću u Vrbanji, svi radovi su okončani takođe krajem 2022. godine, a u njemu su formirane jedna jaslička i vrtićka grupa. S obzirom na to da je objekat sagrađen u neposrednoj blizni škole u Vrbanji, što graniči sa Debeljacima, korist imaju roditelji iz oba naselja. Vrijednost objekta u Vrbanji je oko 800.000 KM. Republički sekretarijat za raseljena lica i migracije Republike Srpske je učestvovao u sufinansiranju radova u iznosu od 47.500 KM.
Ova gradska administracija uhvatila se i u koštac sa rješevanjem višedecenijskih pitanja u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, te je u februaru 2022. godine potpisan kolektivni ugovor, koji su zaposleni čekali od 2008. godine i koji je donio povećanje plate vaspitačima.
Najviše je urađeno i na polju obnove škola i ulaganja u obrazovanje, za šta je u protekle tri godine uloženo više od 17 miliona maraka. Ulagalo se u sanaciju, opremanje i održavanje osnovnih škola, a kako bi učenici lakše stizali do svojih škola, značajan dio sredstava se izdvaja i za besplatan prevoz učenicima iz porodica sa četvoro i više djece. Učenicima osnovnih škola, već treću godinu za redom, od petog do devetog razreda Grad kupuje udžbenike, za šta se, na godišnjem nivou izdvaja više od 1.600.000 KM. Nakon više od 20 godina u gradu je izgrađena nova škola u Adi, koja je počela sa radom 2023. godine. Pored izgradnje škole u Adi, novu školu dobiće i naselje Paprikovac. Takođe, u oblasti srednjeg obrazovanja, značajna je pomoć Grada u opremanju kabineta za praktičnu nastavu, za šta je samo prošle godine izdvojeno 100.000 KM. Grad stipendira i 1.351 učenika srednjih škola, za šta se na godišnjem nivou izdvaja više od 1.400.000 KM, kazala je Mirna Savić Banjac.

Banjaluka

TRINAEST GODINA OD TRAGEDIJE U ZALUŽANIMA: Za pogibiju pet mladića niko nije odgovarao

Prošlo je trinaest godina od stravične avionske nesreće koja je šokirala Banjaluku i region, a u kojoj su poginuli pilot Alen Crnalić (1988), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (1980), instruktor Stefan Karanović (1989) i padobranci Nikola Stević (1993) i Srđan Kostić (1994).

Pad i tragičnu smrt sinova, uz zastrašujući vrisak, posmatrali su roditelji, a zatim su svojim vozilima bezuspješno pokušali da guraju olupinu aviona kako bi izvukli svoje najmilije.

Nesreća se dogodila 20. maja u 14 časova, a avion je pao samo nekoliko minuta nakon polijetanja, a nakon čega se zapalio.

Istraga koja je tada otvorena do danas nije završena, i za tu nesreću još niko nije odgovarao.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC POZVALA RUKOVODSTVO SKUPŠTINE! “Banjaluka mora dobiti budžet”

-Pozivam skupštinsko rukovodstvo da hitno sazove vanrednu sjednicu i da još ove sedmice raspravljamo o Prijedlogu budžeta i usvojimo ga!

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac koja je podsjetila i na činjenicu da osam mjeseci nije održana redovna sjednica Skupštine Grada.

-Građani Banje Luke su dovoljno kažnjeni u prošlom sazivu od strane SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Prisjetimo se da 8 mjeseci nije bilo redovne sjednice, a nažalost, slična praksa se nastavlja. Pronalaze sve moguće načine da odugovlače, a Banja Luka je pola godine bez Budžeta. Sve procedure su završene. Oglašavaju se samo u medijima da će da usvajaju budžet, međutim, do 16.00 časova još uvijek nismo dobili poziv ni za sjednicu – kazala je ona.

Pozvala je još jednom skupštinsko rukovodstvo da radi svoj posao.

-Zahtijevamo od SNSD-a i predsjednika Skupštine Grada, kao i skupštinskog rukovodstvo da se uozbilje i da hitno rade ono za šta su plaćeni. Sazovite sjednicu, Banja Luka i njeni građani zaslužuju budžet – poručila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno